op bezoek bij kunstschilder G. FRANCOIS OUD-BREMEN EEN LEVEND MUSEUM NIEUWE POSTTARIEVEN van 15 december af werkend lid van de v.v.a.k. kerstnachtmis in de capucienenkerk de gazet van aalst VÏREKGING VOOR AALSTER3 KULTUURSCHOON De leden van de V.V.A.K. en anderen, die de brochuren van de V.V.A. aankochten, zijn reeds ver trouwd met deze naam, want ver schillende brochuren van de V.V. A.K. bevatten afdrukken van zijn waterverfschilderijen, die hij dan nog aan de V.V.A.K. ten geschen ke gaf. Hij schilderde op een buitenge wone manier de achterzijde van de H. Geestkapel, hij maakte een mo gelijk voorontwerp van de omge ving van de kapel. Heeft hij niet het ontwerp gemaakt van de ach terzijde van het oud-Hospitaal met de gevel van het oud-klooster van de Capucijnen en de gevel van het oudste huis van Aalst «De Stadt Antwerpen» in de Lange Zout- straat Een droom van de voor zitter van de V.V.A.K., die hij tot werkelijkheid omschiep, tenminste op papier. Hij schilderde in water verf «De Stadt Antwerpen», een echt juweeltje. Onlangs liet hij twee prachtige afdrukken maken van zijn twee authentiieke aquarel len «Het Belfort van Aalst» en «De St. Martinuskerk van Aalst» reeds honderden exemplaren zon der enige reclame zijn reeds ver kocht. (1) Daadwerkelijk werkte hij mede aan twee tentoonstellingen van de V.V.A.Kde retrospectieve ten toonstelling van J. Delafortrie van 15 juni tot 1 juli 1974 in de Bel fortkelder te Aalst en een V.V. A.K. tentoonstelling in het «Hof ten Dale» te Mere van 15 sept. tot en met 17 sept. 1974. Hij zorgde er naast het materiële werk ook voor het estetisch schik ken en ophangen van de werken. Hij beloofde ook zijn medewerking voor de V.V.A.K. tentoonstelling in de Belfortkelder van Aalst van 1 tot 15 dec. 1974. Voor de De lafortrie tentoonstelling ontwierp en maakte hij, de twee affichen en hfj maakte het ere-diploma dat aan Pater-E. Van der Linden zali ger, briefwisselend lid" van de V.V.A.K. werd overhandigd. Naast dit alles is G. Francois een kunstschilder, die de laatste jaren eindelijk tot volle ontluiking en bekendheid is gekomen. Te Aalst geboren in 1910 heeft hij verschillende jaren school gelopen aan de Academie voor Schone Kunsten te Aalst. Zijn visie ver rijkte hij tevens door studiereizen in het buitenland o.a. naar Rome, Athene en Israël. Vele van zijn werken prijken in private verzamelingen. Hij nam deel aan verschillende groepsten toonstellingen o.a. te Affligem in het Kultureelcentrum samen met Frans De Koninck en Jozef De Witte, te Mere samen met Ger main Mangeleer en Josée D'Haese. Niet lang geleden stelde hij ten toon in de Galerij Valerius De Sae- deleer, waar hij ingeleid werd door professor Frans Vinck, Daar bevinden zich werken van hem in permanence. LANDSCHAPSCHILDER Francois is vooral een landschapschilder, die volledig zelfstandig een landschap in zich opneemt en het dan spontaan en vrij doordrongen van zijn persoon lijke gevoelens en in een persoon lijke visie omtovert tot een mach tig geheel dat u ontroert. Zijn reizen in het buitenland hebben hem in contact gebracht met uitzichten van andere landen met een ander licht, dat hier haast niet gekend is. Maar toch laat hij dat geheel steeds doorstralen door zijn persoonlijke visie, die wel geraakt en ontroerd werd door nieuwe ontdekkingen. Ga maar eens na hoe hij op een spe ciale manier de essentie van de olijfbomen en van de oude olief- bomen in Israel tot zijn recht laat komen, hoe hij dat licht laat spe len op Safed. Het landschap van zijn eigen streek heeft hij op een gans ori ginele wijze weergegeven, waai; geen invloeden te bespeuren zijn van een Breugel, een De Saede- leer, een Piron of een Coppens. Zie maar eens met wat een macht de onweerswolken komen aange stormd op de rechtopstaande schoven, die nog te gloriën staan in de verzengende zonnestralen. De poëzie van de streek rond Af fligem heeft hem ook speciaal be koord on de Molenberg, de kerk van Hekelgem. Wat hem eigen is en speciaal treft in zijn winters is dat roze licht dat in een winterlandschap, bestraald door de zon, overal op- dartelt. Hij vraagt tijd om er ver trouwd mede te geraken, maar eens dat men er van doordrongen is, begint men het serene, myste- rieuse ervan aan te voelen en te bevroeden. Ook in zijn stillevens, vooral bloemen heeft hij de essentie van de bloem met zijn eigen persoon lijkheid benaderd. Nog niet lang geleden heeft hij de essentie van de Clown naar voren getoverd, in een pracht van kleuren, die zoda nig amalgeren, dat de persoonlijk heid van de Clown nog meer spreekt. Wij wensen de artist nog vele vruchtbare jaren toe ten dien ste van de kunst, ten dienste van zijn volk en ook ten dienste van de V.V.A.K. Jan Van der Hulst (1) Ze zijn te verkrijgen bij de kunstenaar zelf Gustaaf Pape straat 82 Aalst en bij de V.V.A.K.- J. V.d.Hulst Ploegstraat 24 Aalst 100 fr. per exemplaar. Op dinsdagnacht 24 december 1974 gaat in de Capucienenkerk de traditionele Kerstnachtmis door, uitgevoerd door het Kon. St. Jobkoor met orkest Deze zal dit jaar een uitzonderlijke betekenis hebben, gezien het koor hiermede zijn «jubeljaar 1975» opent: het is immers in 1975 dat het Kon. St. Jobkoor zijn 60-jarig bestaan viert. Voor deze gelegenheid werd nog een gans bijzonder inspanning gedaan. Uitgevoerd wordt, de «WEINACHTSMESSE NACH CHO RAL - UND ANDEREN MOTIEVEN AUS BEKANTEN WEIHNACHTS- LIEDEREN», opus 51 van Christoph-Lorenz Kagerer, een Oosten rijks componist die waarschijnlijk rond 1900 leefde. Deze zeer rijke muzikale, maar tevens zeer moeilijke compositie heeft dit speciaal dat zi. zoals de titel het zegt, gans gebaseerd is op kerstmotieven, zoals: «Stille Nacht», Es ist ein Ros entsprungen», «Puer natus est nobis», «Gloria in excelsis Deo». Waar zijn Kyrie en Agnus Dei getuigen van het zuiverste romantisme, gebruikt hij in zijn «Gloria» een voor zijn tijd uitzonderlijke moderne techniek van tegentijden en breeknoten. Voor de uitvoering van dit ceuvre, werd het orkest ver sterkt met2 hoornblazers en een trompet. Verder zijn er kerstliederen uit Vlaanderen, Frankrijk, Duitsland en Engeland. PROGRAMMA Dinsdag te 23u30 kerkdeuren open, toegang vrij. Te 23u45 «Kerstpoèzie» omlijst door kerstliederen. Te 24 u plechtige middernachtmis, met tijdens en na de mis, kerstliederen. Uit voerders koor en orkest o.l.v. Roger Van de Wiele. Aan het orgelEP. J. Van Herreweghen. Solisten Mw Daelman-Troffaes en H. Van Geert. CHAUFFEUR wilt U een degelijke en aangename functie in openbare auto- busdienst omgeving Aalst Hoge wedde - meerdere voordelen. Wendt U tot het AUTOBEDRIJF Nerviërstraat 103 Wijndruif Asse Tel. 02/4526403. BRIEVENPOST Huidig tarief Nieuw tarief Brieven 5 6,50 Brief- en prentkaarten 4. 5,— Naamkaartjes 3,— "4,50 Drukwerken 3,— 4,50 Aangetekende zendingen 18, 25,— Express-brieven 22,— 30; FINANCIËLE POST Postwissels 11 1.5,— Aanhuisbetaling 5,— IQ Incasseringstaks 11,— 15, Stortingsbulletin 5.— 6,50 Ontvangstkaarten 7,— 12,— Postassignatie 5,— 10 Na een grondige restauratie en een stuk vernieuwbouw is de oude stadswijk Schnoor in Bremen één van de aantrekkelijkste gedeeltes van deze Hanze-stad geworden. Een soort openluchtmuseum is het persé niet en dat is te danken aan het feit dat de bewoners zelf het initiatief hebben genomen om al les zo veel mogelijk in oude luister te herstellen. Kunstenaars, am bachtslieden, journalisten en boe tiekhouders hebben door de res tauratie van hun 15e tot 18e eeuw- se huizen van Schnoor een waar «quartier latin» gemaakt. Iemand die weer een heel andere bijdrage aan dit antieke stadbeeld geeft is de wereldkampioen onder goud- en zilversmeden, die er zijn atlier heeft. Hij heeft zich overigens ge specialiseerd in gouden en ivoren sieraden. In Schnoor woont ook een maker van muziekinstrumenten zoals trompetten en tuba's Zijn familie heeft zich trouwens daar al meer dan 400 jaar mee bezig gehouden. Helemaal uniek, en meer typisch Amsterdams, is de oude dame in Schnoor die oude draaiorgels ver huurt. Even origineel zou je haast zeggen als de kleine, gezellige lo kaliteiten die Schnoor zo geliefd maken, omdat het allemaal zo goed past in grootmoederstijd. weekblad gesticht in 1945 verantwoordelijke uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Tel. 053/21.41.14 Schoolstraat 26 9300 Aalst postrekening 881.72 3 maandabonnement 125 fr. 6 maandabonnement 240 fr. 12 maandabonnement 445 fr. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 2