van een vrouw die haar man kan staan VOLKSUNIE WILL TURA FANS STAD MOET ZELF BOUWEN «Vlaanderen dag en nacht» SOCIALE WONINGBOUW MEERDERHEIDSGROEPEN de beschuttende werkplaatsen voor gehandikapten 12 Nadat de partijraad van de C.V.P. Aalst zich bij meer derheid uitsprak voor de bouw van sociale woningen (Biolley) door de stad zelf, waren ook de meerderheids- frakties die dinsdag jl. verga derden het daarover eens. BELANGEN VAN DE BEVOLKING PRIMEREN Indien de gemeenteraad zijn goed keuring zou hechten aan een der gelijk voorstel wil men zo vlug mo gelijk van wal steken. De stad, als bouwmeester zou dan nog voor 1976 de mei willen ste ken op een (beperkt) aantal nieu we woningen. Het is duidelijk een poging om een einde te maken aan de jarenlange diskussies tussen de verschillende groepen in en rond de C.V.P. Want hoe dan ook de naam «Biol ley»» is meer en meer het syno niem geworden van gebrek aan doortastendheid, wantrouwen en tegenstellingen die verder reiken dan het politieke vlak. Dat met dit alles, sedert 1968, de belangen van de bevolking, van diegenen die hopen op een nieuwe aan pak van de sociale woningbouw, niet gediend zijn, werd hier in de ze krant reeds herhaaldelijk ge steld. PRATEN MET ««GOEDKOPE WONINGEN» Inmiddels lijkt een verder kontakt voor een akkoord met «Goedkope Woningen», nog steeds tot de mo gelijkheden te behoren. Maar dit kontakt, aldus wensen sommigen in de meerderheid, zou niet langer via briefwisseling gaan zo als dit de laatste maanden groten deels het geval is. Men wil verder praten maar dan op basis van de voorwaarden die het stadsbestuur stelt. Met Dewaco is reeds een princi pieel akkoord bereikt. Met «Goedkope Woningen» kan dit ook niet onmogelijk zijn. Het komt er op aan dat zowel deze groep als het stadsbestuur zich uitsluitend laten leiden door de be langen van de gemeenschap. Er is al te veel tijd verloren gegaan. Gevraagd Mensen van Goede Wil Vervolg van Ie bladzijde De Beschuttende Werkplaatsen van Aalst voor Lichamelijk en Men taal Gehandikapten vzw, werd ge sticht op 21 maart 1968. Hierbij, met de stad Aalst als pro motor. werden alle initiatieven die zich met de gehandikaptenzorg en de tewerkstelling bezighielden, be trokken. Het doel van de vereniging kan als volgt samengevat worden De op richting en uitbating van beschut- tsnde werkplaatsen teneinde de voorlopige of definitieve tewerk stelling van de Minder-Validen te bevorderen en te verwezenlijken. Om deze doelstellingen te kunnen verwezenlijken werd beroep ge daan op het Rijksfonds voor Soci ale Reklassering van de Minder- Validen. Vooral door de steun van deze in stelling, maar ook met de hulp van de stad Aalst, het provinciebe stuur, de Nationale Loterij, stich tende en ere-leden werd een ge bouw in de Drie Sleutelsstraat te Aalst aangepast en ingericht als werkplaats. De werkplaats startte op 03.03. 1969 met 12 minder-validen. Aan vankelijk beperkte de produktie zich tot kartonnage, maar dank zij de steun van de plaatselijke indus trie werd het spoedig mogelijk het personeel uit te breiden tot 25 mindervaliden (einde 1969). Het werkaanbod bleef gunstig evo lueren wat het personeelsaantal verhoudingsgewijs liet aangroeien. Einde december 1972 echter was de werkplaats aan zijn maximum- kapaciteit- een 40-tal tewerkge- stelden. Zowel de werkruimte als de werk plaats, het sanitair, kleedkamers, refter voldeden niet meer aan de behoeften. Verdere uitbreiding ter plaatse was niet mogelijk. Dringend diende een oplossing ge zocht want het werkaanbod en de vraag tot tewerkstelling bleef stij gen. De Raad van Beheer besliste der halve tot de bouw van een nieuwe werkplaats waar ruim 100 minder validen zouden kunnen tewerkge steld worden. Op het Industriepark Wijngaard- veld werd een terrein van 63 a. verworven. Na voorbereidende studie werd de bouw in april 1973 aangevat. De nieuwe werkplaats werd in juni 1974 in gebruik ge nomen en stelt momenteel reeds een 60-tal minder-validen tewerk. Deze gebouwen hebben een opper vlakte van 1.756 m2 en voldoen aan de vereisten om zowel licha melijk als mentaal gehandikapten in de meest gunstige omstandighe den tewerk te stellen. Hiermee bedoelen wij onze minister van Nederlandse Kuituur en Vlaamse aangelegenheden, Mevrouw Rika De Backer, Voor het eerst in de geschiedenis van Europa riep zij te Brussel elf vrouwelijke ministers samen om van gedachten te wisselen over wat wij met een minder passend woord «monumentenzorg» noemen. De dames kwa men uit Finland, Denemarken, Hongarije, Bulgarije en Portugal. Zij legden in het Egmotpaleis een eerste - en hopelijk - vruchbaar kon takt. Met deze konferentie beoogde onze Minister een striemend protest uit te brengen tegen verdere aftakeling van ons bouwkundig erfgoed, van het decor waarin de mens moet leven. Vele van onze stads- en dorpskernen zijn nu verlaten voor het platteland dat op zijn beurt veel landelijk schoon kwijt raakte door een wilde bebouwing. WTj moeten onze steden dringend genietbaar maken door bescherming, renovatie en integratie van ons architektonisch patrimonium. Aangezien deze dames niet eng-feministisch wensten op te treden kwam ook Prof. Lemaire aan het woord. Hij wees erop dat bij de restauratie steeds en uitsluitend gedacht wordt aan katedralen en stadhuizen (de architecture major) of aan gebouwen die de funktie van museum of van kultureel centrum moeten vervullen. Aan kleine gebouwen, aan het eenvoudige woonhuis wordt nauwelijks of geen aandacht geschonken De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon is het er volledig mee eens dat niet alleen «monumenten» behoren tot ons erfgoed. Daarom waakt de V.V.A.K. over het behoud van het fijne geveltje van het oud-capucienenklooster op de Graanmarkt, op het bewaren van de landelijke kapel van St-Job en omgeving, om conservatie en restau ratie van het oudste huis van Aalst, d.i. het hoekhuis met de Spaan se gevel en de overkragende zijgevel in het Sluierstraatje I Te Brussel hebben Minister en Professor wijze opvattingen ver kondigd. Mooie woorden, zeg je Met de restauratie van het Leuvense begijnhof - nu verblijf voor studentengezinnen - heeft Prof. Lemaire een opzienbarende kunstpres tatie geleverd die in binnen- en buitenland terecht de grootste be- en verwondering heeft verwekt Door het samenroepen van een Europese top van vrouwelijke rege ringsleden uit diverse landen heeft Mevrouw De Backer de zorg voor ons bouwkundig erfgoed op het internationaal vlak gehesen. Het is trouwens een feit dat deze Dame optreedt tegen verdere stadsver- nieling waar het pas geeft en dat ze beslist weigert bouwprojekten goed te keuren wanneer deze afbreuk doen aan de waarde van offi cieel beschermde gebouwen I Wij wensen Mevrouw de Minister de nodige moed en volharding toe om de stadskernvernieuwing in Vlaanderen op de goede baan te brengen. F. Courteaux Wie het eerst verscheen in de Keizers Hallen, de dag van het Feestelijke Volksuniebal, nu zater dag - weeral voorbij - was zo te zien iemand die met de Volksunie, mót de Vlaams Bewustwording, laat staan met een Autonoom Vlaanderen niets te maken had. Maar alles mét Will Tura, de speel man van dienst Zoals altijd was Jan Caudron er vroeg bij, een gewoonte die da- toert vanuit zijn prille jaren. Ze waren er vrijwel allemaal, op enkele uitzonderingen na, degenen die in deze stad ten jare 1945 de Vlaamse nationale opnieuw een partijgestalte boetseerden. Daar was toen, geen bal mee gemoeid Dr. Van Leemputten, Emiel Steen- haut, Luc Rombaut, Jan Van den Berge en de anderen niet ver noemd, hadden toen wel andere katten te geselen. Maar nu, ondanks Steenokkerzeel, de V.U. in jubilerende stemming was werden de pioniers vereerd met een oorkonde, zoals een Oud- Aktivist, een Daensist, een Fron- ter enz. er zich nooit een heeft durven dromen. Behoudens voormeld viertal kre gen ook o.m. nog dit gedenkwaar dig «Perkament» Jan Caudron, voornoemd, Jan De Neve, Frans De Brul, Dr. Vanderbeke, A. Blom- maert en wie al meer met ver diensten maar waarvoor ten be hoeve van de Pers die altijd op faciliteiten is gesteld - geen lijstje voorhanden was, laat staan dat die pers officieel was uitgenodigd. Zodoende... Maar het zal wel zo zijn dat man ook een Luc D'Hondt, een Bert Da Cremer zo maar niet met i*g« handen heeft laten huiswaarts ka ren. Het bal werd geopend door Mavr. Georgette De Kegel en Dr. Van Leemputten én Mevr. Dr. Van Leemputten en de h. De Kegel. Op de tonen van Will Tura's or kest. Ze waren er dra allen, da oude en de jonge garde, dia van Ze zullen hem niet temmen en dia van We Shall Overcome. De konservatieven, de progressie ven, de V.M.O's en de Nelly Maes'en. En daarbij nog de marginale en de officiële - die niets met partijen - figuren te zien zoals de Aalsterse burgervader, hier «Marcel» voor de oude vrienden uit zijn non-kon- formistische jeugdjaren. Zowat om en bij de tweeduizend uit alle VU. hoeken van het arron dissement. Kan het bestaan dat dit alles ein digde in het diepste van de Nacht zonder een Vlaamse Leeuw We weten het niet. Overigens, niet allen van het Vlaamse Heir ston den toen nog pal. Wie daarvoor geen menselijk be grip opbrengt is een fanaticus die men geen biertje of geen wijntje mag gunnen. Twintig jaar, een stuksken eeuwig heid voor wie toen in 't begin van die vijftiger jaren niet het geduld kon opbrengen van een Prof. Cou- vreur die voor een gehoor van uitgerekend 32 mensen in de stad huisfeestzaal sprak over de vor ming van een of ander Vlaams Front in een latere toekomst. C k. Héwel zei de (socialistische) fan van Will Tura tot de V.U. fan van Armand Preudhomme wat denkt u nu van dit bal. Met de Will een sukses hé.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 12