Officieus fusieprojekt aalst, historisch cultureel economisch binnen fusieplan aalst-denderleeuw de begroting 1975: BEZUINIGEN een brochure die een tijdperk afsiuit Het officieus fusieprojekt Groot-Aalst arriveerde woens dag jl. ten stadhuize. Er weze aan herinnerd dat de betrokken gemeentebesturen 90 dagen wordt gegund om advies uit te brengen ten aan zien van het door Binnenlandse Zaken voorgestelde pro- jekt. Geen advies, betekent stilzwijgende goedkeuring. Wat uiteraard in Aalst en randgemeenten niet het geval zal zijn. Verwacht wordt dat dit fusieprojekt pas tijdens een der eerste weken van 1975 in openbare raadszitting zal be handeld worden. EEN ANTWOORD VAN BERT VAN HOORICK in onze vorige editie publiceerden wij in verband met de fusieprojek- ten, enkele Denderleeuwse kommentaren, gegeven het feit dat pre cies het toevoegen van deze gemeente, bij een Groot-Aalst, het meest gekontesteerd wordt. Volksvertegenwoordiger Van Hoorick schrijft ons dienaangaande wat volgt Het fusieplan van Minister Mi chel voor het arrondissement Aalst blijkt sommige geesten op hol te brengen. Met verbazing las ik in «De Ga zet van Aalst» van 7 december II. als zou de inlijving van Dender leeuw, Welle en Iddergem bij groot-Aalst de betekenis hebben van een Aalsterse partijpolitieke afrekening. Dat in C.VP.middens van Denderleeuw wordt voorgehou den als zou deze gemeente aan Aalst worden opgeofferd omdat Van Hoorick en Verleysen het er over eens zijn in 1976 aldus aen grote coalitie B.S.P.-C.V.P. tot stand te brengen en een einde te maken aan het huidig driepartij- encollege te Aalst, laat ik volledig voor rekening van de C.V.P.-Den- derleeuw. Ik stel enkel vast cat de Denderleeuwse kathlieken hier mede een afleidingsmaneuver uit voeren om aan hun bevolking te verbergen dat dit fusieplan afkom stig is van een C.V.P.-minister, blijkbaar gedeeld wordt door alle C.V.P.-ministers en is ingegeven geworden door C.V.P.-middens uit het arrondissement Aalst. De B.S.P. en ik zelf hebben steeds een Aalsterse fusie van menselijk formaat verdedigd, nl. een fusie van Aalst met Erembo- degem, Hofstade, Nieuwerkerken, Herdersem en Gijzegem. Wij heb ben, op alle bijeenkomsten met de andere partijen en t.o.v. Minister Michel, met klem een afzonderlijke fusie Denderleeuw - Welle - Idder gem voorgestaan. Onze houding is dienaangaande dezelfde gebleven. Indien senator Verleysen de inlij ving van Denderleeuw bij groot- Aalst voorstaat is dit zijn goed recht, maar ik heb hem hierin nooit bijgetreden en er is bijgevolg geen sprake van «een Aalsterse partij politieke afrekening.» Ik houd er aan hieraan toe te voegen dat al de fusieplannen van Minister Mi chel, zowel voor Vlaanderen als voor Walloniè, ingegeven zijn door de hoofdzakelijke bekommering bestaande socialistische meerder heden in de toekomst onmogelijk te maken. Ook op dit gebied wordt door de regering een anti socialistische politiek gevoerd. De B.S.P. is vastbesloten zich tegen deze fusiepolitiek te verzet ten. Haar mandatarissen uit gans het land zullen hiertegen een be toging houden en ook in het arron dissement Aalst mag men zich vanwege de B.S.P. aan reaktie verwachten. BERT VAN HOORICK volksvertegenwoordiger. De door het stadsbestuur uitgege ven nieuwe brochure «Aalst-histo- risch-cultureel-economisch over zicht», met de medewerking van de Kommissie voor Toerisme, het Dirk Martenskomitee, Karei Baert en Fritz Courteaux is een lofwaar dig initiatief, dat overigens in de lijn ligt van een aktief beleid in zake de lokale toeristische promo tie dat zich in de zestiger jaren reeds aftekende. Een kontinuiteit die slechts heil zaam kan zijn. Inderdaad, een handzaam vade mecum voor al wie belang stelt in de geschiedenis van een stad, een geschiedenis die in meer dan één opzicht hoogst merkwaardig is. Uiteraard beperkten de samen stellers zich hier tot een bondig overzicht van de belangrijkste ge beurtenissen vanaf de Vlle eeuw tot en met 1973. Voor wat de naoorlogse periode betreftsommige lezers zullen wellicht bepaalde ««evenementen» tot hun spijt niet vermeld zien. Zo bv. de stichting einde 1944 van het tijdschrift Nieuwe Stemmen. En uit de vooroorlogse periode, de oprichting van de plaatselijke V.T.B. Het verdwijnen van het ou de ««Groen Kruis»kompleks is in deze lokale kontekst o.i. evenzeer belangrijk als de vestiging van een nieuwe bank. 1973 was ook het jaar dat het nieuw socialistisch lo kaal aan de Houtmarkt van start ging. Maar goed dit alles doet geen af breuk aan de waarde van de bro chure. Terloops, fraaie kleurfoto's (die voordien reeds verschenen in een Dirk Martensbrochure) maken deze nieuwe uitgave heerlijk at- traktief. In de reeks grote namen is nu ook de te weinig bekende, geboren Aalstenaar en fysicus, August van Itterbeek (eindelijk) vermeld. Een man, die als hoogleraar te Leuven, tot aan zijn dood (1968) jaarlijks werd uitgenodigd om in de V.S. zijn wetenschappelijk advies uit te brengen in verband met bepaalde projekten. Er is ook Jan Byl, de socialisti sche pionier, te lang miskend, en vanzelfsprekend worden ook de fi guren van Priester en Pieter Daens geëvokeerd in het kader van de ontwakende demokratie in Zoals steeds wordt «Karnaval» ve troetel d. De brochure sluit met een beknopt maar degelijk overzicht van de ge schiedenis van nijverheid en han del en de expansie van deze tij dens de laatste vijftien jaar. de pendelbeweging (gaat) onverminderd voort en er is nog werkloosheid. Er wordt gehoopt op verdere vestigingen...» leest men aan het slot. Een voorlopig slot Het perspektief van de toekomst biedt een ander Aalst. Wellicht is deze brochure daar door ook al op zichzelf een histo risch evenement En wat het met de zo gewraakte a-sociale pendel wordt De kans is groot dat velen hopen dat die de volgende jaren niét verminderd. Hoe-dan-ookWie ziet de nieuwe horizont van deze stad, van deze tijd? elk. N.v.r.Het standpunt van Volksvertegenwoordiger Van Hoorick is ter zake alleszins verhelderend. Meer bepaald wat zijn visie t.a.v. de Aalsterse fusie betreft, die in grote lijnen in overeenstemming is met deze van de meeste lokale politici. Dus géén Super-Aalst, of hoe men het ook noemen wil «Een Aalsterse fusie van menselijk formaat». Inderdaad. De begroting 1975 zal pas in 1975, in januari as. door de gemeenteraad behandeld worden. Tijdens de twee voorbije jaren was de Schepen van Financiën er in geslaagd de begroting voor aanvang van het nieuwe dienstjaar aan de raad voor te leggen. VERANTWOORD PERSONEELSBELEID Dit keer zal ook het Aalsters stadsbestuur moeten rekening houden met de aanbevelingen van de Minister van Binnenlandse Zaken die o.a. in het vooruitzicht van de herstrukturering van de gemeenten (de fusies) niet alleen bezuinigingen voorhoudt, maar ook wijst op de noodzaak van een zekere omzichtigheid. Het komt er op neer dat de gemeentebesturen best afzien van aan koop van gronden, gebouwen en andere belangrijke investeringen. Uitbreiding van het personeelskader in het perspektief van de fusies is uit den boze en wordt alleen nog toegestaan wanneer ze volstrekt noodzakelijk is. Eventueel zal men bij voorkeur beroep doen op tijdelijk personeel.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 16