kort :rqe orgelcyclus TOEPASSING VERNIEUWD REGLEMENT HERFST 1974 ST MARTINUSKERK AALST «Bg mtr. Twee jaar geleden werd Aalst een kultureel initiatief rijker door de inrichting van een eerste orgel cyclus in de dekenale St. Marti- nuskerk. Uit de opkomst van een talrijk publiek kon men toen af leiden dat er voor dergelijke ma nifestaties een ruime belangstel ling bestaat in en buiten Aalst anderzijds kon men zich als luis teraar verheugen in smaakvol sa mengestelde programma's, die even vlot als boeiend ten gehore werden gebracht door Kristiaan Van Ingelgem, titularis-organist en promotor van de cyclus, Mathieu Meys en Jean-Paul Imbert. Zonder risico was de organi satie nochtans niet, omdat men van bij de aanvang rekening dien de te houden met de beperkingen, die het voorhanden instrument op legt bij de programmakeuze. Het oorspronkelijke orgel werd tussen 1758 en 1763 gebouwd door P. Van Petegem, en moet een merk waardig specimen van Franse or- gelbarok geweest zijn. Maar de lezer weet dat de fraaie kast van het oorspronkelijke instrument in de loop der jaren een romantisch- symfonisch stcmmener.semble is gaan behuizen. Zo leent zich het huidige orgel met zijn typische klankideaal vrij goed tot vertolking van romanti sche en postromantische orgelwer ken, en draagt deze muziek pre cies de voorkeur weg bij de pro grammakeuze. Interpretatie van oudere muziek is wel mogelijk, maar uiteraard minder aangewe zen. Het was dan ook bijzonder ver heugend te merken dat de tweede orgelcyclus met zijn drie recitals, konsekwent in funktie van het in strument geprogrammeerd, een verruimde belangstelling mocht ge nieten. Overigens kon men na de eerste cyclus voorzien dat de drie recitals van het Dirk Martensjaar een hoogtepunt zouden betekenen op muzikaal vlak. En inderdaad met de drie koralen van Franck, in een gedegen vertolking door Flor Peeters, en een verrassend heldere en expressieve vertolking van Messiaen's «La Nativité du Seigneur» door Kamiel D'Hooghe, werd het een succes voor de in richter Kristiaan Van Ingelgem, die zelf de cyclus met een briljant Regerprogramma had afgesloten. Dus kijken wij nu in spanning uit naar de derde orgelcyclus, die aangekondigd werd voor 15, 22 en 29 september. Hierbij verwondert het ons wel enigszins dat deze se- lekte recitals, ingericht met mede werking van ons stadsbestuur, niet in de reeks festivalconcerten opge nomen werden. De nieuwe cyclu stelt twee bui tenlandse organisten voor, die sa men met Kristiaan Van Ingelgem een gevarieerd programma zullen verzorgen Ulrich Stierle (Stutt gart) en Paul Keijsers (Maas tricht). Zoals de eerste orgelcyclus de figuur van Frans Liszt muzikaal heeft belicht door de uitvoering van zijn drie markante orgelwer ken doorheen de drie recitals, zo brengt nu de derde orgelcyclus Paul Hindemith op de voorgrond elk recital zal één van de drie or gelsonaten van deze komponist omvatten. De verkenning van de Duitse en Franse romantiek/post- romantiek wordt ook dit jaar ver der gezet, deels in aansluiting op voorbije recitals met werk van Brahms en Reger, deels door de prezentatie van komposities van KRISTIAAN VAN INGELGEM F. Mendelsohn en J. Alain. Deze komponisten komen waarschijnlijk in een volgende cyclus uitvoeriger aan de beurt, evenals vertegen woordigers van hedendaagse stro mingen. Voor deze laatsten kan men aansluiten bij het Messiaen- recital van vorig jaar, en bij het werk van W. Hader en H. Lang. dat U. Stierle op 22 september zal spelen. De recitals van de komende cyclus vertonen tenslotte ook kon- trasten.die de audities stuk voor stuk tot een boeiende belevenis zullen omvormen. Iets bijzonders wordt zeker het «Duet for organ» van S. Wesley, dat door Paul Keijsers en Kristiaan Van Ingelgem samen wordt uitgevoerd op 29 september verder is het sluit stuk van het eerste recital, «Pré lude et Danse fugée» van G. Litai- ze bepaald een spektakulair stuk geschreven voor het orgelexamen in het Parijse konservatorium, kon- fronteert het de organist met het hele gamma van technische moei lijkheden. Kortom, deze derde orgelcyck mag warm aanbevolen worden Voor muziek- en orgelliefht bers wordt het een rijke septei ber ,J. Zondag 15 september Kristiaan Van Ingelgem (Aak Zondag 22 september Ulrich Stierle (Stuttgart) Zondag 29 september Paul Keijsers (Maastricht) telkens te 15 u. 30 in de Martinuskerk Toegangsprijzen per concert 50 Fr. slud. derde leeftijd 30 Fr. abonnement 120 Fr FESTIVAL VAN VLAANDEREN Feestzaal Stadhuis 8 september 20 u. 30 BELGISCH KAMERORKEST dir Georges MJs David Watkins, harp CVP. Zondagvoormiddag 8 septem ber wordt in de C.V.P.-Aalst overgegaan tot de vernieu wing van de plaatselijke par tijraad, nl. een voorzitter en 24 leden van de partijraad. MISBRUIK VAN STADSSTEMPEL Enkele lezers signaleerden ons dat zij naar aanleiding van een as. plechtigheid ton stadkuize, einde september, een tekst toe gestuurd kregen die dan moet doorgaan al3 een «Mededeling van het Schepenkollege.» Een soortgelijk epistel kwam ook op onze redaktie terecht. In bedoelde tekst wordt bedoelde plechtigheid gewraakt. Het is vrijwel onmiddellijk duidelijk wat hiermede wordt bedoeld, ove rigens laten de initiatiefnemers van een rancuneuze campagne er geen twijfel over bestaan t.a.v. hun bestemmelingen dat het Schepenkollege er voor niets tussenzit. Integendeel. Voor deze «mededeling» werd géén officieel stadsbriefpapier gebruikt. Maar wél stadsenveloppen met de officiële stempel. Iemand heeft dus in elk geval misbruik gemaakt van dit offici eel administratief materiaal. Een en ander kan men bezwaarlijk beschouwen als een Karnavalgrap. Niet alle spel is zonder grenzen. NOG HET VETO TEGïïN KAIMD2DAAT-EXPOSANT 0 JAARBEURS FEESTKOMIÏEE Ter gelegenheid van de Jaarbeurs was reeds enige deining ontstl in verband met publicitair© slogans van een Aalsters kandidaat posant. Voor de allereerste maal weigerde het Stedeiïjk Fccr.' -nt inderdaad een firma tot do Keizershallen, zoals in ons b'r.d 24 augustus gemeld. Dit geschiedde niet zozeer omdat een bepaj slogan door anders handeldrijvende middenstanders v/erdt boft maar omdat in het vernieuwd reglement van het Feestkomitco d) lijk de naleving van de wet van 14 juli 1971 op de handefspral&P wordt geëist. In dit verband verklaarde de h. P. Do Paope, lid van het fcomitet, betreuren dat de zaak ruchtbaar was gemaakt, temeer dat door N.C.M.V. evenals door de minister van Ekonom'sche Zaken op ogenblik om oen vordering tot staking was verzocht bij de Red bank van Koophandel. De dagvaarding vóór de Rechtbank hoeft dan ook goon gewicht in schaal gelegd bij de geanimeerde riiskuesies, omdat niemand I recht heeft, vooruit to lopen op de uitspraak van de Rechter. DRIE TEGEN VEERTIEN De heterogene groep komitee-leden oordeelde tenslotte dat zevm wet als het eigon reglement geëerbiedigd diende te worden, en een telefonische mislukte verzoeningspoging w rd do betrokken I ma de toegang ontzegd met veertien tegen drie, bij onthoudingen. De dorre wetteksten waren eerst zogvu'dig uitgepluisd door dc Ifl teeieden, waartoe ook precies diogone ordo die in 1369 do 5 se parlemotaire aktie «ter bescherming m handelaars on verf# kers» op gang had gebracht, en over do wot op do handelspraktijf verschillen publicaties uitgaf. RECHTBANK VERDAAGT UITSPRAAK Gisteren donderdag behandelde do Rechtbank van Koophandel hos vermelde vordering tot stopzetting van de bcwiste publicitaire sloj van do Aalstersc firma. De Rechtbank verdaagde de uitspraak tot 19 soptcziber.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6