Aalst is niet alleen op de wereld SM Goedkope Woningen doet verder aan woonuitbreiding C.G.S.O. opgedoekt Onder de Belforttoren Traiteur Provence Vlaamse Oud-Strijders waardig herdacht 4 - Nieuwe Gazet van Aalst - 30 juli 1982 De sociale bouwmaatschappij der Goedkope Woningen, beter bekend als de maatschappij Moyersoen, voelt de krisis in de bouw blijkbaar nog niet aan Nog maar pas werden 32 nieuwe woningen toegewezen in de wijk Horebekeveld, of daar wil men opnieuw starten met 45 nieuwe sociale woningen, die deel uitma ken van een globaal pakket van 204 huizen. Horebekeveld In deze nieuwe sociale woonwijk, gelegen nabij de Botermelkstraat, werden op 21 april 1981 de werken aangevangen voor de aanleg van de omgeving van 50 huizen, die sinds december 1980 bewoond zijn. De werken voor de voetpaden en opritten van de garages, evenals het bezaaien van de grasperken werden onmiddel lijk begonnen. De aanplanting van de bomen en struiken gebeurde in het najaar van 1981 en het voorjaar 1982. In de loop van de maand maart 1982 werd anderzijds een nieuwe groep van 32 woningen bewoonbaar. Voor het aanleggen van de omgeving van deze woningen werd op 23 april 1981 de heer Willy Meganck, tuin- en land- schapsarchitekt, aangeduid. Deze kreeg als opdracht de plannen op te maken voor de beplantingswerken en- het aanleggen van voetpaden, opritten van garages en het speelplein. Het dossier werd op 12 juni 1981 overge maakt aan de Diensten van Infrastruk- tuur werken van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Wegens administratieve moeilijkheden be kwam de bouwmaatschappij nog geen goedkeuring, maar men hoopt de wer ken die geschat worden op 3.650.157 fr. nog dit jaar te kunnen in aanbeste ding te geven. Het inplantingsplan van de wijk Hore bekeveld, dat voorziet in de bouw van 204 huizen, werd na langdurige on derhandelingen, door de verschil lende instanties goedgekeurd. De stu die van de wegenis en rioleringen zal eerstdaags aan een ontwerper wor den toevertrouwd. Ondertussen werd de bouwaanvraag op 22 oktober 1981 bij de diensten van de stad Aalst ingediend. De eerste uitbreiding voorziet in de oprichting van 45 woningen waarvan het voor ontwerpdossier op 16 december 1981 aan de Nationale Maatschappij ter goedkeuring werd voorgelegd Wooninbreiding Aan wooninbreiding heeft de samen werkende maatschappij van goed kope woningen, te oordelen naar haar jaarverslag 1981, een broertje dood. Zo waren er in het verleden plannen voor de oprichting van drie nieuwe huizen aan de Boudewijnlaan, ter ver vanging van drie krotwoningen. De aanbesteding van deze werken had plaats op 6 oktober '81 De laagste offerte was deze van de firma Ostijn- Mestdagh uit Zottegem voor een bedrag van 6.609.297 fr. Gezien deze zeer hoge bouwkosten besliste de Raad van Beheer van de Maatschappij in de vergadering van 22 oktober o'm voorlopig van de uitvoering der wer ken af te zien. Er zal trouwens nage zien worden of voor deze drie huizen de geschikte kandidaat-kopers kun nen gevonden worden. Indien op die manier geen oplossing wordt gevon den. beslist de raad eenvoudigweg het perceel aan de Boudewijnlaan te koop te stellen. Alhoewel niet rechtstreeks verband houdend met het begrip wooninbrei ding, dient toch nog vermeld te wor den dat de Goedkope Woningen in het afgelopen dienstjaar overging tot belangrijke verbeteringswerken aan het huis, gelegen in de Welvaartstraat, 21 te Aalst, dat haar eigendom is en gebouwd werd in 1930. Deze werken omvatten het aanbouwen van een keu ken, badkamer en bergplaats, het ver nieuwen van sanitair, pleisterwerk en schrijnwerk en het volledig vernieu wen van elektriciteitsleiding en gaslei ding. Volgens de balans van gebouwen en gronden is de sociale bouwmaat schappij eigenaar van 128 huizen gebouwd voor 1940 en van 453 hui zen gebouwd na 1940. Huurprijzen Het verslag geeft anderzijds een zeer goed idee van de sociale toestand van de huurders van de woningen alsook van de gevraagde huurprijs. De Goed kope Woningen beschikken op dit ogenblik over 588 woonaangelegen- heden, waarvan 523 eensgezinswo ningen, 63 appartement en 2 winkels met woongelegenheid in een apparte mentsgebouw. Hiervan omvatten 98 huizen twee slaapkamers, 305 huizen drie slaapkamers en 120 huizen 4 slaapkamers. Bij de appartementen varieren de slaapkamers van 1 tot 4 met een groot overwicht van 2 slaap kamers. Het grootste deel van deze woningen worden betrokken door gezinnen van 2 personen (namelijk 111), gevolgd door gezinnen van 4 personen (107) en 90 gezinnen van drie personen. Het aantal alleenstaande bedraagt 79. Verder huren nog heel wat families van 5 of 6 gezinsleden, terwijl er zelfs 14 huurders zijn van 8 gezinsleden en 7 huurders bestaande uit 9 personen of meer In totaal wonen aldus 2198 mensen in woningen van de sociale bouwmaat schappij. Het aantal gezinnen met kin deren ten laste beloopt 261 of 44 van het totaal. Hiervan zijn de families met twee kinderen ten laste in de meerderheid, gevolgd door families met 1 of 3 kinderen. Hierbij dient wel vermeld te worden dat ook reeds heel wat kinderen het ouderlijk dak verlieten, vb. door huwe lijk, zodat de gezinstoestand vrijwel konstant wijzigt. De leeftijd van de gezinshoofden varieert anderzijds van minder dan 20 jaar tot 80 jaar en meer, zodat mag gesteld worden dat alle leeftijdsklas sen aan bod komen in de goedkope woningen. Belangrijk schijnen ons de gegevens van het beroep of de sociale status van de gezinshoofden. 212 huurders zijn arbeiders, 90 zijn bedienden en 3 zelfstandige. Verder zijn er 173 gepensioneerde huurders, 44 minder- validen en 66 zijn werkloos of zonder beroep. Veertien gezinnen bezitten een vreemde nationaliteit, namelijk 9 Spaanse gezinnen, 3 italiaanse, 1 marokaans en 1 nederlandse gezin. De onderverdeling van de huurprijs leert ons dat 87 huurders slechts tus sen 100 en 1.500 fr. per maand beta len en 85 gezinnen slechts tussen 1.500 en 2.000 fr. Het grootst aantal huurders (namelijk 67) vindt men dan terug in de kategorie tussen 4.000 fr. en 4.500 fr. per maand. De maximum huurprijs die gevraagd wordt schijnt te liggen tussen 6.500 fr. en 7.000 fr. wat nog altijd heel weinig is voor een éénsgezinswoning. Enkel twee win kelpanden worden duurder verhuurd met name 7.535 fr. voor een winkel en 8.655 fr. voor een andere winkel. Volgens het nieuwe huurstelsel diende de huurprijs verleden jaar aan gepast te worden aan het inkomen an de gezinslast. Bij 174 huurders gebeurde geen aanpassing. 66 huurders kregen een verhogings- koëfficient variërend tussen 1,01 en meer dan 1,50 en 348 huurders had den een verlagingskoëfficient varië rend tussen 0,90 en 0,50. Aalstenaars Sedert 1 januari 1978 kon de sociale bouwmaatschappij 228 gezinnen huisvesten, waarvan 186 in de wijk Horebekeveld en 42 in andere vrijge komen huizen of appartementen. In 1978 werden aldus 56 gezinnen gehuisvest, in 1979 53 gezinnen in 1980 60 gezinnen en verleden jaar 59 gezinnen. Deze gezinnen waren over wegend afkomstig van Aalst, met Sint Jansstraat 5 (Houtmarkt) 9300 Aalst Tel. 053/21.49.38 name 200. (87 16 gezinnen kwa men uit de fusiegemeenten van Groot- Aalst. 5 gezinnen waren afkomstig uit de onmiddellijke omgeving zoals Mere, Erondegem, Kerksken, Hekel- gem en Dendermonde, terwijl tens lotte 7 gezinnen van elders kwamen, zoals 4 uit Brussel, 1 van Gent, 1 van Rumbeke en 1 uit Genk. (M.P.) Na amper twee werkjaren heeft het Aalsterse Centrum voor Gezinsplanning en Seksuele Opvoeding zijn deuren gesloten. Het maar niet komen van toch verhoopte overheidssubsidies, maakten een verdere werking onmogelijk. «Duivekeetstraat 38» is opnieuw een gewoon woonhuis. Of een (gereduceerde) C.G.S.O.-werking elders, op een gastadres, zal plaatsvinden is nog onzeker. Nadat op infostands in de streek kon dooms en vrije seksuele informatie voor hevige publieke diskussies kon den zorgen, kwam op 5 januari 81 ook in Aalst een C.G.S.O. «Aan de taboe-sfeer rond sexuele problematie- ken moest dringend wat gedaan wor den», stelden de initatiefnemers, die de daad bij het woord voegden. Naast individuele advies- en hulpverlening, ontstonden ook werkgroepen, werden info-avonden en trainingen georgani seerd,... maar bleven financiële zor gen de werking beknotten. Deze draaide geheel op vrijwilligers, een BTK-ster en een vrijgestelde van stempelkontrole. «We beantwoorden zeker aan een nood», stelt stichter Jan De Nijs, die verwijst naar gemiddeld twee hulpvra gen daags. Dikwijls heeft het met ongewenste zwangerschap te maken. De dichtsbijzijnde C.G.S.O.- werkingen zijn voortaan in Brussel en Gent te vinden. Aalst is op de C.G.S.O.- kaart weer een blinde vlek, tenzij de medewerkers elders nog zouden kunnen ondertrekken. De werkgroep alleenstaanden zal in elk geval van de H.A.K.- akkomodatie gebruik maken. Dat het de alternatieve hulpverlening in Aalst niet bijster goed gaat, is intus sen een' feit. Er is bv. nog de Wetswin- kel die tot nader bericht gesloten is, bij gebrek aan medewerkers. En dat gezondheidswijkcentra of genees- kunde-groepspraktijken zelfs nog niet ernstig overwogen zijn, zegt ook al veel. (P.D.) De stad Aalst wordt de jongste tijd niet vergeten door het Ministerie van Nederlandse Kuituur. Zo betaalde dit Ministerie zopas 5.395.065 fr. als tus senkomst in de restauratiekosten van het Hotel van Langenhove in de Kapellestraat. Rekening houdend met de repds betaalde som van 5.017.244 fr. betreft het hier toch niet onaardig geschenk dat de stad mocht ontvangen. Ook de in de verwarmings- en klimatisatiewerken aan het nieuwe kulutreel centrum kwam het Ministerie tussen en dit maal voor een bedrag van 28.800.000 fr. en een bijkomende som van 636.000 fr. Het riet dat geknakt werd hij zal het niet breken Wie stamelt wie pas leren opstaan en spreken die vinden geduld en eerbied. Voor ons zijt U Vlaamse soldaten een teken van veel heeft U afstand genomen. Zo veel zag U komen en gaan. Maar uw waarde zal niet worden ontnomen. Uw talent zal niet verloren gaan. Wij plukken vruchten soms van dorre bomen. Wij bewaken Uw roem, mag niet worden ontnomen. Uw talent mag niet verloren gaan. Een oog voor eenvoud voor de grote lijnen meer met bevrijding dan met zonde begaan. De blijde Geest waait bij ons bij de kleinen. Daarom blijven wij allen hand in hand strijden, tot het Vrede teken is ontstaan. Vlaams Blok Pieter Pots (advertentie) Ken je gemeente. Ken ook de gemeenten met dezelfde naam Aalst bij Sint-Truiden, Aalst bij Zandbommel, Aalst bij Eindho ven.. Wa s daar zoal te beleven Hebben ze daar ook karnaval, zijn ze ook zo chauvinistisch, is ér ook een stinkende water loop of hoe zit dat De Nieuwe Gazet van Aalst klopte aan bij de respektievelijke burgemeesters. Of ze niet wat over hun Aalst kwijt willen, want misschien kan de onderlinge band wel wat aangesnoerd... Misschien brengen inwoners van de «vier» mekaar wel 'ns een bezoek, wordt het toerisme aangepord, en zijn we voor we 't zelf weten aan t verbroederen In ons volgend nummer komt Aalst bij Eindhoven t Is een Kempisch kerkdorp, sinds 1923 gefusioneerd met Waalre. Een klein maar levendig dorp tussen vennen, akkers en weiden, bossen en heide Net zoals bij ons bestaat er een samenwerking tussen de ondernemers «Kleinood» noemt daar Ondernemerskontakt. Maar liefst 2500 arbeidsplaatsen zijn er, in Waalre (bijna 15000 inwoners). Er is véél te vertellen over dit kleine broertje, maar we houden het bij één foto. Volgende week de rest (P D.) Op 11 juli werd om 8 uur een eucharistieviering opgedragen ter nagedachtenis van de Vlaamse Oud-Strijders der beide wereldoorlogen. Gedurende het misoffer gingen alle leden van de Vlaamse Militantenorde het Brood der Heren ontvan gen. Op het einde van de mis ging iedereen ten offer, ter nagedachtenis voor dezen die hun leven gaven voor onze vrij heid. Bij het einde dankte de priester alle aanwezigen en werd de Vlaamse Leeuw gezongen. Bij het verlaten van de Kerk stonden een paar C.V.P.-vrienden opgesteld, waar de gekende Heer Pieters zich volgende woorden liet ontvallen «Ze moesten er in schieten Zou in Moorsel misschien een tweede De Vos wonen, die op de Vlaminen schoot, zoals bii de Vlaamse Wandeling in 's Gravensvoeren. Gezien het Vlaams Blok Pieter Pots. (advertentie)

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 4