Gulden Boek van de stad Aalst Verkeerskommissie vergadert heden avond Kaleidoscoop van lokale histories De Koning en de Koningin op bezoek te Aalst Zij tekenden ook in het Gul den Boek. EEN ogenblik heeft uien dezer dagen ten stadhuize gevreesd dat het kleurrijke Gulden Boek van de Keizerlijke Stede niet in de kast was geborgen waar het hoort, 't Was echter vals alarm want de stadssekretaris kon het vrijwel onmiddellijk ter tafel leggen. In tegenstelling met vele andere dokumenten en dossiers zit een dergelijk Gulden Boek nu eenmaal niet onder dik stof, wat o.a. kan verklaard worden door het feit dat de lektuur ervan geen oude of nieuwe problemen doet oprijzen. Uiteindelijk is het een verzameling handtkeningen, voor elk als het ware een oorkonde met sierlijk kalligrafisch schrift met uitzondering dan veelal van het handtekening van de betrokken personaliteit. Want een dergelijk Gulden Boek kan niet anders dan bestemd zijn voor feestelijke of historische gelegenheden. HET BEGON MET PRINS LEOPOLD HET huidig Gulden Boek van de stad Aalst kwam in 't protokolair gebruik uitgerekend in juli 1922 naar aanleiding van het bezoek van de Hertog van Brabant ofte Kroonprins Leopold. Een korte duidelijke handtekening, zoals het de veteranen van de la tere Leopold III niet onbekend is. Van meer dan 60 min of meer an dere illustere handtekeningen is dat van de Poolse Ambassadeur 't laatste. Voorlopig althans. Tussendoor, dat is weer al een goede halve eeuw evokeert het Boek vluchtig het bezoek van al wie ten stadhuize, om welke rede nen ook uitgenodigd of op bezoek, officieel werd ontvangen. Boudewijn heeft het behaagd in 1950 en in 1966 even een blad te signeren, evenals zijn gade Fabio- la in 1963. En in die jaren ook Prins Alexander. Maar daarmee is de dynastieke kous ook af. Onze non-konformisti- sche Graaf van Vlaanderen, ook niet als Prins-Regent is ooit ten stadhuize afgestapt. Nu is het ook zo dat Prins Leo pold ten jare 1922 niet met zo'n buitengewone prettige herinnerin gen naar Laken is teruggekeerd, gegeven het protest van de toen malige socialisten die het bezoek een militaristisch gedoe noemden en wat al meer, en de Aalsterse Fronters, die naar verluidt meer dan verbaal geweld gebruikten. De enen zowel als de anderen, zowat Amadaisten avant-la-lettre, zouden Aalst een reputatie geven die het Hof ietwat afschrikte. Staat daar wel nog in een latere periode, 1959, een Mwami van Urundi op studiebezoek te Aalst. MINISTERS. AMBASSADEURS EN AALSTENAARS En dan is er een ganse reeks van Ministeriële Excellenties, teveel om op te noemen. Van een Achiel van Acker tot een Gaston Eyskens en van een Omer van Oudenhove tot een Willy Claes. Een Custers, een Merlot, allen uit de naoorlogse periode. De handtekening van Van Ouden hove roept de schoolkrijg in het Stadspark op rond de inhuldiging van het «Melkhuizeken» anno 1955. Jammer dat boven de handteke ning in dit Gulden Boek nooit ofte nimmer geschreven worden de schone beloften waarmede deze Op initiatief van de Bond van Grote en van Jonge Gezin- nen was Tim Visterin te gast bij de Aalsterse jeugd Je weet wel "Merlijn de grote tovenaar., en ..Alfonso's icdd-nl;arii. stad of althans de vroede vaderen met het bekende kluitje in het riet werden gestuurd. Vanaf de Zwarte Hoekbrug, het Stedelijk Ziekenhuis, het Kultureei Centrum en wat al meer waarvoor de Aal- stenaars nog steeds aan de Brus selse klaagmuur staan. Vergeten wij de Vorsten, de'Mi nisters, Ambassadeurs enz. Want dit Gulden Boek is dan toch ook een kaleidoscoop van de Aalster se geschiedenis, van de Eeuw- of Half eeuwfeesten van Rederijkers kamers, Zangkoren, Kapucienen en wat al meer dat dichter bij ons staat. Voorheen Frits Kieckens, thans dochter Monique is de taak opge dragen er voor te zorgen dat de resp. handtekeningen daar zo maar niet naakt staan op het blan ke blad. Waardoor in vele geval len het Transit Gloria Mundi ietwat gemilderd wordt. Overingens kan men, met enige verbeelding dit Gulden Boek lezen als een roman. Jammer, allen die tekenden zijn in de hun toebedeelde rol gebleven. Ook maar niemand wiens gedach ten via de pen even uitschoven en bv. schreven boven hun handteke ning «'t Was plezant». Weshal ve we de afwezigheid betreuren van de handtekening van Prins Karei. Honny soit qui mal y pense. Clk. Vandaag vrijdag vergadert de Kommissie van Verkeer met aan de agenda niet minder dan twintig punten waar van de afhandeling moet bijdragen tot een vlotter, veiliger, menselijker verkeer. Ook nu blijkt hoeveel partiku- lieren, handelaars en bedrijven nog steeds gehinderd worden door dat konsumptie-tuig bij uitstek de auto. Het is niet eenvoudig zeggen de stedelijke specialisten om uit dit labyrint te geraken. VEILIGHEID ROND DE SCHOLEN Er is o. a. de veiligheid aan de onderwijsinstellingen Wat raads lid De Gols terecht inspireert om aan de R.T.S. verkeerslichten te plaatsen net zoals aan de V.T.I. (St. Annalaan. Het schoolhoofd van St Maartens- kollege en het Ouderkomitee van St Jozefsinstituut klagen over de verkeersopstoppingen van de St- Jozefstraat en Vrijheidstraat. ROND BEDRIJVEN Een aantal bedrijven worden in hun aktiviteiten gehinderd en stel len andere verkeersschikkingen voor aan de IJzerenwegstraat, Hertshage en Schoolstraat Laatst genoemde is niet langer meer een straat, maar een parkeerterrein dat tijdens de werkdagen vrijwel de ganse dag bezet is. Snuggere heren en dames zetten er hun autootje af en trekken dan maar elders naar kantoor te Aalst of Brussel. Zodat de vraag voor het instellen van blauwe zone ge motiveerd is. BOUDEWIJNLAAN Dan zijn er de bewoners van de Slotstraat die niet bijster gelukkig zijn met de schade die door de heen en weer rijdende bus zou veroorzaakt worden. De bewoners van de Résiden- tie Ursmaar vragen eveneens wijziging in de verkeersrich- ting aan de Graanmarkt. De Soc. Wijkklub Henri Flips wil, terecht meer verkeersvei ligheid aan de Boudewijnlaan Wat aldaar, de dag dat de Ringlaan volledig in gebruik zal genomen worden Er is dan o.a. ook het ge meenteraadslid uit Hofstade, W. Van Dorpe die het beurte lings parkeren langs de Den- dermondsesteenweg voorstaat Dat is lang niet alles wat de Kommissie voorgeschoteld krijgt Bij gelegenheid kan ze er eens over beraden hoe de autovoer ders die nog steeds minstens ca. 8 u. op de Hopmarkt par keren diets te maken dat het geen zware karwei is de terrei nen achter de Keizershallen te gebruiken. Als goede wil, overreding niet helpen, zou de verkeerskommis sie wel een taktiek kunnen be denken die vele bedienden noopt tot een korte gezonde wandeling. Meteen zou de lucht enkele keren per dag heel wat minder bezoedeld zijn in dit gedeelte van het centrum.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16