Feestelijk Jubileumbezoek aan Blankenberge Het stads beleid Oiljsterse showavond DE OUDE GARDE: Priester Deens blijft steen des aanstoots LUC DELAFORT Hot begon in 1877 De Koninklijke Harmonie, de respektabele «OUDE GARDE» was zondag jl. andermaal op visite te Blankenberge, de stad waar reeds tijdens La Belle Epoque de Haalterse kant de salons van hotels en pensions sierde. Het moet zijn dat ooit de eer ste Aalstenaar die de Blanken- bergse lucht snoof, uitgeroepen heeft laat ons hier drie tenten bouwen... Een kreet die over gewaaid is naar de Ajuinstede, zodat de populaire badstad reeds bij Aalsterse burgers in was ten tijde dat Antheunis zijn verzen schreef: «'t Zijn droeve tijden enz.». Dat moet, nietwaar rond 1870 gebeurd zijn. In die jaren, pre cies op 22 en 23 juli 1877 was de «Oude Garde» er voor het eerst op tweedaags bezoek. Nog wel ene Heer Minister Frère Orban die daar uitblies van zijn schoolpolitieke ver moeienissen kreeg een serenade en meteen het erelidmaatschap van de Aalsterse Harmonie. Daaraan heeft Schepen Van den Eede, tevens voorzitter van «De Oude Garde» o.a. herinnerd in zijn toespraak op het Blanken- bergs stadhuis meteen een keu rige historiek gaf van de Harmo nie, de bijna Tweehonderdjarige zozeer vergroeid met het Aals- ters leven. Schepen Van den Eede HERINNERINGEN EN DANK Het was een jubileumbezoek, wes halve benevens de welgeteld 40 muzikanten, 5 cantinières, tiental len bestuursleden en een paar hon derd sympatisanten, nóg van dé partij waren StaatssekretarisL. D'Haeseleer, burgemeester dè Bis schop, Schepen de Neve, Ed. Ste leman, Ere-voorzitter, Maurice De Boe, Ere-sekretaris Pierre Breck- pot, raadslid en voormalig sena tor en -schepen Gustaaf De Stob- beleirInderdaad «La Garde meurt mais ne se rend pas». Vanwege het Blankenberge stads bestuur ontving de h. Ladeuze, oudste spelend lid van de Harmo nie, een fraai geschenk en de vaandrig, het ere-lint en gouden ere-metaal van de stad. Burgervader de Bisschop schonk aan zijn kollega de h. Content een tinnen bord met het stadswapen van de Keizerlijke Stede. De wijn smaakte goed en omdat Blanken berge eveneens een Karnavalstad is, voelde burgemeester de Bis schop zich in zijn nopjes. Schepen Van den Eede dankte de gastheren en kollega's en in 't bie- zonder ook de hh. Edmond Stele man en Maurice De Boe, niet te na gesproken de vele anderen, ere leden aen sympatisanten. Mét de historiek van «De Oude Garde» trachtte de h. Van den Eede zijn niet-Aalsters gehoor ook nog ietwat meer duidelijk te ma ken. Dat verplichtte hem te verklaren dat elke dag van de week in de Dirk Martensstede steeds een sym fonie, een fanfare of een harmonie ijverig repeteerde. Wij hebben in derdaad wel geteld zeven muziek korpsen, zei de Schepen. Het zou blijken dat deze verenigingen een goede springplank zijn voor ambiti- euse kandidaat-politiekers want niet minder dan 3 voorzitters van muziekmaatschapijen zetelen in het schepenkollege, incluis onze bur gemeester. - Dat was het moment, waarop de Aalsterse burgervader vreedzaam en verstolen grinnikte - Tenslotte maakte de h. Van den Eede nog de balans van vijftig jaar muzikaal rendez-vous te Blan kenberge «Wij kwamen 4 maal tussen 1877 en 1913, 18 maal tus sen 1919 en 1939, 28 maal tussen 1945 tot op heden.» Burgemeester Content ontving als blijk van erkentelijkheid vanwege de Oude Garde een kunstglasraam van de stad Aalst. Zondag as. kunnen de Aalstenaars te Blankenberge luisteren naar de Harmonie «Hand aan Hand.» De Aalsterse gemeenteraad komt maandag as. in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt een reeks le ningen, die voor goedkeuring aan de raad worden voorgelegd, dit in verband met diverse aankopen en openbare werken. Zo voor de uitrusting van de Brandweer, aankoop van een op zuig e>i vcrbrijzclmachineaan koop van een papiersnijmachine en typo-drukpers voor de «stedelij ke drukkerij». Een bedrag van 3.583.000 fr. is voorzien voor het vernieuwen van ramen en deuren in sociale wonin gen. AFSCHAFFING EILANDSTRAAT Ingevolge uitbreiding van de N.V. Glucoseries Réunies, die reeds eigenaar is van al de eigendom men, op één na, wordt voorgesteld de Eilandstraat af te schaffen. De G.R. gaat hierbij akkoord met al de vereiste voorwaarden. Vastgesteld dienen ook de huur voorwaarden van de eigendommen aan de Drie Sleutelstraat, in af wachting dat de stad definitief ei genares is van dit voormalig Fa- tex-complex. Voordien werd de aankoop reeds goedgekeurd, maar de verkoopsakte moet nog verle den worden. Dit gebouw zal die nen voor filialen van de Stedelijke Biblioteek. Onder deze titel schreef Luc Dela- fortrie enkele bedenkingen in het weekblad De Nieuwe dd. 9 augus tus jl. Wij citeren o.a. Het lijkt er wel op dat Priester Daens, die tijdens zijn leven een steen des aanstoots was, dat ook na zijn dood is gebleven. Het is een figuur die nog altijd aanleiding geeft tot tegenspraak en betwisting. Men kan dat niet uitleggen door gewoon te zeg gen dat hij een moeilijk karak ter had.» u Telkens als er een nieuw boek over hem verschijnt, en het lijs tje wordt al van belang, ont staan er kritieken, bijna pole mieken. Enkele tijd geleden noemde Ka- rel Van Isacker de strijd van de Daensisten «dom en nutteloos». Die uitlating wekte wrevel en te genspraak bij anderen. Het boek van L.P. Boon en de daaropvol gende T.V.uitzendeing van de K.R.O., verzorgd door A. Truy- man, hebben eveneens reakties uitgelokt. Zoals ieder jaar werd in juni II. te Aalst een herdenkingsplech tigheid ter ere van Daens inge richt.» i Dit jaar heeft Jan Van der Hulst de gelegenheid te baat geno men om aan te tonen hoezeer zelfs Karei Van Isacker, in zijn werk over Priester Daens, het onvermijdelijke erkent van het konflikt tussen de priester en zijn geestelijke overheid. De uit eenzetting van Van der Hulst was zeker verdienstelijk en hij die er naar geluisterd heeft, werd eens te meer in zijn over tuiging gesterkt dat dit konflikt in genendele de schuld was van hem die werd veroordeeld.» Toch blijven katolieken, hetzij door hun gehechtheid aan een katolieke partijformatie, hetzij omdat het hen hindert dat Priester Daens onrechtstreeks aanleiding gaf tot kritiek op de kerkelijke overheden inzake so ciale aangelegenheden, Priester Daens, nog altijd beschouwen als iemand die het maar beter niet had gedaan.» Luc Delafortrie stelt dan verder dat de katolieken steeds maar wij zen op de fouten van Daens om de aansprakelijkheid van de toenma lige katolieke partij en van de toenmalige kerkelijke autoriteiten te minimalizeren. Men zou er goed aan doen dit pijnlijk konflikt niet meer als het centrale feit voorop te stellen, wel nagaan wat het po sitieve is geweest in de strijd van de Daensisten. En L.D. noteert o.a. ook nog Niemand weet wat in de nabije toekomst de ontwikkeling van de demokratie, van onze samen leving (sociale struktuur) en van het kristendom zullen zijn. Maar vooral door deze punten en dat is precies het positieve dat ik wil onderstrepen geven Priester Daens en zijn mede standers ons een zekere hou vast. Zij geloofden maar re ageerden tegen de verstarring van de godsdienstige instellin gen. Zij waren integrale demo- kraten, maar ook op dit gebied blijven zij ons vermanen geen genoegen te nemen met de in stellingen zoals zij op een be paald ogenblik en dus nu ook fungeren. In nog grotere mate geldt zulks voor de opvattingen die wij kunnen hebben van de sociale realizaties. Hier ook is het berusten in het reeds be reikte uit den boze.» Het Aalsters Karnavalverbónd deelt mede «Ons Aalsters karnavalverbónd dat een dertigtal karnavalvereni- gingen herbergt, geeft op vrij dag 23 oogst a.s. te 20 uur eeh grootse Oiljsterse openlucht showavond met medewerking van talrijke Oiljsterse vereni gingen en karnavalfiguren. Deze show heeft plaats op' de Hopmarkt (viemert - boeter- mert). Werken mee prins karnaval 74 Antoine, prins karnaval. 73 Michel, prins Jackie, de bloe- menfee Monique, de prirssencae- mere, het corum Alostum Impe riale, de gilles (onder voorbe houd), de ajuinboer en keizer Kamiel. De toegang is gratis en elke echte Oiljstenes en Oiljsteneer wordt op deze avond verwacht. Gezien het grote sukses van de. Oiljsterse avonden in 1971 en '72, shows die telkens plaats hadden tijdens de jaarbeurzen in de Schoolstraat en in de Kei- zershallen mogen we er nu ook zeker van zijn dat bij goed we der de belangstelling groot zal zijn Spijtig genoeg zijn deze j men sen afhankelijk van de weergo den, gezien de weigering van het stedelijk feestkomitee deze avond te laten plaats hebben tijdens de amusementsweek van de jaarbeurs immers sommige van deze heren betalen liever talrijke tienduizenden franken om een avond te laten vullen door binnen- of buitenlandse ve detten dan het gratis optreden te waarderen van onze Aalster se mensen. Met of zonder medewerking van het feestkomitee, het karnaval verbónd knoopt dus weer aan met een traditie, en het wordt wel degelijk het rendez-vous der optimisten. Stippen we tenslotte nog aan dat deze avond onder de be scherming staat van ere-voorzit- ter De Bisschop en dat even eens het stadsbestuur zijn me- dewerking verleent.» V.R. DE BOEREN LACHEN NlF Zelfs Eddy Merckx raakte de knel toen ook hij gekoij fronteerd werd aan de afri van de autoweg te Aalst me meer dan tweehonderd forst boeren met traktors en au to's die dinsdag jl. hun eiser nieuwe energie bjizetten Het werd een indrukwekkei|" de tocht doorheen Aalst 1 tientallen gemeenten in tj streek, die heel wat belancj stellende kijkers en sympatj santen op de straat lokte.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16