k DE OUDE WIJN VAN AFFIIGENI deze week in de stad HET «VAETKEN» DEED HET NIET VRIJDAG 6 DECEMBER Te 20u30 in de St. Martinuskerk optreden van «Die Wiener Sanger Knaben» ingericht door Cantate Domino. In de Sint-Jorisclub, Keizerlijk plein 2 instuif van 16 tot 24 uur ZATERDAG 7 DECEMBER Te 20 u in het lokaal Terlinden, petanquetornooi door de Apollo- club. Te 19 u in het lokaal Palace, Schoolstraat belottekampioenschap Te 20 u in de H. Hartkring opvoering van «Zijn afgod» door de toneelgroep Nieuw Leven. Te 20 u in de Parochiezaal Moorselbaan opvoering van «De rotsen Luisteren» door de toneelgroep Hoger Op. Te 20 u in het Beukenhof, Langestraat petanquetornooi door de Aalsterse petanqueclub. Te 14u30 op het gewoon terrein wedstrijd tussen de Rijkswacht en de Aalsterse spoorwegen. Te 10 u in het Beukenhof, Langestraat vogelshow door de ver eniging De Zwartkop. Te 20 u in de zaal 't Apostelken, Apostelstraat, 2e schifting voor de karnavalquiz 1974-1975, ingericht door de Buurtge meenschap Park - Watertoren - Houtmarkt. In de Sint-Jorisclub, Keizerlijk plein 2 instuif van 16 tot 01 uur ZONDAG 8 DECEMBER Te 14 u in het Kapucijnenklooster filmvertoning «El Cid» door de Marcelinoclub. Te 14u30 in het stadslokaal Kattestraat poppenkastvertoning «Kwik in Dierenland» door het stedelijke poppentheater. Te 19 u in het clublokaal Jazz-avond door de Pangroep. Vanaf 9u30 Sinte Barbaraviering door de stedelijke brandweer met mis, uitreiking van eretekens en banket in de F.F.R.zaal. Te 13 u in het stadhuis, orgel- en accordeonwedstirjd door Music Centra. Te 10 u vaandelwijding van de Veteranen van Koning Leopold III met mis en ontvangst in het stadhuis. Te 10 u in het Beukenhof, Langestraat tweede dag van de vogelshow. Te 20 u in de stadsschouwburg, opvoering van «In Pyjama» door de Toneelgroep «Kunst Licht en Vrijheid». Te 20 u in de zaal Mooorselbaan opvoering van «De rotsen Luisteren» door Hoger op. Te 19 u in de H. Hartkring opvoering van «Zijn Afgod» door «Nieuw Leven». In de Sint-Jorisclub, Keizerlijk plein 2 instuif van 15 tot 24 uur MAANDAG 9 DECEMBER Te 20 u in de stadsshouwburg, Vredeplein opvoering van «In Pyjama» door Kunst, Licht en Vrijheid. Te 19u30 in de stadsfeestzaal Grote Markt, Ie leerlingenauditie door de Academie voor Muziek, Ballet en Toneel. Te 20 u in de raadszaal van het stadhuis, presentatie van de nieuwe brochure «Aalst, historisch, cultureel en economisch overzicht». DINSDAG 10 DECEMBER Te 1 9u in het Beukenhof, clubwedstrijden door de petanque club. Te 19u45 in de jeugdboekerij Kattestraat 31 cursus voor helper door het Rode Kruis. In het «Maandschrift voor Kui tuur» van de Abdij van Affligem worden we er terloops nog eens aan herinnerd dat het altijd geen bier is geweest dat men in en rond Affligem heeft gebrouwd en ge dronken. Onder de titel «Affligem door de eeuwen heen - Wijn en Druiven- teelt» schrijft Dom Cyprianus Coppens, abdijarchivaris o.a. dat «toen de stichters van Affligem in 1085 Benediktijnen werden (ze) in de Regel van St. Benedictus lazen dat «halve maat wijn per dag voor ieder voldoende is.» Een niet mis te verstane wenk, want die stichters dronken niet al leen bier, maar ook wijn. Dom Cyprianus verwijst naar een loflied op Affligem (ca. 1184 vers 166) «et vinis rara deciman date non sit avara» of andersom gezegd «ook de zeldzame wijnstok mag niet gierig zijn in het afstaan van de tiende.» De abdij had niet alleen wijngaar den in Meldert maar ook nog te Waver. «In een bul van Paus Benedictus XII van 13 juni 1355 is er ook sprake van de wijngaarden van Affligem, die werden verwoest. Er waren nog wijngaarden in 1547.» Weldoeners van de abdij stichten ook een jaargetijde met een pi- tantie wijn en vis. Tijdens die Middeleeuwse jaren werd er ook na de plechtige voet wassing wijn geschonken in plaats van bier. En «In de priorij van Frasnes - les Gosselies, een afhankelijkheid van de abdij van Affligem, werd door abt Hendrik II in december 1273 bepaald dat men aan elke monnik in de refter dagelijks een derde stoop (1 stoop 2,5 wijn zou voorzetten en op de vijf voornaam ste feestdagen 1/3 stoop 's mid dags en 1/4 stoop 's avonds. De conserven kregen slechts 1/4 van een stoop.» De wijn werd soms ook wel eens voor heel speciale gevallen ge bruikt. Zo in 1620 toen men poog de Affligem los te maken van het aartsbisdom. Niet alle paters wa ren het daar mee eens. De toen malige Proost Haefetenus poogde de tegenstrevers tot andere ge dachten te brengen. En een Pater G. Holvoet die in de priorij van Neerwaver verbleef kreeg het be zoek van de Proost «Daarenboven heeft mijnheer den Proost over enige maanden tot Waver geweest met een vaetken wijne vraegende aan heer Holvoet ende heer Mosselman ofte sij niet en willen afvallen den heeren admi nistrateurs ende Kapittel van Me- chelen.» Maar de wijn deed hen niet van gedacht veranderen, schrijft Dom Cyprianus. Er was ook een tijd, in het midden van de 17e eeuw dat men buitel de refter geen wijn meer mocht drinken. Uitzondering gemaaki voor gasten wier 'waardigheid dal vereiste. De abdij koopt dan haar wijnen reeds zelf in Frankrijk of bij wijn handelaars in Brussel, Gent Aalst. Arents en Meert waren toen de Aalsterse leveranciers. En om deze Affligemse wijnhisto rie te besluiten «Voor de wijn ge leverd uit Brabant moest men Brussel betalen. Men kocht ook «in de gelaseblasereije van Brus sel 37.777 flessen tot 9 gulden 't 100» in 1750.» Men merkt hetgeen klein bier die Affligemse wijnproeverij uit die tijd.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 8