tentoonstellingen den tijdens hun oefeningen aan het water om 't een of 't ander mate rieel ««aan te baten». RIEKES BRECKPOT UN DE BISSCHOPSTRAAT Tussen de arduinen stijlen aan de Mosselkaai hingen er kettingen en de jongens uit de gebuurte kon den tot 3 rondekens maken met de kettingen heel rap te doen draaien, tenminste als Riekes Breckpot de jongens van de ijzers niet wegjoeg deze woonde op de hoek van de Bisschopstraat en had niets anders te doen. Ja, met Vas tenavond had hij werk dan ver kocht hij in zijn bazar plunjes, visosjes en confetti. Van confetti gesproken, voor 1 cent was uw vestzak vol en voor 2V* cent waren de broekzakken ook vol. 't Is bij de Breckpot dat de voiksgebuurten zich kwamen be voorraden in karnavalgerief en dan in lange slierten van gekoppelde witte clowns de stad in te trek ken, met de klaroen voorop, en recht de zaal van Weliekens bin nen. IN DE BISSCHOPSTRAAT In deze straat woonde de apo theker Bonner, aan iedere jongen die bij hem ging gaf hij de raad pastoor te worden «leder woorde- ke Latijn is een glaazeke wijn» wist hij te zeggen. Als de Apo theker, na zijn huwelijk, van zijn plezierreis terugkwam, hadden de geburen aan zijn huis een grote papieren deur geplaatst waar hij met zijn vrouw door moest, hij stapte de eerste uit de koesj en binnen was hij Polleke Stientjes hield een her berg in de Bisschopstraat, neven de «zaatkiet» van Vander Steen. A!s de pompiers op zekere dag aan 't maneuvreren waren op het Vaartpiein - maar deze anecdote gebeurde rond 1910 - was de nieu we officier-apotheker Jerome Ren- neboog er bij. Om hem te dopen werden op 't onverwacht 4 water lansen op hem gericht, 't was ais een zondvloed. Dan werd hij in het dodenkarretjes geduwd en de sloe bers reden met hem op een drafje recht bij Polleken Stientjes binnen. In de zoutkeet moest men binnen langs een smalle gang. Daar werd het ruwe zout, ook klipzout ge naamd, dat in grote brokken uit schepen gelost werd, in stenen putten gesmeten voor verdere be handeling. AAN DE SINT-ANNABRUG Daar woonde de bruggedraaier Oscar Van Gaever, de meest ge- kalandeerde herberg der stad, waar alle scheepslossers en zon nekloppers hun laatste cent kwa men op doen, ze kregen er een grote pot bier voor 5 centen en ook wel eens een karweitje waar ze iets aan verdienden. Ja, vóór Oscar 's morgens op was, ston den ze reeds aan zijn deur. Als een schip moest passeren meestal «walen» dit zijn houten schepen, soms ook «bakékes» of «tsjalken» waren er altijd bruggetrekkers ge noeg voor handen hef muntstuk dat een voorbijvarende schipper dan op de brug legde, was voor hen. HET MOLENHUIS Achter het Kapelieke van de Werf had men het molenhuis, daar woonde Marieke De Rouck, die gaarne gezien was van al de jon gens van de beneden Molenstraat, de Werf en de «zoot» of de om geving van de Vismarkt. Bij Marieke kocht men 4 Marie- kens voor 1 cent want het was een smokkelwinkel en herberg-dui- venlokaal. 's Zondags in de Zomer werd er gespeelder was toen maar 1 constateur per duiveniokaal. Men zag dan ook de dragers van het caoutchouke komen afgelopen, meestal barrevoets, om in vliegen de vaart te «constateren» op de toog van de winkel. Dicht bij het water wonende was het niet te verwonderen dat er eens een klei ne van De Rouck in het water viel en gered werd door Polle Paup. P.H. DE PAEPE Wordt vervolgd Vrijdag 10 mei: In 1940 schonden de Nazitroepen de Bel gische grens en werd ons land in de Tweede Wereldoorlog meege sleurd. TOERISTISCHE KALENDER Zondag 5 mei Neerpeit (ook op 4 mei) Europees Muziekfesti val voor de Jeugd Spa «De 1.000 km van Francorchamps» autowedstrijd op het Nationaal Circuit van Francorchamps te 13u30 Tarcienne Militaire fol kloristische mars ter, ere van Saint- Fiarce van 11 tot 15 uur Tielt DE MOSSELKAAI Bedevaart naar O.L. Vrouw van de Poelberg YvoirEuropadag met deelneming van de gejume- leerde gemeenten Heule (ook op mei) Mei-ommegang. Maandag 6 mei Vilvoorde 122e Nationale Landbouwprijs kamp voor paarden, vee, varkens en neerhofdieren van 10 tot 15 u. Zaterdag 11, mei: Dender- mondoBloemenoal - Verkiezing van de Bloemenprinses 74 in het Koningshof Tongeren Mei boomplanting te 17 u. Knokke- Heist ook op 12 mei) Poëzie- weekend Oostduinkerke (ook op 12 mei) Gastronomische ral ly. IN DE NATUUR Deze week Bloei van de mei doorn en de zuurbes, de no telaar, de glycine, de Spaan se aak, het Vergeet-mij-nietje, de kweebomen en goudenre gen. Op 11 mei Sint Mammart, de eerste van de drie ijsheiligen. VOLKSE WEERKUNDE Een natte mei, Geeft boter in de wei Is het weer in mei zeer mooi, Dan ziet de schuur maar wei nig hooi 10 mei: Op Sint-Job plant men bonen hals over kop Te 20 u in de stadsschouwburg Vredeplein, toneelopvoering van de komedie «Ik ben er... en blijf er» door het Kon. Letter- en toneelkundig gezelschap «Voor Taal en Vrijheid». DINSDAG 7 MEI Te 20u15 in het stedelijk lokaal Kattestraat 33 voordracht door da Aalsterse fotoclub. In de namiddag wandeling met bezoek aan de Motte en kasteel Geerinekx, domein Van Muylen, collectie schilderijen adv. Eeman oude klompenmakerij, ingericht door de Vereniging voor Aal- sfers Kultuurschoon. WOENSDAG 8 MEI Kaartnamiddag in het Groen Kruis voor de mensen van de derde Leeftijd ingericht door de Kristelijke Bond van Gepensioneerden Te 19u30 in het Beukenhof oefenwedstrijden voor P.C. Alosta WANDEL- EN ZOEKTOCHT De K.W.B. Aalst-Mijlbeek presenteert op O.L.Heer Hemelvaartsdag 23 mei 1974 te 14 uur een Wandel- en Zoektocht, die hij openstelt voor de ganse stad. Start en aankomst aan 'tApostelken. (Naast Mijlbeek-kerk). Richtlijnen ter plaatse. Het is geen snelheidswedstrijd of kilometervreterij. Jong en oud mag en kan dus mee. U kunt genieten van een gezonde wandeling van ongeveer 8 km. Al zoekend, radend en plezier makend kunt U nog prijzen winnen ook.... Deelname warm aanbevolen in gezinsverband. Moogt U niet vergeten: stevige schoenen, balpen, klare hersens en vaardige hand. Bent U ook van de partij? Houd dan 23 mei vrij. Lieve Van Der Weeën houdt een tentoonstelling in het Belfort, Grote Markt tot maandag 6 mei. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12u30 en van 14 tot 18 uur. Tot en met 13 mei 1974 stelt in de galerij Pieter Coecke, Molen straat 44 de kunstenaar W. Svensson (Zweden) zijn werken ten toon. Open van 10 tot 12 u en van 15 tot 19 u. Zondag van 10 tot 12u30. Van 3 tot 27 mei in de Galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein tentoonstelling met schilderwerken van Eric De Smet en juwe len van Jef Claerhout Opening op vrijdag 3 mei te 20 u. Deze expositie is open alle dagen van 14 tot 19 u zondag van 10 tot 13 u (maandag gesloten). Tot en met 26 mei in het atelier Nekkerspoel 10, te Erembo» degem tentoonstelling met werken van Lieve De Pelsmaeker en haar medewerkers. Toegankelijk alie dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 20 u. In de galerij Elias, Royenstraat 1 Wieze, 2 gelijktijdige tentoon stellingen en deze lopen tot 3 juni. 1 WITTEVRONGEL Nieuwe grafiek 2 OUDE KUNST UIT AFRIKA Maskers, Fetisjen, voorouderbeelden, wapens en andere voorwer pen. Toegankelijk van 10 tot 19 uur (maandag gesloten) behalve op 3 juni.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 9