fi similes bestaat in het Vlaamse land 5 it families van psychisch gehandicapten verenigen zich: leefmilieu te hercfersem baby 6 Psychiatrie is tegenwoordig «in». Na de jaren van-de geslgten instj- tuten, yyaarbij de buitenwereld dik wijls de deur dicht deed, begint de wetenschap met belangstelling naar de psychiatrie te ;kijken. De medische sociologen...besteden er veel aandacht aan en Foudraines boek over psychatrie «Wie is van hout» wordt een bestseller, «ik ben oké, jij bent oké» gaat mis schien dezelfde wég op. In dat alles staat de psychiatri sche patiënt centraal. Hpt gaat om zijn wel en zijn wee. Maar mis schien raakt het hem allemaal niet zo sterk, ook al heeft Nederland een persverse Gekkenkrant. Wie het wel raakt, is de familie van de psychiatrische patiënt. Soms duurt het jaren voor een fa milie aanvaardt dat hun dochter een mongooltje is. Hoe voelt een vrouw zich als haar jonge echtge noot in een psychiatrische kliniek wordt opgenomen na een onge val Het zijn dingen waar je over kan praten, maar waar je vooral mee moet leren leven. Omwille van de sociale stempel die er op de psy chische zieken gedrukt werd. was het voor de families niet zo ge makkelijk om aandacht te vragen voor hun situatie. Jarenlang heeft men de psychisch zieken met de beste bedoelingen bewaard. Toen de verzorging aktie- ver werd met de hulp van farma- en psydhoterapie wérd de psychia trie in een nevel van medische techniciteit gehuld. Daardoor had den de families dikwijls geen irv zicht in, de ter^pie en in de eigei? rol die ze daarin speelden of koa- den spelen. Maar er veranderde iets en. in dié veranderingen vonden .de families van psychiatrische .patiënten el kaar. Men overwon de schuchter heid om over de eigen moeilijkhe den^ te,praten.en men optdejUe dat mep samen, meer kon zijn dan toeschouwers die het gebeuren vanaf de kant van de weg gade slaan. Zo ontstond «Similes». Wij zijn gelijken aan elkaar gelijk als fa milie van een probleemmens, gelijk met anderen ten opzichte van het risico dat leven heet, érgens alle maal gelijk als mens. in verschillende instituten o.ntston- den er groeperingen van famijiele- den en sympatisanten die tolk wil den zijn van hen die jijet spreken kunnen of die niet gehoord worden maar die ook als families aandacht wilden vragen voor hun specifieke problematiek. Het begon dikwijls heel gewoon met een vergadering waar de ver anderingen in een afdeling werden toegelicht. Of enkele familieleden staken het hoofd bij elkaar om mee ontspanning voor de patiënten te organiseren. Familie, direktie en personeel or- ganizeerden samen Vlaamse ker missen en bals waarmee de kosten voor een uitstap van de patiënten betaald werden. Men werkte sa men, om een efficiënter vervoer voor de weekends thuis rollend te houden. Families en patiënten gn- gen in groep voor enkele dagen op verlof. Het was een eerste, ont spannen. stap op weg naar iets dat, zo zeer gehoopt en gevreesd werd de integratie van de psy chiatrische -patiënt in de maat schappij. Het bleef niet bij .de ontspanning. Men ontdekte dat ook. andere din gen samen konden opgelost wor den. In de psychiatrische zieken huizen werden de Simileskringen een poging om de inspraak in het beheer, in daden om te zetten. Soms vroeg de direktie voor be paalde aangelegenheden om ad vies, maar soms kwam het advies ook ongevraagd. In de Familie kring groeide er vanuit, de bekom mernis voor de patiënten, een ge voel van medeverantwoordelijkheid voor de gang van zaken in het zie kenhuis. Deze inspraak is in psychiatrische ziekenhuizen gemakkelijker, te ver wezenlijken dan in andere zieken huizen. Veel patiënten verblijven jaren in hetzelfde instituut, waar door de familie de gelegenheid krijgt intens kennis te maken met de werking en het personeel van de instelling. Vooral bij families van kronische zieken groeit het besef dat het ziekenhuis de thuis wordt voor de patiënt, voor kor tere. voor langere, of voor altijd. Dit vergroeien van familie en insti tuut schept unieke kansen op in spraak van families, en misschien ooit van patiënten, in het instituut. De dikwijls afwijzende houding in de maatschappij heeft ook als ge volg dat familie en instituut meer op elkaar zijn aangewezen. Men heeft elkaar nodig en dit maakt samenwerking noodzakelijk en mo gelijk. Daarom is het ook geen uitzonde ring meer als families gaan debat teren over het gebruik van de sporthal en van de ergoterapiege- bouwen. Men brengt wensen naar voren over de regeling van de be zoektijden en over de verbouwing van paviljoenen. Men organizeert zitdagen waar de families terecht kunnen voor juridische, financiële en psychische problemen. Sommige problemen reiken echter verder dan het ziekenhuis zelf. De psychiatrische zorg en de bescher ming van de psychiatrische patiënt zitten verweven in een ingewikkeld net van wetten en koninklijke be sluiten. Deze wetgeving dateert voor een groot gedeelte nog van bij de geboorte van de asielen in 1850. Veranderingen op juridisch vlak vragen een sterkere drukkings groep. Dit was een van de redenen waarom de verschillende Similes kringen aaneensloten tot een nati onale federatie. Similes nationaal wil een aange paste wetgeving en een mentali teitsverandering. waardoor men de familie aktief betrekt bij de zorg en de behandeling van de zieke. Toen enkele maanden geleden de wet op de voorlopige bewindvoe ring gewijzigd werd. probee •federatie haar standpunt! minister van justitie te verdi ken. Jammer genoeg wars de belangrijkste besiisswj genomen. Via nationale studiedagen pi men de publieke opinie eenj| kijk te geven, op de zieke en zijn-omgeving. Vel oordelen stammen immers-:! een tijd van dikke celdeuj getraliede vensters. «Zijni gevaarlijken is een vraa meer dan men denkt doorl kers gesteld wordt. We moeten ook gaan besi wij allen psychisch ziek worden. Morgen kan mijn standsvermogen breken ,i morgen word jij t.e suf doe vele pillen slikken. Wie u;. wij niet de zwakke scKékef* zijn, waardoor de keten w Niemand van ons: draagt'g^j rantie-label met immunij problemen. En mensen wi wijls probleemmei». omda&Sf gen de problemen -niét op? sen zijn. Vervolgt Voor verdere informatie kontakt nemen met de VZW ratie van Vlaamse' Sfm'ilesi hetzij 11 Kasteeldreef 69 - 9310 U Reymeersstraat 13 - 9310 «Van 29 juni tot 17 juli liep er op nieuw ?on commodo et incommodo veer .ie melkpoederfabriek Lam- b'i- Gebr. Deze maal voor de in ;u>; - h van een tank van vloei bare stikstof van 5.000 liter. On geacht het onschuldig karakter van deze installatie op zichzelf, or- -iseerden wij een petitie van een 100-tal bewoners in een straal van 200 m rond het bedrijf. En v/e! om volgende redenen De installatie zou de zoveelste dop zijn in de uitbreiding van dit bijzonder hinderlijk bedrijf in het woonmilieu. Voordat de vergunning beko men werd, had het bedrijf reeds twee tanks aangekocht. Geen enkele vergunning kan nog goedgekeurd worden voor dat het bedrijf zich met alle wetten en verordeningen inza ke leefmilieu heeft in orde ge steld. De petitie leverde een 41 be zwaarschriften op. Van de Besten dige Deputatie kwam nog geen be slissing, maar de direktie heeft zich reeds laten ontvallen dat ze niet meer geïnteresseerd zijn in vloeibare stikstof. Ondertussen is de zaak van het beroep bij de koning dat het Pro vinciaal Bestuur van de Stede- bouw te Gent heeft ingesteld te gen de beslissing van de Besten dige Deputatie tot vergunning van een aantal wederrechtelijk opge trokken loodsen nog steeds niet beslecht. Het dossier zit op dit ogenblik zelfs bij Volksgezondheid dat advies moet uitbrengen bij Openbare Werken. Zowel de Dienst voor de Zuivering van af valwaters als de Dienst voor Alge- me Milieuhinder inspekteerden het bedrijf op 23 augustus. De be- drijfsdirektie staat ook niet stil zij intervenieerde reeds op het ka binet van de Minister van Open bare Werken. Het gevaar zit erin dat. ongeacht alle ev. negatieve adviezen, van kabinetswege een positieve beslissing wordt geno men. Op de volgende Raad van Beheer zullen wij al wat meer kun nen vertellen over de tegen injek- tie die we hebben toegediend... Het heeft er wel de schijn van dat de toekomst van Lambrecht op zeer hoog niveau wordt bespro ken.» «Raides-Krant» Orgaan Regionale Aktiegroep «Leefmilieu» komt weldra en aangezien die lieve pa die dagen zoveel om het hoofd heeft kiest hij best tijdig, samen met mama de doopkaartjes. kijk maar 's even in onze étalage ...een enorme keus drukkerij sanders schoolstraat 26

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 6