Jonge Ekonomische Kamer gaat van start SPAANSEpEDESDELEGATIE MET EEN I PRINSES THERESA BOURBON OE PARMA Nieuwe generatie bedrijfsleiders wil aan bod komen Minder werkende vrouwen in sommige landen Omtrent 't ^StadUuié ig- De Jonge Ekonomische Ka mer van Aalst is nu definitief van start gegaan, met als pro motor Felix P. Callebaut, die de vrij talrijk aanwezige jon ge nijveraars, bedrijfsleiders en kaderpersoneel, voor de gelegenheid allen rond de dis geschaard, ietwat wegwijs maakte in de recente indus triële evolutie van de streek. VOORBEELDEN ELDERS De Jonge Ekonomische Kamer van Aalst kan zich inspireren op het voorbeeld van de elders in het land reeds bestaande o.a. te Oos tende, het Houtland, Brugge, West-Brabant enz De idee om jonge, om de toe komstige «captains of industry» in een vast verband samen te bren gen stamt, hoeft het gezegd uit «je U.S.A. en heeft de laatste ja ren éen internationale struktuur gekregen die in zekere mate wat herinnerd aan Rotary-klub en aan verwante internationale service- kiubs. Ofschoon het doei van een Jonge Ekonomische Kamer wel anders ligt. Via maandelijkse bij eenkomsten, werkgroepen enz. be oogt een Jonge Ekonomische Ka mer de individuele ontwikkeling van haar leden, met in de praktijk ook een impact op het regionale ekonomische leven via allerlei Ini tiatieven. Tiegem van de Jonge Handelska mer van Oostende, welke laatste nogal een dynamisch beeld ophing van het streven van de jonge be drijfsleiders in de Badstad. I Een en ander werd toegelicht door an! voorzitter L: De Wolf en Paul Van >ri- DE REGIONALE EXPANSIE F P Callebaut maakte de historiek van de Aalsterse industriële op en neergang, vanaf de periode met de zwarte vlaggen ten tijde van de sluiting van verschillende tex tielfabrieken alhier tot en met de oprichting van het Aktiekomitee en de nieuwe industriezones in de agglomeratie, waarbij hij inzonder heid hulde bracht aan de h. H. Penne als sekretaris van de Inter- kommunale 't Land van Aalst. De voorzitter van de Handelska mer wees echter ook op de keer zijde van de medaille, de toene mende konsumptle en het pro bleem van de grondstoffen. MEER SAMENWERKING Gastspreker Burgemeester de Bis schop pleitte in zijn toespraak voor meer samenwerking tussen de verschillende welvaartsorganisa ties, de parlementairen,. burge meesters en vakbondleiders. Hij wees anderdeels op de belang rijkheid van de stad A'alst als orf- derwijscentrum, niet het minst wat de twee Technische Instituten bë^ •treft!" Pendel, leefmilieu, afvalverwijde ring, waterzuivering waren dan de andere tema's die de burgemees ter in vogelvlucht behandelde. Namens de Jonge Handelskamers uit verscheidene streken werden dan nog gelukwensen uitgespro ken. De raad van beheer van de Jonge Aalsterse Handelskamer is als volgt samengesteld Voorzitter L. De Wolf, ondervoorzitter Hugo Penne, sekretaris Hubert Meert, penningmeester W. Coen. direkeur voor Vorming en Vervolmaking G Van Overwallle, direkteur Ontwik keling Rene Soene, Public-rela tions C. Van de Veere, Ekonomi sche Zaken Etienne De Geest, In ternationale Zaken J. Verstraeten. Dinsdag 14 mei te 19u 30 geeft een delegatie van de Spaanse Vredesbeweging rendez-vous in het lokaal De Klok Grote Markt aan allen die geïnteresseerd zijn aan de aktie van de Unie ter Verdediging van de Vrede en de situatie in Spanje. Een delegatie bestaande uit een autentieke Prinses Theresa Bourbon de Parma, Puig Agustin, priester-arbeider en Marcos Ana, een dichter die 23 jaar in de cel zat. De nieuwe leden zater er nog wat onwennig bij. De traditi onele sfeer rond de oprich ting van een nieuwe vereni ging. Maar met als raadsman achter de schermen Felix Cal lebaut krijgt de Jonge Han delskamer van Aalst metter tijd wel een duidelijk afgeme ten imageHoe groot haar invloed zal zijn op de indus triéle ontwikkeling van het Aalsterse zal afhangen van een engagement van een vi sie op een tijdssituatie die ook en niet het minst op het Ekonomische vlak voortduren de verrassingen inhoudt. Maar het is wel goed dat de ze jonge bedrijfsleiders niet bij de pakken blijven zitten, m.a.w. verder kijken dan hun bedrijfssektor. In tegenstelling tot wat algemeen wordt veronderstelt neemt het percentage werkende vrouwen in sommige landen - waaronder Ne derland, Duitsland, Italië en Japan - af. Het grootst is de achteruit gang in Japan, onmiddellijk gevolgd door Nederland. Dit ontlenen we aan de O.E.S.O. (Organisatie voor Ekonomische Samenwerking en Ontwikkeling). Deze organisatie verwacht dat de teruggang van vrouwelijke werknemers zich zal voortzetten tot in 1985. Immers de totale bevolking van de O.E.S.O.-landen zal in 1985 17 groter zijn dan zij in 1970 was. De bevolkingsaangroei vindt vooral plaats bij de groep volwassenen, daar het aantal kinde ren van minder dan 15 jaar slechts met 12 zal stijgen. Nederland zal in 1985 een relatief groot aantal jonge mensen hebben, een tamelijk laag percentage oude mensen een beroepsbe volking in de werkleeftijd (15 tot 65 jaar), die 65 van de totale bevolking uitmaakt. In ons land, evenals in Denemarken, Zweden, Zwitserland en nog andere landen, ligt de toestand wel wat anders. Genoemde landen hebben een zeer geringe bevolkingsaangroei of zelfs een bevolkings achteruitgang. Deze landen zullen in 1985 een betrekkelijk hoog per centage oudere mensen en een betrekkelijk laag percentage jonge mensen hebben. In landen als Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten zal de bevolkingsgroei het midden houden. Het percentage werkende vrouwen zal krachtig toenemen in Bel gië, Denemarken, Frankrijk, Zweden en Engeland. In bijna alle O.E.S.O.-landen zullen de percentages'van de jonge en dè oudere mensen, die deelnemen aan het produktieproces, dalen. Burgemeester de Bisschop heeft nu toch duidelijk te verstaan gtf- geven dat het zo niet verder kan met de stilaan beruchte de Bfiol- 'eygronden, andersom het huisves tingsbeleid ter stede. Men zou er dus gaan aan laboureren na al de diskussies in en buiten het Sche- pcnkollege. Het wordt de hoogste tijd. Want ook sommige «drukkingsgroepen» zoals bv. vakbonden en andere so ciale organizaties kunnen toch niet langer stilzwijgend toezien om het "eteligo problleem van de huisves ting. Do publikatie van een enquête ter zake door een groep sociale wer- kers begonnen, zal ongetwijfeld een schril licht werpen op do in civieke exploitatie van een toe stand die alvast te Aalst op spits wordt gedreven. Eén klein voorbeeldSommigert kunnen zich veroorloven huurhuizen aan de man te brengen mits een voorafgaandelijke borgsom die In een tijdspanne van amper tweè jaar.... verdriedubbeld is. Tientallen gemeenten en steden worden in hun sociaal woning bouw programma afgerend door het gebrek aan gronden. Te Aalst zijn deze gronden wél voorhanden en men stuit voor de reaiizatio op een aantal meningsverschillen, ten dele ook politieke tegenstellingen, die niet onoverbrugbaar kunnen en mogen zijn, gelet op het belang van de gemeenschap. Weleer ene Colin van Etrimo is er in een zeer korte periode wel in geslaagd het toenmalige stadsbe stuur-te overtuigen en tot een ak koord te komen. Dat alles vanuit zijn Brussels hoofdkwartier en mits een ter plaatse afgevaardigde direkteur die vanuit de publieke galerijen van de raadszaar mocht ervaren dat geen enkele politieke fraktie eigenlijk bezwaren maakte tegen de realizatie van het Etrimo- projekt. Het staat voor de rest eenieder vrij te denken of dit projekt archi- tektonisch al dan niet bijster ge slaagd is. Maar op de keper be schouwd hielpen de Colin-boys de sociale huisvesting alhier een goed zijn programma van moderne huis stuk "vftfcrüiL "Bij gebrek'aan beter, vesting. Men kan van de Biolley wel Wat meer maken dan zo maar een woonwijk. Deze stadszohe Is een van de weinige die nog gelegen heid blédt, binnen het beperkte stedelijke grondgebied tot de re alizatie van wat een talentrijk ar- chitekt heeft genoemd «een fraai Aalsters randstadje.» Het stadbestuur staat hier voor een zware verantwoordelijkheid. Laat het niet te kort schieten in Als de stad zelf niet bouwt, ziet men niet goed in waarom men nog eens de voorkeur'Söu <JoVen aan vreemde groepen. Te akteren valt dus, zoals voor meld, dat dixit de burgemeester het zo niet verder kan. Wie A zegt, moet B zeggen. Van de burgemeester kan men ver wachten dat hij de knoop door hakt in zijn kollege en aan de raad konkrete voorstellen laat overmaken via zijn twee ter zake verantwoordelijke schepenen.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 3