reisindrukken uit sovjet-rusland centrumpartij? erembodegem: ïM :jHS Aalsters ere-plakket in stadhuis van Moskou IO «GROOTSTE SCHILDERIJ» Het steekt schril af tegen dat ge deelte van het museum over de Sovjet-volkeren, waar diverse re- konstrukties een wrang beeld ge ven van de enorme armoede van de Russische boer voor de Revo lutie. Maar de Ikonen die men er be waard zijn prachtig. In de omgeving van het Kremlin zijn heel wat Kapellen en Kerken. Ze zijn zeer goed onderhouden, en men wordt er geboeid door de merkwaardige fresco's. Het luidt dat dit groot aantal ka pellen het gevolg is van het feit dat vroeger, handelaars die suk- ses hadden uit dankbaarheid een kapel lieten bouwen ter ere van de Moeder Gods. Maar een van die destijds rijke lieden was snuggerder. Instee van een kapel kocht hij schilderijen van Russische kunste naars en verzamelde die in zijn huis. Zo is de Trefyakov-Galerij ont staan. Werken van kunstschilders uit het begin van de vorige eeuw tot de periode 1914-18. Men voelt dat de Russen zich op het artistieke vlak sterk lieten be ïnvloeden door het Westen en met een beetje vertraging de evolutie in onze landen volgde. Bijaldien ik me ooit liet wijsmaken dat te Gent, op het stadhuis, de grootste schilderij hangt van Euro pa, ben ik nu weeral een stuk wij zer. Want de schilderij van Curikov «De Hoyorina Morozone» van 1887 heeft een oppervlakte van ca. 18 M2. BEZOEK AAN HET KREMLIN Marcel de Bisschop BOUWEN EN HUURPRIJZEN De Belgische burgemeesters zijn ook ontvangen geweest in het Ho tel van de Sovjet van Moskou. Dit Hotel is een historische plaats voor de Moskovieten, want vanop het balkon van dit gebouw heeft Lenin voor het eerst zijn rede gehouden tot de arbeiders van Moskou. Aan het hoofd van de «Moskou gemeenteraad» staat een uitvoe rend komitee onder leiding van president Vladimir Promiystov. In de praktijk is deze vroegere bouwkundig ingenieur en gewe zen minister, burgemeester van de hoofdstad. Zijn officiële titel is «Voorzitter van de raad van afgevaardigden van de Arbeiders van de stad Moskou». Maar burgemeester Vladimir - om in onze termen te blijven - vertoef de in het buitenland, waarschijnlijk in de E.D.R. naar aanleiding van de 20ste verjaardag van de Duitse Demokratische republiek. Derhalve werden we opgewacht door Vice-Presidente, dame Polin- na A. Voronina. Met limonade en schotels sigaretten. 45% van de leden van de Moskou- Sovjet zijn van het vrouwelijk ge slacht zei de dame fier. En we hoorden er o.m. dit Moskou dient grotendeels te wor den herbouwd, de krotten dienen te verdwijnen. Het struktuurplan voorziet een vernieuwing van 86%. De Spoetniksteden hebben een voorziene bevolking van ca 1'4 miljoen. Deze steden dienen polyvalent te zijn met alle faciliteiten van ver voer, groene ruimten, sportakko- En dan hebben we op een namiddag het Kremlin bezocht. De Intou- ristbussen brachten er ons heen. Het blijft een indrukwekkende «Vesting» in de Russische hoofdstad. Omringd door muren en wallen zijn er twee toegangen een offici ële voor de Sovjetleiders, de ambassadeurs en de buitenlandse gas ten of delegaties. Deze toegang is streng bewaakt, je komt er uiteraard zo maar niet binnen. Telkens officiële auto's in of uitrijden wordt het verkeer er stilgelegd. Wat ook wel gebeurd voor onze Westerse paleizen of officiële residenties van de staatshoofden. Van onze delegatie waren het alleen de parlementairen die in dit gedeelte van het Kremlin door de vice-president van de Opperste Sovjet ontvangen werden. Ze kregen een klein medaljon als souve- nier. In het vooruitzicht van de as. gemeenteverkiezingen - met de mogelijke bevalling van de fusie maakt men zichte Ninove reeds druk omtrent een voor deze gelegenheid andere politieke formatie een Centrumpartij in de aard van deze door P.V.V.voorzit-, ter Grootjans geprojektcerd. Daarbij worden de namen ge noemd van P.V.V.Senator Waltniel en V.U.volksverte- genwoordiger Mevr. G. De Kegel. Een duidelijke anti-De Rie- maecker koalitie die lokale Centrumpartij die naar ver luidt ook in sommige katolie- ke middens met enig welbe hagen zou begroet worden. De burgemeesters genoten niet dit voorrecht. Die kwamen in het Kremlin via de tweede niet officiële toegang. Wat meteen betekende {{ISfTlSSr )1 dat men in de rij mag staan. Dat gold ook voor een delegatie Rus- IQIIBQCI! sische Weerstanders, waarvan verscheidene behoorlijk Frans spre- ken, een van hen had zelfs verwanten in het Luikse. Het deel van 't Kremlin dat voor bezoekers open staat is echt fol- klore-museum en herinnert aan de tijd van de Czaren. Maar men krijgt een benaderend idee van de weelde waarin die Russische adel leefde in de tijd van Moedertje Rusland en Vadertje Czaar. modaties en snelle verbinding met de hoofdstad. In Moskou zelf bouwt men momen teel 110.000 appartementen per jaar. Tegen 1990 raamt men 3 miljoen 300.000 appartementen. Als dit cijfer juist is, dan betekent dit 9 M2 per inwoner. niet medegerekend keuken, toilet en badkamer. Naar onze normen ietwat klein. In deze optiek lijken me deze toekomstige woongele- genheden toch wel wat «krotap partementen». Iemand uit ons gezelschap liet dit opmerken, maar de Vice-presidente replikeerde dat het snel verwerven van nieuwe woongelegenheden pri meerde en men in de toekomst uiteindelijk 15 M2 leefruimte zou voorzien per persoon. Er wordt in Rusland op twee wij zen gebouwd Ofwel complexen om aan de gemeenschap te verhu ren, met een huurgeld dat zeer laag is in onze munt... 160 a 200 Fr per maand, gasverbruik in begrepen. De andere wijze is op kooperatie- ve basis in eigendom bouwen. De prijs bedraagt 230 a 320 Roe bel per kwadraat m. woonruimte. Men moet 40% betalen bij de aanvang en de resterende 60% in 15 jaar. Natuurlijk kan men slechts één woning bezitten per gezin. De huurprijs van een appartement, verwarming inbegrepen bedraagt 4% van het inkomen van het ge zinshoofd. Men bedenke dat de burgemeester van Moskou 500 Roebel per maand verdiend dit is 1/5 meer dan een gekwalificieerde arbeider die 400 Roebels haalt. Het budget van de stad Moskou bedraagt 1,5 miljard Roebel ofte 800 miljard Belgische Fr. Dit alles kon men vernemen tijdens de ontvangst bij de Vice-Presiden- te, dame Polina A. Voronina. Burgemeester volksvertegenwoor diger uit Tienen schonk aan Ge zellin Voronina een tinnen teljoor. Maar in alle eerlijkheid, de dame keek wel even op toen ik haar het Aalsters Ere-plakket in keramiek aanbood, in naam van de Aalster- se bevolking. Ik moge getuigen dat onze stad via dit plakket nu prijkt nevens wereldsteden als New-York, Ber lijn, Londen, Lausanne en Ant werpen en tal van anderen die in het Stadhuis van de hoofdstad der Socialistische Republieken op bezoek zijn geweest. «Ja, maar de mensen zouden willen dat dio verkeerstekens er zo maar direkt staan mét de brug. We hebben moeten wachten, maar nu zijn een viertal arbeiders van de ge meente vertrokken met aller lei verkeersplakaten. Daar zullen er voor de brug wel bij zijn.» Dat was dan het telefonisch antwoord van het gemeente huis te Erembodegem, op on ze vraag en meteen die van enkele boze Erembodegem- naars die zich terecht onge rust maken omtrent do ver keersveiligheid op en rond dt nieuwe viadukt over de spoor weg, nabij 't station. De Biolley-diskussies werdf deze week voortgezet in het plaatselijke C.V.P.bostutf Het zg. «Ultimatum» van het bestuurskoliege aan de Mi Goedkope Woningen heeft bï sommige C.V.P.bestuurslfr den kwaad bloed gezet. Normaal mag aangenomf worden dat de plannen W nieuwe woningen op de ley het welzijn van honderd# gezinnen beogen.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16