klein logboek met hoop gewapend derde orgelcyclus luisterrijk besloten door kristiaan van ingelgem baby de gazet van aalst PRIESTER DAENS MONUMENT, EEN VRIJHEIDSBOOM, ENZ Wordt het Priester Daensmonu- ment al dan niet verplaatst om verkeerstechnische moeilijkhe den Volgens een brief van het burge meester en schepenkollege aan J. van Overstraeten, de waakzame Algemene Voorzitter van de V.T.B. V.A.B., is daarover nog geen en kele beslissing getroffen De sedert het begin van de twinti ger jaren te Aalst wonende Jef van Overstraeten had reeds enke le maanden geleden naar aanlei ding van geruchten de kat de bel aangeboden. In een recente editie van de Auto toerist heeft hij ter informatie van de belangstellende lezers de kor- respondentie met het stadhuis ge publiceerd. Het eerste antwoord van Burge meester de Bisschop moet de V. T.B.-voorzitter niet helemaal heb ben gerust gesteld want hij re plikeerde in dezer voege «We stelden reeds een onder zoek ter plaatse in en stelden vast dat de verkeersmoeilijkhe den werkelijk niet van die aard zijn om verplaatsing van het monument te wettigen. autovoerders én van voetgangers. Zie bv. het Burgemeestersplein Verplaatsing «naar het kader van de Werfkapel» zou het ge denkteken veel minder laten op vallen dan het werkelijk ver dient». Het kollege van Burgemeester en Schepenen heeft dan tenslotte de ze (voorlopig laatste brief van de V.T.B.-voorzitter bevestigd met als slotzin «We laten de aan gelegenheid niet los», in De Auto toerist in cursiefjes gedrukt. Wat men te Brussel met het be kende Manneken nóóit zou aan durven - stel je voor - is altijd wel mogelijk met respektabele monu menten enz. te Aalst. Zoveel jaren geleden dreigde men ook al om verkeerstechnische moeilijkheden nog wel Dirk Martens letterlijk van zijn voetstuk te halen en op het Stationsplein neer te zetten. Het verplaatsen van historische monumenten kan ongetwijfeld in welbepaalde omstandigheden ver antwoord zijn, maar men moet niet te pas en te onpas argumen teren met verkeerstechnische argumenten. Overigens komt het goede voor beeld niet altijd van technici die verkeersborden allerhande laten plaatsen op een wijze die tegen strijdig is met de veiligheid én van Het Priester Daensmonument staat inderdaad op een plaats die opvallend is en tevens ook zinrijk. O.a. de duizende forenzen Aalst - Brussel - Brussel Aalst van elke dag krijgen bv. nog steeds de ge legenheid vanuit het treinraampje even te mijmeren over de man die een symbool is geworden van de sociale strijd voor een mens-waar dig bestaan. Echter het gaat om méér dan dit Daensmonument als een sta-in-de- weg voor een zg. vlot verkeer. Fout is niét het monument dat daèr staat, maar wel de gebrekki ge verbindingen tussen de twee stadsgedeelten, waaraan nu in de nabije toekomst wel een einde komt met o.a. de viadukt aan de Tragei in het kader van de Grote Ringlaan. Gaan sommigen er nog steeds ven uit dat het autoverkeer in de stad voor alles moet primeren dan moe ten zij ook eisen dat het Belfort, de St. Martinuskerk, enz. hinder lijk zijn. Net als de vrijheidsboom aan de Esplanadekerk die - 't is maar een boom - er zich naar verluidt (let terlijk) zal moeten bij neerleggen, want ook al een obstakel is voor de autovoerders. Het vierde en laatste recital van de derde orgelcyclus kon men niet alleen waarderen als een uit muntende individuele prestatie op muzikaal vlak, maar ook als een bijzonder boeiende bekroning en synthese van wat deze cyclus aan orgelliteratuur gebracht heeft. De recitals sloten inderdaad treffend bij elkaar aan, en dit niet uitslui tend omdat Paul Hindemith's or gelsonates doorheen de verschil lende audities werden verklankt ook de vertolking van werken uit de Franse orgelschool bijvoor beeld, met de prachtige schets van Jehan Alain's ceuvre, verzeker de een interessante kontinuïteit. Dat het laatste recital dan pre cies met twee komposities van de ze toondichter eindigde, vonden wij zeer geslaagd. In een sfeervol le interpretatie, die de gefigureer de textuur in de door Alain voor geschreven sonoriteiten voortreffe lijk tot hun recht liet komen, heeft Kristiaan Van Ingelgem zijn recital niet met het (al te) traditionele «slotmonument» besloten, maar heeft hij gevat de mystisch-geïn- spireerde komposities als «Le Jar- din suspendu» en «Litanies» de slotmomenten een bijzonder char me laten uitstralen, sterk kontras terend met de spektakulaire «Pré lude et danse fugée» van Gaston Litaize, die net tevoren het tech nische kunnen van onze titularis organist op verbluffende wijze hadden geopenbaard. Wat ons ietwat minder geslaagd voorkwam, was de herhaling van Samuel Wesley's «Duet for Or gan», - dat ongetwijfeld een merk waardig werk is, maar net iets te weinig resistentie lijkt te bezitten: bovendien bleek het orgel van de Sint-Martinuskerk wel eens min der geschikt voor de weergave van dit vierhandige stukde ver schillende stemmen bij de auditie te differentiëren was bijtijds moei lijk. De kompositie bleef niettemin overkomen als luimig en feeste lijk, en zij deed het overigens goed als eerste programmapunt. Wij bewaren evenwel de beste her inneringen aan het innige «Mein Jesu, der du mich» van Johannes Brahms, en vooral aan Hinde mith's llle sonate, die in haar me lodiegebonden drieledigheid het best te volgen was doorheen de verschillende stemmen, en ons in een verrukkelijke voordracht als de meest aantrekkelijke van de drie sonates is voorgekomen. En, zoals we reeds aangaven, waren de werken van Jehan Alain een onvergetelijk en veelbelovend sluit stuk. Dit recital sloot inderdaad de der de cyclus luisterrijk af met zijn 10 uitgelezen concerten strekt de Aalsterse orgelcyclus de titularis organist en inrichter Kristiaan Van Ingelgem, alsmede de patroneren de instanties tot eerwij hopen dan ook dat deze hoogstaande manifestatie in de komende cy clussen-de bloei van het kulturele leven in Aalst verder zou mogen uitstralen, en zij in het kader van het Festival, van Vlaanderen de bekendheid mag verkrijgen, die zij door haar internationaal karakter en haar hoog artistiek niveau ze ker verdient. Dit is het grootse thema van de wereldmissiedag die zondag 20 oktober in alle kerken van de hele wereld zal worden gehouden. J Duizendenmissionarissen heeft de katolieke gemeenschap van ons land uitgezonden over heel de wereld, daaronder zestig uit onze eigen stad. Zij zijn gegaan, niet als avonturiers, niet om rijk te worden of roem te vergaren, maar gewoon om te he'pen, te redden, te steunen. Velen van hen zijn nooit meer teruggekeerd omdat ze ginds hun leven hebben gegeven na hard werken en slaven. Velen hebben er hun gezondheid zien teloor gaan in het dikwijls onmenselijke klimaat en de barslechte levensomstandigheden. Ze hebben er niet alleen het geloof gebracht, de blijde boodschap van Chris tus die de mensen bevrijd. Ze heben er ook zoveel materieel werk verrichtlang voor het woordje ontwikkelingshulp en -sa menwerking gemeen goed is geworden, waren zij er reeds mee bezig. Zij hebben moeten strijden tegen onbegrip en onwil, te genkanting en moedeloosheid. Maar zij hebben doorgebeten en de meesten van hen hebben stand gehouden. Mede dank zij de enorme steun die zij uit hun vaderland hebben gekregen, zowel de zo noodzakelijke geestelijke als de materiële hulp. Daarom is missiezondag eik jaar een nieuwe zweepslag, als een nieuwe aanloop om door alle moeilijkheden heen toch vol te hou den. Want voor de gewono man in veel van die ontwikkelings landen zijn ze dikwijls do enige rots waarop men kan betrou wen, de enige toevlucht die nooit faalt. Zondag moeten wij aan onze missionarissen weer een berg nieuwe hoop geven. Eerst en vooral de geestelijke weg ais zij voelen dat ze niet vergeten worden betekent dat zo'n enorms steun dat «ze bergen zouden verzetten». Maar ook de materiële steun is broodnodig omdat de arme landen nu het laatste jaar nog armer en zieliger zijn geworden en de noodgevallen van dag tot dag stijgen. Aalst zal zondag nogmaals tonen hoe warm zijn hart klopt voor de broeders uit de ontwikkelingslanden en voor degenen die wij erheen hebben gestuurd de besten onzer broeders H.B. komt weldra en aangezien die lieve pa die dagen zoveel om het hoofd heeft kiest hij best tijdig, samen met mama de doopkaartjes. kijk maar 's even in onze étalage ...een enorme keus drukkerij sanders schoolstraat 26 weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/21.41.14 postrekening 881.72 3 maandabonnement 125 fr. 6 maandabonnement 240 fr. 12 maandabonnement 445 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 2