Starten 1 ilf i rl O ~^V~ EÏ3 Dekenij Vlaanderenstraat - Gentsestraat Shoppingsstreets 1001 specialiteiten Hülsta - Hiilsta - Hülsta 10 —15% 20 30 r2 -1 Woonidee Hanssens Keukens Format Keukens Traiteur Provence O# .990 TB- JAEE! ,HEENlPWJ^ p.v.b.a. DE BISSCHOP LU op alle toonzaal modellen 00 Engelse landschapstuin Zomerbouwkampen 6 - Nieuwe Gazet van Aalst - 4 juni 1982 Het is weer zover. De topdag is nog maar net achter de rug of daar gaat alweer het nieuwe braderij-seizoen van start. Traditiegetrouw is het de nog jonge dekenij Vlaan- derenstraat-Gentsestraat die de spits afbijt van dit groots gebeuren. Daar nu binnen dekenij-kringen deze zgn. «dekenij-feesten» als de belangrijkste manifestatie van het jaar worden beschouwd, leek zo een braderij-gebeuren voor de Nieuwe Gazet van Aalst het gepaste ogenblik om telkens de respectievelijke dekenij, met al haar spe cifieke problemen, in het daglicht te stellen. Vandaar deze bijdrage. Wie zich nog regelmatig naar ons stadscentrum begeeft om er gezellig te winkelen is het zeker al opgevallen hoe zich net buiten het eigenlijke stadscentrum maar er onmiddellijk bij aansluitend, zich een aantal drukke straten bevinden, waar men naast parkeerplaats- jes ook nog heel wat aantrekkelijke winkels aantreft. Het zijn geen echte winkelstraten maar eerder winkel-woonstraten die, ondanks hun minder gunstige geografische ligging, er toch aardig in slagen om uit te groeien tot echte uitlopers van de voornaamste win kelstraten. Net zoals de Koolstraat, de Geraards- bergsestraat en de Moorselbaan, is het ook de Vlaanderenstraat en de Gentse straat gelukt, vooral door de dynamische werking van de dekenij, om toch nog iets meer te zijn dan zomaar een invalsweg naar het winkelcentrum. Het begon allemaak in 1979, de periode waarin de ekonomische situatie de zelf standigen liet aanvoelen dat alleen nog door een gezamelijke aanpak het ge stelde doel zou kunnen worden bereikt. Vooral bij Albert Schollaert, uitbater van een bloeiende handelszaak in de Vlaan derenstraat, rijpte de idee om de krach ten te bundelen in een dekenij; de tijd van de fanatieke konkurrentie diende nu maar eens plaats te maken voor een po sitieve benadering van de kommerciële problemen. Na een kontaktvergadering van de han delaars uit de Vlaanderenstraat werd overgegaan tot de stichting van een nieuwe dekenij. Uit deze kontaktverga dering ontstond een werkgroep die een huwelijksaanzoek richtte tot de hande laars van de Gentsestraat. Hieruit resul teerde op 19 november 1979 de dekenij Vlaanderenstraat-Gentsestraat. De dekenij werd tevens opgericht om een einde te maken aan de algemene verwarring bij de bevolking omtrent de situering van de Vlaanderenstraat en de Gentsestraat, dit door het voeren van gemeenschappelijke publiciteit en het ontwerpen van een passend embleem. Net zoals alle andere dekenijen zet ook de dekenij Vlaanderenstraat-Gentse straat zich in voor de klassieke aktivitei- ten zoals de braderij, topdag en einde- jaarsakties. Meer nog, ze gaat zelfs nog een stapje verder met nieuwe aktivitei- ten zoals de verfraaiing van beide stra ten waarbij ook de niet-handelaars wor den betrokken. Niettegenstaande het deze jonge deke nij voor de wind gaat, stellen zich toch nog enkele problemen. Het tijdstip waarop de topdag plaatsvindt en dit is een drietal weken voor de eigen braderij komt flink wat roet in het eten gooien. Vooral' dan wanneer men weet dat de braderij als dé belangrijkste manifestatie van de dekenij wordt beschouwd. En wil meiq, zeker als niet-centrum dekenij, voldoende bezoekers aantrekken, dan dienen er heel wat fijne aktiviteiten en attrakties worden vooropgezet. Het zijn nu juist die aktiviteiten die veel geld kos ten zodat er niet veel geld meer in kas is voor de topdag. Daarenboven is het ge vaar zeker niet denkbeeldig dat bij heel wat mensen de interesse voor de brade rij dreigt verloren te gaan. juist omdat ze ter gelegenheid van de topdag nog maar net een bezoek aan deze dekenij heb ben gebracht. Ondanks deze handicap besliste men voor de topdag nog een extra inspanning te leveren. Men nam deel aan de etalagewedstrijd en in ex tremis kwam er nog een wedstrijd op het programma onder het motto «Herken uw stad op oude prentkaarten», met een prijzenpakket van maar liefst 100.000 BF. Zonder enige koopverplichting kon men reeds twee weken voor de topdag over de deelnameformulieren beschik ken die dan op de topdag zelf moesten worden ingediend. Daarmee was de kous echter nog niet af. Want tijdens de topdag werd er bij elke aankoop een lot per 100 BF overhandigd. De trekking van deze tombola vindt plaats tijdens de braderij, na een spetterende modeshow, gehouden door de verschillende textiel zaken uit de dekenij. De deelnemers aan deze tombola dienen echter wel aanwezig voor het afhalen van hun prij zen. Een ander probleem waar deze dekenij mee te kampen heeft is het feit dat de handelszaken nogal ver uit mekaar lig gen, wat uiteraard de sfeer breekt Vooral dan wanneer men tijdens de top dag of de braderij volledig verkeersvrij wil maken, dienen de leemten opgevuld te worden met allerlei attrakties, wat op nieuw inversteren betekent. Wel zoekt men naar andere oplossin gen. Zo werd tijdens de topdag het fes tijn beperkt tot de driehoek, ter hoogte van de Nieuwstraat. Voor de gelegen heid kwamen de handelaars uit het lager gelegen gedeelte van de Gentsestraat hier eveneens hun standen opstellen. Tijdens de braderij zal als exclusiviteit voor Aalst de Gentsestraat vanaf de Gentsesteenweg langs één zijde voor het verkeer worden afgesloten. De drie hoek Vlaanderenstraat-Gentsestraat- Gentsestraat blijft net zoals tijdens de topdag volledig verkeersvrij. Kankeren om de problemen doet men allang niet meer in de Vlaanderenstraat- Gentsestraat, vooral omdat met de toe komst hoopvol tegemoet ziet. Langzaam maar zeker ontvluchten de kleine winke liers het stadscentrum waar alleen nog plaats schijnt te zijn voor giganten die de absurde huurprijzen nog kunnen en wil len betalen. Vol enthousiasme en onder heel wat gunstiger voorwaarden komen ze dan de rangen van deze twee-ledige dekenij vervoegen waar ze spontaan hun diensten aanbieden om mee te wer ken aan de verdere uitbouw. Wanneer deze trend blijft doorzetten, is het ogenblik niet meer zo ver af dat ook de Vlaanderenstraat en de Gentsestraat als heuse winkelstraten mogen worden beschouwd. (Y.V.) VOORDELIGER DAN OOIT: keukenta fels a 850 fr. stoelen a 490 fr. keu kenbuffetten a 5.800 fr. inox spoel bakken a 1.290 fr. spoelbakken met kast a 4.500 fr. alle modellen badka- merkasten toiletkasten spiegels pvba OVERALL, Termurenlaan 12 (kerk) Erembodegem Sim Janssiraai 5 (Houtmarkt) 9300 Aalst Tel. 053/21.49.38 Jonge juwelen voor jonge mensen Juwelen De Meester Sint Jorisstraat 19 - Aalst 825.02 - Koelkast twee deuren - 250 liter. Diepvriesvak van 47 liter aluminiumkuip. Koelkast van 203 liter. Kuip in polystyrene - automatische ontdooiing H. 1 415 - B. 525 - D 635 mm 821.05 - Koelkast 1 deur - 215 liter. Kuip in polystyreen Ontrijmen met automatische herinschakeling H 1 209 - B 535 - D 600 mm EXCLUSIEF VERDELER Gentsestraat 35 - AALST Tel. 21.90.01 FEEST Zat 5 SCHOOLFEEST St.-Annaschool (Spaarzaamheidstraat). 14 u.wan deltocht; vanaf 1 7 u.restaurant; 18 u.prijsuitreiking trofeeën en huldiging winnaars sportdag; 20 u.: bekendmaking winnaars wandeltocht en prijsui treiking. Bodega en dans tot in de late uurtjes. Zat 5: Eerste BREUGHELFEEST Don Bosco Instituut, Meuleschettestraat 82, vanaf 11.30 tot 22 u. Zon 6SCHOOLFEEST S.M.I. Om 11 u. eucharistieviering; van 12 tot 14 u. middagmaal. Ondertussen loopt een diamontage over het leven in de school. Vanaf 14.30 u. gaat men op de speelse toer en vanaf 18.30 u. is er de uitrei king van bekers en trofeeën. Zon 6: BREUGHELFEEST St.-Lutgardisinstituut in de Eikstraat. MUZIEK Zat 5: 15 u. (op de Grote Markt): koncert van de Aalsterse Postharmonie, o.l.v. dirigent Paul De Smet. Zat 5: 19.30 u.LIEFDADIGHEIDSKONCERT in het R.I.B.T.O. (Zijpstraat, Hofstade) door de harmonie Hand in Hand, o.l.v. Honoré Verstraeten. ONTSPANNING Vrij 4: 20 u.derde KWISAVOND in zaal Netwerk. Zon 620 u.film in jeugdklub Ypsilon, «A BRIDGE TO FAR». INFORMATIEF Zat 5 opendeurdag in de ervaringsgerichte basisschool DE WEIDE, Zevekootstraat 46, Erpe. Inkom vrij. Di 8: 20 u.: spreekbeurt over ANTROPOSOFIE in zaal Netwerk. Di 819 u. (in de feestzaal Generale Bank, Nieuwstraat 207lnfo-en debatavond rond «SEKSUELE PROBLEMEN IN HET HUWELIJK». Sprekers: dr. psych. A. Vansteenwegen en psychologe Maureen Luyens (beiden verbonden aan het Communicatiecentrum te Loven- joel). Deelname: niet-A.S.O.-leden 80 fr., leden en studenten 50 fr. Inlichtingen: A.S.O.-sekretariaat, Korte Nieuwstraat 12 (053/78.89.84). Org. Aalsters Sociaal Overleg. VARIA Zon 6: jaarlijkse algemene vergadering van het onafhankelijk steunfonds GEMEENTE- EN O.C.M.W.-PERSONEEL van de stad Aalst. Om 9 u. H mis voor afgestorven leden in de St.-Martinuskerk; om 10 u. in de trouwzaal stad huis: vergadering met overzicht jaaraktiviteiten. (P.D.) w Hoek Gentsestraat - Vijverstraat 9300 Aalst - tel. 053/21.39.14 Enerzijds vanuit het V.T.I., anderzijds door Tele-Bouworde wordt een «zomerbouwkamp» ingericht. Geïnte resseerden kunnen nadere informatie krijgen op het stedelijk jeugdsekreta- riaat, Kapellestraat 15, of bij Lieve Janssens, Rustoordstraat 7, Aalst (053/70.14.81). - ZUID-ITALIË: zoals vorig jaar trekt de bouwgroep «Ontwikkeling» van het V.T.I. naar het door aardbeving geteisterde Zuid-ltalië. Weliswaar met een kleinere groep (15 bouwgezellen) helpt men er mee aan de heropbouw. Hier zijn geen plaatsen meer vrij. Dit is wel zo voor het bouwkamp van Tele-Bouworde in Midden-Duitsland (16 tot 28 augustus). Voor een tweede opeenvolgende maal gaat men verven en behangen in het Centrum voor zwaar-motorisch gehandikapten te Heidenheim en Krautheim. Men betaalt enkel de reiskosten 1.500 fr. Inschrijven vóór eind juni? (P.D.) (vervolg van blz. 9) Het KORTE GRAS bootst de malse weilanden na (the green green grass of home) die afgegraasd zijn door het vee. Schapen bij voorbeeld grazen tot zeer kort bij de grond. Bomen staan al leen in GROEPJES op de hoaere ran den en dijen dan uit in "boskes" zoals dat ook in het natuurlijk Engelse landschap is. In Engeland is het loofhout overheersend. Dus mag één enkele conifeer in het landschapspark voorkomen, maar de altijd-groenen worden meer gezocht in heesters van het oorspronkelijke bos, zoals bijvoor beeld hulst en buxus (de takjes van palmezondag De omheining van het park wordt weggestoken door iets dat het verderliggende bos suggeréerd vlier, meidoorn, jonge essen en esdoorns... Waar hebben wij dat al gezien Als we noq vertellen dat deze parken de link moeten leggen tussen de dichtgebouwde stad, waarin ze zich bevinden, en den buiten die ze nabootsen, en dat een tuinhuisje of een duivenhokje er de romantische fi nishing touch moet aangeven, dan zal het de Aalstenaar die een beetje oog heeft voor groen, opvallen dat ons stadspark en 't klein parkske geïnspi reerd zijn op o.a. genoemd schema, maar vooral privétuinen als de tuin CAMMU aan de Brusselsesteenweg en de tuin SCHELFHOUT tussen Zon- nestraat en St.-Kamielstraat school voorbeelden zijn van de ENGELSE LANDSCHAPSTUINEN. Zij het dan niet dat in ons laatste voorbeeld de vij ver verleden maand verdwenen is, de gezonde hulst aan de rand uitgerukt werd en in de spontaan gegroeide boskes" duchtig "gekuist werd. Garden open Today Maar de beroemde Engelse blue bells de blauwe boshyacyntjes, groeien er nog op het geschulpte ga zon dat niet al te erg is opgehoogd. En er is nog een overeenkomstDe En gelse tuinen zijn (of waren) in het bezit van de machtigen, die hun eigendom angstvallig gesloten hielden voor de man in de (St.-Kamiel)straat. De om heiningen zijn er nog, toch ziet men aan de Engelse vlier-beuk- meidoornhagen soms een bordje han gen GARDEN OPNE TODAY. En dan kan de wandelaar, voor een luttele bij drage, de mooie parktuinen bezoeken De eigenaar geeft dan fier uitleg over elk detail in zijn Engels miniatuurland schap. Een hint voor de directie van het domein in de Zonnestraat Maar hopelijk vertellen ze dan niet "dat een park geen bos is, wilde plan ten als vlier en esdoorn niet in de stad thuishoren William Kent zou zich in zijn graf omdraaien, moest hij nog niet zijn verteerd tot rijk humus om als ra- dartje in de natuurlijke kringloop zijn grote liefde de planten te voeden. BronEncyclopaedia Brittannica, aan wezig in elke schoolbibliotheek. Volgende week Uitgebreide reportage L.P.Boon's ondergang der kasteelheertjes

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 6