reisindrukken uit sovjet-rusland Ben Cami's kort... (3) Men hoeft in tegenstelling met wat men geneigd is te denken, geen lid te zijn van de Kommunistische Partij om gekozen te worden in de Sovjet raad. Zo zijn bv. slechts 45 van de leden van de Sovjetraad van Mos kou leden van de partij. Maar natuurlijk geeft de Partij de toon aan in de politiek. Zij is de draagster van de principes van de marxistische-leninistische maat schappij. Het moge verwonderen Maar er zijn slechts 17 a 18 van de Sovjetburgers lid van de K.P. Ik veronderstel dat men slechts tot de partij wordt toegelaten zo men ter dege bewezen heeft een integer marxist te zijn. Bekend is natuurlijk de Komsomol- jeugd. De officiële Jeugdbeweging. Wij hebben kunnen vaststellen dat overal heel wat wordt gepresteerd voor de jeugd. De Sovjetstaat bekommert zich om alles wat zijn jeugdige burgers aanbelangt. Materniteiten, kinder- kribben met kort en lang verblijf, peutertuinen, leeslokalen, sportge bouwen en -terreinen bij de vleet, Op dit sociale vlak staat de U.S.S.R. ongetwijfeld mede aan de spits. Ik had zelfs de indruk dat de kin deren, beter gekleed zijn dan de ouderen. GEMEENSCHAPPELIJK VERVOER SPOTGOEDKOOP INDUSTRIESTEDEN MET ZUIVERE LUCHT Marcel de Bisschop De politieke struktuur van de U.S.S.R. is gebaseerd op de Sovjet raden. De Sovjets zijn gekozen raden volgens het systeem ven het algemeen stemrecht. Men is stemgerechtigd vanaf 18 jaar en meteen ook ver kiesbaar voor de plaatselijke sovjet. Alleen voor de Opperste Sovjet dient men 21 jaar oud te zijn. Men heeft lokale Sovjets (de feitelijke gemeentebesturen), de Regio nale, de Nationale en de Opperste Sovjets. De Opperste Sovjets bestaat uit twee kamers de eigenlijke Opper ste Sovjet en de Sovjet der Nationaliteiten. leder wet die geldt voor de ganse Sovjet Unie dient door beide kamers goedgekeurd. De Sovjets hebben dus wetgevende macht en de leden zijn be schermd door de wet. Ze bezitten een zekere onschendbaarheid en hebben recht inlichtingen te vragen in alle besturen. De wet voorziet de verplichting de Sovjetleden te antwoorden binnen een welbepaal de termijn. Anderzijds zijn de Sovjetleden rekenschap verschuldigd aan hun kie zers. Minstens 2 maal per jaar dienen ze rapport uit te brengen over hun politieke bedrijvigheid. De plaatselijke Sovjet - de twee maand. dus het zg. gemeentebestuur - vergadert om Iedere Sovjet-Raad bezit een uitvoerend orgaan met een voorzitter, een voce-voorzitter, een sekretaris en leden. De voorzitter van het uitvoerend komitee vervult de funktie van Ie burger van de gemeente. In de U.S.S.R. zijn er zowat50.000 lokale Sovjets. In Rusland is er een gelijkaardige evolutie waar te nemen als in het Westen. Concentratie rond de gro te woonkernen. Nu reeds leven 68 der Sovjet-burgers in ste den. Dit schept natuurlijk proble men o.a. dit van het vervoer. Dit openbaar vervoer is zeer goed koop. Voor 5 Kopecks - ca. 2,5 fr - rijdt men via de befaamde Metro gans Moskou rond. Trams en bus sen kosten amper 4 Kopecks (1 Kopeck 50 cent.). Voor een taxi betaalt men 10 Ko peck per km. Ofschoon veel taxi's in gebruik, zijn deze moeilijk te bereiken. LEEFMILIEU De industrieën, vooral de zg. be zwarende industrie wordt ver bui ten de woonkernen ingepland. Zo was de grote raffinaderij van Ja- rislow 20 km. van de stadskern verwijderd. Maar er is een vlotte verbinding met elektrische trams. Zo komen wij tot het eigenlijk te- ma van deze reis Het leefmilieu, de ruimtelijke ordening. In het vooruitzicht van de Olym pische Spelen 1980 te Moskou - het is nu inmiddels officeel be vestigd - wordt een tentoonstelling van diverse projekten en plannen gehouden. Moskou krijgt tegen 1980 wel een ander moderner beeld. Men wil de massa bezoekers die verwacht worden een hoofdstad tonen die in vele opzichten althans qua ruimte lijke ordening als een voorbeeld zal dienen. Maar wat het feitelijke milieube leid aangaat zijn we wel een beetje teleurgesteld. Weliswaar werden we goed bevoorraad van dokumentatie ter zake maar in de praktijk hebben we niet zoveel re alisaties tegen milieuvervuiling ge zien. Te Moskou een installatie voor drinkbaar water, te Leningrad een huisvuilverwerkende installatie. Een gesloten kompostfabrikage. Technisch gezien eerder primitief en een mooie stad als Leningrad niet waardig. Men gebruikt het zelfde water en dezelfde lucht in het fakrikatieproces, maar men zuivert telkens in gesloten kring. Wij hebben geen zuiveringsinstal latie voor afvalwater gezien. Wel hadden we kontakt met een pro fessor van een technische hoge school met name Prof. Schifrin Simeon Markovitz. (Omwille van zijn overtuiging des tijds uit Duitsland gevlucht wei gerde hij ons in 't Duits te woord te staan, wat een technisch ge sprek via een overigens welwillen de vertaalster toch niet ten goede kwam.) Onze gesprekspartner stelde dat de Sovjet Unie zich vooral oriën teert om de U.S.A. metodes voor het Leefmilieu. Zo wordt voor Leningrad een wa terzuiveringsstation voorzien met een debiet van 1 miljoen m3. Om te rekenen in inwoners-aquivalent, moet dit 4 a 5 miljoen zijn. Hij hield staande dat grote water zuiveringsinstallaties meer verant woord zijn dan kleine. Hoe dan ook toch deze niet onbe langrijke vaststellingen DIRK MARTENSPRIJS VOOR POËZIEBUNDEL ••WAT IK WIL IS GE AAN NUL» UIT een overvloed van g< poëzie - 120 verzenbundels de Jury van de Dirk Maria van de Stad Aaist, er eéc kozen «Wat ik wil is gd, nul» van de dichter Ben Ca Deze vierenvijftigjarige land geboren Aalstenaar, woonachtig in het Brabants ne is een in ruimere kris) weinig gewaardeerd dichts nochtans ver boven de Vlaams literaire middelma steekt. Maar het is ook zo, dat nelijk wars is van alle literal pelletjes en misschien mo de Vlaamse T.V. hem nog ken. Met zijn bundel «Het land verschenen in 1954 vestigi reeds de aandacht van se critici die hem erkeno een zeer eigen artistieke p< lijkheid. Andere poëziebundels vai «Roos uit Modder» 1958; co Stem» 1967. Verder i hij o.a. nog proza gebund der de titel «Doorsnw 1960 en verzamelde en red ismen in «Schemerlampen zon» 1958. Ben Cami publiceerde ook gen over Engelse literatuur. Reeds in de laatste voor» jaren behoorde hij tot de literaire AaJsterse bent m Jan D'Haese, Paul Keymi Marcel Van den Bergh Barger). Tijdens de oorlogsperiodr hij samen met o.a. Mard ters een der eerste Boon 1950 behoorde hij tot di Tijd en Mens met als W ste tenoren Jan Walrave»! C. yan de Kerckhove, Lof Boon, Marcel Wauters enz De Prijs wordt maandag vember te 20 u. in de Raadszaal plechtig overt* Primo Zowel de Moskova-rivier in Moskou, de Wolga te Jarows- low en de Neva te Leningrad zitten vol vis. Hengelaars bij de vleet zowel langsheen de oevers als in boten midden deze wa ters. Daarbij moet men dan re kening houden met het feit dat deze drie genoemde steden ook belangrijke industriekernen zijn. Secundo«Fabrieksschouwen» die zware rook verspreiden zijn er niet te zien. En wie het inte resseert de lucht is er zuiver, prettig om te ademen. In deze miljoenensteden is het leven ten andere ook minder jachtig dan in onze Westerse. Merkwaardig was wat we een Brit of een Amerikaan toevallig hoorden verklarenIn dat op zicht is Moskou de hemels To kio de hel. SCHEEPVAART OP DENDER STOP Ingevolge de hogs stand werd de sck op de Dender ma# stopt. Dinsdag was het gedaald. Oudere Sluiswachter den dat het sedert leden was dat zid Dender een gelijk#' tuatie heeft voorgel RAADSZITTING De gemeenteraad fiedait donderdag I0, agenda van de Op0" ting vermeldt 46 Puf tendeels van adm# aard. GEWESTPLAN Op 12 november05 gemeenteraad houden die uitsluiWj is aan het Gewem

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16