DE DENDER Determinerende faktor bij de geboorte van Aalst (6) I ,IJ, IJVOEGSEL Het Denderprobleem er een eeuw oud. Een onderzoek, in 1931 3 inge- leid door het provinciaal bestuur 3r an Oost-Vlaanderen stelde vast cs at op de middenloop 26 gemeen- n geplaagd waren met waterzie- gronden, de schade bedroeg nh( »er het algemeen de helft van de brengst en bijna alle Dender- emden van Overboelare tot «idermonde zijn waterziek. Oor- ak het hoge peil van de Den- r en gebrek aan onderhoud van afleidinggrachten. En in 1938 verklaarde de Mi- iter van Openbare Werken :ef»Ons programma omvat de ver tering van de Dender in driele- opzicht vergemakkelijken van leHscheepvaart, afleiding van het '9®KI water en drooglegging van Btf aanliggende gronden...» De plans om de Dender toegan- lijk te maken voor schepen van n ton lagen klaar bij Bruggen Wegen... iv Wat is er van terecht gekomen? a| In de benedenloop werd het Broek van Denderbelle» inge- kt. nners. Het is een natuurlijk reservoir, 'ager gelegen dan het peil van de Dender en van de rivier af gesloten door een lagere dijk. Bij abnormaal hoge waterstand stroomt het water over deze dijk in het broek en wordt daar op gehouden tot het overstromings gevaar geweken is. Oppervlakte van de waterkom 170 ha, in houd 3.400.000 m3. 2. Denderbelle kreeg een stuw- sluis, berekend op schepen van 600 ton. 3. Rechttrekking en verbreding tussen de oude sluis te Wieze en de grens Oudegem-Dendermonde. 4 Aalst kreeg nieuwe kaaimuren tot aan de sluis de muren op voldoende afstand om kruis-gele- genheid te verschaffen aan 600 5. De waterigen, ingesteld in 1865, konden hun taak niet vol brengen, hoofdzakelijk bij gebrek aan financiële middelen. Sedert 1961 werden ze heringericht en gesteund door de landelijke water- dienst werklozen voerden de ont werpen uit tot verbetering van be staande en het graven van nieuwe grachten, ook werden kleine be malingsstations opgericht om het water uit bepaalde tegengrachten over te hevelen naar de Dender. Dergelijke uitvoeringen werden verricht in de wateringen, gelegen tussen Overboelare en Pollare AFSTAND IN METER VAN Idermonde ath R.oever L.oever B.786 Aalst Erembodegem 50.302 Spoorbrug de 2.858 Aalst Aalst 51.230 Zeeberg n 2.708 Aalst Aalst 51.380 Nijverheidsarm er 2-090 Aalst Aalst 51.998 St-Annabrug rt( 1.015 Aalst Aalst 52.07,3 Spoorwegbrug af .491 Aalst Aalst 52.597 Zwarte Hoek 0.936 Aalst Aalst 53.252 Einde kaaimuren 0.686 Aalst Hofstade 54.402 Veer Schuitje 9.349 Aalst Hofstade 54.739 Wal 'ESTAND IN JULI 1970 ft kestaat een Denderplan dat ')kt °°9t een 1200 ton scheepsweg voirea'lseren tussen Dendermonde bs •Erembodegem. Met de uitvoering van dit zes- inplan werd begonnen te Den dermonde in 1968, er was 100 minljoen frank per jaar voorzien. In deze stad moest worden overge gaan tot de bouw van een nieuwe sluis en de aansluiting aan de nieuwe Dendermonding ten westen van de stad tegenover Grember- gen verder waren voorzien een 4 km lang tracé buiten de stads- door Fritz COURTEAUX kom, het uitbaggeren, het verster ken van de oevers, alsook de aan leg van dijken en van aangepaste weg- en Dehderbruggen. Wat is er tot op heden tot stand gekomen Een negen meter diepe sluis die half voltooid is, wachthaventjes en een stuwgeul... De beloofde mil joenen werden aan andere werken besteed Wanneer de werken aan de Dender zullen worden hervat kan op dit ogenblik niemand voor spellen. En intussen blijft de Den derstreek het gewest van de pen delaars, de «slaapstad» voor de industrie van de grote centra Gent en vooral Brussel. DENOERBRUGGEN TE AALST OUDE BRUGGEN Gedurende de middeleeuwen waren hier vijf Denderovergangen bekend. DE VISMARKTBRUG Ze overschreed de Dender bij het Oud-Gasthuis en heette «de Nieuwe brugghe» in 1380, «Nieu- werbrugghen» in 1399. Deze klapbrug werd herhaalde lijk vernield, zelfs dreef ze twee maal weg de bruggen waren toen niet zo stevig gebouwd Reeds op het einde van de 11e eeuw zal ze de burcht in verbinding hebben ge bracht met het eerste, pre-stede- lijk marktplein. DE MEULEBRUG Bij de watermolens liep een brugje van de Werf naar het ei land. Het was niets meer dan een houten overloop die in 1629 ver vangen werd door een stenen brugje. (Affligem) Door de overwelving van deze Denderarm in 1962/1964 verdwe nen beide overgangen. DE MOLENSTRAAT- OF SINT-ANNABRUG Op het einde van de Molen straat lag de «Molestraetbrugghe» sedert de 17e eeuw gekend als St-Annabrug aan de kant van de Moleridries stond in 1615 (en mis schien reeds vroeger) een kleine kapel met een Sint-Annabeeld. Een herberg bij de brug aan stadszijde heette ook St-Anna in 1789. Op het einde van de 18 eeuw was de «pont de Lodi» bouwvallig gewor den, omdat ze niet meer kon ge opend worden spraken de Fransen over «un pont dormant». DE AYEGHEMMERBRUCGHE Ze lag. in 1395 bij de Ayerghem- merpoorte, later Molenstraatpoort. Deze brug overspande het Mout- mollenwater, een tweede rivier arm die deel uitmaakte van de stadomwalling (Hoge Vesten). Het Ayeghemmervelt begon in 1380 aa de (Oude) Dendermond- se steenweg, nu Hoveniersstrat het veld strekte zich uit over de Hertshaag tot aan «den Steen- berch». Toen de Frankische naam verge ten was werd hij vervangen door Molenstraatpoort. ZEEBERGBRUG De Keulenbaan kruiste de Den der nabij de plaats waar de rivier haar loop splitstezo behoefden de handelsvoertuigen van de mer- cators de Dender geen twee maal te overschrijden. Oorspronkelijk lag er geen brug, de overzet gebeurde bij middel van een pont - een klein vaartuig met platte bodem zoals men er ook een gebruikte in 1940 wanneer de brug opgeblazen was. Vandaar Ponstrate (1307), Pontstraetpoor- te (1371), Pontstraetveste (1380), Pontpoorte (1398). Wanneer de pont vervangen werd door een brug werd het Zeeborghenbrugghen in 1310, 1337, 1373 Zeeberghenbrucghe, Seberghen- brucghen, Seeberghenbrug- ghen in 1380 Zeeberghen brucghen in 1395 en 1398. De betekenis van het toponiem «Zeeberg» heeft reeds heel wat gekibbel veroorzaakt bij de filolo gen. Het eerste lid van de samenstel ling - zee - betekent «water» Een oude zeewering ten O. van Amsterdam heet nu nog Zeeburg. Het is een natuurlijke of kunst matige begrenzing of afscheiding die het water in zijn loop tegen houdt door den aanleg van een dam, dijk of sluis. Was hier, bij de splitsing van de twee Dender- armen, een of andere waterrege laar aangebracht Tot 1373 was het tweede lid «borg», sedert 1380 is het «berg». Dit blijkt een normale evoluitie. Voor de gemeentenaam Borger- hout zijn de oudste vormen Bor- gerholt in 1214, Burgherhout in 1225, maar Bergenhout in 1344. Daarbij zijn borg en berg etymolo gisch gelijkwaardiggeborgen, verbergen. Oorspronkelijk ging het uitslui tend om topografische begrippen borg en berg duidden geen gebou wen aan, wel hoger gelegen plaat sen. Aangezien een berg - in een vlak land heet iedere verhevenheid berg - het best geschikt leek voor de verdediging, kregen de namen borg, berg de betekenis van een versterking en werden ze veralge meend tot alle militaire stellingen, ook als ze niet op een hoogte wa ren gelegen dit was het geval joor de Aalsterse waterburcht, op gericht op een motte Heeft deze motte aanleiding gegeven tot de benaming berg Naast de taalkundige evolutie kunnen nog andere redenen over deze klinkerwijziging worden aan gehaald. Politiek gezien was de macht van de burcht in 1380 voor bij gestreefd door de gemeente met haar eigen schepenen, gilden en ambachten. Ook is er een contaminatie borg- berg mogelijk door de nabijheid van het Gallo-Romeinse Hof ten Berge met zijn Bergekouter, zijn Bergebossen, zijn Bergemeersen. BesluitTwijfel tussen waterke ring, waterburcht en heuvel. Van heel wat latere datum was het voetbrugje bij het Moutmolen- gat, een wankel gevalletje dat deel uitmaakte van de trekweg. «Dit «Meulegat» wordt in het stadsverslag van 1861 gesigna leerd als «endroit trés dangereux» Inderdaad, in 1882, wanneer de werklieden van de blekerij van J.B. Jelie huiswaarts keerden, stortte het ding in Ze konden gered wor den, behalve een 25-jarige... Pie- ter Daens noemde ze steeds «de brug der zuchten». Ze verdween bij een gedeeltelijke overwelving in 1914. Hierop ligt nu de Houtkaai - vroeger werd er hout gelost - als ook de nieuwe Vismijn. DE SPOORWEGBRUG Bij de aanleg van de spoorweg in 1Ö56 werd een spoorwegbrug aangelegd over de Dender. Hoeft het te worden aangestipt dat deze ijzeren draaibrug een hinderpaal was voor het trein- en het scheeps verkeer Met de ophoging van de spoorweg verdween ze en werd vervangen door een hangbrug. (1) Gedurende de twee wereldoorlo gen was ze steeds het eerste slachtofferdoor het dynamiteren van dit kunstwerk werd het ver keer op het spoor voor lange tijd verlamd I Het was dan ook telkens het eerste werk van de Duitsers deze brug zo vlug mogelijk te her stellen. (1) tussen 1908 en 1909

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 3