noem het geen liefde WEEKKALENDER dorothy eden 8 13 «De rechter zei dat hij geen over eenstemming zou afdwingen en ik was aiieen maar dankbaar dat ik tijd had om de boot te halen..» «Maar wat zeiden de mensen «jk ben niet gebleven om daarnaar te luisteren. Ik wilde alleen maar terug naar jou. O, ze waren na tuurlijk in een juichende stemming. Ik geloof dat ze van plan waren op alle heuvels vreugdevuren te ontsteken. We zullen de Engelsen deze vergissing niet laten verge ten.» Hij zuchtte diep. «Ik ben moe. Het zal heerlijk zijn om te rusten. Maar mag ik hier blijven, Kate «Wat wou je anders doen vroeg ze verwijtend. «Je zei dat Willie er niet was. Daar was ik al bang voor, maar ik kon niet wegblijven. Het is alleen maar vannacht Kate. Morgen moet ik in het parlement zijn. Forster voert zijn bedreiging uit en zal een wetsontwerp indienen om de Habeas Corpus uit te stellen. We moeten dat uit alle macht bestrij den.» «Maar je ziet er zo moe uit, je hebt rust nodig.» «Alleen vannacht Kate.» «Eten, beschutting, rust. Je be handelt me als een herbergier ster.» «Dat weet je wel beter.» Ze knikte en schaamde zich dat ze zich even gepikeerd gevoeld had. Hij was zo lang weggeweest en moest al gauw weer weg. Hoe wel hij er uit zag alsof hij ieder ogenblik kon neervallen, zou ze ie dere minuut die hij sliep betreu ren. Eigenlijk had hij zelf ook geen zin om te gaan slapen. Toen de be dienden naar bed waren gegaan, vroeg hij haar om bij hem te blij ven bij het vuur. Ze ging op de vloer zitten en leg de haar hoofd tegen zijn knieën. Ze voelde zijn vingers in haar haar toen hij begon te praten. Weldra vertelde hij haar alles. De winterregens in Ierland waren erg koud en drongen overal doorheen. De kinderen die met hun uitgewor pen ouders over de wegen liepen, waren zo koud en ellendig dat ze niet eens meer huilden. Er was een zestienjarige jongen opgehan gen en het gezicht van zijn moe der die had moeten toekijken was voor altijd getekend door afschuw en ontzetting. Er was een groot feest geweest in Dublin Castle met genoeg eten om een regiment te voeden. Uit de statistieken bleek dat in die bitter koude nacht in Dublin alleen al honderd mensen waren gestorven van kou, honger en door de heer sende ziekten typhus, tering en longkoorts. 's Nachts waren de mensen bang, niet alleen voor de militairen maar Q.ok voor de mensen van hun eigen soort die alles verloren hadden en op rooftocht gingen. Toch luisterden grote menigten naar Parnell als hij hen smeekte om niet alles dat gewonnen was weer te niet te doen, om geduld te hebben, om op hem te vertrou wen zodat hij een eerlijke maar vredige regeling met de Engelsen kon treffen. Hij haatte de Engel sen ook, maar hij was niet van plan om ze een voor een af te slachten. Hij zou ze zonder bloed vergieten verslaan in hun eigen parlement in hun eigen stad... Hij zal wel gauw ophouden, dacht ze. Het doet hem goed om te pra ten maar straks zal hij ophouden en me weer kussen en de bedien den zijn allemaal naar bed. Het is net alsof we alleen thuis zijn... Wordt dit de nacht dat we allebei ons verstand verliezen De hitte van het vuur deed haar wangen en haar lichaam gloeien. Haar ledematen waren zwaar en ze voelde zich loom. Toen zijn vin gers in haar haar bewogen beefde ze. «Gladstone zal tijdens deze zit ting iets met zijn landwet moeten doen,» ging de vermoeide stem door. «Als hij dat niet doet kan ik niet langer instaan voor mijn man nen. Ik zal hem zover moeten krij gen, Kate. Ik zal al mijn kracht nodig hebben... en dat... is niet zo veel meer... als vroeger...» Zijn hand gleed zwaar van haar hoofd af. Ze draaide zich snel om. Ze dacht dat hij het bewustzijn verloren had maar hij was alleen maar diep in slaap I Ze moest haar lome gevoelens van zich afschudden en praktisch wor den. Half lachend en spijtig tilde ze zijn lange benen op de bank en legde zijn hoofd op een kussen. Zelfs toen bleven zijn oogleden stevig gesloten. Wat een verlei dingsscène, dacht ze terwijl ze zich de trap op haastte om de kens te halen. Maar toen ze hem had toegedekt, lachtte ze niet meer en ze voelde ook geen spijt, toen ze teder en liefhebbend op hem neer keek. Zijn jukbeenderen staken te scherp uit met holten eronder. Hij had buitengewoon lange donkere wimpers als een vrouw. Ze wilde ze aanraken. Maar zijn gezich, hoe mooi het ook was, zag er leeg en uitgeblust uit nu de don kere sprekende ogen gesloten wa ren. Hij zag er onbereikbaar uit alsof er oneindig veel meer dan de Ierse zee tussen hen lag. Ze huiverde even en besefte toen dat het alleen kwam doordat het vuur was afgezwakt en de kamer kil werd. Ze verzorgde het vuur en was van plan om ieder uur wakker te wor den en naar beneden te gaan om het bij te houden. x Maar ze viel toch in laap en toen ze haar ogen opende stonden No- rah en Carmen opgewonden bij haar bed. «Mama I Raad eens Meneer Par nell ligt op de bank in de zitka mer te slapen Met al zijn kleren aanJuffrouw Glennister is ge schokt.» Norah begon hevig te giechelen en Carmen, haar trouwe navolgster deed onmdiddellijk mee. «Maar het zou erger zijn geweest als hij in zijn nachthemd was,» zei Carmen en weer moesten ze vre selijk lachen. «Het is helemaal niet erg,» zei Katharine terwijl ze overeind kwam. «Meneer Parnell kwam laat aan en hij was heel erg moe en viel bij het vuur in slaap en ik weet er alles van. Geef me mijn kamerjas eens aan en ga dan naar beneden en zeg tegen Ellen dat ze een groot en voedzaam ontbijt moet klaarmaken.» «Waarom Lijdt meneer Parnell ook honger vroeg Norah. «Natuurlijk niet, maar met dit kou de weer moeten we allemaal goed en voedzaam eten. En meneer Par nell moet met de trein mee dus zeg tegen Ellen dat ze opschiet.» Ze kleedde zich haastig aan en ging naar beneden, waar ze Char les en de kinderen vrolijk lachend aantrof. Hij keek op toen ze bin nenkwam en lachte haar op zijn bijzonder stralende manier toe. «Goedemorgen, mevrouw O'Shea. Ik heb vorstelijk geslapen op uw bank totdat deze twee jongeda mes binnenkwamen. Ik wist eerst helemaal niet waar ik was. U bent buitengewoon goed geweest voor deze zwerver.» De laatste zin was ten behoeve van juffrouw Glennister, die zich preuts en wantrouwig op de ach tergrond hield. Verdorie, nu zou ze het aan Willie moeten vertellen. Maar wat was er te vertellen Ze had de Ierse leider eten en onder dak gegeven. Zou het netter zijn geweest als ze hem had wegge stuurd «Kom kinderen, aan het werk,» zei ze opgewekt. «Meneer Parnell, er gaat om vijf, over half tien een trein naar Charing Cross. U hebt ruim de tijd om te ontbijten. Ik moet toch naar mijn tante, dus dan kan ik door het park met u meelopen. Het sneeuwt gelukkig niet meer, maar het is bitter koud. Ik hoop dat het parlement vol doende verwarmd is.» «Dat hoop ik ook, aangezien we vandaag op een erg lange zitting kunnen rekenen. Misschien kunt u ook komen om er iets van te ho ren, mevrouw O'Shea. Het zal in teressant worden, dat beloof ik u, Biggar heeft aardig wat pijlen op zijn boog en ik ook. Ik ben er niet zeker van dat we vanavond nog aan ons bed toe zullen komen» Eindelijk waren ze alleen in het park en liepen over het bevroren gras met de ijzige wind op hun gezicht. «Wat moet ik Willie vertellen «Eenvoudig dat ik hem aan zijn woord heb gehouden en naar mijn hoofdkwartier ben gekomen. Dat kan hij toch zeker niet erg vin den «Ik zou het hem helemaal niet ver tellen, als het niet om juffrouw Glenniste was. Maar zij zal het hem wel vertellen, of anders de kinderen wel. Het geeft niet Char les, ik wil alleen niet dat onze vriendschap bedorven wordt door geklets van dwaze bedienden. We zullen allen het hoognodige vertel len en over de rest zwijgen.» «Verstandige Kate.» Hij was van morgen in een stralend humeur. «Kom je nog vanmiddag «Als ik kan.» «Als het ernaar uit ziet dat het debat de hele nacht door gaat, zal ik er tussen uit knijpen. Ik zal een kamer reserveren in het Westmin ster Palace Hotel onder de naam van meneer Preston. Zou mevrouw Preston zo goed willen zijn om daar naar haar echtgenoot te vra gen - laten we zeggen een half uur nadat ze nem het parlement heeft zien verlaten «Charles! Is dit wel verstandig?» «Nee, maar niemand kent me daar. Het is veilig genoeg. En ik wil je een poosje voor mij alleen hebben, zonder een wantrouwige gouvernante, twee lieve maar nieuwsgierige kinderen, een Ierse kokkin die mij verlegen maakt om dat ze mijn portret om haar nek heeft hangen, zonder de mogelijk heid dat wie dan ook om de hoek komt kijken. Kom Katie, wie zal vandaag zijn verstand bewaren, jij of ik Lachend pakte ze zijn hand. «Al lebei, maar ik denk dat ik wel ko men zal.» Onder de kale eik op de hoek van het park waar het pad naar tante Bens huis begon, kuste hij haar. Hij zei dat het kwam omdat ze er zo betoverend uitzag met die bont muts op, net een vrolijk eekhoorn tje. Toen beende hij opgewekt weg en ze stond hem na te kijken en voelde zich een ogenblik vol maakt gelukkig. Toen vroeg ze zich af hoe ze het moest onder drukken, zodat tante Bens scher pe blik het niet aan haar stralende gezicht kon zien. Van nu af aan zou ze een expert moeten worden in het liegen, geheim houden en ontwijken.. Ze zou weinig emotie meer over hebben voor anderen en afwezig worden. De mensen zou den het gaan merken. Van tante Ben was dat niet zo erg.; Zij was oud en buitengewoon verdraag zaam. Maar hoe zou het gaan met de scherpe blik van Anna, die ze van al haar zusters het meeste zag En hoe met juffrouw Glen nister en de bedienden En hoe met Willie Ze schoof deze problemen luchtig opzij toen ze naar het huis van tante Ben liep. Het gras knerpte onder haar voeten en de bomen kraakten onder het geweld van de noordenwind. Er zou voor alle moeilijkheden wel een oplossing komen. Vamiddag zou ze Charles weer zien. Mevrouw Preston zou meneer Preston ontmoeten. Ze ont week een bevroren plas, beklom de treden naar de voordeur, deed hem open en ging naar binnen. Ze zei het meisje dat de hal aan het stoffen was goedemorgen en liep naar boven met opgeheven hoofd, haar geluk als een licht in zich meedragend. nadruk verboden LEVENSWIJSHEID Meneer, alle argumenten die men aanvoert voor de bewering, dat ar moede geen kwaad is, torren juist aan, dat het een kwaad is. Men zal nooit iemand tegenkomen die je er met veel moeite van probeert te overtuigen dat je gelukkig leven kunt van een ruim inkomen. (Samuel Johnson, 1709-1784) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 29 dec.David (Da vy, Davine), Thomas. Maandag 30 dec.Anysia, Egwin, Roger, Raoul, Sabine. Dinsdag 31 dec. Columba, Melania, Silvester. Woensdag 1 jan.Eufrosina, Fulgentius, Odilo, Ulrik. Donderdag 2 jan.Basiel, Goris (Gregoor), Gundrada, Mar- tien, Narcis. Vrijdag 3 jan.Adalard, Ata- naas, Folrentius, Genoveva (Veva, Gina, Ginette). Zaterdag 4 jan.Angela (Ange, Angeline), Benedikta, Ri- gobert, Veerle. HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG 1e Zondag na Kerstmis: «De voorspellingen van Simeon» Luc. 11, 33-40 ZON OP ONDER 30 dec. 8u45 16u45 MAANSTANDEN Volle maan 29 dec. te 4u51 Laatste kwartier 4 jan. te 19u04 BIJZONDERE DAGEN Dinsdag 31 dec. H. Silves ter. Oudejaarsdag. Woensdag 1 jan.Nieuw jaarsdag. Donderdag 2 jan.Tweede nieuwjaarsag en... over het alge meen een gewone werkdag. Heden H. Adelhart, patroon van de hove niers. Vrijdag 3 jan.H. Genove va, patroonheilige van de herders. TOERISTISCHE KALENDER Zondag 29 dec. Antwerpen ook op vrijdag 27 en zaterdag 28 dec. Internationale Uitwisselings- beurs voor Verzamelaars in Media- Center, Troonstraat. Vrijdag 3 jan.Zottegem Driekoningenfeesten in Sint-Goriks- Oudenhove te 20 uur Zolder ook op 4 en 5 jan.Intern, ten toonstelling van fietsen en motor fietsen - Attracties. Zaterdag 4 jan.: Hove Drie koningenstoet te 14 u Retie: Folkloristisch Driekoningenfeest 's avonds Zottegem: te 18u30: Driekoningenfeest voor volwasse nen BrusselDuivententoonstel- ling, in het Internationaal Rogier- centrum. VOLKSE WEERKUNDE 1 jan. Let deze dag op de wind. Oostenwind voorspelt ziek ten onder het vee, Westenwind sterfte onder de koningen, Zuiden wind aanstekelijke ziekten onder de mensen en storm en pest. Kalm nieuwjaar, kalm jaar I

De Gazet van Aalst | 1974 | | pagina 8