noem het geen liefde WEEKKALENDER dorothy eden 12 Hij had echter niet stil gezeten, of het was de Land League die na mens hem had doorgewerkt. Maar door de pachters over te halen geen pacht meer te betalen, had den ze de grens overschreden en Forster.de minister voor Ierland, wiens woede sinds de boycot-af faire het kookpunt had bereikt, nam extreme maatregelen. Er werd een aanklacht ingediend te gen de Land League. Parnell en veertien anderen zouden terecht moeten staan. Er kwam geen bericht van Char les. In grote angst en zorgen wachtte Katharine, dag in dag uit. Ze las de toespraak die hij in Du blin gehouden had, waarin hij met koele ironie zijn spijt betuigde dat Forster was gedegenereerd van staatsman tot een werktuig van de landeigenaren, maar op meer nieuws moest ze blijven wachten. Willie kon haar maar weinig ver tellen, want hij was woedend over de hele affaire. Hij was zelf een landeigenaar met zijn landgoed in Limerick en op dit punt was hij het helemaal niet eens met Par nell. ■Hij kan zich misschien veroorlo ven om zijn pachtgeld op te ge ven, maar ik niet. Hij laat die Land League veel te veel zijn ei gen gang gaan. Hij zal er spijt van krijgen.» «Maar hoe zit het met de rechts zaak, wat zal er gebeuren «Wat denk je Zal er een jury in Ierland te vinden zijn die hem ver oordeeld Je kunt wel zeker zijn van niet.» Forster moest erop aandringen dat de Habeas Corpus wet werd uitge steld, zodat de verdachte boos wichten zonder de dure en tijdro vende omhaal van een rechtszaak in de gevangenis worden gegooid. Als hij de organisatoren van die schurkachtige Land League zou kunnen veroordelen, zou hij een echte triomf behaald hebben. Het hele Engelse parlement stond aan zijn kant. De Land League was verantwoordelijk voor een samen zwering om de landeigenaren te verarmen en zij moesten voor die brutaliteit betalen. Kerstmis ging voorbij en het enige dat Katharine wist was dat Char les in Avondale was. In deze cri sis durfde hij Ierland niet te verla ten. Katharine probeerde vrolijk te zijn terwilie van de kinderen. Gerard was thuis met vakantie, de baas spelend over zijn zusjes terwijl hij bovendien de arme juffrouw Glen- nister achter haar rug voor de gek hield. Tante Ben had een van de jonge sparrebomen in haar park laten omhakken en die werd naar binnen gebracht en versierd. Willie ontdekte op het laatste ogenblik dat hij dringende zaken in Londen had. Was het een grootser kerst feest dat hem vasthield, of een klein intiem feestje met een vrien din, vroeg Katharine zich af en ze was enorm opgelucht dat hij weg bleef. Tante Ben had dit jaar voor Kerst mis een uitzondering gemaakt. Ge woonlijk wilde ze liever slapen, ze was te oud voor feestelijkheden en liet dat dwaze gedoe over aan haar bedienden. Maar haar lieve Katharine was er met de kinderen en aangezien Willie niet van plan scheen om er iets aan te doen, moest zij wel. Dus werden de kaarsen in de boom aangestoken en waren er cadeautjes, terwijl ze de jongere dienstmeisjes aanmoe digde om met de kinderen te spe len. Het was allemaal vrolijk genoeg en Katharine hoopte maar dat nie mand zou merken dat ze er met haar gedachten niet bij was. Ze zat bij het raam te kijken naar de vroeg invallende schemering en vroeg zich voortdurend af wat het nieuwe jaar zou brengen. «Katharine,» riep Tante Ben, «waarom zit je toch zo naar bui ten te kijken Verwacht je ie mand «Nee tante Ben. (Alleen degene die ik niet kan verwachten, die grote rechte gestalte met het trots geheven hoofd...) «Kom dan bij het vuur zitten. Op kerstavond zijn er alleen geesten en dwergen buiten. Ik geloof dat je die gezien hebt, je hebt zulke staarogen. Schenk wat bisschops wijn in en laten we onszelf een gelukkig nieuwjaar toewensen.» Katharine gehoorzaamde, dronk de wijn en glimlachte terwijl ze dacht dat het wel een wonder zou zijn als haar wens uitkwam. Zondag kwam Willie thuis en ze vroeg hem zo terloops mogelijk wanneer de rechtszaak zou plaats vinden. «Al gauw zou ik zeggen. Waarom wil je dat weten «Ik vroeg me af wanneer ik me- eer Parnell weer in Engeland zou kunnen verwachten.» «O, dat is moeilijk te zéggen. Hij kan wel in de gevangenis gestopt worden. Er zijn er genoeg die hem .onder het een of andere voorwend sel graag in de gevangenis zou den willen werpen.» «Maar dat zouden ze niet kun nen I» «Mijn beste Kate, als de Habeas Corpus wet wordt uitgesteld kun nen ze doen wat ze willen.» «Het schijnt jou niets te kunnen schelen.» «Nou, jij schijnt je heel wat zor gen te maken over Parnell,» zei Willie gekwetst. «Ik wilde dat je je een beetje zorgen over mij be gon te maken. Ik heb sinds Kerst mis aldoor last gehad van jicht.» «Je zult wel te veel gegeten en gedronken hebben.» Hij staarde haar woedend aan. Hij stelde er prijs op dat zijn onge makken ernstig genomen werden. «Je bent hard geworden, Kate. Ik weet niet wat er met je gebeurd is.» «O nee «O ja, natuurlijk is het mijn schuld dat je veranderd bent. Maar je was altijd begrijpend en vriende lijk. Je hebt nog steeds hetzelfde zachte gezicht. Het is niet eerlijk. Als je naar jou kijkt, zou niemand vermoeden hoe hard je bent ge worden.» Katharine wendde zich snel af om de tranen in haar ogen te verber gen. Was het waar dat ze gierig werd met haar sympathie en alles bewaarde voor een man Maar Willie had alleen maar aandacht voor zichzelf. Tenslotte ging hij kwaad naar Lon den terug. Het was heel koud en er was een storm opgestoken. Na dat de kinderen naar bed waren gegaan verontschuldigde juffrouw Glennister zich en zei dat ze nog brieven moest schrijven. De twee vrouwen brachten vaak de avond samen bij het vuur door, hoewel Katharine juffrouw Glennister maar saai gezelschap vond en al tijd blij was als ze naar boven ging. Maar vanavond leek het huis wel erg eenzaam. Dat kwam waar schijnlijk omdat de wind om het huis huilde en ze maar steeds moest denken hoe diezelfde storm de arme ellendige huisjes en hut ten in Ierland geselde. Ze bad dat Charles veilig in Avondale was. Zou hij in de gevangenis gestopt worden, zoals Willie zo opgewekt geopperd had Ze kon de gedach te niet verdragen. Zijn laatste brief was voor Kerstmis geschre ven. Sindsdien geen woord. Waar was hij Waarom schreef hij niet Ellen kwam binnen om te vragen of mevrouw nog iets warms wilde drinken voordat ze naar bed ging. Het was zo'n koude stormachtige nacht, je zou haast bevriezen als je van de ene kamer naar de an dere ging. «Het gaat sneeuwen, ik voel het in mijn botten. Zal ik dan een beetje hete melk voor u maken, me vrouw...» Ze stond plotseling stil toen er gebeld werd. «Hemel, wie kan dat nou zijn op dit uur Katharine kwam overeind. Was het Willie, die in een betere stemming terugkwam «Nee mevrouw, ga nou niet naar buiten in de kou, ik zal wel open doen.» Maar Katharine, die zich niet op haar gemak voelde, volgde haar en ze stond net in de hal toen Ellen de deur opengooide en ze de forse gestalte zag met de eerste sneeuwvlokken op zijn schouders. «Charles,» fluisterde Katharine. Ze zou nooit weten hoe ze zichzelf ervan weerhouden had om hem in de armen te vliegen. Dat kwam waarschijnlijk omdat Ellen, toen ze zich realiseerde wie de bezoe ker was, op haar knieën viel en impulsief zijn hand kuste. Het was meneer Parnell, God zij geloofd. Ze had zijn beeltenis om haar hals hangen en nu stond hij voor haar, ontsnapt aan al die rechtszittin gen die die verdomde Engelsen uit gevonden hadden. «Sluit de deur, Ellen,» hoorde Ka tharine zichzelf rustig zeggen. «Meneer Parnell, wat een verras sing. Kom toch binnen bij het vuur. U moet wel bevroren zijn door op zo'n nacht te reizen. U bent toch niet het Ierse kanaal i overgestoken «Inderdaad ja het is niet iets dat ik graag nog eens zou doen met dit weer. Mag ik vannacht een be roep doen op uw gastvrijheid, me vrouw O'Shèa «Maar natuurlijk. Uw kamer staat altijd klaar zoals u weet. Willie is net teruggegaan naar de stad. En ik zat alleen bij het vuur me af te vragen hoe het met de rechtszaak ging. Hebben ze u vrijgelaten «U ziet me hier.» «Ja dat is zo.» Ellen stond nog steeds met haar mond open. Ka tharine zei«Ellen, zeg tegen Ja ne dat ze het vuur in meneer Par- nells kamer aanmaakt. En maak iets warms te eten klaar.» Ellen kwam meteen in actie. Ka tharine trok Charles de zitkamer in, sloot de deur en nestelde zich met een zucht in zijn armen. «O mijn liefje, je bent veilig. Ik ben zo bang geweest.» Hij kuste haar en hield haar dicht tegen zich aan. «Katie I Laat me eens naar je kijken. Ben je niet een beetje mager geworden «Dat zou geen wonder zijn.» «Maar ik ben helemaal niet in ge vaar geweest. Dat had je kunnen weten.» «Ik heb het gevoel alsof je altijd in gevaar bent. De gevangenis zou trouwens erg genoeg zijn ge weest.» «Maar er was geen sprake van ge vangenis. Later misschien, maar niet deze keer.» Hij lachte. «Dacht je dat een jury van mijn eigen mensen mij zou veroordelen «Wat gebeurde er dan «De jury trok zich terug en toen ze na een hele tijd weer versche nen vroeg de griffier: «Bent u tot een eensgezinde uitspraak geko men heren «Nee», zei de woordvoerder. Toen vroeg de rech ter «Is er enige kans op dat u het eens wordt «Geen enkele, edelachtbare. We zijn eensgezind van mening dat we het niet eens kunnen worden.» Ondanks alles lachte Katharine. «O jullie leren I Wat gebeurde er toen vervolgt nadruk verboden LEVENSWIJSHEID Men krijgt spoedig genoeg van het goede en ook van het beste, wan neer het alledaags begint te wor den. (Lessing, 1729-1781) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 22 dec.Flaviaan, Francoise, Hungeer, Jutta, Zeno. Maandag 23 dec.Dagobert, Johannes, Viktoria. Dinsdag 24 dec.: Adilia, Del- fien, Eugenia (Eugenie, Genia), Irmina (Irma), Luciaan (Lucien, Lucie, Lucienne). Woesdag 25 dec.Adelar, Anastasia, Noël (Natalis, Emma nuel, Noèlla). Donderdag 26 dec.Stefaan (Etienne, Steven, Stefke). Vrijdag 27 dec.Fabiola, Jo hannes (Jan, Johan, Jo, Hans, John, Ivan), Klaudia. Zaterdag 28 dec. Gaspar, Rogatiaan, Theodoor, Theophila. HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG 4e zondag van de Advent «De roepende in de woestijn» Luc. Ill, 1-16 Kerstmis «Jezus geboorte» Luc. II, 1-14 ZON OP 22 dec. 8u43 31 dec. 8u45 MAANSTANDEN Eerste kwartier 21 dec. te 21u43 Volle maan op 29 dec. te 4u51 BIJZONDERE DAGEN Dinsdag 24 dec. Kerst avond. Woensdag 25 dec. Kerst dag. Donderdag 26 dec.Tweede Kerstdag. H. Stevens. Zaterdag 28 dec.Alderkin- derdag (als de eerste overal de laatste en de laatste de eerste is). Vermaarde oude plechtigheid van dé kinderbisschop - Lange slapers worden gegeseld. TOERISTISCHE KALENDER Dinsdag 24 dec. Andenne Na de middernachtmis Kerstspel LuikIn de wijk St.-Pholien levende kribbe - Volksvermaken Sint TruidenFakkeltocht in de Kerstnacht, 10 km - Vertrek om 22u30. In de nacht van 24 op 25 dec. in de grote gemeenten en in de Abdijen Plechtige Middernachtmis. Vrijdag 27 dec.Antwerpen ook op 28 en 29 dec. Internatio nale Uitwisseiingsbeurs voor Ver zamelaars Media-Center Troon- straat. Zaterdag 28 dec.Koksijde 2e Natuur- en Volkswandeling 8 km, 16 km en 24 km Inlichtin gen tel. 058/51.10.62. IN DE NATUUR Van 24 dec. tot 22 januari, pe riode waarin het meestal vriest. VOLKSE WEERKUNDE 25 dec.Is het weer mooi met Kerstdag, dan zal het slecht zijn met Pasen en omgekeerd. ONDER 16u39 16u46

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 8