wat eten we deze week? nuttige wenken voor de fijnproevers keukengeheimen Keukentaal 6 er vrouwenkroniek ZONDAG Krabcocktail Groentesoep Rosbief Prin- cesseboontjes Gekookte Aardappelen Gevulde Meloen. MAANDAG Koude Rosbief Sla met Mayonaise Ge bakken Aardappelen Vanilleroom met frambozen DINSDAG Gehakt Spinazie Gekookte Aardappelen Pannekoekjes. WOENSDAG Biefstuk Frites Chocoladeschuim. DONDERDAG Varkenskoteletten Gegratineerde Bloem kool Aardappelpuree Yoghurt met Kersen. VRIJDAG Gekookte Eieren Zure Botersaus Sla Gekookte Aardappelen Citroenrijst. ZATERDAG Kloosterpot Fruit. Lekkere hapjes gereedmaken op de barbecue is uiterst gezellig, doch niet helemaal zonder gevaar. Dokters worden dagelijks geconfronteerd met min of meer ernsti ge barbecus-ongevallen met name brandwonden. Deze ongevallen vinden vaak hun oorzaak in de slechte kwaliteit van houtskool, maar zijn dikwijls ook te wijten aan onvoorzichtigheid of onoordeelkundig gebruik. Wees dus gewaarschuwd I Houdt vooral kinderen en huisdieren J op behoorlijke afstand, want deze beschouwen een barbecue vaalk als speelgoed, daartoe mede geinspireerd door de feestelijke stem ming waarin de volwassenen zich doorgaans rond het «vreugdevuur» verzamelen. Resultaat verreweg de meeste slachtoffers met brand wonden zijn kinderen in de leeftijd van 15 tot 18 jaar De rechtgeaarde barbecuer zal er dan ook op toezien dat de kin deren ook maar niet in de verleiding komen om stokjes en ander brandbaar materiaal in de barbecue te gooien. Hij zal kinderen en huisdieren ook niet de kans geven om de hele barbecue in hun speelsheid omver te lopen. De stabiliteit van de barbecue, zéker van een «mobiel» exemplaar, is eveneens van groot belang voor de veiligheid. Er zijn barbecues in de handel, die ook zonder stoten kunnen omvallen. Het onderstel moet stevig zijn; voor wat méér geld koopt men vaak een belangrijk stuk veiligheid, zeggen de deskundigen. Ook de ondergrond van de barbecue dient vlak en stevig te zijn. Windrichting en -snelheid spelen her ook een belangrijke rol, want door vonken kan, zéker in bos en hei, maar ook thuis brand ontstaan. Zeker op balkons maar eigenlijk niet minder in de tuin verdient het aanbeveling om altijd blusmateriaal zoals een emmer water met een natte handdoek of een hoopje zand met een schep voorhanden te hebben. GEGRATINEERDE BLOEMKOOL Benodigd 1 bloemkool, zout, 3 dl melk, 40 g boter, 40 g bloem, een stuk je foelie, 2 eierdooiers, 1 de room en geraspte kaas. Bereiding Maak de bloemkool schoon' en kook hem in zijn geheel in water met wat zout beetgaar (dus niet té gaar). Maak de volgende sausLaat in de melk een stukje foelie een kwartiertje trekken en zeef ze. Laat de boter smelten, voeg de bloem toe en breng ze roerend aan de kook. Wrijf alle klontjes zorgvuldig weg en voeg er met kleine scheutjes tegelijk de melk bij. Laat even doorkoken. Voeg er - van het vuur af - de room, eier-. dooiers en wat geraspte kaas aan toe. Bedek met deze stevig gebon den saus de bodem van een py- rex-schotel en schik daarop de in kleine roosjes verdeelde uitgelekte bloemkool. Bedek de groente met de rest van de saus. Bestrooi de bovenkant met geraspte kaas, leg hier en daar een klontje boter en plaats de schotel boven in een hete oven om te laten gratineren. KLOOSTERPOT Benodigd 50 gram in dubbelstenen gesne den mager gerookt spek, boter, 2 grote uien, 300 g in dobbel steentjes gesneden kalfsvlees, 2 paprika's, 2 tomaten, 4 augurkjes, zout, peper, nootmuskaat, marjo lein, 250 g maraconi of spaghetti, een potje zure room, 1 eetlepel bloem en geraspte kaas. Bereiding Bak het spek uit in wat boter en fruit de gesnipperde uien mee. Voeg de stukjes kalfsvlees toe en bak dit bruin. Snijd de paprika's, tomaten en augurkjes in stukken en voeg dit alles samen met wat zout, peper en marjolein bij het vleesmengsel. Voeg wat water (of bouillon) toe en laat dit alles 10 minuten zachtjes sudderen. Kook ondertussen de macaroni of spa ghetti volgens de gebruiksaanwij zing gaar. Vermeng de zure room met een eetlepel bloem en bind hiermee het vlees-groetenmengsel. Roer er tenslotte de gare macaro ni doorheen en dien de klooster- pot met geraspte kaas op. ZOMERSALADE (voor het avondmaal) Benodigd 1 krop salade. 1 komkommertji 1 jonge prei, enkele koude gekoa te aardappelen, 5 hardgekookt eieren, 2 tomaten, peper, zou paprikapoeder, 1 citroen en 1 verse room. Bereiding De krop sla in zijn geheel enifj malen in water onderdompelen e laten uitlekken. Het stronkje wei snijden en de krop in vieren sni den. De koude gekookte aardapp len in dobbelsteentjes verdelen. D komkommer wasen, niet schillen in plakjes snijden of schaven. D eieren pellen. 4 eieren in de lengt doorsnijden, en 1 in grove stul ken hakken. Dit gehakte ei met d aardappelblokjes vermeng in he midden op een schotel leggen, Een sausje maken van room e citroensap en dit over het aan appelmengsel uitgieten. De salad met de gehalveerde eieren cmgi ven en ze met paprikapoeder b< strooien. De schotel verder garne ren met kropsla, plakjes komkon mer en schijven tomaat. De aan appelsla met zeer fijne prei b< strooien. Koken, bakken en braden zijn keukentermen, waarvan zelfs de meest onervaren huisvrouw de be tekenis kent. Maar er zijn ook an dere uitdrukkingen, die men regel matig in recepten leest, die niet zo bekend zijn. De meest voorko mende vreemde keukentermen wil len we hieronder graag even nader verklaren. AU-BAIN-MARIEhet ver warmen van spijzen in twee in el kaar passende pannen (bain-marie- pan) of in een kleine pan of kom in een grotere kom. In de kleinste pan of kom gaat het gerecht dat gaar moet worden, in de grootste onderste pan'n laagje kokend wa ter. Au-bain-mari heeft een langere bereidingstijd dan gewoon koken. BLANCHEREN het opzetten van bepaalde levensmiddelen met een scherpe smaak (b.v. nieren, spruitjes) in ruim koud water, waarna het water aan de kook ge bracht wordt en daarna afgegoten. De levensmiddelen worden dan overspoeld met fris water en ver volgens op eigen wijze verder toe bereid. Blancheren wordt ook toe- gepast op spaghetti en maraconie om het buitenste laagje bloem te verwijderen en zodoende het aan elkaar kleven van de slierten te voorkomen. FARCEREN het vullen of be dekken van vlees met gehakt, b.v. «blinde vinken», kalfsborst, gevo gelte. Ook groenten als tomaten, paprika's, komkommer en aubergi nes worden gefarceerd. De «farce» (het vulsel) kan ook bestaan uit vis, garnalen, truffels, champig nons, eieren, enz. FRUITENhet zachtjes ver warmen van b.v. ui in boter of vet in een open pan. GRATINEREN het voorzien van een bruin knappend korstje bij ovenschoteltjes. Hiertoe de boven kant van de schotelinhoud voorzien met een laagje paneermeel en hier en daar een klontje boter. De schotel daar na zo hoog mogelijk in de oven plaatsen. PANERENwordt toegepast op klein vlees (kalfsoesters), vis. croquetten. Een laagje paneermeel wordt aangebracht, nadat een plakmiddel is gebruikt. Als plak middel gebruikt men losgeklopt e eiwit of een papje van bloem 'e water. Gepaneerd vlees en moeten tijdens het bakken metee gaar worden. Water mag niet toe gevoegd worden, daar dit het ge vormd korstje zou losmaken. Croquetjes worden liefst «dub bel» gepaneerd, dus eerst doe paneermeel, dan door ei en ter slotte weer door paneermeel ge wenteld, waarna ze gebakken woi den in heet frituurvet. Dubbel pa neren maakt de kans op barste tijdens het bakken kleiner. POCHEREN langzaam lat» paar worden van bv. vis, eieren o vruchten in 'n vloeistof die net te gen het kookpunt aan is. Pocherei kan ook au-bain-marie. SMOREN zachtjes verwaf men en gaar koken van gerechte: in een vetstof in een gesloten pan STOVEN zachtjes laten prut telen van bv. vlees of groente boter of vet met weinig water een goed gesloten pan. Stoven altijd een nabewerking.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6