IN HEI LAND VAN DE CHAMPAGNE cherchez la femme ur Plukkers een probleem Huwelijk en Champagnegrond DE literatuur wemelt van lofrijke analogieën tussen de vrouw en de Champagne. De euforische eigenschappen van dé Champagne zijn breed bekend en de vrouwelijke charme bereikt dikwijls dezelfde resultaten. Men zegt dat Champagne «naar het hoofd stijgt», dat hij licht, gracieus, spontaan en tintelend is adjektieven die met evenveel sukses vóór een vrouwennaam kunnen worden gezet. Zoveel is zeker dat de vrouw ergens wel een determinerende rol heeft gespeeld in de geschiedenis van de Champagne. HISTORIEK Begin 18e eeuw al beweerde Madame de Parabère, favoriete van Philippe d'Orléans, dat de Champagne de enige wijn was «qui fait briller Ie regard, sans porter Ie feu au visage». Cham pagne was dan ook haar lieve lingsdrank. Wat later ontpopte ook de be roemde Madame de Pompadour zich als een ijverige verdedigster van de Champagne. Zij wist het aan boord te leggen dat Louis-XV de nationale weg Parijs-Straats burg, door de Champagnestreek liet aanleggen. Van haar deze uit spraak «Ie Champagne est Ie seul vin qui garde la femme belle après boire». Marie-Antoinette deed het pi kanter en liet vier Champagne-ro mers uit Sèvres-pórcelein maken, met identiek dezelfde afmetingen als haar koninklijke boezem. Een van deze romers is nu in het bezit van een antiekhandelaar te New- York. Maar keren we terug naar deze tijd Het ontkurken van een fles Champagne geeft zeker een speci aal, cachet aan een intiem etentje. En we willen echt niet zo dubbel zinnig zijn als de Zwitsers wanneer bij een recent opinie-onderzoek, bleek dat, bijaldien een heer Champ; bestelt in gezelschap van een aantrekkelijke dame, de meerderheid overtuigd was dat de dame in kwestie piet de echtge note is. Hier kunnen we tegen-argumen- teren dat Champagne, dé drink bij uitstek is or. rzn familiefeestje luister bij te zetten. Net als de wagen, is Champag ne een statussymbool geworden de prestige-wijn van de geslaagde man. Met een fles Champagne op je tafel zal niemand er nog aan twijfelen dat je «er» bent. We besluiten dit «historisch» overzicht met een in verval ge raakte oude traditiehet drinken van Champagne in het dans schoentje van een ballerina. Deze traditie kende een hoogtepunt rond 1900. Zo was koning Edward VII van Engeland een groot liefhebber van Champagne én van danseres jes. Champagne in een dans schoentje was voor hem het bind- teken tussen de twee. En Marilyn Monroe v/as de laat ste filmdiva die, op een mooie och tend, 350 champagne-flessen liet knallen om een tintelend Cham pagne-bad te nemen. Einde van een «Belle Epoque» DE VROUW UIT CHAMPAGNE De aanbreng van «la Champe- noise» in de ontwikkeling en de promotie voor Champagne is al even aanzienlijk. Verscheidene Champagnehui zen (en er zijn er zowat een 3.000 in totaal) hadden jarenlang een vrouw aan de top, waaronder en kele zelfs een determinerende rol hebben gespeeld in de Champag ne-industrie. (Eigenaardig genoeg waren het praktisch allemaal weduwen, maar daar zal de Champagne zelf wel niets mee te maken hebben). Vanaf 1805 dirigeerde Weduwe Clicquot, ondanks de moeilijkhe den van de oorlogen van het Kei zerrijk, gedurende een halve eeuw, haar huis met vaste hand. Ze wist de traditionele blocus te doorbre ken en haar Champagne tot in Rusland uit te voeren. Ze is echter de geschiedenis in gegaan als de ontwerpster van de «pupitre de remuage», een soort van dubbel-ladder-vormige stan daard, waarin de flessen, geduren de het remuage-proces, de ge wenste standen kunnen innemen, dank zij speciaal uitgesneden hol ten. Ook het huis Pommery heeft zijn beroemde weduwe. In 1858 besloot Madame de Pommery naast de traditionele wijn, even eens Champagne te produceren. In die periode was de Cham pagne een dessert-wijn, sterk «ver zacht» door toevoeging van oude wijn en kandij-suiker. Mevrouw de Pommery begreep dat de Cham pagne «doux» en «demi-sec», als dessert-wijn, maar een beperkte afzet zou blijven kennen. In 1860 bracht zij als eerste een -weinig «gedoseerde» Cham pagne «sec» en zelfs een «demi sec», op de markt. Enkel de pro- dukten van een goed jaar en van de beste cru's kwamen hiervoor in aanmerking. Deze wijnen kwamen slechts tot volledige ontplooiing, wanneer zij 4 a 5 jaar in een kel der werden bewaard. Zo drong zich meteen ook de nood aan aan zienlijke kelderruimten op. Nu kon men een keuze aan Champagne bieden, variërend van «doux» naar «extra-sec» en later naar «brut». Dank zij dit dose ringsgamma kan de Champagne op elk uur van de dag en bij elk gerecht worden gedronken. Madame de Pommery zou ook de eerste zijn geweest die de oud.e Galio-Romeinse krijtgallerijen (daterend uit de 3e eeuw) als be waarplaats voor de Champagne ging gebruiken. Deze krijtkelders daartoe hebben een ideale bewa- ringsatmosfeer. Nu nog worden bepaalde Cham pagnehuizen bestuurd door een weduwe. Maar ook op lager ni veau laat de vrouw uit Champag ne over zich spreken. De wijngaard uit Champagne verdeelt zich als volgt 86 (19.000 Ha.) van de oppervlakte behoort toe aan 16.500 «vignerons», waarvan er 14.000 rechtstreeks uitba ters zijn. 14 °/o (3.000 Ha.) van de op pervlakte behoort toe aan een 60-tal «maisons de négoce». De gemiddelde wijngaardenier be werkt een oppervlakte van ca. 2 Ha., wat hem toelaat zijn wijn gaard in familiaal verband te be werken. De echtgenote van de wijngaar denier deelt natuurlijk alle aktivi- teiten die de verzorging van een wijngaard noodzakelijk maken. In de vendages-periode wordt van haar nog eens een extra in spanning gevraagd-zij staat in voor de huisvesting en de bevoor rading van de seizoenplukkers. PLUKKERS EEN RROBLEEM Wat die plukkers betreft moet men in Champagne steeds meer beroep gaan doen op buitenlan ders. Een zeker percentage van de plukkers bestaat, traditioneel, uit zigeuners, die in de vendages-tijd naar de Champagnestreek afzak ken, en studenten. Maar het toe nemende aantal buitenlandse in dustriële inplantingen in de omge ving van Reims, en de bijzonder zware arbeidsvoorwaarden, zijn er de oorzaak van dat, in de streek zelf, bijna geen plukkers meer te vinden zijn. Sommige grote Champagnehui zen denken zelfs aan het inleggen van een charter-vlucht naar Noord Afrika, om aan de noden van de komende vendages te kunnen vol doen. Vele wijngaardeniers houden een gedeelte van de oogst om hun eigen merk-champagne te maken Hun echtgenoten houden zich dan bezig met het kleven van de eti ketten en het inpakken van de fles sen, vermits het aanschaffen van een machine, in dit geval, niet ren derend is. Dergelijke kleine-merk Champagne wordt meestal per korrespondentie of door persoon lijke overeenkomst (producent konsument) verkocht. De meeste vrouwen staan in voor de nodige briefwisseling en de boekhouding. Wat de verdere behandeling van de champagne aangaat: meestal zijn de «cavisten» mannen, maar het keten-werk dégorgement, (schuimen), kontrole, inpakking, enz. wordt dan weer door vrouwen verricht. Vaak is het huwelijk met een dochter van de wijngaardenier, de ideale oplossing voor een jonge wijnboer om zijn wijngaard wat uit te breiden, zeker wanneer men denkt aan de fabuleuze bedragen die voor 1 are «appelation» - Champagne - grond moeten wor den neergeteld. DE VROUW EN HET GEBRUIK VAN CHAMPAGNE Men kan dus gerust beweren; dat de champagne niet alleen voor de vrouwen maar ook door de vrouwen gemaakt is. Van medisch standpunt uit kun nen we er nog aan toevoegen dat champagne dikwijls wordt voorge schreven tijdens de zwangerschap en na de geboorte of na een heel kundig ingrijpen. Deze wijn heeft een weldoende invloed op dee bloedsomloop, de werking van longen en nieren en heeft ontegensprekelijk digestieve eigenschappen. In ieder geval heeft de huidige «vrouw des huizes» ook haar zeg je te doen bij de aankoop van wijnen en dan ook van champagne «brut» (weinig gecorseerd, op ba sis van witte druiven) en een «Blanc des Blancs» een uitgelezen aperitief is en zich tevens laat drin ken bij allerlei visschotels. Een champagne «brut» (waer- van de zwarte druiven meer (f de voorgrond treden, dus efl meer gecorseerde wijn) de Méili- simés en de ietwat oudere wijnen, kunnen geserveerd -vorder, pij wild en vleesschotels. De «sec$ en «demi sec» bewaart men oii taart- en suikergoed te begeleiden. Champagne wordt oök v~' er ge bruikt in de keuken. Niet alle champagnes komen hiervooflÖ aanmerking enkel dezen fW een zekere aciditeit en diegenei die niet bruin worden bij het ko ken. Deze champagne zal zMj lichtheid en zijn diskreet boekg graag delen met uw sausen, (oc* champagne-restjes zijn goed bruik baar). Grimard de la Reynière para- frazerend kan de vrouw beweren dat de Champagne «est son air-i Ie plus cher, l'instigateur et Is confident de ses plaisirs, Ie con- solatuer de ses chagrins, Ie véhicu- Ie de sa gourmandise et l'orne- ment de sa prospérité». G.D.W.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 12