30 jaar geleden De bevrijding 1944... Opendeurdag brandweer "Mijn gelukkigste dag,, wat zegt U dat? De eerste schooldag 18 TIEN JONGE MENSEN ANTWOORDEN OP DE VRAAG 25 jarige vrouwelijke bediende De mensen werden bevrijd en de oorlog was gedaan. Het was demobilisatie of noemt men dat immobilisatie O, ja wat wij gezien hebben in die film «De Langste Dag». 26 jarige mannelijke bediende (vakbond) Demobilisatie. En ja al die verhaaltjes over ai de mensen tijdens de bevrijding. Er is dan natuurlijk van alles ge beurd. 14 jarige scholier (Technisch On derwijs) De bevrijding van ons land door de Amerikanen en de Engelsen. En de aanhouding van de landverraders. Het was september 1944. De vier jaren die daar aan vooraf waren gegaan leken wel een boze droom. En toen waren er plots opnieuw sigaretten - Plaeyers enz. - Corned-Beaf, ja zelfs whisky en witte brood enz.... En wie toevallig die 3e of 4e september trouwde mocht vlag gen en feesten en zingen zonder vrees. Ze kwamen dra uit alle richtingen de kaki-soldaten. Nooit zou men in dit land nog zo een massaal entousiasme kennen als die eerste septemberdagen. Het was de gelukkigste dag van mijn leven, zegt het zeventig jarige vrouwtje. Ik ben nooit meer zo gelukkig geweest. Nooit meer. Maar die dag, toen voor ons toch de oorlog gedaan was, met al die mizeries Het is de enige keer in mijn leven dat ik een vlag heb ge maakt en uitgestoken. Ik liet ze hangen wekenlang tot ze begon te scheuren. Ze was gemaakt van versleten linnen. 30 jaar geleden, ach weet je toen was ik maar 40 Maar ik vraag me af of het een werkelijke bevrijding voor de mensen, voor iedereen was. Bracht die bevrijding wel de ideale maatschappij waar men tijdens de oorlog toch moet naar getracht heb ben. 30 jarige bouwvakarbeider Ja, de bevrijdingals de Engelsen en de Canadezen hier gekomen zijn en de Duit sers vertrokken. Ik weet er niet veel over. Mijn ouders spreken daar soms nog wel over. Maar mij zegt het wei nig. Wie het meegemaakt heeft ja, dat is wat anders. Het zal achteraf wel goed ge weest zijn voor den bouw zeker. 29 jarige drukker De herdenking van het einde van de oorlog. De Duitsers die verslagen werden door de Amerikanen samen met de Engelsen en wie nog alle maal. Veel hebben we daar niet over geleerd. Zonder die herdenking zou men dat toch allemaal vergeten. Alhoewel er verschijnen de laatste tijd veel boeken over die tijd. Het gaat allemaal zo vlug. Kijk eens naar Vietnam, dat heb ik min of meer kunnen volgen langs de gazet en de T.V. Wie spreekt er nog over 19 jarige student verpleger A 1 25 jarige technicus: De bevrijding van België, Frankrijk en ook, maar dan later voor Holland. En de oor log die voorbij was maar ge volgd werd door de repressie. Een nieuw leven dat begon. De ekonomische-sociale toe stand veranderde, verbeterde. Er kwam het stemrecht voor de vrouwen, en het Marshall plan. Amerika steunde de Westerse landen. 28 jarige lerares (Lie. Germaanse Filologie) De landing in Normandië en dan de bevrijding van West- Europa. Kortom het einde van de oorlog. Ik weet er weinig over te vertellen. Geschiede nis heeft me nooit sterk ge- interesseerd. 21 jarige opvoedster: Het is moeilijk daar zo on- midddelijk op te antwoorden. Filosofisch bekeken kan ik er heel wat over zeggen. Spreek er mijn vader eens over die zal het u precies uitleggen. De bevrijding dat was voor hem de gevangenis. Mij interesseert de politiek niet. Laat er mijn naam maar van tussen, akkoord 24 jarige medische sekretaresse Vraag je wat. De nederlaag van Hitier, zeker Het einde van de oorlog. Ja, 't is van voor mijn tijd. Ik heb enkele films over dat tema gezien. Het lijkt me allemaal nogal wreed. Oorlog, maar ja de bevrijding zal wel een opluch ting geweest zijn. Ik heb er eigenlijk geen precies idee van. De ouderen vertellen daar van alles over. Sorry, maar meer kan ik er niet over vertellen. Veel onthoud ik niet van die films. En het is ook de geschiedenis van de oude re generatie. Wij hebbpn er niets mee te maken genad. Maar ja, ik kan me voorstel len op zondag 8 september 1974 in de kazerne, Vrijheidsstraat 56 Aalst open deur vanaf 8 u. 30 tot 19 u. HELICOPTER-DEMONSTRATIE NABIJ KEIZERSHALLEN KOMMENTAAR Leraar Geschiedenis Dat de jonge mensen er wei nig over weten mag je niet verwonderen. Er is geringe belangstelling voor het verle den. Ik spreek uit mijn erva ring als leraar Geschiedenis in het Rijksonderwijs. Ze zijn onverschillig. Zo kon ik bv. vorig jaar vast stellen dat in de Retorica am per 3 op 18 leerlingen enige interesse opbrachten toen dit tema in het kader van een gesprek over de Vlaamse Be weging te berde kwam. Dat drietal zat dan nog in de sfeer van een jeugdbeweging. Voor deze jonge mensen is het verleden fout, veroorzaakt door de vorige generaties. Voor hen telt de toekomst. Het geschiedenisonderwijs eindigt doorgaans met de tweede wereldoorlog, waar bij de meeste geschiedenis boekjes zeer laconiek het ein- Geallieerden, de Bevrijding de, de overwinning van de behandelen. BRANDWEERKORPS GELEIDELIJK OP PROFESSIONELE LEEST Zondag te 18 u. zal op de terreinen tussen de Keizers- hallen en de Beekveldstraat een helicopter van het type Alouette behoorlijk landen en parkeren. (Men merkt het in en rond die Keizershallen zit ten onbeperkte mogelijkhe den.) Dit in het kader van een de monstratievlucht wijl de heli copter meer en meer inge schakeld wordt voor noodge vallen allerhande. Hierbij gaat ook het Aalster- se Brandweerkorps zijn rol spelen nu het de lang ver wachtte en noodzakelijke be- roepsstruktuur heeft verwor ven. De tijd dat het korps vrijwel uitsluitend bestond uit vrij willigers behoort tot het ver leden. Uiteindelijk heeft men o^a. uit de ramp van L'lnnovation in 1967 toch de passende kon- kluzies getrokken. BEROEPSKADER Te Aalst is men dan tenslotte toch rond gekomen met de benoemin gen van Kommandant De Vidts en Kapt. De Nayer die nu volledig in het beroepskader ingeschakeld zijn. Dit beroepskader moet verder uit gebouwd worden en voorzien zijn benevens voornoemde topfunkties ook nog een adjudant, een ser geant majoor en 32 vrijwilligers in het eerst stadium en 54 in een volgende stadium. Omtrent dit alle verstrekte Brand- wcerbevelhebber Devidts in het vooruitzicht van De Dag van de Brandweer, volgende zondag, een reeks verhelderende toelichtingen. Daaruit blijkt dat men niet langer meer vrijwilligers kan rekruteren in de traditionele middens met name de middenstand. (Waarvan het aantal elk jaar verminderd). Het was in het verleden precies in dit milieu dat men kon rekenen op mensen die als brandweervrijwilli- gers voortdurend ter beschikking stonden. Een situatie die inmiddels grondig gewijzigd is, zodat ook vanuit dit perspektief een vrijwilligerskorps niet langer houdbaar was. Vanaf 13 oktober worden alhier kursussen gegeven voor kandi daat-officieren. TEKORTKOMINGEN Kdt. De Vidts wees verder ook op specifieke lokale as- pekten Hij zei in dit verband«Heeft men er al over nagedacht in welke omstandigheden de brandweer zou moeten optre den bij een eventuele brand op de Zaterdaagse Markt Ook op de Jaarbeurs is de situatie niet wat ze zou moe ten zijn. Brandkranen en j brandweermateriaal worden er door de expozerende fir ma's zomaar verstopt, zodat men ze bij brand moeilijk zou terugvinden. Tekortkomingen die kunnen voorkomen worden mits de j bevolking degelijk wordt voorgelicht. VERDERE ORGANIZATIE 900 Ook de 900 wordt aangepast, een I dienst die te Aalst voortreffelijke prestaties op zijn aktief heeft en gerekend wordt tot een der beste j van het Vlaamse land. De benoeming van Dr. Van Over- beke, chirurg bij de brandweer, zal men ook de 900 vanuit het medisch standpunt beter organi- zeren. De stad is bij dit alles toch heel wat verschuldigd aan de «pompiers» die in het verle den, ontelbare keren blijk hebben gegeven van ware ge meenschapszin want altijd vrijwillig op de bres en soms in dramatische omstandighe- j den.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16