Kultureel Centrum of gezond verstand Het Kultureel Centrum bouwen met mana? L E Z E R SCHRIJVEN de gazet van aalst Vrij traag reageerde de heer M R. blijkbaar een staatsambtenaar, wellicht een hoger ambtenaar, op het standpunt van de Dekenij Mo lenstraat in verband met het Kul tureel Centrum. Men zou zeggen dat hij de zaak lang gerumineerd heeft, een kenmerk van de admini stratie naar het latijns adagium «magna corpora lente moventur» grote instellingen komen maar traag in beweging. Het is niet zo duidelijk dat de Dekenij Molenstraat een dergelijk argument moest achterwege laten, want miljoenen investeren in een gebouw waarvan de bouw door de feiten en de omstandigheden falli- kant is uitgelopen, betekent ten slotte toch verkwisting en onttrek king van die miljoenen aan de ge meenschap, die er een beter ge bruik had kunnen van maken. (No teer dat de oorzaak van alles wel ligt bij dat Ministerie, dat geëist heeft twee verdiepingen in de grond te bouwen zonder kennis van de grondsituatie. Eis, waarop de Stad Aalst dan maar ingegaan is uit vrees van de toelage te ver liezen gezien het systeem van be toelaging, gehuldigd door dat Mi nisterie.) Het is aan te stippen dat de Heer M.R. gelooft in de onfeil baarheid van het systeem van de Belgische budgetaire kwesties, waar hij zelf, als ambtenaar, heel goed weet hoe er door het gehul digd systeem aan geldverkwistin- gen en geldverspilling in het ver leden werd gedaan. Spijtig dat de Heer M.R. niet tegenwoordig was op de inlichtingsvergadering van de Heer Schepen van Onderwijs en Cultuur, waarop alle voorzitters van Culturele verenigingen werden samengeroepen om te vernemen dat de gemeenteraad besloten had over te gaan tot de aanbesteding van het tweede lot van het Kuituur Centrum, gezien de stad Aalst op 20 juni II. toezegging van het Mi nisterie van Cultuur had gekregen van een toelage van 20 miljoen. De kosten ervan belopen 48 mil joen, zodat de Stad een lening moet aangaan van 28 miljoen. Een lening, waarvan onlangs aangestipt werd, dat ze geweigerd werd door het Gemeentekrediet, op basis van besparingen, geprogrammeerd door de huidige regering. Men stipt aan dat de Stad Aalst, als particulier, meer in het Centrum investeert dan de Staat, die toch zijn wetten en normen wil opdrin gen. Men ziet moeilijk in dat de Mo lenstraat aan doelbewuste afbraak- politiek doet, ze doet eerder aan real politiek, en er is geen enkele particulier, privé persoon, noch pri vé instelling, die halstarrig zal blij ven investeren in een zaak die wel licht goed bestudeerd werd, maar door de feiten gelogenstraft werd. Zo handelen legt getuigenis af van een anti-economische geest en van een geest van verkwisting. Het spreekwoord zegt terecht «II n'y a que les inbéciles qui ne chan- gent pas d'idée.» Verder valt ten zeerste te be twijfelen wat de Heer M.R met een grote assurantie neerpent «De Ministers komen en gaan maar de ambtenaren blijven.» Hij schijnt nu ineens te vergeten wat hij hoger op gezegd heeft dat het Kuituur paleis van Oostende er kwam - en dat op twee jaar tijd van 1956 tot 1958 - dank zij de Minister Van Glabbeke. Het Kuituurcentrum van Mechelen rees op dank zij Minis ter Spinoy, dat van Hasselt dank zij haar burgemeester, de H. Mey ers, oud-Minister, en dat van Turn hout dank zij de Heer Minister Van Mechelen. (Een uitgebreide studie hieromtrent zal verschijnen.) In Aalst werkt men reeds van 1963 aan het Kultureel Centrum - is het het werk van de ambtenaren - en de Heer Schepen van Openba re Werken kon ons op die verga dering geen datum vooropzetten van het einde van de tweede schijf - wellicht de duur van 6 a 10 jaar - en dan is de ruwbouw nog maar afdan blijven nog twee derden over van de werken en van de kos ten voor de afwerking. Het ambtenarendom zou er goed aan doen te denken aan zijn eigen reputatie en zijn prestige, en geen bedekte dreigementen te uiten, die getuigen van een kleine geest en van rancune en van refloument. De Administratie zou er goed aan doen haar olifantengeheugen te ge bruiken voor eigen vergissingen en feilen en dan zou zeker niet het gerucht in de stad de ronde doen dat een ambtenaar dreigde een dossier op zijn kast te gooien en Lezersbrieven en eventueel onj vraagde artikelen die in deze briek verschijnen, vertolken sluitend het standpunt van betrokken korrespondent. Naamloze ingezonden stukki worden niet opgenomen. Alleen op uitdrukkelijk en gemc veerd verzoek kunnen brieven publiceerd worden zonder en adres. dan bleef die daar wel 20 jaar li gen Het is aanneembaar dat misse menselijk is «Errare humanu est.» maar het is nog menselijk zijn vergissingen recht te zetter^ «Humanius est corrigere errores Maar dat vereist nederigheid en i zicht van de feiten als dusdanig i geen blind staren op een zog naamd onfeilbaar systeem. Men verwacht een ambtenare 0or dom, dat verstandig is, dat soep ng Is, dat redeneert in het kader vj ati, een algemen kultuurbeleid van Bry^ stad en zich niet blind staart het Centrum alleen. Anders too; men het gevaar dat men eerdi zou gaan denken aan het laats suffix van dat samengesteli woord dan wel aan de ambtenare 4E1 Jan Van der Hulst. Voorzitter van de V.V A ene In De Gazet van Aalst van 3 augustus verscheen een lezers- brief over 5 kolommen die ik niet onbeantwoord kan laten. Een ze kere «staatsambtenaar M.R.» stelt daarin één enkele volzin aan de kaak uit het standpunt van de Dekenij Molenstraat, hier versche nen op 22 jl. Hierdoor mag ik al vast besluiten dat l]ij met de rest van onze tekst akkoord gaat. Zo schijnt hij ons rekenvermogen te erkennen waar wij de uiteindelijke kostprijs van ons K.C., tegen sa mengestelde intrest berekend, op een half miljard hadden geschat. Verder is de positieve geest van onze bijdrage hem volledig ont gaan, want hij spreekt van «doel bewuste afbraakpolitiek», en schandvlekt verder de slogan «de put vullen», wat wij nooit geschre ven hebben. De Heer M.R. schrijft o.m. Maar het argument van de Molenstraat-Dekenij Een Mi nister van Nederlandse Kuituur die nog een massa miljoenen naar het Aalsters projekt zou afvoeren, zou er evenveel moe ten onttrekken aan kulturele voorzieningen elders in Vlaan deren De Dekenij van de Molenstraat had er beter mee gedaan een dergelijk argument achterwege te laten, want het bewijst dui delijk dat ze nu niet precies vertrouwd zijn met de merk waardige methoden die in feite toegepast worden voor het toekennen van toelagen, en nog minder blijken de mensen van de Dekenij op de hoogte te zijn van Belgische budget taire kwesties. De mensen van de Dekenij Molenstraat geven blijk van een enorme naieviteit als ze veronderstellen dat de massa miljoenen voor het Aalsterse K.C. tot gevolg zou hebben dat men er evenveel zou moeten onttrekken aan kulturele voor zieningen elders in Vlaande ren De Heer M.R. vergist zich na tuurlijk mateloos, en ik begrijp nu waarom adjunkt-kabinetschef in genieur De Moen momenteel een kursus inzake budgettering voor bereidt voor de hoge ambtenaren van het ministerie van Nederland se Kuituur, zodat ze enig pecunieel inzicht krijgen. De door het parlement gestem de begroting van Nederlandse Kuituur, die zelfs de openbare zwembaden in gans Vlaanderen moet spijzen, bedraagt thans 150 miljoen per jaar. Dat kunnen er nooit 151 worden om een plaatselijk burgemeester te plezie ren. Rekent de Heer M.R. mis schien op een paar honderd Mece nassen, of voorziet hij dat een paar honderd miljoen als hemels manna uit de hemel zal vallen Aalst heeft voor Lot I van het K.C. nog 15 miljoen tegoed. Voor Lot II werd 20 miljoen «beloofd», en niet 48 miljoen zoals een brave Schepen ons mededeelde toen een delegatie van het Verbond der Dekenijen op 13 juni door het Schepencollege werd ontvangen. Het is trouwens niet eens een échte «vaste belofte» De prijs voor de nog niet begon nen bovengrondse ruwbouw (Lot II) is inmiddels reeds gestegen van 48 naar 63 miljoen. Time is money, meer dan ooit. (Het dos sier van Lot II werd een eerste maal door de ontwerpers ten stad- huize neergelegd op 17-6-71 en een verbeterd dossier 9 maand la ter. De gemeenteraad keurde Lot II goed op 25-5-72.) Voor Lot III (voltooiing) tast IEDEREEN nog in volle duister wat betreft lasten- kohier, begroting, subsidiëring en de echte prijs. Drie uitroepings tekens. Het spijtige in de brief van de Heer M.R. is niet zozeer dat hij ons een «enorme naïviteit» toe schrijft zonder uitleg te geven, noch dat hij ons van sordiede kom- merciële bedoelingen verdenkt, alsof wij Beotiërs waren. Het spijtigste is dat hij bij ge meenteraadsleden een op-vergissin gen-gebaseerde illusie in stand houdt, alsof er nog een schijn van kans bestaat voor een K.C. volgens de huidige plannen. (Haast nie mand weet wat die plannen alle maal inhouden, aan nutteloze luxe en gesofistikeerd perfectionisme.) Plaie d'argent n'est pas mortel- Ie. zegt onze zuiderbuur, maar te Aalst gaat het kulturele leven er aan ten onder. Het is wel raar dat in de pers verteld werd over de bezoeken die zogezegd werden af gelegd bij minister Rika De Bac ker, maar geen woord over de ver gadering met onze plaatselijke kul turele verenigingen die op voorstel der Dekenijen werd belegd door het stadsbestuur. Op een kleinere ruimte dan thans beschikbaar, stond vóór de oorlog in de Molenstraat, met meestal één verdieping hoog, het volgende: het Donkersteegje, het magazijn Gheeraerdts, de meubelwinkel Guns-Limbourg, de grote schouw burgzaal van het V.N.V. met kan toren, grote herberg en woongele genheid. de beenhouwerij Boelens, een woning in de De Coninckstraat en een woning in de Achterstraat, Ov He plus nog het fabriekje van Nandei De Clerck. Met minder hoogbou dan thans gepland kan op de huiie{jrj ge grotere oppervlakte gemakkefi «ij^ gebouwd worden: een ganse wins kelgalerij met polyvalente ruimt een mooie polyvalente schouwbur eva; zaal met behoorlijke akkomodatii n p en daarenboven nog een stads! 5 bliotheek voor Groot-Aalst. 't Verschil met het huidige pi jekt zou vooral zijn, dat het huii gn|0 ge er NOOIT zal KUNNEN komi ej| omdat er voor het meest luxueu: j^j kuituur-paleis van Europa ges 0g geld is. Mocht men toch het ave jgnj( tuur wagen en beginnen met yege voorziene ruwbouw, dan wordt e feni alternatief onmogelijk en gas e. staats- én stadsbudgetten een tastroof tegemoet. Hoe meer de maanden verlope ei hoe meer ik gelijk zal krijgen, f eer ik ben daar niet gelukkig meel eme< S| Pol De Paepè°e'f onde weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/21.41.14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 125 fr. 6 maandabonnement 240 fr. 12 maandabonnement 445 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden Nic feurd oste ijk azer ende Terl

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 2