SOLBEMOL AALST SLAAPT NIET nieuw nieuw Het kerkhof moet weg Blue Lake Jazz-Band bij Vredon nieuw Singels aan 90 fr. Nieuwe Gazet van Aalst - 30 juli 1982 - 5 INDRUKKEN VAN EEN EMIGRANT Bestsellers en andere aan onklopbare prijzen Sluierstraat 1 Tel.053/77 21 69 9300 Aalst (zijstraat L. Zoutstr.) SNELST EN GOEDKOOPST Dit is de recentste slagzin van één van de veelzijdige kunstenaars van Aalst, Mare De Bruyn. Hij is gekend om zijn sterke uitspraken, hard nekkige konsekwentie en estetisch-gefundeerde manieën. De allernieuwste kruistocht van Mare De Bruyn is gericht tegen het Aalsters kerk hof. De door fabrieken geproduceerde kitsch-monumenten vindt hij een aan fluiting van de piëteit. De tendens tot het plaatsen van gekommercialiseerde praalzerken is een inbreuk op zijn een- voudkultus. Zijn kunsttheorie is geba seerd op 4 hoofdwaarden eenvoud, engagement, het sociale en ascetisme. Een passende illustratie daarvan is zijn «tinnen pot met lepel». De daarvan uit stralende eenvoud die men alleen terug vindt in een paar Romaanse kapellen in Brugge, geeft het geheel een sakrale betekenis, maakt het los van zijn funk- tionele waarde. Het wordt een «objet trouvé», «ready-made» voorgesteld zou Marcel Duchamp gezegd hebben. Voor Mare De Bruyn is de waarde van een kunstwerk recht evenredig met de som van het aantal mensen dat het kunstwerk heeft weten te sensibiliseren. Noch die Romaanse eenvoud, noch dat sociaal-kommumkatieve vindt hij terug in de pralerige schijnkunst van het kerk hof. De zerken zijn dood, delen niets mee, getuigen van artistieke leugen. Met deze verontwaardiging richtte hij zich tot de Kommissie voor Landschap pen en Monumenten, tot de Stichting Koning Boudewijn... Tevergeefs, nie mand weet onder wie het kerkhof zou moeten ressorteren. Maar als het niet kan ongedaan gemaakt worden dan kan men toch vanaf nu deze kitsch-eskalatie doen stoppen Volgens Mare De Bruyn moet men beginnen vanaf de basis het kultuurbeleid. Dit zou er moeten voor zorgen dat er meer specialisatie ge beurd aan de akademie. Degene die ge schikt zijn voor één van de verschillende kunstambachten zou men moeten sti muleren en begeleiden naar dat doel. Het kunstambacht moet in ere hersteld worden. De muntslager, koperslager, pottenbakker, wever, grafikus en beeld houwer moeten in dienst staan van de gemeenschap, ledereen moet in staat zijn kunstambachtelijke produkten bij een vertrouwde ambachtsman te kopen, zonder het risiko te hoeven lopen om in het ootje genomen te worden door de routinemachines die epigonenwerk le veren. Teruggaan naar de middeleeuwse ge meenschapskunst en herovering van de kunstambachtelijke broodwinning zou uiteindelijk leiden tot de herschepping van een Aalsters kunstenaarsmilieu, dat nu verloren gegaan is. «Ons verenigingsleven is niets dan zui- pèn en vreten. De kunstenaarsvereni gingen zijn ofwel belangengroepen, waar iemand voorzitter wou worden, of wel zijn ze «gekleurd». Kies maar. De Aalstenaar wil over kunst spreken, en hij is nog niet aan kuituur toe». Tenslotte toont hij ons nog hoe een graf zerk zou moeten worden opgevat. Drie stappen bezinnen over de essentie, geestelijk konkretiseren van de idee en aanpassen aan de materiële limitaties Bijvoorbeeld een overleden leraar, die zich geleidelijk had ontplooid, op alle ni veaus ver geraakt was, een soort homo uhiversalis-type. Op zijn grafteken kwam «Wat gij doet, doet het goed Woorden die een mens misschien nooit heeft gezegd maar die zijn hele leven samenvatten en een boodschap zijn voor de volgende generaties. Een moei lijke taak om Mare De Bruyn ongelijk te geven als men ons heterogeen kerkhof overziet. Maar zal hij gehoor vinden of wordt hij onze laatste Aalsterse windmo lenvechter (WDBr) Alhoewel nog maar pas gestart, wordt onze nieuwe gazet reeds in talrijke uithoe ken van het land gelezen, meestal door uitgeweken Aalstenaars, die op de hoogte wensen te blijven van wat er reilt en zeilt binnen de stadsgrenzen. Eén van deze lezers, de heer Willy Haegeman uit Marke-Kortrijk schreef ons een brief, waarin hij zijn indrukken weergeeft over een kort verblijf in onze stad. Alhoewel reeds 20 jaar geemigreerd naar de streek van Kortrijk-Moeskroen viel het hem op hoe levendig Aalst nog steeds is, met veel leute en plezier. Zoals zovele anderen had hij ook van de zomerse temperaturen gebruik gemaakt om op één van de talrijke ter rasjes van de verkeersvrije Grote Markt een verfrissing te nemen? 'De Markt is een pareltje in vergelijking met zoveel jaren terug. Er is ruimte voor elkeen ook voor het kleine volkje dat hier rondravot als op een speel plein'' aldus de lezer Ook deze man ergert zich echter aan het doorgaand verkeer dat soms extra-snel uit de Nieuwstraat komt geraasd en ongehinderd via de Markt naar de Zoutstraat kan. Volgens hem zouden een paar fikse verkeersdrem pels, net vóór het oprijden van de Markt, de snelheden materieel tot ongeveer 30 Km uur moeten beper ken Tevens vraagt hij meer kontrole op het onstellend geknetter van zinloos gasgevende jonge motorrijders. Deze emigrant'' uit de streek van Kortrijk werd ook getroffen door de erbarmelijke staat waarin de Aalsterse voetpaden verkeren. Deze leveren vol gens hem het hoog en puntig ge schoeid vrouwelijk schoon heelwat handikaps Daarbij zijn deze stoepen alom bezaaid met hinderlijke palen van alle slag die met enige zin voor voetgangers-konfort, op de rand van de stoep moesten geplaatst zijn geweest aldus de briefschrijver. Deze werd trouwens ook getroffen door een houten afgeknotte paal die op de hoek van de Nieuwstraat en de Hopmarkt krimineel verraderlijk en gevaarlijk, 10 cm uitsteekt boven de begane grond." Tijdens de zater dagse markt zouden trouwens heel wat kopers over dit uitsteeksel reeds gestruikeld zijn. Verder wijst de heer Haegeman erop dat heel wat straten er bevuild bij lig gen Nergens is er enig spoor van vuilbakken zo merkt hij nog op. Het schrijnend tekort aan enig groen rondom de Markt vergal(le)t en ver grijst het anders koket centrum; wraakroepend in een stad die toch de apostel van het groen (Minister Galle) huisvest." zo lezen wij verder. De Kortrijkse lezer werd op vrijdag avond 4 juni jl. ook getroffen door een speciale attraktie op de verkeersvrije markt. Een jonge werkloze was een deel van de Grote Markt aan het afschrobben, hierbij met zijn "rooie" dopperskaart zwaaiend en roepend: Ik wil werk Zie eens hoe ik zou springen moest ik werk krijgen en "Ik werk in t zwart (donker) aan de stad! Dit ludiek, verfrissend protest viel blijk baar in goede aarde bij heel wat om- staanders. Nee Aalst slaapt niet,! aldus onze lezer die van oordeel is dat Aalst nog steeds borrelt van vitaliteit, geestig heid en karnavaleske uitbundigheid, ook in deze krisisperiode. Tot slot stelt hijk voor dat het stadsbestuur in het kader van het derde arbeidscircuit enkele personen zou aanwerven om wat meer netheid, orde en fraaiheid in het stadskader te brengen. (M P.) Nog maar pas zijn de exames achter de rug, of de jeugd trekt er op uit. Dit is niet alleen het geval hier in Vlaanderen, maar ook in het buiten land. Zo was Expressiegroep Vredon v.z.w. gedurende vier dagen gest- groep voor de Blue Lake Jazz-band, een jeugdgroep waarvan de oudste muzikant nog geen 18 jaar oud was. INTERNATIONAAL Expressiegroep Vredon was dit jaar reeds tweemaal gastgroep van Zuid-afrikaanse koren. Dit in het kader van het drieweken- durend tournee dat Vredon vol gend jaar maakt in Zuid-Afrika. Eind juni was de Blue Lake Jazz- Band te gast. En op woensdag 25 en donderdag 26 augustus is de groep gastheer voor een vijftig- koppige internationale Poolse dansgroep. Naast het ontvangen en begeleiden van internationale groepen treedt Expressiegroep Vredon zelf ook veelvuldig op in het buitenland. Vorig jaar werd een drielandentournee gemaakt doorheen Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk. In de voor bije junimaand was de groep elk weekend aktief in Frankrijk. Van 30 juli tot 17 augustus staat terug een drielandentournee op het programma. Ditmaal wordt het Noord-Duitsland, Denemar ken en Zweden. BLUE LAKE The Blue Lake fine art camps, is een Amerikaans familie-initia tief. Jaarlijks, tijdens het zomer- kigen. Expressiegroep Vredon zal in 1985, op uitnodiging van Blue Lake fine art camps, een tournee maken in Amerika. The Blue Lake Jazz-Band. (SJ) verlof, kunnen duizenden Ame rikaanse jongeren in de prachtige bossen rond het Blue Lake (Blauwe Meer) genieten van een kreatief jeugdkamp. De moge lijkheden aldaar zijn velerlei Jazz, klassieke muziek, ballet, koreografie,... Jaarlijks worden uit deze massa 250 deelnemers geselekteerd die een studiebeurs krijgen voor een tournee door heen Europa. De Blue Lake Jazz-Band bestond uit 25 s<=JuK" Op woensdag 25 augustus orga niseert Expressiegroep Vredon in de Feestzaal van het Vrij Tech nisch instituut een Poolse avond met de bij hen te gast zijnde internationale dans- en zang groep. Aanvang: 20 u. Kaarten voor deze avondvullende show zijn te verkrijgen op het sckreta- riaat van Expres^cgroep Vredon v.z.w. .xoeelstraat 17 te Aalst. Tel. 053/77 93 67. De inkom bedraagt 100 fr. (SJ) Behalve slogans heeft de CVP, De laatste tijd ook een hitparadenummer mee «Ein bischen Fraude» dat heb je al gehoord, lijkt wel voor haar geschreven, woord voor woord. Nationaal hebben ze VDB op kop, en aan de kust zit er ook een in de fraudetop. Gemeentelijk heeft ze ook al kandidaten, die 't lonken naar 't gemeenschapsgeld niet konden laten. Ze zingen dan ook in het OCMW uit volle borst de vernoemde schlager mee Gelukkig zit er een vakantie tussen, ze hopen 't vuur vóór de verkiezingen te kunnen blussen. Om 't groot verlies wat in te dijken interpelleerde Willems al over middelen om de kas weer te verrij ken hij stelde het vermanend aan de kaak, dat nu nog zomaar beslissingen nemen, niet meer gaat. Verder maakte hij iedereen erop attent, dat 't personeelskader nu beter geen opvullingen meer kent. Daarmee zijn de OCMW-zorgen echter niet van de baan, Ghis zal een stok moeten zoeken om d'eigen hond te slaan Perversje Rolling Stones "Still a life" 390 fr. Duran Duran "Rio" 360 fr. Roxy Music "Avalon" 385 fr. The Steve Miller Band "Abracadabra" 370 fr. Crosby Stills en Nash "Daylight again" 345 fr. Simon and Garfunkel (dubbel L.P.) "The concert in Central Park" 550 fr. Men at Work 325 fr. U2 "October" 365 fr. Kid Creole and the Coconuts "Tropical gangsters" 365 fr. Jackson Browne "Running on empty" 330 fr. Talking Heads (dubbel L.P.) "The name of this band is..." 499 fr. Joe Cocker "Sheffield Steel" 345 fr. Joan JettfrCthe blackheads "I love Rock 'n 'roll" 345 fr. Shy Dunbar "Shy-go-ville" 345 fr. Fleetwood Mac "Mirage" 345 fr. Bill Nelson "The love that whirls" 390 fr. Allez Allez "African Queen" 260 fr. Adrian Survitz "Classic" 360 fr. Rock Rally '82 325 fr. Iron Maiden "Number of the beast" 360 fr. Judas Priest "Screaming for vengeance" 345 fr. April Wine "Power Play" 385 fr. Scorpious "Black out" 385 fr. en... The Machines, Paul Mc Cadney, Tom Verlaine, Queen, A.B.C., Toto, Simple Minds, Gang of Four, Coft Cell, J. Geilsband, Reo Speed wagon, enz..., enz...

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5