tentoonstellingen ft Druiven was voor de straatjongens een klein centrum op haar eigen. De 2 hekkens die de hoeken af sloten dienden om over te klaute ren en ook om uwe kop door de ijzers te steken. Robert De Rouck kon er zijn kop niet meer van tus sen krijgen en een grote mans- mens moest er bijgeroepen wor den. De lantaarn met zijn open gasbek werd 's avonds door de jonge klimmers aangestoken of uit gedraaid en de grote brievenbus ook op de «bijgang» diende om draadje te spanne en de voorbij gangers te doeq verschieten. De dagen van grote volkstoeloop, na melijk tijdens dc octaaf van 25 Maart, stond er vóór de Kapel een houten barak a!s verlengenis die was juist geschikt om zich aldaar weg te steken als er «katjen aloe» gespeeld werd. De dagen zag men er ook een oude cocoman en de man met de abbeliekesmolen deze laatste droeg een blauwe kiel. Naast de Kapel stond eerst een kraam met bollen Wanneken werd meer dan eens bedrogen later kwam er het fritkot «Léon». DE BESLUITSTRAAT Het straatje naast de Kapel, ook wel een straatje van Paupes ge naamd, droeg de pompeuse naam van Besluitstraat maar niemand kende de Besluitstraat Dat «stret- jen» neven 't Kapelleke was voor de geburenjongens een ideale plaats om in de «vijf pinten te schieten», 't Ging er om met uw marbel en uw beste marbel was een «schietöreken» van de put naar de andere te schieten die putten lagen tussen de kasseiste nen. Degene die de marbel niet reglementair tussen de vingers hield, schoot «pisjaf». De afstand tussen 2 vijandelijke marbels, men zegt «mcirbolïen» werd gemeten met de hand tussen duim en wijs vinger om een grote greep te heb ben, ook «peregreep» genaamd, riep men «dobbels en trekken» dan trok men de vingers uit en dan mocht men de 2 handen bezigen. Dit straatje was ook de plaats om met de kaarten te spelen en het was «potten voor de deur uit» dat men deed. De inzet waren kersepitten, «keirestienen», en om er veel tehebben werden al de keirestienen van de straat opge raapt. De grote voorraad werd op gedaan op de Graanmarkt bij het opkramen van de cirk Van der Meulen of Semay. Was het geen kersentijd dan werd aan de verliezer een der vol gende straffen opgelegd 3 keren rond 't Kapelleken lopen, aan Son- ckes hun bel gaan trekken (het was een hertepoot aan een ket ting), de deur van de Vleeschau- wer gaan opensmijten ofwel aan Minet uit de smokkelwinkel gaan vragen hoeveel erwten er in haar bult staken. En de straf werd tel kenmale uitgevoerd Juist achter de Kapel had men het paardenwater met groot «lesch» dat een vergaderplaats was voor de waterratten. Vroeger konden de paarden hier baden, maar sedert het bouwen van de kaaimuur werden de paarden, meestal die van voerman Guiden van Pie uit 't Haantje, dit is Gui den Meert, aan de ijzers gebon den die op de deksteen stonden ze kregen volle emmers water op hun lijf. In de Achterstraat tussen het oud huis van de Bière en de oude brouwerij van het hospitaal stond een hoog hekken juist gepast voor kiauterpartijenals het soms openstond vonden de vissers aan de Oude Dender een rustig plekje, de jongens gingen er spelen ook Léon Laureys die er 'in 't water viel en gered werd door gebuur Henri Aercke. Het Vaartplein was minder het toneel onzer spelen daar gingen wij eigenlijk mussen vangen. Mil Breckpot was heel handig in het plaatsen van een mussenijzer een verse «perestront» was de beste plaats. Het ijzerke werd openge zet een korstje brood er op, wat perestront er rond en dan maar op afstand gaan loeren, tot er een gevangen was. De overkant van de Dender waar in 1905 de ijzeren- weg nog op de platte grond liep, interesseerde ons niet. PH. DE PAEPE Wordt vervolgd DE VISMARKT TOERISTISCHE KALENDER Zondag 12 mei Hamme- Mille Sint-Corneliusprocessie te 11 uur leperKattefeesten, 20e Rondgang van de Kattestoet te 15 uur Knokke-Heistook op 11 mei Poézieweekend Ko zen Gehucht Kortenbos Grote processie ter ere van O.L Vrouw te 15 uur Nijvel Autowedstrij den Grote Prijs Formule 1 OostakkerJaarlijkse Bedevaart naar het Nationaal Executieoord te 9 uur Oostduinkerke ook op 11 met Gastronomische rally. Vrijdag 1 mei ook op 18 en 19 mei Bokan-sur-Semois Bloe menmarkt, van 9 tot 18 uur- Spa Zegening van het Woud te 11u30 - Gezongen Mis - Jacht hoornconcert in het Park de la Géronstère. IN DE NATUUR Deze week In het begin van de week nog twee van de 3 ijshei- ligendagen. Bloeitijd van het klaverblad in de weiden, van de gapzenbloem, de iris, de sneeuwbal, de wilde lau rierboom, de kardinaalshoed en der bernagie. In 1906 viel te Leuven, op 1'4 mer, op één dag. 174 mm regen een regerire- cord. VOLKSE WEERKUNDE 13 mei Voor nachtvorst zij gij niet beschermd, Totdat Servatius zich ontfermt Sint Servatius, Sint Pancratius en Sint Bonifacius brengen dikwijls ijs. Zij worden de drie ijsheiligen genoemd. Men heeft deze afkoe lingen van de natuur in ons land aan tal van oorzaken toegeschre ven het smelten van ijsbergen, veel vallende sterren enz.... 15 mei Half mei. De koeien naar de wei Mei koel en nat. Vult schuur en vat. Meiregen is goudregen. DONDERDAG 16 MEI Te 20 u in het stadslokaal Kattestraat 33 voordracht over «Hoe zit het hier» door de K.W.B. WANDEL- EN ZOEKTOCHT De K.W.B. Aalst-Mijlbeek presenteert op O.L.Heer Hemelvaartsdag 23 mei 1974 te 14 uur een Wandel- en Zoektocht, die hij openstel voor de ganse stad. Start en aankomst aan 'tApostelken. (Naas Mijlbeek-kerk). Richtlijnen ter plaatse. Het is geen snelheidswedstrijd of kilometervreterij. Jong en oud ma< en kan dus mee. U kunt genieten van een gezonde wandeling vat ongeveer 8 km. Al zoekend, radend en plezier makend kunt U not prijzen winnen ook.... Deelname warm aanbevolen in gezinsverband. Moogt U niet vergeten stevige schoenen, balpen, klare hersens en vaardige hand. Bent U ook van de partij? Houd dan 23 mei vrij. Van 10 tot 20 mei in de zaal van het Belfort, Grote Markt, ten toonstelling met werken van de kunstschilder Robert Huylebroeck. Opening op vrijdag 10 mei te 20 u door de h. Willy De Turck voorzitter van de bestuurscommissie van de Academie voor Schone Kunsten. Toegankelijk alle weekdagen van 15 tot 20 u zondagen van 1( tot 12 en van 15 tot 20 u. Vrijdag 17 mei van 19 tot 21 u, zaterdag 18 mei van 10 tot 12 er van 15 tot 18 u maandag 20 mei van 16 tot 20 u dinsdag 21 me van 16 tot 20 u, woensdag 22 mei van 15 tot 19u in de stadlokaler Kattestraat 33 tentoonstelling «Beeldende werken op de kleuter school». Spreker bij de opening is de h. Raymond Augusyns, schoolhoofd terwijl op woensdag 22 mei te 19u30 in de bovenzaal van het Belfor een voordracht met projectie en dia's over «Vorm en kleur bij he~ kind» door de h. J.B. Ben Tandt, kleurenpsycholoog. Tot en met 13 mei 1974 stelt in de galerij Pieter Coecke, Molen straat 44 de kunstenaar W. Svensson (Zweden) zijn werken ter. toon. Open van 10 tot 12 u en van 15 tot 19 u. Zondag van 10 tot 12u30 Tot en met 27 mei in de Galerij Valerius De Saedeler, Keizerlijk Plein tentoonstelling met schilderwerken van Eric De Smet en juwe len van Jef Claerhout. Opening op vrijdag 3 mei te 20 u. Deze expositie is open alle dagen van 14 tot 19 u zondag van 10 tot 13 u (maandag gesloten). Tot en met 26 mei in het atelier Nekkerspoel 10, te Erembo- degem tentoonstelling met werken van Lieve De Pelsmaeker en haar medewerkers. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 20 u. In de galerij Elias, Royenstraat 1 Wieze, 2 gelijktijdige tentoon stellingen en deze lopen tot 3 juni. 1 WITTEVRONGEL Nieuwe grafiek 2 OUDE KUNST UIT AFRIKA Maskers, Fetisjen, voorouderbeelden, wapens en andere voorwer pen. Toegankelijk van 10 tot 19 uur (maandag gesloten) behalve op 3 juni. FILM - INFORMATIE NEGATIEF ALFA VOLWASSENEN FEESTPALEIS van 10 tot en met 16 mei Lady sings the Blues PALACE Derde en laatste week van 10 tot en met 16 mei De Loteling van 10 tot en met 16 mei Gretchen zonder uniform Bijfilm «De erotische casaova» CINE RIO van 10 tot en met 13-mei «Losbandige ontspanning» Bijfilm «Innige Liefde»

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 9