de stad van gisteren (5) 1925: verbeten strijd om de burgemeesterssjerp kerstnachtmis in de cspucienenkerk DE AALSTERSE GILLES 3 In 1925 overlijdt burgemees- Ier Felix de Hert. Hij wordt op indrukwekkende wijze ten grave gedragen. In afwachting van en nieuwe burgemeester, neemt Sche pen L. Van Opdenbosch het ambt voorlopig over. Omtrent de opvolging van Felix de Hert ontstaat een verbeten strijd in de Katolie- ke Partij. Van de twee belangrijkste kandidaten Eugeen Bosteels en Valery de Valkeneer wordt eerstgenoemde officieel voor gedragen voor het burge meestersambt. Valery de Valkeneer reageert daarop met zijn ontslag als Schepen en Gemeenteraadslid in te dienen. Veertig jaar oud is Eu geen Bosteels een mar kante figuur. Een man met een visie omtrent de toekomst van de stad. Hij heeft een ruime we tenschappelijke en in- tellektuele bagage studeerde Rechten, Ger maanse Filologie, Poli tieke en Sociale Weten schappen aan de Leu vense Universiteit. Ze telt reeds als raadslid vanaf 1907 en ais Sche pen voor Onderwijs van 1919 tot 1921. Zijn inaugurale toespraak is een proeve van welsprekend heid, van vernieuwingsdrang, ten bate van een stad, die traag de naoorlogse moeilijk heden allerhande te boven komt. Hij biedt voor die tijd ge durfde projekten aanZo o.m. een rechtstreekse ver binding via een nieuw Ka naal met de Dender naar de Schelde te Baasrode. (Later zou men deze toespraak in brochurevorm uitgeven.) Maar amper enkele maanden na zijn benoeming tot burge meester overlijdt hij - 6 april 1925. Hij had zich niet eens kunnen inzetten voor de taak die hij op zich had genomen. In dat jaar overlijdt ook Do- mien Ocque, een der eerste Aalsterse socialistische pio niers. EEN LEEUWEVLAG TE VEEL De emotionele maar dyna mische Schepen L. Van Op denbosch, «Daensist» heeft geen geluk. Zijn Vlaamse overtuiging speelt hem nu andermaal parten. Na de perikelen als gevolg van een artikel De Prins Komt in het weekblad de Werkman, waar hij als Schepen geschorst wordt (zie voorgaande artikelen.) DD burgemeester na het overlijden van Eugeen Bos teels, beslist hij op 11 juli 1925 de leeuwevlag uit te steken aan de stadhuisgevel. Dat zou op zich zelf niet zo erg geweest zijn indien Van Opdenbosch meteen de Bel gische driekleur niet had doen vervangen. Aan dit voorval hecht De Volksstem achter de scher men gedirigeerd, en met vas te hand door Romain Moyer- soen, heel wat belang,het dient erkend dat het blad bij deze gelegenheid ook de verontwaardiging weergeeft van de overgrote meerder heid der bevolking met inbe grip van heel wat «Vlaams- gezinden» die oordelen dat Van Opendosch te impulsief te werk gaat. De franstalige katolieke en liberale hoofdstedelijke pers is woedend. Maar heel wat katolieken en socialisten meesmuilen om deze vlag- genhistorie in de hoop dat Van Opdenbosch nu wel de finitief zal gelikwideerd wor den en zij kansen hebben voor een eigen kandidaat. En inderdaad, bij besluit van de Gouverneur, dd. 21 juli 1925 wordt L. Van Opden bosch als schepen uit zijn ambt ontzet voor een perio de van twee jaar. Dat nemen Daensisten en Fronters, nu broederlijk ver enigd, niet«de leeuwevlag is geen partijvlag, het is een historische vlag.» In de raadszitting wordt het be sluit van de gouverneur voor gelezen. Victor Bocqué zet de puntjes op de i. Een leeu wevlag aan het Aalsters stadhuisdat mag niet op 11 juli, maar een Franse Vlag op 14 juli daartegen heeft Gent of Brussel, de gouver neur, de regering, het Hof geen bezwaren. Bocqué legt aan de raad, on der voorzitterschap van de nieuwe dd. burgemeester, Schepen Alfred Nichels, een motie voor «11 juli elk jaar te vieren als de Vlaamse na tionale Hoogdag, met de ver plichting aan alle officiële gebouwen de leeuwevlag te hijsen.» Fred van Geert, die in de ka tolieke fraktie de kristen ar beidersbeweging vertegen woordigt, wijst er op dat reeds een drietal jaren voor dien door de raad beslist werd op 11 juli én de Bel gische driekleur en de Leeu wevlag te hijsen. Men is het unaniem eens, ook Van Op denbosch, zich voortaan aan deze beslissing te houden. De Werkman, nu het orgaan van de Kristene Volkspartij Vlaamsche Front P.V.N., blijft scherp reageren, ook tijdens deze laatste maan den van zijn lang en bewo gen bestaan. BARON DE BETHUNE MAAKT GEEN KANS Men vermoedt een maneuver waardoor een eventuele be noeming van Schepen Van Opdenbosch tot burgemees ter, als opvolger van E. Bos teels onmogelijk is gewor. den. Eigenlijk ten onrechte, want die opvolging komt nor malerwijze toe aan een kato- liek. Nichels, behendig, stelt Baron de Bethune voor. Maar op zondag 16 augus tus 1925 gaat een grootse huidebetoging aan L. Van Opdenbosch door in De Rink. Een hulde met duizen den deelnemers en waarbij ook «Amnestie» wordt ge- eist. Aalst kent eens te meer een bewogen politieke periode. Wie wordt burgemeester Ach, te Brussel is de beslis sing in ministeriële salons reeds lang gevallen. Volks vertegenwoordiger dd. bur gemeester en Schepen Fred Nichels heeft als een der eerste weet in welke richting men gaatDe regeringskan didaat is Romain Moyersoen geen raadslid meer, en tot voor korte tijd Minister. Dat niét zeggen én socialis ten én Fronters, én daensis ten en (achter de schermen) heel wat katolieken. Dat wél zegt de Regering, met wie Koning Albert 1 het in dit geval roerend eens is. Op 12 augustus is Romain Moyersoen reeds tot burge meester benoemd. Baron de Bethune heeft geen kans ge maakt. Twaalf tegen negen stemmen in de gemeente raad, hadden nochtans hun voorkeur gegeven aan de Be thune. Maar Romain Moyer soen is een behendig politi cus, invloedrijk, in de streek op dat ogenblik vrijwel reeds de machtigste man. Hij is geen Woeste, en het ontgaat hem niet, hoe de Vlaamse gemeenschap zich meer en meer bewust wordt van haar rechten. De tijd is nakend dat meer dan een flamingant kan re kenen op het vertrouwen van Romain Moyersoen. CLK. Op dinsdagnacht 24 december 1974 gaat in de Capucienenkerk de traditionele Kerstnachtmis door, uitgevoerd door het Kon. St. Jobkoor met orkest. Deze zal dit jaar een uitzonderlijke betekeni» hebben, gezien het koor hiermede zijn «jubeljaar 1975» opent: h»t is immers in 1975 dat het Kon. St. Jobkoor zijn 60-jarig bestaan viert. Voor deze gelegenheid werd nog een gans bijzonder inspanning gedaan. Uitgevoerd wordt, de «WEINACHTSMESSE NACH CHO RAL - UND ANDEREN MOTIEVEN AUS BEKANTEN WEIHNACHTS- LIEDEREN», o"pus 51 van Christoph-Lorenz Kagerer, een Oosten rijks componist die waarschijnlijk rond 1900 leefde. Deze zeer rijke muzikale, maar tevens zeer moeilijke compositie heeft dit speciaal dat zi, zoals de titel het zegt, gans gebaseerd is op kerstmotieven, zoals «Stille Nacht», Es ist ein Ros entsprungen», «Puer natus est nobis», «Gloria in excelsis Deo». Waar zijn Kyrie en Agnus Dai getuigen van het zuiverste romantisme, gebruikt hij in zijn «Gloria» een voor zijn tijd uitzonderlijke moderne techniek van tegentijden en breeknoten. Voor de uitvoering van dit ceuvre, werd het orkest ver sterkt met2 hoornblazers en een trompet. Verder zijn er kerstliederen uit Vlaanderen, Frankrijk, Duitsland en Engeland. PROGRAMMA Dinsdag te 23u30 kerkdeuren open, toegang vrij. Te 23u45 «Kerstpoêzie» omlijst door kerstliederen. Te 24 uplechtig» middernachtmis, met tijdens en na de mis, kerstliederen. Uit voerders": koor en orkest o.l.v. Roger Van de Wiele. Aan het orgelEP. J. Van Herreweghen. Solisten Mw Daelman-Troffaw en H. Van Geert. De Aalsterse Gilles heeft elk jaar opnieuw enorme financiële problemen. Om die redenen doen wij telkens beroep op de Aal sterse bevolking. Eerstdaags zullen aan onze Aalsterse bevolking postkaarten, zelfklevers, poppen, fonoplaten, schilden en steunkaarten aan geboden worden door onze leden, tot steun van UW AALSTER SE Culturele-, folklore- en karnavalgroep. Onze leden hiertoe aangeduid, dragen het herkenningsplakket der Aalsterse Gilles Wij wensen U tevens mede te delen dat onze statuten het be- schermlidmaatschap voorzien. Dit lidmaatschap kan worden be komen door afdracht van een maandelijkse bijdragen van 100 fr. hetzij 1.200 fr. in het jaar. De beschermleden genieten dezelfde voordelen als de Gilles. Wie hieromtrent meer inlichtingen wenst, kan zich wenden tot het sekretariaatDe Bruyn Rony, Park laan 8/b te 9300 Aalst. U.kunt eveneens storten op PR nr 000-0000010-10 van het Gemeentekrediet van België onder rekeningnr. 068-0528920-00 op naam van «De Aalsterse Gilles». Wij danken diegenen die ons steunen en bijgevolg meewerken aan een mooie en steeds betere Aalsterse Gillesgroep. Met U houden wij de Aalsterse folklore hoog I De sekretaris, DE BRUYN Rony. De voorzitter, DE STOBBELEIR Gustaaf.

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 3