wat eten we deze week? schoonheidswenkjes voor de fijnproevers keukengeheimen nuttige wenken er vrouwenkroniek 13 ZONDAG Croutons met Garnalen Erwtensoep Kalfs koteletten Schorseneren met Roomsaus Gekookte Aard appelen Beschuitje met Camenbert. MAANDAG Stoofkarbonaden Gekookte Aardappelen Caramelvla. -DINSDAG Kabeljauwstaart in de Oven Aardappelpuree -1- Yoghurt met Banaan. WOENSDAG Varkensvlees in Sinaasappelmarinade Erw tjesGekookte Aardappelen Vanille pudding. DONDERDAG Biefstuk Witloof Gekookte Aardappe lenAppel-pannekoek. VRIJDAG Mosselen Frites Rijstpudding. ZATERDAG Champignonragout Stokbrood Fruit. HANDEN IN DE WINTERKOUDE Huisvrouwen zullen het met me eens zijn huishoudelijk werk ver richten en mooie gave handen houden is niet eenvoudig. En met de winter in aantocht wordt het nog een beetje moeilijker. Draag buiten - zodra het kouder wordt - goed beschermende hand schoenen. Ze hoeven niet luxueus te zijn, maar wèl warm, want koude - en vooral vochtige koude - maakt de handen rood en ruw. Draag ook bij huishoudelijke karweitjes handschoenen. Bij ruwe werkjes - zoals koperpoetsen, schoenpoetsen, tuinieren, enz, - kunnen oude leren handschoenen zeer nuttig zijn. Bij natte werkjes draagt men beter rubber of plastic huishoud- handschoenen Vergeet niet dat de huid van de handen bij nat werk, vooral wanneer chemische middelen aan het water zijn toegevoegd, veel te lijden hebben Een goede raad koop huishoud-handschoenen altijd één maat groter dan uw gewone handschoenen. Ze mogen namelijk niet, zoals leren handschoenen, de hand en de vingers strak omsluiten en men moet ze natuurlijk ook, bijvoorbeeld als er wordt gebeld, snel kunnen uittrekken. Valt het U moeilijk kopjes en borden stevig vast te pak ken met handschoenen, kies dan handschoenen met fijne ribbels. Die hebben een betere «greep». Natuurlijk mag u niet vergeten regelmatig gebruik te maken van een goede handcrème of -lotion. Niet alleen 's avonds voor het sla pen gaan, maar iedere keer als de handen met vocht in aanraking zijn geweest. Vrouwen, die snel last hebben van kleine kloofjes in de handen of van harde ingescheurde nagels, gebruiken als handmassage 's avonds liefst levertraanzalf. Dit is een goedkoop en uiterst probaat middel. Door een paar afgedankte zomerhandschoenen te dragen tijdens de nacht, kan men vetvlekken op het beddegoed vermijden. CROUTONS MET GARNALEN Benodigd 1 eetlepel boter, 1 klein uitje, peterselie, Vz koffielepeltje kerrie, koffielepel bloem, 100 g gar nalen, 4 sneetjes oud brood en olie of boter om te bakken. Bereiding Ontdoe het brood van de korst jes en bak de sneetjes in wat bo ter knappend en goudbruin. Laat een eetlepel boter smelten, hier aan toevoegen het fijngesnipperde uitje en wat fijngehakte peterselie. De ui lichtbruin laten worden. Bloem en kerrie vermengen en door de ui roeren. De garnalen fijn snijden en even mee verwar men De croutons opdienen op een met een servetje bedekte schotel en met een toefje peterselie gar neren. VARKENSVLEES IN SINAASAPPELMARINADE Benodigd 2 dl witte wijn, 2 sinaasappe len. peterselie, 10 witte peperkor rels, wat geraspte ui, 500 g var kensvlees in niet te kleine stukken gesneden, boter, peper en zout. Bereiding Een marinade maken van de wijn met de dun afgeschilde schil van 1 sinaasappel, welke in smal le reepjes is gesneden, de geschil de en fijngestampte sinaasappe len, enkele peterseliesteeltjes, ge raspte ui en versgemalen peper korrels. Doe dit in een kom, leg de stukken varkensvlees erin, dek de kom af met een deksel of bord en marineer het vlees - onder af en toe omkeren - gedurende 24 u. Het vlees dan laten uitlekken en goed afdrogen. De marinade ze ven. Laat wat boter bruin worden en bak hierin het vlees rondom mooi bruin. Strooi er zout en pe per over. Schenk de marinade erbij en laat het vlees een klein uur sudderen. Geef er gekookte aardappelen en erwtjes bij. CHAMPIGNONRAGOUT Benodigd 400 g champignons, 2 kopjes bouillon, 3 eetlepels boter, 2 eet lepels bloem, zout en peper, to matenketchup, paprikapoeder, plakje belegen kaas. Bereiding Was de champignons zorgvul dig, snij als het nodig is het on derste stukje van de steel af en de grote exemplaren doormidden. Verwarm de bouillon en kook hier in 5 minuten de champignons zo dat ze bijna gaar zijn. Smelt de boter in een tweede pan, meng er de bloem door en met kleine scheutjes de bouillon waarin de champignons zijn gekookt Laat deze dikke saus een kwartier heel zachtjes pruttelen. Breng ze op smaak met zout, vers gemalen pe per, een scheutje tomatenketchup en een halve theelepel paprikapoe der. Voeg er dan de champignons aan toe en laat deze goed warm worden. Snij de belegen kaas in heel kleine stukjes en meng deze vlak voor de maaltijd door de ra gout. Heel lekkér met warm knap pend stokbrood en een bakje bo ter. Er. kan ook heel goed gekook te rijst bij worden gegeten CREME AU BEURRE Voor het garneren van een ei gen gebakken taart of cake of een kant en klaar gekochte taartbo dem maken we gebruik van aller lei lekkernijen, alsvruchten, no ten, amandelen, slagroom en van crème au beurre. Over dit laatste willen we het thans hebben. Crëme au beurre wordt gemaakt van 2 delen boter en 1 deel poedersuiker. Laat ons dus aan nemen van 150 gr boter en 75 gr poedersuiker. De boter wordt in een kom zacht geroerd en de gezeefde poedersuiker bij ge deelten toegevoegd en er door heen geroerd. Eenvoudiger kan het niet. Wel kunnen we de crème verschillende smaakjes geven. Zo verkrijgt u Mokka crème door 2 eetlepels sterk koffie-extract of 1 koffiele pel poederkoffie door bovenge noemde hoeveelheid botercrême te roeren. Chocolade crème door 2 eetlepels cacao door de gezeefde poeder suiker te mengen alvorens deze bij de zachtgeroerde boter te voegen. Vanille crème door een gedeelte van de poedersuiker te vervan gen door 2 pakjes vanillesuiker. Crème met andere smaakjes roer enkele druppels rum, marasquin of een essence door de crème au beurre. De crème kan ook gekleurd worden door er enkele druppels kleurstof aan toe te voegen, doch aan te bevelen is dat niet. Om crème au beurre wat min der machtig (vet) te maken en om de hoeveelheid te vergroten kan men banketbakkersroom eraan toe voegen. Men maakt dan een crème au beurre van 100 gr boter en 50 gr suiker en roert hierdoor lepel voor lepel de banketbakkersroom, die als volgt werd bereid Meng 15 gr bloem met 10 gr vanille-suiker, 25 gr gewone sui ker en een tikje zout met 1 dl melk tot een glad papje. Breng 1,5 dl melk aan de kook. giet het papje erin en laat 5 minuutjes doorkoken De room onder af en toe roeren laten afkoelen. Het spreekt vanzelf dat alleen volledig afgekoelde room door crème au beurre mag gemengd worden. Wilt U de banketbakkersroom een fijner smaakje geven, dan ra den wij U het volgende recept aan roer 2 eierdooiers met 25 gr suiker, 25 gr bloem en 1 dl melk tot een papje en bind hiermee l'/i dl melk, die U gedurende 15 minu ten met V2 stokje vanille hebt la ten trekken. Op dezelfde manier laten afkoelen als boven is be schreven en het vanillestokje na tuurlijk verwijderen. NOOTBanketbakkersroom is ook uitstekend geschikt om soezen mee te vullen en als ondergrond voor vruchten in een taartbodem. WANNEER U BESLUIT EEN PRUIK TE GAAN DRAGEN. denk dan niet dat U van alle haar- perikelen verlost bentEen pruik moet men wel terdege goed on derhouden. Evengoed als uw eigen haar moet ook een pruik regelma tig gewassen worden. Een gewone schampo is zelfs niet goed genoeg ervoor. Er bestaan nu speciale sham- po's waarmee een lauwwarm Schuimbad voor de pruik gemaakt moet worden. Niet al te overdre ven als u uw kostbare haarstuk zelf wilt onderhouden. Met zo'n shampo wast u de pruik niet, u baadt hem. Tien of vijftien" minu ten laat u hem rustig in het badje liggen. Daarna knijpt u hem voor zichtig uit en droogt hem deppend met een badhanddoek zodat het haar niet in de knoop kan raken. Dus niet masseren of wrijven. Ook niet uitspoelen, want dan ver dwijnt de versteviging die de shampo erin heeft gebracht. Nadat het haar in rollers is ge draaid droogt men de pruik op een pruikenkop.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 13