o e t k e achter de bakkersoven fe/ deze week in de stad baby 8 VRIJDAG 1 NOVEMBER Te 9u30 dodenherdenking met optocht naar het kerkhof en plechtigheden op het kerkhof. In de Sint-Jorisclub, Keizerlijk plein 2 instuif van 16 tot 24 uur ZATERDAG 2 NOVEMBER Te 15 u Sint Maartenfeest met aankomst van de Sint in het Station en uitreiking van snoep aan het Belfort door het stede lijk Feestcomité. Te 20 u in de Klaroen, Kareelstraat mosselfeesten door de Klaroenclub. In de Sint-Jorisclub, Keizerlijk plein 2 instuif van 16 tot 01 uur ZONDAG 3 NOVEMBER Te 14 u in de zaal Kapucijnenklooster filmvertoning voor de jeugd door de Marcelinoclub. Te 14u30 in het stadlokaal Kattestraat 33 poppenkastvertoning met «Jan Bretel tegen Jak de Champignon» door het stedelijk poppentheater. Te 14u15 herfswandeling en nadien eten van pannekoeken door jeugdclub Terlinden. Te 15 u inwijding van de nieuwe Sint Annakerk en receptie. Te 15 u terrein Bredestraat voetbalwedstrijd tussen de ploegen van Eendracht Aalst en Stade Leuven. In de Sint-Jorisclub, Keizerlijk plein 2 instuif van 15 tot 24 uur MAANDAG 4 NOVEMBER Te 20u30 in de zaal Vrede, Vredeplein, voordracht en filmver toningen voor de filmliefhebbers door Kinova. WOENSDAG 6 NOVEMBER Te 19u30 in de St. Martinuskring algemene vergadering van de werkgroep dienstbetoon van de parochieraad. Te 21 u in het lokaal Wellekensstraat 45, opvoering van «De Les» door de toneelgroep Pan. DONDERDAG 7 NOVEMBER •i 'n Te 15 u in het Kapelleken, Meuleschettestraat Sint Maarten feest door de gepensioneerdenbond Sint Jozef. Te 20 u in de zaal der school Welvaartstraat 70 jazz concert door de Vriendenkring. Te 20 u in de filmzaal van het Sint Jozefscollege, Pontstraat filmvertoning «Dag van de Jakhals» door de Katholieke Filmliga. Te 20 u in het Protestants Centrum gespreksavond over Taizé. Te 19u30 in de St. Jorisclub, Keizerlijk plein 2, vergadering voor de postzegelverzamelaars door de kring Fila Aalst. m De vakkennis van de bakker-ban ketbakker was inde 19e eeuw nog niet onderworpen aan vergunning, onder zekere voorwaarden, noch moest een getuigschrift van de vereiste vakkennis geleverd wor den overeenkomstig de beschikkin gen betreffende «de beroepsoplei ding en volmaking in de ambach ten en neringen, of door de over legging van een minstens gelijk waardig diploma». De bakker-ban ketbakker gaf blijk en bewijs, niet alleen van «vakkennis» maar in de eerste plaats van vakkundigheid, vaardigheid, trouw eerlijkheid en dienstbetoon. Hij noteerde vlijtig wat hij deed, stelde zijn persoon lijke ondervindingen te boek, hij bakte gezapiglijk het dagelijks brood en fier was hij toen hij in zijn vrije tijd overging tot het bak ken van etalage-sierschilden, als daarsommige luidden Des Landsmans hoop en zorg en vlijt, wordt hier tot kostelijk brood bereid. Met brooddeeg wist hij letterlijk alles te maken kunstvlecht, hoorn van overvloed, doornen kro nen, sierwerk en wapenschilden. Benevens al dat, bakte de bakker sinds eeuwen korstdeeg, tot pas teirandjes en worstebrood, en korst voor schietspoelen en appel beignets. De bakker wist de twee soorten deeg te onderscheiden. Deze met veel boter of vet, die rtsproze» gebakjes gaven, en de deeg met weinig vet die broosheid moest verkrijgen door toevoeging van ammonium of potas. Hij had zeer weinig chemische stoffen te zijner beschikking en de kleuren mengde hij zelf - «als gij kleuren wilt maken voor gele gomme gutte, voor rood veirmandok, voor blauwfijn blauw voor groen blauw en geel te samen, voor koffie-kleurrood en blauw te samen. Voor zijn beslag moest de banket bakker alles zelf reinigen, wrijven, pellen, schaven, raspen, hakken, malen, pletten of hij kneedde en brak de deeg met de «brake» of het «peerd». Hij brijzelde zijn suiker met de sebile. Bij het koken van de suiker werk ten onze bakkers op empirische wijze, d.i. zonder theorie noch suikerthermometer, noch Brixin- strumentje voor het vaststellen van het suikergehalte. Hij bezat noch hygromter die de vochtig heidsgraad in de bakkerij aangaf noch pyrometer voor het vaststel len van de hittegraad, Ze hadden echter het voordeel steeds goede grondstoffen te verwerken en ze kenden geen vervangingsmiddelen, geen «mixer» of rondreizende de- monstrator. Toch wisten zij de juiste hittegraad voor suiker si roop, slap, stijf, kraak en harde kraak. Voor het verwerken van fon dant om koekjes en taarten te glaceren hadden ze een heel stel kleine propere steelpannetjes met een «totse» waarin de fondant verwarmd werd om te voorzien van kleur en smaak. De ingebrach te smaak was geen essence maar vruchtensap of gelei sinaasappel voor oranje, frambozen voor rose, citroen voor geel. Zij rekenden geen arbeid en lieten kwee droog worden om er «hertjes en sterre- kens van te maken. Ze lieten «kerns van kwee door een doekje zijpelen om schoon kleur te geven», ze pasten op hun oven opdat de koekjes niet «op huider konte zouden stuiken». Hun maten bestonden in een snuifje, een haartje, een scheutje, een vingerhoed, een «knikker bo ter» of een «bolleket gist» en de gebakken waren daarbij lekker van smaak omdat de ingrédiënten zui ver waren, de bakker aan alles zijn bijzondere aandacht besteed de en ai de nauwkeurige hande lingen met geduld werden geleerd. Niemand wisselde meer van werk gever dan de bakkersgast, die zich slechts verhuurde voor een «bakkersjaar» en zodoende bij el ke baas de routine van zijn mees ter naspeurde tot hij al de «ge heimen» kende en kon rekenen op vakmanschap. komt weldra samen met mama en aangezien die lieve pa die dagen zoveel om het hoofd heeft kiest hij best tijdig, de doopkaartjes. kijk maar 's even in onze étalage ...een enorme keus drukkerij sanders schoolstraat 26

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 8