Beestig weekeinde op Damkouter Gewestplan laat geen zigeuners toe D E G E E B.G.J.G. Oproep tot fietsers massaal opgevolgd Diverse kooien voor vogels Alle soorten zaden voor vogels kippen enz... Bloemen - plantgoed - planten Ruime keuze van verse snijbloemen Zigeuners Hofstade Vogelhandel Bloemenhandel 10 Nieuwe Gazet van Aalst - 2 juli 1982 Steenweg op Aalst 386 WELLE Alle soorten vogels EXOTEN - KANARIES - PAPEGAAIEN - ARAS - KAKETOES - BEOS - AMAZONES en andere toebehoren Open alle dagen van 9 u. tot 20 u. - Woensdag qesloten Op zondag open tot 17 u. gewest Aalst is in de gewestplannen geen ruimte voorzien voor dergelijke par ken. Nochtans zegt de stad Aalst te zullen blijven doorgaan met haar inspanningen om tot een definitieve oplossing te komen voor einde 1982 (A.D.B.) Jonge.juwelen voor jonge mensen Juwelen De Meester Sint Jorisstraat 19 - Aalst Alle soorten rijwielen en vehikels ver schenen op de afspraak. Zowel blinken de en lichtlopende juweeltjes als roestige oude brokken waren paraat. Alhoewel zon en regen met elkaar afwisselden namen vele tientallen sportieve fietsers het risico een regenbui op de rug te krij gen. Het was de bedoeling om tegen gezinstempo de grenzen van Aalst te verkennen. Tien, twintig of dertig kilome ter kon worden gekozen. Zelf in een spor tieve bui zijnde kozen we voor de langste afstand en namen de start onder leiding van de heer Herman Timmerman. Laatstgenoemde werd op zijn beurt bij gestaan door twee baankapiteins, ge routineerde wielertoeristen uit de rangen van de W.T.C. Den Blok, vb. Van De Velde Maurits en Simal Mare. Zonder handen. Beide kapiteins leidden het peloton in goede banen, een verkeerde weg vlak bij huis niet te na gesproken. Een verslag over een rittenwedstrijd wordt dit natuur lijk niet. Toch kan vermeld worden dat er in de eerste honderden meters reeds een val te noteren was. Een jonge en al te geestdriftige knaap wou per se zijn rij kunst vertonen zonder handen en even later zonder tanden. Het parcours was met zorg uitgestippeld, langs geasfalteerde wegen en slechts hier en daar door een strook kassei. Rond kilometer vijftien werd het tijd ge vonden om halt te houden. De bezem wagen die tot dan toe rustig in het spoor had kunnen volgen werd toen genood zaakt een pechvogel op te laden. Bij het In deze laatste bijdrage over de zigeuners te Hofstade wordt de informatie weergegeven die ons door schepen De Maght ter beschikking werd ge steld. Het betreft een beknopte samenvatting van het stadsdossier. Het probleem van de standplaatsen voor woonwagenbewoners is reeds in behan deling sedert 1977. Drie punten zijn te onderzoeken waar kan het terrein aan gelegd worden; hoeveel zal de aanleg kosten; wat is de huurprijs van een stand plaats. Over dit laatste punt is in de sa menvatting niets terug te vinden. In november 1977 was de telling beëin digd van het aantal woonwagens die re gelmatig het grondgebied aandoen of er bestendig verblijven, alsmede de locali- sering van de verblijvers. De informatie die we ontvingen geeft die cijfers niet weer. Informatie werd ingewonnen in an dere steden, namelijk Genk, Mortsel, Wilrijk, en Antwerpen, die over woon wagenparken beschikken en na bespre king met een afgevaardigde van de woonwagenbewoners werd er van uitge gaan dat er een onderscheid diende ge maakt te worden tussen blijvers en door trekkers. Bij deze laatsten wordt dan nog een onderscheid gemaakt tussen de ver- schillende nomadengroepen. Daarom werd in principe gekozen voor meerdere kleine standplaatsen. Onderzoek plaatsen. In augustus 1978 werden twee princiepbeslissingen geno men oprichting van één standplaats voor vaste en van één standplaats voor doortrekkers; de dienst grondbeleid zou de verschillende mogelijkheden van in planting onderzoeken. Dit onderzoek mondde uit in de aanduiding van twee mogelijkheden, namelijk een pand aan de Achterweg (O.C.M.W.) voor blijvers en een pand aan de Albrechtlaan (stad) voor doortrekkers. Alle andere gronden kwamen niet in aanmerking, onder meer door het feit dat ze verpacht werden, moeilijk bereikbaar waren of door het ge brek aan water, electriciteit en riolering in de omgeving. Het O.C.M.W. was minder gelukkig met de panden Achterweg (bouwgrond) en wees de gronden aan langs de Churchill- steenweg te Erembodegem. Deze pan den zijn gelegen tussen eigendommen «De Vis» en met het stedebouwkundig statuut van parkzone. Volgens een Ko ninklijk Besluit van december 1972 be treffende de toepassing van de gewest plannen zouden deze gronden als woonwagenpark kunnen' ingericht wor den. Wie hel oudercomité van de Gemeentelijke Lagere School op de Gijzegemse Damkouter kent, die weet beslist dat er daar geen half werk geleverd wordt. Op zaterdag 26 en zondag 27 juni 1982 werd er een dierenweekeinde georgani seerd bestaande uit een doorlopende tentoonstelling en een aantal (neven) aktivi- teiten waarin het dier telkens centraal stond. De kosten van aanleg (nivelleren, aanleg electriciteit, water, gas) en van een sani tair gebouw met een oppervlakte van twaalf vierkante meter werden geraamd op 200.000 fr. Op de gemeenteraad van 25 april 1979 werd besloten een stand plaats op te richten voor vijftien tot twin tig woonwagens. Op achtereenvolgende gemeenteraden werd het huishoudelijk reglement en het politiereglement opgesteld, en intussen was overgegaan tot het maken van de toegang, het nivelleren en verharden van het terrein alsmede de aanleg van drink water. Het O.C.M.W. vroeg in oktober 1980. als eigenares een stedebouwkundig attest. Het eerste advies was ongunstig, in be roep werd het opnieuw afgewezen maar wel werd in juli 1981 door de Minister van Openbare Werken, de tijdelijke inname toegestaan van gronden langsheen de Tragel Besluit. Tot daar de wel zeer beknopte samenvatting, die eindigt met op te mer ken dat de aanbevelingen van de Euro pese Gemeenschap en van verschillen de ministers, alsook de omzendbrieven betreffende een menselijke behandeling van de woonwagenbewoners, dode let ter zijn gebleven gezien het standpunt van het Bestuur van de Stedelijke en Ruimtelijke Ordening Dit laat geen afwij king toe van de gewestplannen als het gaat om woonwagenparken In gans het inzetten van de tweede helft leek het er even op dat er regen zou van komen Het bleef gelukkig bij een paar schaarse druppels, maar de wind die toen op kop blies, maakte het wel noodzakelijk om stevig door te duwen. Gedurende gans de rit werd er door de verantwoordelijken met zorg over gewaakt dat het vooropge zette gezinstempo gehandhaafd werd, zodanig dat ook de dame met haar jong ste spruit achterop vlot kon meevolgen. Toen de abdij van Affligem achter de rug lag. kwam het peloton weer op vertrouw de wegen. De jonge paardjes in de groep begonnen hun stal te ruiken en moesten ingetoomd worden. Om toch in één blok aan de aankomst te verschijnen werden de achterblijvers even opgewacht en met iets minder dan dertig kilometer in de pe dalen konden de sportievelingen zich verfrissen in de bodega die was ingericht ter gelegenheid van de parochiefeesten. Op die manier had de barman aldaar ook iets omhanden. (A.D.B.) Het ouderkomitee van de 'stedelijke Lagere School Gijzegem hield het bij een dieren week-end. (OJ) Fietstocht BGJG Hofstade. (OJ) Over gans het Vlaamse land organiseerden de afdelingen van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen fietstochten doorheen hun eigen streek onder het motto «Zeg hé, fiets je mee». De afdeling Hofstade liet zich niet on betuigd. Op zondag 27 juni 1982 werd er voor het vertrek verzameld in de gemeentelijke school. In de turnzaal stonden tal van opge zette dieren te kijk, zowel een vos. een kerkuil en een kraai om er slechts enkele te noemen. Deze tentoonstel ling werd op punt gesteld, onder andere in samenwerking met de Blauwe Wereldketen, de Imkers- en bijenhoudersvereniging, het World Wildlife Fund Vlaanderen en de Ant werpse Zoo. Het interessant karakter van de expo hoeft dan ook nauwelijks onderstreept te worden. Het resultaat van het werk in de klas ontbrak even min en bestond bijvoorbeeld uit boet seerwerk en een statische voorstelling van de meest voorkomende huisdie ren. De wedstrijd die aan het week einde verbonden was raden van dierennamen beloofde voor de win naars een verrekijker, meteen een prima werkinstrument voor de ware natuur- en dierenliefhebbers Ruiling Zaterdagnamiddag bracht de school gaande jeugd de eigen dieren mee voor keuring, tentoonstelling en even tuele ruiling. Van dat laatste was er met zo veel te merken. Hoe kan het ook anders. De meesten hadden het eigen troeteldier meegebracht om het te laten bewonderen en de kleine kat jes van de buurjongen mochten nog zo mooi zijn, maar wie zou daarvoor zijn eigen schildpad verloochenen Prijzen voor het grootste, leukste en best verzorgde dier lagen ook hier in het verschiet, later op de avond kon den zowel kinderen als volwassenen iets opsteken toen het voordracht- en filmgedeelde een aanvang nam. Zo bijvoorbeeld hield de dia-voordracht van de Heer De Bie over het bijenbe drijf de aandacht van een ruim publiek gevangen. Films en documnetaires over dieren zijn steeds geliefd bij het publiek. De films over dierenliefde of dierenleed, zeerobbenjacht en over de dieren reservaten in Afrika werden met belangstelling gevolgd. Dierenarts Op zondagvoormiddag mochten de beestjes, al dan niet met pluimen, aan een dierenarts voor onderzoek wor den aangeboden. Alle dieren worden blijkbaar met de beste zorgen omringd, want nergens werden ziek ten of gebreken vastgesteld. De diere narts kon zich beperken tot het geven van nuttige tips voor een nog betere verzorging en meer dan een jonge eigenaar mocht zich verheugen in een complimentje van de dierenarts over de prima konditie van zijn hond of konijn. Het exotische aspekt van het dieren rijk werd niet over het hoofd gezien, maar dit deel werd bewust beperkt tot een diareeks. Hoewel het natuurlijk spijtig is dat de Bengaalse tijger wordt bedreigd met uitroeiing, toch werd het nuttiger geoordeeld de aandacht in de eerste plaats toe te spitsen op de die ren uit de eigen vertrouwde omgeving. De namiddag werd gedeeltelijk voor behouden voor aktiviteiten van de leer lingen die zich op gebied van zang en dans van hun beste kant lieten zien. Tussendoor werden schapen gescho ren door vlotte en bekwame handen. Traditioneel werden weekeinden als deze besloten met een gezellig samenzijn. Op de Damkouter werd er van deze traditie afgeweken. In plaats van een gezellig, werd het een beestig samenzijn ter afronding van een al even beestig weekeinde. (A.D.B.) Het kind en het dier, steeds goeie vriedjes geweest. (OJ)

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 10