Boon's ondergang der kasteelheertjes FIRMA DELDI a it*» 7 4 Matthijs Piet 16 - Nieuwe Gazet van Aalst - 25 juni 1982 Een afgebroken leven, een onvoltooid verhaal... (deel II) /yi ;.ci^ />ny- /f7? - L rUfx t- U .Qjoaê* L-M M Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst - tel. 053/77.45.66 (wordt vervolgd) Erich Van der Eist Men had er toen reeds van gehoord Boon was een verhaal aan het schrijven over de familie De Vis. Nu weten we met zekerheid dat hij er een heel stuk mee was opgescho ten. Met zijn plotse heengaan zou zijn De Vis-versie voor goed worden afgebroken. Evenals zijn eigen verdere levensverhaal bleef dit werk onvoltooid. Het thema had hem tot op het einde bijzonder sterk aan gegrepen. Hij is er letterlijk tot op het laatste ogenblik mee bezig geweest. Het verhaal vergaren Zoals Louis Boon het in zijn hoofd had gehaald om het verhaal van de Familie De Vis uit te schrijven, hield dit onvermij delijk een konfrontatie in met het verleden, een konfrontatie met feiten, een konfrontatie met mensen... Wat was er nog terug te vinden van De Vis Wie kon nog over De Vis vertellen Wat en wie zouden de daadwerkelijke getuigen zijn die de weg terug gingen tonen Uit talrijke in omloop zijnde verhalen kon vaak na enig speur werk het eigenlijke gebeuren worden gekonstrueerd. Het vol stond hiertoe zo mogelijk de betrokken personen zelf te gaan opzoeken en het verhaal van hun eigen wedervaren te noteren. Het verhaal van Boon's onvol tooide verhaal is in de eerste plaats het relaas van een speur tocht; het is ook het verslag van een rondrit. Een speurtocht naar overgebleven materiaal en getui genissen, een rondrit van de ene informatiebron naar de andere. Het testament van Mr. Joseph De Vis. Het begon eerst niet zo ver uit de nabijheid. Het lag voor de hand dat vóór alles zich een gesprek zou opdringen met diegenen die zich ooit nog als erfgenamen van advokaat Mr. Joseph De Vis hadden aangediend. Als men het feitenmateriaal van deze aangelegenheid op een rijtje plaatst dan is het overduidelijk dat Joseph De Vis inderdaad zijn bezittingen bij testament aan zijn dienstmeid heeft nagelalen. Ook al werd dit testament, dat inderdaad door «de familie» van meetaf aan was betwist, tenslotte in hoger beroep ongeldig bevon den. Dit ultieme vonnis kan de waar heid over deze erfenis niet onge daan maken. Bovendien werd alles in het werk gesteld, alle middelen aangewend, om te verhinderen dat het familiebezit zou aangetast worden. Tot valse getuigenissen toe, met daaraan verbonden onmogelijk te houden toezeggingen, werden in extremis gebruikt om de voordien als ver valsingen beschouwde tegenstuk- ken echt te doen verklaren. Het aanvaarden van een door de familie opgediept kompromis waaruit moest blijken dat Joseph De Vis zijn bezittingen reeds voordien had afgestaan aan zijn jongste zuster Irma doet echter niets af aan het bestaan van een autentiek testament waarbij alles (O é-dU /7-t-iZA f - L <<r A C Ekstrakt van een brief door de gezusters L... werd overgemaakt aan zijn dienstmeid. Hieruit kan op zijn minst worden afgeleid dat Joseph De Vis op een bepaald ogenblik de bewuste intentie had om, om welke reden ook, een bepaald iemand zijn bijzondere erkentelijkheid te betonen, laat staan zijn genegenheid. Toen Louis Boon is gaan praten met deze vrouw die vanaf haar zeventiende jaar reeds in dienst kwam bij de familie De Vis, na het overlijden van vader Charles De Vis werd weggestuurd, om echter nadien door Joseph alleen in dienst te worden genomen, werd hem dit testament getoond. Boon vernam van haar dat op het ogenblik wanneer zij, na het overlijden van Mijnheer Joseph, haar aanspraken liet gelden aan de hand van dit stuk, de overige familieleden De Vis op een sluwe maar toch doorzichtige wijze hebben getracht om dit docu ment in hun bezit te krijgen. Zij vroegen ter bevestiging het bewuste testament ter inzage. En omdat de erfgename in kwes tie, als vroegere dienstmeid van de familie nauwelijks neen durfde te zeggen op dit verzoek, heeft zij de voor haar delikate situatie handig weten op te van gen door het bezorgen van een afschrift. Dit met de hand door haar overgeschreven dubbel van het autentieke stuk zal later het verrassend bewijs kunnen leve ren dat het bewuste voorafgaan- delijke kompromis in feite een vervalsing was. Bij het overschrijven had de erf gename, bewust of onbewust een schrijffout gemaakt. Diezelfde fout kwam merkwaar dig genoeg terug in de tekst van het kompromis. Terwijl men zich bij het opstellen van dit kompromis, als tegentestament, zekerheidshalve strikt heeft wil len houden aan de geëigende bewoordingen waarmee broer Joseph alles had omschreven, zou deze nauwgezetheid meteen het bewijs leveren van de fraude. En waar het gerecht in eerste in stantie geneigd was geweest om, o.m. aan de hand van dit onom- stootbaar bewijsmateriaal, het testament ten gunste van de dienstmeid van Joseph De Vis als geldig te aanzien, dan zou later in hoger beroep en met de hulp van aanvechtbare en al te door zichtige getuignissen, dit testa ment uiteindelijk niet als geldig worden-aanvaard. Nochthans, men kan op geen enkele wijze het bewijs leveren dat Joseph De Vis met dit testa ment ook maar iets anders heeft gewild dan alleen maar een trouwe dienstbode belonen voor haar jarenlange toegewijde bijs tand. Toch lijkt de omvang van deze toenmalige nalatenschap ven dermate formaat dat men ook zonder veel verbeelding de voor de hand liggende konklu- sies kon trekken. Ongehuwd en toch een dochter Ook Louis Boon had aangeno men dat Joseph De Vis in de eerste plaats «iets» heeft willen doen voor de oudste dochter van zijn dienstmeid. Ook had hij de gelijkenis, van het meisje in kwestie, met Joseph De Vis opgemerkt en er de vanzelfspre kende besluiten uit eetrokken... LP. Boon, toen de gedachte voor het De Vis verhaat vorm ging krij gen 'foto Jo Boon) Maar in een geromantiseerde versie kan en mag men zich enige vrijheid toestaan op dat vlak. Dat waarheid en verbeelding hier echter niet zo ver uit elkaar lig gen wordt van vele zijden beves tigd. Zo werd het meisje destijds op geregelde tijden van school afgehaald door «Mijnheer Joseph» De bijzondere attenties die hij toen steeds opbracht tege nover het meisje spraken voor zichzelf. Toch is nooit met de wilsbeschik king van Joseph De Vis rekening gehouden, en dit tot op heden niet Valse getuigen Het is in de rand hiervan wel opmerkelijk te noemen dat pre cies diegenen die de oorzaak zijn geweest van deze «onterving» door hun valse getuigenis, waar bij hen zelf een forse beloning in het vooruitzicht werd gesteld, tenslotte eveneens op de krib zouden bijten. Ook al hebben deze getuigen op een handige wijze er steeds voor gezorgd dat precies voor dit onderdeel de ware gebeurtenis sen van toen op een handige wijze vertekend of verzwegen werden, toch hebben zij in hun ongewone ijver waarmee zij over hun relatie met de familie De Vis wilden vertellen, er tussen de regels door zelf voor gezorgd dat kon worden achterhaald wat werkelijk gebeurd is. Ook Louis Boon heeft dit door gehad toen hij deze wonderbaar lijke personages is gaan opzoe ken. De niet van talent ge speende enscenering van hun De Vis voorstelling is ook voor de schrijver een ervaring geweest die terzelfdertijd indrukwekkend en revelerend was. Zij hebben zich hierbij uiteinde lijk geheel laten gaan, voor zover echter hun eigen rol bij dit alles niet te sterk in het licht werd gebracht. Zij hebben de zwanen zang van de familie De Vis willen brengen welwetende dat zijzelf waren uitgeiangeerd. Advokaat J. De Vis, ongehuwd en toch een dochter

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 16