Geef ze een vinger en ze grijpen een arm K.W.B.-Aalst toont zich "kre-aktief" Hafstaadse agenda 10 - Nieuwe Gazet van Aalst - 25 juni 1982 Deze week zijn het de omwonenden van de zigeunerkampen in de Zijpstraat en op de Blekte die aan het woord komen. Meerdere mensen werden aangesproken om naar hun mening te vragen, zodanig dat we menen te mogen zeggen dat het beeld dat naar voor is gekomen repre sentatief is voor hetgeen in het algemeen te Hofstade over de zigeuners wordt gedacht. De overheersende indruk die uit de talrijke gesprekken tevoor schijn is gekomen is er een van onverschilligheid met hier en daar een negatief trekje. Zo bij voorbeeld vraagt men zich op bepaalde plaatsen in de Zijp straat af waarom de zigeuners zich niet aanpassen aan de gemeenschap waarin ze leven. In de grond heb ik niets tegen de zigeuners, aldus een dame, maar waarom zitten ze in 's hemels naam in barakken. «Het is zeer ambetant en ontsierend uitzicht en het trekt op niets. Het is gewoon belachelijk en dat zoiets wordt toegelaten begrijp is niet». Alhoewel ze er niet bepaald zit ten op te wachten zouden som migen in de Zijpstraat de zigeu ners graag zien vertrekken. Iemand anders vond het lastig dat er zoveel verandering is «het is net alsof er in het huis naast het uwe om de twee weken nieuwe huurders komen, en hoe het mogelijk is dat jonge mensen daar een ganse dag niets lopen te doen, dat kan er bij mij niet in». Geen kontakt Een echtpaar vindt het onrede lijk van de zigeuners dat ze ande ren zoveel last aandoen. «De stad laat toe dat de zigeuners hier staan maar doet er niets voor. Al de last wordt door de stad over gelaten aan de plaatselijke gebu- ren». Voor de rest zegt dit echt paar er zelf geen last van te heb ben. «We hebben geen contact met de zigeuners en we zeggen zelfs geen goedendag. Kwaa-» daardig zijn ze niet, maar toch zou ik er geen zaken mee doen. Vooral als er vreemde zigeuners op bezoek komen wantrouw ik die onbekenden». Water krijgen de zigeuners in de Zijpstraat van de Heer De Rid der, en dat nu al gedurende twee jaar. «Op alle momenten van de dag en in het weekeinde stonden ze hier, want uur of tijd kennen de zigeuners niet. We zijn er mee begonnen en nu zitten we er aan vast, maar tenslotte zijn het ook mensen». Tegen hun waterleve rancier zijn de zigeuners wel vriendelijk maar ze weten wel licht waarom. De heer De Rid der «Op de duur voelden we ons de slaaf van de zigeuners. Daarom hebben we een regeling ingesteld alleen water halen als de poort open is en tijdens de winkeluren. Op een keet was de kraan kapot en de zigeuners zelf hebben ze vakkundig hersteld. De telefoon is soms ook een las tige zaak. Het gebeurt dat er geteifoneerd wordt uit Frankrijk met de vraag een bepaalde zigeu ner te gaan roepen. In afwach ting dat er teruggebeld wordt zit die man of vrouw in huis te wachten en hem of haar alleen laten zitten dat gaat toch niet. De zigeuners komen hier ook regel matig naar het buitenland telefo neren, maar dat is te controle ren». Als een echt zware last wil de Heer De Ridder dat water geven niet beschouwen, maar het is toch niet wat het zou zijn zonder zigeuners. Hij heeft de stad Aalst ook eens gevraagd om de zigeu ners aan te sluiten op het water en het antwoordals we dat doen betekent het dat we ons engageren om de zigeuners te laten staan. Afgezien van water en telefoon heeft De Heer De Ridder verder geen contact met de zigeuners en alhoewel ze regelmatig hij hem over de vloer komen, zegt hij nooit «iets» ondervonden te hebben. Vinger en arm Op de Blekte is het de familie Haegens die het water levert. Mevrouw Haegens en haar stu derende zoon Bart stonden ons te woord«We willen de zigeu ners wel helpen maar ge moet er mee opletten en niet te familiair worden, want geef ze een pink en ze grijpen een arm. Eerst was het electriciteit en water, dan telefo neren, daarna naar toilet.... We hebben daar een rem opgezet want op de duur steekt het tegen. Voor het verbruik van electrici teit hadden we een ruwe schat ting gemaakt veel te laag. Door overbelasting sprongen vorige winter de zekeringen. De maat schappij vestigde onze aandacht op het hoge verbruik. Ik heb een supplement van 60.000 fr. moe ten betalen en dal is niet meer te recupereren. Voor het water vra gen we nu wat meer maar dat compenseert niet want ze komen hier tonnen en nog eens tonnen vullen. Eén zigeuner eist zelfs een betalingsbewijs telkens hij het water betaalt. In het bijzijn van een zigeuner sneed de maat schappij de elektriciteit af en sindsdien hebben ze nu eigen stroom. Bart Haegens«We hebben die zigeuners serieus uit de penarie geholpen, maar met ze te laten telefoneren zijn we radikaal ge stopt. Meestal betalen ze te wei nig. Dat werd ons kwalijk geno men en we kregen stank voor dank. Van dan af is het een beetje beginnen wringen met de zigeuners, maar ik wil niet behandeld worden alsof is ver plichtingen aan hen heb. Deze zigeuners zijn geen dieven maar moeder houdt haar handtas wel steeds uit de omgeving. De kin deren doen hun behoeften op de aarden weg. Ze hebben er geen idee van wat hygiëne is maar ze schijnen daar zelf geen last van te hebben». Daarbij werd-er over geklaagd dat het zigeunersterrein slordig is en een vervuilde aan blik biedt. Maar omdat ze zigeu ners kent van toen ze nog kind was, tilt mevrouw Haegens aan alles nog niet zó zwaar. De volgende losse opmerkingen werden elders op de Blekte nog meermaals gehoordgeen hin der, ze staan daar wel maar ze vallen ons niet lastig, contacten hebben we niet ze staan niet in onze weg; ze doen hun behoef ten in het veld, gaan ze weg dan is het ook goed, ze zijn slordig, het zijn toch ook mensen. Leerkrachten Een meisje en een jongen lopen school in Hofstade. Volgens een van de onderwijzers is het grote probleem de veelvuldige afwezig heden, vooral in de winter, het geen telkens weer een achters tand veroorzaakt. Vermits ze geen kleuterschool volgden zijn die kinderen in feite niet school- rijp, zo werd gezegd. De kinde ren doen hun best en zijn tucht vol, maar vermits de eerste jaren meest aanpassing vragen zijn het vooral de leerkrachten uit de hoogste klassen die de vruchten plukken. De zigeunerkinderen werden in de klas goed opgevan gen. De ouders van hun kant laten zich niet in met het ouder comité, maar ze vertonen zich wel als er iets georganiseerd wordt. Samengevat komt de houding van de buren der zigeuners er dus op neer dat de woonwagenbewo ners niet bepaald op gejuich wor den onthaald en met open armen worden ontvangen. Onverschil ligheid overheerst. Het meest zagen we een schouderophalen en hoorden we een zuchthet zijn toch ook mensen. Vooraleer het onderwerp zigeu ners af te sluiten rest nog alleen een overzicht, volgende week, van hetgeen ons door de stad Aalst ter zake werd medege deeld. (A.D.B.) Ook verleden vrijdag toonde K.W.B.-Aalst zich bij de "programma avond" niet alleen "kreatief" meer tevens zeer "aktief" want men dan liefst sintetiseert in "kre-aktief". Aktief waren alleszins de honderden uit de diverse kringen van het ver bond Aalst opgekomen bestuursleden die niet alleen kennis wilden maken met het voorgestelde programma doch er hun zegje vilden over hebben. Dat zegje kregen ze quasi dade lijk nadat ze de visu gekonfron- teerd werden met de vooropges telde aktiepunten. Nu eens niet via ellenlange uiteenzetting doch door een rondgang langs de diverse standen. Na een drink zou men dan maar aan de slag gaan. In een paneelgesprek waaraan Hubert Van de Kerkhove, Kamiel Wellekens, Jef Deranter, Jean-Paul Schiettecatte en Hed- wig Vercruysse deelnamen werd, nadat alles nog eens op een rijtje werd gezet, het thema "Gezin" onder alle mogelijke aspekten op de korrel genomen. Aktief wer den de vele aanwezigen als ze de eigen ervaringen mededeelden, zo negatieve als positieve, en als ze inspeelden op de getuigenissen van hun makkers. Inspraak en direkte 'demokratie bleken op deze avond alleszins geen ijdele woorden te zijn. Nationaal verantwoordelijke Herman de Blende had het dan over gezinsopvoeding, relatie vorming en familiale politiek. Hij bracht daarbij niet alleen de o zo noodzakelijke duiding doch gaf het thema ook een diepere dimensie. Praktisch gezien attendeerde hij er de vele kringverantwoordelij ken op bij het opstellen van hun programma terdege rekening te houden met enerzijds een evalua tie van de reeds gebrachte en anderzijds het inspelen op de lokale behoeften. Slechts wan neer aan beide voorwaarden is voldaan is efficiënte werking mogelijk. Als voorbeelden van facetten van het thema "Gezin" noemde hij o.m. de band tussen werk loosheid en taakverdeling in het gezin, de relatievorming bij jonge echtparen en hoe die rela tie te stimuleren, het inzicht in de puberteitsmoeilijkheden bij hun kinderen, het brengen van infor matie over vrede en ontwapening Zeg hé, fiets je mee De B.G.J.G.-Hofstade wenst dat alle leden-gezinnen, sym pathisanten, grootouders enz, weer uitstappen maken met de gewone traditi onele fiets. Daarom worden ze uitgenodigd om deel te nemen aan de gezellige groepsuitstap op twee wielen aan een gezinstempo. Op zaterdag 27 juni 1982 langs veilige en rustige wegen uitgezocht door de begeleiders. Vertrek vanaf 13.30 uur aan de gemeentelijke jongensschool, Zijp straat. Aankomst op het dorp Afstand 10. 20 en 30 kilometer Het doel is de herwaardering van de fiets. Inschrijven gebeurt tegen 30 frank. Daarvoor is er verzekering, een fietswimpel en verfrissing onderweg. Pallieter. Het jeugdhuis Pallieter organiseert een uitstap voor het festival van Werchter. Inschrijven zo spoedig mogelijk. Prijs van vervoeren inkom ongeveer 650 frank Voorschot 150 fr Voor de leden zal er vermindering zijn Belotting. De eerstvolgende kaarting van de belottersclub de Volskshuisvrienden gaat door op zaterdag 26 juni 1982 in café Volkshuis, Blektestraat 41 te Hof- stade Inschrijven vanaf 19 uur, begin 20 uur. Motocross. Op zondag 27 juni 1982 op terrein Denderland Hofstade, Motocross BLB, ingericht door Motoclub Hofstade. Verzekerde deelname van 600 nationale en internationale piloten Eerste start om 11 uur. Ruime parking rond het parcours. Buizen T.D. Op zaterdag 26 juni 1982. buizen T D. met radio 82 in het sport en recreatiecentrum te Gijzegem. Toegang 39 frank, begin om 20 uur. Dierenweekeinde. Op zaterdag 26 en zondag 27 juni 1982 wordt in de gemeen telijke school te Gijzegem, Damkouter, een dierenweekeinde georganiseerd. Levende en opgezette dieren. Documentatie rond dieren en klasprojekten van leerlingen. Met medewerking van de Blauwe Wereldketen, de Imkers- en Bijen houdersvereniging. de heer Arts. ornitoloog. aquariumhandel De Buck en de Antwerpse Zoo. De tentoonstelling is open zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur. Zaterdagnamiddag te 14.30 uur brengen de leerlingen hun dieren mee voor de tentoonstelling, keuring en eventueel ruiling Om 19.30 uurvoordracht en filmen voor kinderen en volwassenen. Zondagvoormiddag van 10 tot 12 uur mogen de leerlingen hun dieren aanbieden bij een dierenarts voor inspektie, onderzoek en raadgevingen. Om 14.30 uurzang en turnen met tussendoor scheren van schapen Zondagavond beestig samenzijn i.p.v. het traditionele gezellig samenzijn.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 10