Valerius de Saedeleerprijs voor Willy Baeyens Kiwanis - Aalst ademruimte voor de gitaar Prijsuitreiking Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel. Aalst twee beroepsaktrices rijker FIRMA DELDI V/tfiW i Traiteur Provence Ik vind0 onbelangrijk X matig XXgoed XX zeer goed XXXX niet te missen Matthijs Piet Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst - tel. 053/77.45.66 16 Nieuwe Gazet van Aalst - 2 juli 1982 De gitaar is ondergewaardeerd, haar repertorium onbekend terrein. Voor ouderen is haar klank vermengd met een dosis heimwee naar een jeugd vol boomgeruis en knetterende kampvuren en'avonden gekleurd door romantische gevoelens. Voor dertigers verschijnt het beeld van Miel Cools of Kor Van der Goten, afkom stig van het kleinkunsteiland. De meerderheid van de jonge mensen van nu is eerder vertrouwd met de gesofistikeerde broers van de gitaar, weet nog amper hoe het origineel klinkt. Toch zit in die sterk uiteenlo pende ideeën een constante de mis vatting nl. dat de gitaar slechts dient als begeleiding, als steuntje, als afhankelijk van. Wie echter muzieks chool loopt en zijn oren opent, weet beter. De gitaar kan even intiem, bit sig, teder, wanhopig klinken als haar collega's. En zo gemakkelijk het is een paar accoorden te tokkelen om een heimatlied of een country-song te begeleiden, even moeilijk is het uit de snaren een voldragen melodie te laten zingen. En ook hier is onze kijk of eer der ons gehoor beperkt We zijn vaak blijven steken bij het beroemde thema uit Rene Clements "Jeux interdits", die kinderlijk-ontroerende aanklacht de waanzin van de oorlog en het zo vaak misvormde Concerto di Aran- juez van Rodrigo Kiwanis-Aalst deed er goed aan piano en viool, de eeuwige stokpaardjes, op stal te laten en zijn mecenaat in dienst van een miskende te stellen. De drie laureaten wisten die verdienste te waarderen door kwistig met muziek te strooien. Wat schijnbaar weinig hoopvol kon stemmen schermen vol voetbal, een buitenlucht om van te genieten, liep uit in een zaal luistergrage mensen. Dr Matthieu verkoos in zijn inleiding con crete gegevens boven vage gemeen plaatsen en wees op het levenswerk m tempore non suspecto van Marcel Coppens en Pro Arte, de inbreng van de koren, de groei van het festival van Vlaanderen, het bestaan van de beiaardconcerten, de orgelcyclus, de Stephan. de Jonghestichting, de in spanningen van de service-clubs. Vooral nu het ons economisch slecht gaat, mag jong talent met verloren gaan. En dat talent is er. Ann Verschaeve komt uit Ronse, woont in Kessel-Lo. Haar eerste accoord weerspiegelt haar tempera ment en de geest van Dowland een freel stilleven, mooi maar broos. Ook het werk van Fernando Sor ligt in haar natuur en haar vingers. Zo pianistiek Chopin is, zo rijk is het palet van deze Spanjaard. Maar dat stokt even de adem met het meer viriele werk van Burghauser, geënt op het Boheemse volk, en van Leo Brouwer die talloze kiemen rondstrooit maar vergeet ze te laten gedijen, die eerder verrast dan boeit. De Feestzaal van het Stadhuis was te klein om al de genodigden, sympatisanten, vrienden en belangstellenden voor de prijsuitreiking van de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel te kunnen slikken. Naast deze prijsuitreiking werd de aanwezigen overigens een aardig gestoffeerd, vooral muzikaal gericht programma aangeboden. De avond werd ingezet met een 'Intrada' door het koperensem ble en pauken onder leiding van Honoré Verstraeten. Hierna hield de heer Marcel Crombeen, voorzitter van de Kommissie van Bestuur, een korte toespraak waarin hij jich vooral richtte tot de jeugd. Ook in deze tijden van vervlakking op alle gebied wor den immers nog steeds jongeren bereid gevonden zich te wijden aan de 'fijnere kunstuitingen', zo stelde hij ondermeer. Guido Veldeman, regeringsme daille voor piano, bracht onmid dellijk daarop een indrukwek kende en overtuigend gebrachte 'Sonate' van Schuman. Daarna kwamen de klassen voor Noten- leer en Dictie aan de beurt, die hun diploma's uitgereikt kregen. Een bonte wemeling van namen, grootste en gewone onderschei dingen en voldoendes dus. Alweer tijd voor enige verpo zing, ditmaal onder de vorm van een 'Idylle' van J. Van Neryen, gevolgd door een 'Concertino' van C.M. von Weber, gebracht door Lydia Rossignol, regerings medaille klarinet. Hierna volgde de uitreiking van de diploma's, stadsmedailles, regeringsmedail les en bijzondere prijzen. Een opsomming van de gelukkingen zou uiteraard teveel - dure - ruimte in de Nieuwe Gazet van Aalst in beslag nemen. Zo zie je maar dat zelfs prijsui treikingen niet per definitie tot het saaiste dat er te beleven valt, dienen gerekend te worden... (pb) Geert Claessens, geboren in Leuven, wonend in Tiene, is een man van hoge cijfers muziekwedstrijd voor de jeugd 95 conservatorium Brussel 92 Hij lijkt wars van planken koorts. speelt met een techmsch- geraffmeerde fuga van Manuel Ponce, houdt zich - terecht - sereen en af standelijk in een sonate van Scarlatti en eindigt met een reeks poëtische walsen van Granados. vol contrasten van kleur en gevoel, zwierig gespeeld of sensueel of subtiel maar typisch Spaans. Bert Lams uit Schoten, maar nu een streekgenoot - hij woont in Affligem - wint de eerste prijs. Zijn bekroning staat buiten kijf De man speelt gitaar zoals de Brazilianen een baltoets geven. Het lijkt hem allemaal aangebo ren. een tweede natuur. Techniek schept geen problemen, alleen interpretatie bestaat Bert Lams stapt als gedreven van het exotische koloriet van Hektor Villa-Lobos naar het intieme gefluister van Stephen Dodgeson, van de abstracte Bach naar de bijna vocale schrijftrant van Willem Byrd. En wat denk je achteraf Een zalige avond vol muziek, een vluchtheuvel tegen het keurslijf van de voetbal. (W.D.B.) Ann Verschaeve, Geert Claessens en Bert Lams, de Kiwanislau- reat en. (OJ) Bij de prijsuitreiking van de Aalsterse Akademie voor Schone Kuns ten, hoger sekundair kunstonderwijs met volledig en kunstonderwijs socio-kulturele promotie met beperkt leerplan, schoot Erpe-Merenaar Willy Baeyens de hoofdprijs af. In aanwezigheid van volksverte genwoordiger Jan Caudron, schepenen Jan De Neve en Her man Roels, raadslid Willy De Turck, ere-direkteur Antoon Blanckaert en leden van de kom missie van toezicht onder voor zitterschap van Mevrouw Simone Couck-Van Cauwen- bergh ging verleden zondagvoor middag in een barstensvolle stadsfeestzaal de prijsuitreiking door van de Akademie voor Schone Kunsten. Direkteur Robert Van Gijseg- hem was gelukkig dat zulks terug in deze mooie zaal kon gebeuren maar waarschuwde dat het behaalde getuigschrift of diploma geen eindpunt kan zijn. Beroepsbekwaamheid wordt pas verworven na verdere inspannin gen, zelfstudie, stages en opdoen van ervaring allerhande. Wat de vernieuwing in het onderwijs betreft beschikt de Akademie momenteel reeds over een volldige oriëntatiegraad en 2 jaar determinatie voor bepaalde opties. In de socio-kulturele pro motie drong rationalisatie zich ophet alteliersisteem werd veralgemeend en naast de basiso pleiding is een keuzevak moge lijk. Nieuwkomer in de Akademie is wel de afdeling Publi-foto waar mede reeds merkwaaridge resul taten werden behaald. Verder is er de gespecialiseerde opleiding voor vernieuwbouw, aansluitend bij de huidige trend en mogelijk heden. Voorzitster Simone Couck had felicitaties en moederlijke aan moedigingen, inzonderheid dan naast de hoofdlaureaten voor oud-leerlinge Joske Van Geert die te Antwerpen liefst 95 97o der punten behaalde. Ook materieel is er verbetering. De lokalen aan de Oude Vismarkt kregen een fris tintje en aanvullende akko- modatie en de zolderverdieping Sim Janssiraat 5 (HouimarkK 9300 Aalsl Tel. 053/21.49.38 werd volledig hersteld als ruimte voor teken- en schilderklas. Spreekster breekt verder een lans voor prioritaire subsidiëring in het onderwijs. Biezondere prijzen gaan naar Willy Baeyens (Erpe-Mere), Geert(je) De Spiegeleer (Aalst), Danny Henderickx (aalst), Roel Lengeler (Asse), Hilde Van Leu ven (Lede), Carine Van Langen- hove (Aalst), Pter Colpaert (Aalst), Kim Mens (Aalst), Jan Andries (Aalst), Carine Duquet (Aalst), Rik De Spiegeleer (Haal- tert), Michel De Cock (Aalst), Suzy Nyckees (Denderleeuw), Katrien Tcaciuc, Roger Burssens (Aalst), Johny Goessens (Aalst), Bea Van Goethem (Aalst), Yves De Wijngaert (Aalst), Herwig Boeykens (Aalst), Griet Van Buggenhout (Opwijk), Wendy Van Belle (Aaigem), Marleen Meert (Aalst), William Van den Steen (Aalst), Helene De Ridder (Aalst), Emiel De Roover (Zotte- gem), Maria-Jozefa Van Lan- duyt (Aalst), Koenraad Van Cal- lenberghe (Aalst), Linh Luong (Lede), Katja Borgers (Ninove), Luc Peerlinck (Aalst - ex-prins karnaval), Roxanne De Ryck (Aalst), Wouter Bolangier (Erpe- Mere), Tinne De Mol (Aalst), Luc Backaert (Aalst), Bert Jacobs (Affligem) en Francois Van Uytvanghe (Asse). (Hm) Met fierheid vernamen we dat Mieke Bouve en Francine De Bolle, beiden uit Aalst, met sukses hun studies aan het Koninklijk Koncervatorium te Gent beëindigden. Voor hun vertolking in Het Atelier een stuk van Jean-Claude Grumberg opge legd a!s eindproef, kregen ze beiden 84 toegewezen en dus de 1 ste prijs toneel NGvA wenst aan Mieke en Francine een schitterende loopbaan (N.S.) Er zit vakantie in de lucht en die vaststel ling uit zich eveneens in de Aalsterse bioskoopzalen Ofwel worden de lopende films nog een weekje gerokken ofwel staan er gatenvullers op het programma tot de zaaluitbaters er voor drie weken het blok opleggen. Het nieuwe filmseizoen zal pas echt van start gaan in de tweede helft van de maand augustus met de enige mooie en fantastische tijdsevokatie The French Lieutenant's Woman van Karl Reisz met Meryl Streep (Kramer versus Kramer) en Jeremy Irons (Bridgeshead Revisited). FEESTPALEIS WULPSE ANITA - sekskomedie. Kwotatie 0 DAS BOOT - Oorlogsfilm van Duitse makefij. De U-96 is een onderzeeboot die maar eén opdracht heeft zoveel mogelijk vijandelijke schepen de viskei- der inboren. Hij doet dat nog'al succesrijk maar wordt naar het einde van de film toe ook gepakt. Kwotatie X. EROTICA - Sexkomedie Kwotatie 0. PALACE BRUCE LEE TEGEN LAS VEGAS Karatefilm. Kwotatie 0. BLOODBEACH - Horrorgenre. Kwotatie 0. JUNG FRANKENSTEIN - Frankenstein gedemystificieerd door Marty Feld- man. Kwotatie X CAN

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 16