8 oktober 1944.. t geld moet binnen Cr deze week in de stad en toen kwam GUTT i" 8 VRIJDAG 11 OKTOBER Te 20 u in de stadsschool Vredeplein, yoga cursus door de Aalsterse Yogaclub. Te 20 u in de bovenzaal van het Apostelkcn, Mijlbeek, voor dracht over «autoritaire of niet autoritaire opvoeding» door de K.W.B. en K.A.V. Van 16 tot 24 u in de St. Jorisclub Keizerlijk Plein 02, instuif Te 20 u 2e Belotting, grote prijs «Dekenij Hoogstraat» in de Kantien van S.K. Aalst Leo de Bethunelaan (Plein S.K.) inge richt door de vriendenkring S.K. Aalst. ZATERDAG 12 OKTOBER Te 10 u lokaal St. Jozefscollege Pontstraat 7, algemene verga dering voor de postzegelverzamelaars door de postzegelkring Fila Jeugd. Te 15 en te 20 u in de stadsschouwburg, Vredeplein opvoering van het toneelwerk «In de holte van je arm» door De Schakel. Te 19 u in de Koszenclub, Leo de Bethunelaan ontspannings avond door de karnavalgroep «De Billeklasjesrs». Te 15 u in het sportcentrum Rozendreef dameswedstrijd tussen Aalst Sportief en Eendracht Vrij. Te 16u30 in de Begijnhofkerk Plechtige H. Mis, opgedragen door E.H. Gijselinck, koorzang door het St. Martinuskoor, ter gelegenheid van 40 jaar Welpen te Aalst. Te 20u30 in de Keizershallen vriendenfeest door het Vrij Tech nisch instituut. Te 20 u in het lokaal Java, F. De Hertstraat, criteriumwedstrij den door de buurtgemeenschap. Te 20 u in het lokaal Nieuwbeekstraat 35 opvoering van «Liefde en maatschappij» door de toneelgroep Comsada. Te 20 u in de jeugdclub Ypsilon informatievergadering. Van 16 tot 01 u in de St. Jorisclub Keizerlijk Plein 02, instuif. ZONDAG 13 OKTOBER Te 10 u in het St. Jozefscollege, Pontstraat 7 voordracht voor de postzegelverzamelaars door de kring Fila Jeugd. Vanaf 10 u op de wijk Mijlbeek ter gelegenheid van de wijkker- mis allerhande attracties en vermakelijkheden. Te 10 u in De Koning van Spanje, Grote Markt voordracht over «verzorging van kamerplanten» door de hofbouwmaatschappij «Werk der Volkstuinen». Te 10u45 in de zaal Okapi, Burchtstraat wedstrijd tussen Bel Isolaver en Hughs. Te 11 u in het Apostelken, Mijlbeek uitreiking van diploma's aan geslaagden van de cursus ingericht door het Vlaamse Kruis. Te 15u30 en te 16u30 in de zaal Black Boys, P. Corneliskaai, volleybalwedstrijden door V.K. Aalst. Te 15 u op het Volksplein handbalwedstrijd tussen Rosis en Schaerbeek. - Te 14 u in het lokaal Pontstraat 74 prijsschieting balboog door De Klauwaerts. /OT j Te 14 u in de zaal Kapucijnenklooster filmvertoning met «Her- kules» door de Marcelinoclub. Te 15 u in chiro Sjaloom start met nieuwe afdelingen en vijf nieuwe leidsters van de Chiro. Te 20 u in de stadsschouwburg, Vredeplein van «In de holte van je arm» door de Schakel. Van 15 tot 24 u in de St. Jorisclub Keizerlijk Plein 02, instuif. Vt'k Er is de Belgen in de loop van de laatste 60 jaar heel wat overkomen. Het begon al met Kaiser Wilhelm II en zijn trawanten die ons land te vuur en te zwaard zetten en wiens tra dities van Kerstbomen en administratieve ordening, het invoeren van een «Schein» die dan later door onze Belgische vroede vade ren in een Identiteitskaart werd omgezet. Met die laatste «fiche»» zit ten we nu nog steeds ge plaagd en men moet al heel weinig met de wereld van vandaag te maken hebben om die Identiteitskaart per maand niet minstens enkele keren aan wie het aanbe langt te tonen. Maar wellicht wordt dit be wijs van ons Belgisch Staatsburgerschap nog wel overbodig naarmate de com puter-generaties zich ont wikkelen. XXX Omdat we graag met de Ge schiedenis een loopje nemen gaan we direkt maar voorbij aati al die grote en kleine gebeurtenissen tussen 1918 en 1940. Kwam dus zoals bekend een latere opvolger van de Kai ser, een zekere Adolf Hitler en die deed van 1940 tot 1944 nog eens het Germaan se experiment over. Wie dat allemaal weet van horen zeggen mag zich nog al gelukkig achten. Zoals gezegd er is de Bel gen heel wat overkomen. Augustus 1914 mei 1940 enz. Maar als je de Belgen kent... zouden onze Nederlandse stambroeders zeggen. WANT volgens sommige specialis ten van de «Belgische volksziel» zijn Vlamingen en Walen, alhoewel zeer apart geaard en alle onder scheid en misverstanden in acht genomen, nooit méér van de Hand Gods geslagen dan die 8 oktober van het Jaar Onzes Heren 1944. Wat toen gebeurde had zich voor dien noch Wilhelm noch ene Hitier veroorloofd. Want ene zekere Camille Gutt, Minister van Financiën in de toen malige regering Pierlot had een plan bekokstoofd dat volgens de volwassen Belgen van die tijd des duivels was. Stel U voor of herinner U Die 8 oktober wordt via de radio en de povere kranten van die tijd offocieel kond gemaakt dat alle bank- en postrekeningen geblok keerd zijn. Kleine of grote kapita listen moeten daarenboven hun obligaties, akties aangeven in post of bankkantoren. En alsof dat nog niet voldoende wasPer 9 oktober was al dat zuur gewonnen en overgebleven geld niet eens meer geldig. Waar deloos. Of de schaamteloze woekeraar nu in een splinternieuwe brandkast of ergens op zolder of in een schuur een patattenzak aan bankkriefjes van duizend bezat, of hij nu hier en daar een paar miljoenen had veilig weggeborgen vanaf die dag was hij praktisch gelijkgesteld met elke Belg die maar amper en kele duizenden fr. bezat. VOORLOPIG ALTHANS... DE NIEUWSTRAAT En zo kon men tijdens de daarop volgende dagen in de Nieuwstraat vooral in de nabijheid van de Post en de banken, lange rijen aan schuivende mannen en vrouwen zien staan Statige burgerdames en volksvrouwen en dito heren. Soms stilzwijgend en eenzaam dubbend om uiteenlopende rede nen. Maar ook wel eens in drukke onderhandelingen En kijk zo li men plotseling bankbiljetten 1.000 ietwat stiekum zien vette delen. Want per Belgisch hoofd bet men 2.000 fr. splinternieuwe II jetten, onafgezien hoeveel M derdduizenden en desgevalle^ miljoenen een of ander ook dejo neerde. Wie miljonair was - trt' dan 1 miljoen bezat - en zelfs die tijd had dat nog wel wat betekenen - en bv. kinderloos i kreeg met zijn ega samen 4.1 frank. i<n Ouders van een kroostrijk gi1 (dat was toen min. 4) die men minstens buiten met 12 frank. Met dien verstande dat die kro: rijke vader en moeder minste een dergelijk bedrag aan o bankbiljetten deponeerden. 1 ook al niet vanzelfsprekend v Want tenslotte was, ondanks bevrijding, de oorlogsmizerie niet gedaan en de bevrijding» forie (gedaan met woekeren) een beetje afgezwakt. De Belgen konden het weeral laten. Maar wie toen platzak was I zonder enige moeite wel op 9 oktober en de daarop volgen dagen een aardige stuiver werdi nen. Dat ging dan zo: Mr. Volpot me" te in de rij Jefke Pet die er in geslaagd was na de oorlog ut vele duizenden over te houden Héwel Jef, hoe is 't. zou' Ach, Mr. Volpot, ja hoe *«■- zijn. 't Is nu allemaal w®* hé, de bezetting... Én met U 't Zijn toeren hé Jef, ne men! werkt zijn leven lang i alsof de oorlog nog niet noeg was moet ge hier ali' geld komen afgeven. Allez heb hier een pak bij mij' straks ben ik het kwijt en' en mijn Madame moeten met 4.000 fr samen stelle' tot het hun belieft de rest n"1 stukskens en brokskens te geven. Als ze het ooit wtf geven. Want de fiscus. Dan zal ik nog tweeduizend''1

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 8