Dekenij Nieuwstraat «Het kan allemaal veel mooier» Waalse vis in Vlaamse handen Pollewieters kwaad op Mundial «Krijm-de-gelas» bij de Moikes tfS&Us/u BW# Dit week-end BRADERIJ IN DE 6 - Nieuwe Gazet van Aalst - 25 juni 1982 Mevrouw Lutgart Mally is voorzitster van de dekenij der Nieuwstraat van Klein-Aalst. Zij is pas geïnterviewd door een stadsambtenaar van dienst «voorlichting en informatie», en ziet wat op tegen een tweede interview«Carini zal U wel te woord staan» zegt ze, «die wonen hier ook al lang en ze zijn aktief in de dekenij». Zo gezegd zo gedaan. Scheefrechtover de schoenenwinkel waar ik buitenkom, is de boetiek van meneer en mevrouw Dedier. Roger Dedier is bestuurslid van de deke nij. Hij laat zijn echtgenote aan het woord; ze runnen de zaak immers samen en mevrouw gaat steeds mee naar de vergaderingen... Zaterdagavond laatstleden organiseerden de Pollewieters een vlaaien festival in hun stamcafé «Palace» in de Gentstraat. Jammer voor hen een maat voor niets, want de Aalsterse karnavalist zat op dat moment in zijn luie zetel te «genieten» van het voetbaltreffen België-El Salva dor. De Pollewieters ontstonden drie jaar geleden uit de jeugdklub 't Satelietje (Capucijnenlan). Vorig jaar waagden ze zich voor 't eerst in de stoet. Met «25 jaar Boma Boma», een neger met een heel dik achterste, oogstten ze veel sukses en veroverden al meteen de 10e plaats bij de kleine groepen. Natuurlijk willen ze dit jaar beter. En vermits ze nu aan den lijve ondervonden hebben dat je met de prijzen van de stad niet ver loopt, moest er zaad in 't bakske komen. Hun vlaaienfestival en het optreden van de groep «Daaven en Stam pen», een komische persiflage op de bekende «Skiffelgroep van Lee», was zeker een schot in de roos. Ondanks het weinige volk hing er een dampende feestvreugde in de zaal en amuseerde iedereen zich kostelijk, wat het financiële leed van de avond een beetje zal verzacht hebben. Toen na de Mundial ook prins karnaval Jempi I en zijn Matotten langskwamen, kon er pas goed gestart worden. Daaven en Stampen deden hun optreden ter ere van Jempi met veel sukses nog eens over. De Pollewieters denken er dan ook aan nog een nieuw vlaaienfestival te organiseren, maar dan zullen ze zeker de voetbalkalender beter in 't oog houden (V.D.M.) GVAAls de winkelaar aan een deke nij denkt, ziet hij twee zaken een jaar lijkse braderij en straatversiering. Die versiering wordt aangebracht om de straat mooier te maken De vast ver siering van deze straat bestaat uit oude lichtbakken aan de gevels en grote lichtreclamebakken over de straat. Samen met de privé-lichtrecla- mes vormt dat nogal een wirwar. Maakt deze versiering de straat inder daad mooier, en zijn er geen alterna tieven, bij voorbeeld verlichten en wit- schilderen van de (soms mooie) ge vels J DEDIERPersoonlijk vind ik die ver siering met lichtbakken niet zo ge slaagd. Ik denk trouwens dat die indi viduele reklames erop niet zoveel uit doen. Maar daar er wel handelaars zijn die ervoor betaald hebben, valt er blijkbaar over het woord mooi niet te discussiërenwat mooi is voor mij, is lelijk voor een ander. Daar die bakken er nog niet zo lang hangen, zie ik niet in hoe het geheel zou kunnen verbe terd worden zonder alles weer af te breken. Wat wel hééel duur zou uitko men, want zelfs herstellingen moeten uitgesteld worden omdat het te duur is. Ik zou ze zeker niet meer vervangen als ze versleten zijn. Er zijn andere mogelijkhedengewone lampjes in guirlandes over de straat bij voor beeld. Het zou zeker een goed initiatief zijn om de mooie gevels te verlichten en die welke er zich toe lenen wit te ver ven. Zelfs een lelijke gevel en zo zijn er hier genoeg zou er heel wat bij winnen; witgeschilderd en met bloemen versierd. Maar Wie gaat hier de kosten op zich nemen De eigenaars De huurders De straat De eerste categorie kan men al uitslui ten (nochtans moeten zij de buitenge vel onderhouden). Dus zeggen de huurders ook neen. Rest de dekenij die op een of andere manier aan geld zou moeten geraken. En als er één is die niet wil meedoen moet de rest opdraaien voor degene ide niet wil betalen, zoals nu met de lichtbakken. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van hun stamlokaal café De Klok, in 't gat van de markt (begin Molenstraat), organiseren de Moi kes op zaterdagnamiddag 26 juni een «krijm-de-gelas»-festival. Er komen niet minder dan 10 verschillende soorten ijs op het menu, alle maal tegen schappelijke prijzen. Natuurlijk zullen ze proberen hun kulinaire reputatie die ze met hun rivierkreeftfestival opbouwden alle eer aan te doen. Verder staan ze in voor de gevelversiering van De Klok. Hierbij gaan ze zich inspireren op de versiering van het Stadhuis tijdens de karna val. De baas zelf, Norbert De Vulder (Umberto voor de ingewijden), nodigt 's avonds al zijn klanten uit om enkele gratis vaten te komen ledigen. (V.D.M.) Van onze correspondent ter plaatse, die aldaar getuige was van een wonderbaarlijke visvangst. Onder een sterk bewolkt hemelfirmament was een anarchistisch com plex geheel, beter bekend als de Moikes, vertrokken met bestemming Wardin (Bastogne). In Aalsterse karnavalmiddens was de voorkeur van de Moikes voor de delicatesse die rivierkreeftjes zijn reeds terdege bekend. Doch toen een 12-tal leden van hun groep hun tenten plus banier ops loegen te Wardin, hadden zij het gemunt op de beekforel (Salino trutta fario). Noch het wisselvallige (soms gure) weer, noch de woeste ongerepte natuur kon deze koene mannen en vrouwen afschrikken. Bij snel invallende duisternis werd het basiskamp opgetrok ken. 's Anderdaags waren de nevelflarden amper onttrokken aan de moerassen en de duistere dennewouden of de eerste lijnen werden reeds gevierd en de dob bers scherp geviseerd. De won derbaarlijke visvangst was begonnen...! Toen tegen het middaguur de self-made barbecue was geïnstal- De pikante Kastaars op de sportieve toer voor 2 weken tijdens het volleybal tornooi tussen karnava/groepen. leerd en het kampvuur spette rend knetterde, lagen reeds ette lijke zilverkleurige spartelaars deskundig gevild. Toen in de namiddag een kalme periode het elan van onze vissers dreigde te storen, toog een des kundig team naar de autochto nen om te onderhandelen over de aanschaf van nieuw en beter visequipement. Alzo gewapend ging men met verdubbelde ijver opnieuw aan de slag. Na meer dan 48 uur in vol maakte harmonie en nauw kon- takt met de natuur te hebben geleefd, telde men niet minder dan 930 buitgemaakte beekforel len. Aan te stippen valt dat een 600- tal vissen, na geringd te zijn, aan hun natuurlijk element werden toevertrouwd. Sommigen daar van waren «zelfs» nog in leven. Tientallen baarzen (Perca Flu- viatilis), schadelijk voor de kuitschietende forel, werden dui delijk afgevoerd. Merkwaardig is het feit dat geen enkele geringde vis opnieuw werd bovengehaald. Zou het gewicht van de ring hierin een doorslaggevende factor zijn Met hun geslaagd weekend heb ben de Moikes bewezen dat aktief natuurbeleven, culinaire genoegens en oordeelkundig saneren van de Ardeense vis stand perfekt te kombineren zijn. Toen 's zondagsavonds in het stamlokaal vernomen werd dat óók onze Rode Duivels hun best hadden gedaan, besloten de Moikes unaniem... 't leven kan duidelijk mooi zijn (V.D.M.) G VA: Nieuwstraat-bloemenstraat. Hoe poogt men deze slogan in de praktijk om te zetten J.D. Tot hiertoe is het gebleven bij het geven van een bloem op de brade rij. Zolang wij met trottoirs zitten zoals nu in de Nieuwstraat het geval is, is het praktisch onmogelijk om nog bloembakken bij te zetten. GVAEen tegel langs de gevel uitbre ken, de nu toegelaten geveltuintjes' J.D.Ja, dat ware nog een idee; ook de parkeermeters zouden in de bloempjes gezet' kunnen worden.. GVA: Denkt U dat een betere signali- sering naar en een intensievere uit bouw van parkings (voor de Nieuw straat zijn vooral Keizershallen en Vre deplein belangrijk) een betere ver keerssituatie zouden scheppen J.D. Een betere signalisatie zou er zeker moeten komen zowel naar Kei- zershallenparking en Vredeplein als naar gelijk welke parking. Het gaat niet om een verkeersbord (geel met zwarte letters de weg aan te duiden naar de Varkensmarkt of Centrum (waar is in Aalst «de» centrumparking) en dit slechts op één enkele plaats. De mensen van buiten Aalst, en dat zijn toch degenen die we willen inlichten, hebben daar niets aan Dus op de grote invalswegen, van Gent, Ninove, Dendermonde enz. zouden op esthetisch verantwoorde wijze ver- keersaanduidingen naar verschillende parkings moeten komen. En dan zou den er nog dichter bij de parkings aan duidingen moeten zijn, eventueel met enkel «P» Ik ben er zeker van dat indien dit moest gebeuren we klanten zouden winnen in plaats van verliezen. En het gaat er niet om daar domweg een «plakkaat» te zetten zoals dat nu gebeurt, want hoe mooier de aandui dingen zijn, hoe meer nut ze zullen hebben. Enfin, de weg naar de Kei zershallen is in elk geval onvindbaar GVA Het plan voor de heraanleg van de Nieuwstraat als autoarme winkel wandelstraat met parkings, is al lang klaar. Moest de stad geld hebben voor de uitwerking, zou de Nieuwstraat dit toejuichen J.D.Moest men van vandaag op mor gen hier een straat met traag verkeer scheppen, met parkeermogelijkhe- den, bomen en planten, zoals voorzien op het plan van de stad, plus door gang voor auto's op één rijvak over de Markt, dan zou ik zeggen, ja. Maar gezien dat niet op één dag noch week kan gebeuren, en wij aan den lijve ondervonden hebben wat voor klan- tenverlies wij gedurende één jaar wer ken aan de Grote Markt geleden heb ben. zou het voor verscheidenen van ons de financiële dood betekenen. Ge moet rekenen dat de eigenaars aan dezelfde prijs hun huur blijven doorre kenen. Zij leveren niet in en er wordt geen rekening mee gehouden dat de klanten voor geen van ons door de modder waden. Geloof mij, als er werken komen in de straat, kunnen wij opdoeken. We zijn nog altijd aan het herstellen van de geleden schade door het afsnijden van het verkeer langs de Grote Markt. GVA: Dus, moesten de kabouterkes op één nacht het plan van de stad (autoarme winkelwandelstraat met evenveel parkings als nu) kunnen uit voeren, ge zoudt akkoord gaan J.D.Ja, en als het kan, met een smalle doorgang over de Markt in de winter Voor een volledig autovrije straat zijn er in de Nieuwstraat te wei nig winkels en te veel banken, zónder uitstalramen In een autovrije straat moet men van de ene etalage naar de andere kunnen slenteren. (J.L.) C..JSI If *1 S Breng eveneens een bezoek aan de stand van de Nieuwe Gazet van Aalst.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 6