reisindrukken uit sovjet-rusland CONTRA FUZIE- ONTWERP (8) 3 r-ri BELGISCHE BONTE AVOND MET VLAAMSE POEZIE Marcel de Bisschop Het 8 daagse verblijf van de Belgische Delegatie van steden en gemeenten is werkelijk overladen geweest. Van 's morgens rond 9 u tot 18 u bezoeken, gesprekken, enz. waarover ik reeds uitvoerig handelde. Sommigen zijn van oordeel dat dit zware programma met ietwat op zet geschiedt, ten einde te voorkomen dat bezoekers met minder vleiende aspekten van het regime zouden gekonfronteerd worden en ook om kontakt met de bevolking te vermijden. Maar nog eens de taal zou dan toch steeds een belemmering ge weest zijn, zonder gidsen ware het niet mogelijk want de doorsneel Moskoviet spreekt uitsluitend Russisch. Anderzijds dient ook gezegd dat men nu niet verplicht werd om om 't even welke uitstap mee te maken. Weshalve men gerust in zijn hotel kon blijven of op zijn eentje in de stad wandelen. te beoefenen. Verwacht niet van mij dat ik nu het ganse verhaal breng van deze bonte avond, deze verbroedering van Vlamingen, Walen en Brusse laars. De lol duurde tot 4 uur. En nu weten we nog altijd niet of het Canadees gezelschap de Belgen au serieux heeft genomen of ons zo maar hebben laten betijen met het Russisch van Havelange, de dichter-burgemeester van Schelle en wat al meer. Maar animator Tijl de Clercq deed het toch zo overtuigend, zo geloof waardig. DAENSISTISCHE HERINNERINGEN Hoe klein is de wereld. Neem nu de laatste avond van ons verblijf in MoskouEen ontvangst door de Belgische Ambassade voor de ze gelegenheid in het hotel Ukra- ina. Zowat een zelfde gebouw als het hotel waar wo verbleven, maar een beetje groter en luxueuzer. Zijn echtgenote is uit Aken maar spreekt zeer goed Ne derlands. Je kijkt wel even op. Met een ruk wordt je in dit avondlijke Moskou, in dit hotel, willens nillens aan een ver verleden herinnerd, een verleden dat vooral onze generatie, nog steeds zeer ter harte gaat. Een gevoelig man. de Kanselier, Met een Soeveniertje uit Aalst kon ik hem overhalen me naar ons ho tel te vergezellen om verder te keuvelen. Hij voerde er me heen, samen met zijn dame en als gids zijn Russi sche sekretaresse. Want zelf ken de hij nog niet zo goed de stad. Pas enkele maanden geleden was hij naar Moskou overgeplaatst, ko mend uit het centrum van de U.S. A. Zijn spontane bekentenis blijft me bijHij verkoos Moskou boven een Amerikaanse stad. Het gebrek aan groenten, vooral fa de winter is voor de Belgische dames wel een zorg. Stuur ons eens een bakje witloof zei Me vrouw, lachend en we zullen U eeuwig dankbaar zijn. De V.U. Arr. Aalst neemt in vol gende stelling tegen het fuzie-ont- werp van Binnenlandse Zaken. ««Met verbijstering heeft de Volks unie van het arrondissement Aalst kennis genomen van het FUZ1E- ONTWERP van de Minister van Binnenlandse Zaken betreffende de provincie Oost-Vlaanderen. In dit ontwerp worden de gemeenten van het arrondissement Aalst geher groepeerd tot amper enkele nieu we eenheden. Met verontwaardiging stellen wij vast dat in dit ontwerp omzeggens geen rekening wordt gehouden met de bestaande adviezen van ver schillende gemeentebesturen, noch met de strekking tot uiting geko men tijdens de besprekingen die de politieke partijen van het ar rondissement aan dit probleem ge wijd hebben. De Volksunie van het arrondisse ment Aalst vraagt zich tevergeefs af waar de demokratische besluit vorming in heel deze aangelegen heid enige rol heeft gespeeld en op grond van wat de Minister van Binnenlandse Zaken gemeend heeft een ontwerp te moeten publiceren dat slechts de mening weergeeft van een uiterst kleine minderheid van de betrokken bevolking en dat door de overgrote meerderheid in het arrondissement radikaal zal verworpen worden. Op een. av.orid. tijdens ons verblijf in Moskou is het echt gezellig ge weest, in een van de bars van het Intoürist-Hotel aan de Marxlaan. Een bar waar men overigens alle «drinks» kan krijgen, mits baar devj'ezengeld. Alle drinks gemixt of bngemixt. En ook Carlsberg bier.goed gekoeld aan 40 F. En niet alleen drinks maar alles wat een West-Europeer of Noord-Ame rikaan kan wensen. Want bene vens de bar ook nog een Caféta- ria - Restaurant - Dancing. Lieve en flinke meisjes die je met een glimlach en een Engelsch met Amerikaanse aksent bedienen. Ik weet niet of ik nu eigenlijk uit de biecht vertel. Maar komaan. Een gezellige avond dus Vlamin- flen. Walen en Canadese meisjes; Wij de mannen van 1302, de Vlamingen dus. stonden onder de leiding van TIJL... De Clercq, volksvertegenwoordiger uit Antwer pen, maar geboren Bruggeling. Je vraagt je natuurlijk af hoe is 't mogelijk dat die man naar de Sinjorenstad is verzeild vanuit het schone Brugge. Maar erzijn wel precedenten zo Richard De Clerck, oud - gouverneur van de provincie Antwerpen. Voeg ik er volledigheidshalve aan toe dat ook Mevrouw de Volksver tegenwoordiger uit Ninove, Geor- flette De Kegel van de partij was, en gelukkig want even voordien had ze haar man telefonisch kun nen bereiken. Alles was okay in -Ninove met dien verstande dat het winderig en regenachtig was. (Wat sedert mijn terugkeer ook te Aalst het geval is). Voorts was er o.m. ook een brave burgemeester uit het Antwerpse, 'n de kontekst van deze story is het vermelden van diens aanwe zigheid niet onbelangrijk. Volg en lees. Dat Belgen altijd in eigen land ru zie maken is bekend, dat ze in 't buitenland, vooral in dat immen se Rusland een aaneengesloten blok vormen is dan weer een an dere zaak. Wat verklaart dat ook Monsieur Havelange, welbekend van het F.D.F. mitsgaders zijn goede vriend Edmond Crispel er ook bij waren. Nu had onze Tijl van Antwerpen aan die brave Canadese meisjes zo maar verteld, langs zijn neus weg. dat Havelange eigenlijk een halve Rus was Een vader uit Parijs en een moeder uit Rusland. Dat zou nu toch niet zo abnor maal zijn. Zodoende, dixit Tijl, sprak Have lange voortreffelijk de Franse taal. Maar de Canadeesjes wilden ook wel wat Russisch horen van onze Russische-Parijzenaar. Monsieur Havelange kon bezwaar lijk weigerenhij replikeerde in een zuiver geartikuleerd Waals dialekt... en of dat Russisch klonk De Canadeese ploeg was overtuigd. Dachten we althans. En dan onze voornoemde brave burgemeester... uit Schelle. Ik herinner me het nu. Hij werd voorgesteld als een der grootste dichters uit Vlaanderen. En wat kan men van zo'n man verlangen. Dat hij een eigen brok poëzie voordraagt. Het moest ons Vlamingen natuur lijk overkomen De burgemees ter van Schelle, de vriendelijke man, zag niet anders dan het «be roemde» Jantje zag eens prui men hangen... enz. Hij kreeg aan 't slot van dit ont roerend vers ...een daverend ap plaus, wat voor hem een aanmoe diging was om verder zijn poezie Zijne Excellentie de Ambassadeur van België was op reis, maar de Ie Sekretaris van de Ambassade nam de Honneurs waar. Een koud buffet naar Russich receptKavi aar éti voortreffelijke Russische wijn. Des guten zuviel en lekker. En graag gesignaleerd alle amb tenaren van de Ambassade kon-- den hun Vlaamse gasten in 't Ne derlands te woord staan. Proficiat. En dan, een prettige kennis making. De Kanselier van de Ambas sade Stel je voor stad- en streek genoten een kleinzoon van... Smid Lambrecht, uit Dender- houtem, de grote legendari sche voorvechter van Priester Daens. Tot laat in de nacht hebben we gepraatuw dienaar, de Kanselier, kleinzoon van Smid Lambrecht, zijn dame en de Russische sekre taresse. Het afscheid was hartelijk en ik heb beloofd te schrijveneen be lofte die ik zal houden. De Volksunie van het arrondisse ment Aalst kan in geen geval ak koord gaan met een ontwerp dat het grondgebied van het arrondis sement Aalst opdeelt in een klein aantal mini-gewesten waarin elk gemeente-gevoel zal ontbreken en waarin de kloof tussen kiezers en verkozenen onoverbrugbaar zal worden. Eigenlijk was dit mijn afscheid aan Moskou, ofschoon we er na een tweedaags bezoek aan Ja- rowslow nog even zijn terugge keerd, maar we hebben die dag ons hotel niet meer verlaten. Want er lag nog een reis naar Lening rad voor de boeg. Vaarwel Moskou, het verre Mos kou, ik hoop u nog eens weer te zien met uw nieuw gelaat. De Volksunie van het arrondisse ment Aalst zal verder blijven ijve ren voor fuzie-eenheden met men selijke afmetingen en roept ieder een op het ontwerp van de Minis ter v. Binnenlandse Zaken met al le ter beschikking staande midde len krachtdadig te bestrijden.»

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 3