GRONDREGIE TEATER GROENMILIEU: «'T SLUISKENKRIJGT EEN NIEUW IMAGO GRENSVERHAAL En er is een alternatief voor „den Dreef van Schotte" 16 30' Re men in deze tijd van leefmilieu - overgevoelige mensen... nooit kan weten Maar hoera, er is een alternatief gevonden in ruil komt een nieuwe verbindsweg uitsluitend voor voetgangers en fietsers, dwars door de andere weide, als verlengstuk van de Posthoorn straat. Men moet daarover natuur lijk een akkoord bereiken met het Aalsters stadsbestuur. Maar dat stond deze week niet op de nieuwsagenda. De Aalsterse vroede vaderen moeten eerst nog de krant lezen. Over enkele maanden moet de bull-dozer door de glooi ende groene weiden tussen de Privaatweg Kasteel Schot- te» en de huizenrij, ter hoog te van de Siesegemlaan, grondgebied Nieuwerkerken. Daar komt dan, zoals reeds werd bericht het funktionele Generale Bankcomplex naar het ontwerp van de architek- ten Vijverman en de Lands heer uit Asse. Een modern complex tot en met een royale eet- en feest zaal en wat al meer hoort bij een bankadministratief ge bouw dat honderden perso neelsleden ruimte moet bie den. Gelukkig personeel dat in een wel luchtige fraaie omgeving, midden het bestaande en toe komstige groen financiële dossiers zal kunnen verhan delen. Echter meteen krijgt deze ganse zone in de Volksmond «'t Sluisken» een ander uit zicht. Tijdens de raadszitting van 6 ju ni jl. heeft Schepen De Neve de overbelasting van zijn diensten als de reden aangegeven voor het traag op gang komen van een pro- jekt voor Grondregie. Wij twijfelen niet aan de woorden van de Schepen omdat O.W. inder daad nogal blijk geven van een intense aktiviteit. Terloops gezegdtot en met het Stadsmagazijn waar men amper de tijd heeft om de fauteuil van een Schepen be hoorlijk te repareren. Maar goed, men ontzegt O.W. niet de geleverde inspanningen inzake het herstel en(of) onderhoud van de Aalsterse pleinen, straten enz., met de parkeerruimten aan de Pontstraat, Beekveldstraat en ook en niet het minst de verouderde huisvesting ten stadhuize. Tenslot te was het sedert 1956 geleden dat - hier en daar een uitzondering niet te na gesproken - tapissier of IN KADER VAN VERKAVELINGSPLAN Het verkavelingsplan van de voormalige eigenaars van deze weide laat toe dat daar wordt ge bouwd. Het domein Schotte met inbegrip van het overgebleven stuk boomgaard blijft - althans op 't papieren Gewestplan - voorals nog groenzone. Daar niet van En zo gezien wordt het gewest plan dat overigens nog altijd niet is goedgekeurd, geen geweld aan gedaan. Goedingelichte lieden durven echter beweren dat in een niet ver afgelegen toekomst deze ganse grenszone Aalst-Nieuwer- kerken, langs beide zijden van de Siesegemlaan één bouwwerf zal worden, waarbij dan niet eens rekening wordt gehouden met de noodzakelijke inplanting van een nieuw ziekenhuis in de ietwat verdere hoek volg je lezer - Merestraat - Siesegem- kouter. Of het Gewestplan wikt, maar de Sluwerd beschikt. verfwerk werd verricht in het stad huis, dixit een recente bemerking van de stadssekretaris. Openbare Werken wordt daaren boven gekonfronteerd met allerlei privé-bouwplannen en de dossiers Kultureel Centrum, de Biolley, Van Langenhove Huis enz. enz. moeten wel zwaar doorwegen. Niettemin aanvaarden wij niet dat een pro- jekt v. Grondregie hierdoor op de achtergrond geraakt. Enkele jaren geleden, toen de V.U. nog niet in het bestuurskollege ze telde, heeft zij tijdens een pers- konferentie in do toenmalige «De Vriendschap» een fors pleidooi ge houden voor de Grondregie en het toenmalige C.V.P.-B.S.P.kolIege kreeg heel wat verwijten te inkas- seren omdat het terzake in gebre ke was gebleven. Vijf jaar later staan wij nog niet veel verder. Integendeel die situa tie is dermate geëvolueerd dat een Grondregie met de beperkte op pervlakte van de stad - reeds heel DEFINITIEF PRIVAAT Met de bouw van het bankcomplex verdwijnt ook de Privaatweg aan 't Sluisken, als dusdanig, want ingekanseld in het toekomstig bankdomein. Een Privaatweg die er sedert generaties ligt en dank zij de goedertierendheid van de eige naars door de gemeenschap mocht gebruikt worden. Zo ook, de ouderen mogen het zich herinneren, door vrouwen en kinderen uit Nieuwerkerken die ten tijde van Arm Vlaanderen aldaar rond 't Sluisken op zo merse middagen rendez - vous hadden met hun echtgenoten of vaders die bij Kapiteintjes zwoegden. Er werd gezamenlijk gemiddag maald rond de korven gevuld met roggebrood en de welbe dacht gekozen toespijzen. Men was nog lang niet toe aan de royale keuze van de «Charcu- terie» en de gedachte dat dit een piknik uit noodzaak van 't sociaal gebod kon zijn kwam bij de lieden niet eens op. wat minder effekt zal sorteren. Het is juist dat slechts binnen een toe komstige fusie een Grondregie een doeltreffende betekenis kan krij gen. Dit neemt niet weg dat Openbare Werken toch maar best het dos sier zau aanpakken. Liefst zo vlug en zo grondig mogelijk. En redden wat er te redden valt. Gebeurt dit niet binnen afzienbare tijd dan is de kans groot dat die Grondregie overbodig wordt. Inmiddels moet men nu eens precies gaan zeggen hoe het nu eigenlijk staat met de Feuilleton de Biolley. De ca. 95 miljoen voor de grond verwerving van de zone P.R. Ka- rellaan mogen ook al geen rook gordijn zijn om daar een huisves- tingsprojekt op de lange, lange baan te schuiven. Enz. Het probleem van de moderne huisvesting - en dat is nog wat anders dan duur verhuurde appar tementen - blijft meer dan ooit ac- cuut in deze stad. Het dossier van de Huisvestings- week anno 1964 dient wellicht toch op tafel gelegd. Of de romantiek van 't Sluisken die over vele jaren heen ietwat vervalst is overgekomen. Maar hoe dan ook een stuk natuur, met heerlijke beemden, Gezel- iiaans ruischend riet, groen gras, proper water en wat meer tot het verleden gaat behoren. In elk geval de tijd is gekomen om, ultiem, het beeld van deze omgeving vast te leggen voor 't archief. NIEUWE WEG EXCLUSIEF VOOR VOETGANGERS EN FIETSERS Maar het afschaffen van deze Pri vaatweg... voor 't publiek heeft al vast bij de vroede vaderen van Nieuwerkerken praktische vraagjes doen rijzen. Vandaag nog is «den dreef van Schotte» een niet zo on aangename korte verbinding met de stede Aalst, en blijkbaar heb ben sommigen ook geredeneerd dat Ten stadhuize heeft men als ra ming voor de voltooiing van het K.C. de cijfers 250 a 300 miljoen aangegeven. Dat is niet overdre ven. Indeze krant hebben wij vroe ger reeds aan de hand van gege vens van deskundigen gelijkaardi ge cijfers vooropgesteld. De Staat zou niet langer betoela gen op basis van de gewone nor men maar een plafond vaststellen van 87,5 miljoen subsidies, waar van er reeds een 30 miljoen wer den aangewend. Te Brussel waar men op Neder landse Kuituur en Openbare Wer ken wel weet heeft van de perike len allerhande rond het K.C. heeft men nu dezer dagen toch diskreet de vraag gesteld hoever men op plan gevorderd is met de bezuini ging van de toekomstige afwer king van het K.C. 't Stadhuis zal natuurlijk niet veel bezwaren mogen inbrengen tegen deze neuwe verbindsweg, zoals ge zegd exclusief - en terecht - voor fietsers en voetgangers. Ten an dere staat daar in de nabijheid niet het Tehuis voor Bejaarden Er is daar reeds herhaaldelijk sprake van geweest in de Gemeen teraad. Sommigen staan nogal sceptisch tegenover een dergelij ke politiek van soberheid inzake de afwerking van het K.C., vooral wat het interrieur betreft. Bij dit alles rijst toch de vraag of het stadsbestuur zich zo maar gaat neerleggen bij de hier toege paste subsidiëring van staatswe ge. Zo ja, dan wordt het een har de dobber, zelfs in deze periode van geldontwaarding. Op de ganse affaire K.C. komen we nog wel uitvoeriger terug. In afwachting zijn we benieuwd wat het Kollege zal antwoorden aan een afvaardiging van de Dekenijen en Kulturele Verenigingen. (Zie ook D.G.V.A. van 8 juniDekenij en bekijken het Kultureel Cen trum). En de goede relatie met buurtge- meente Nieuwerkerken is ook niet te veronachtzamen.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16