Moorselse «Berg-kermis» herleeft I LAUREN' BOSSTRAAT 47 1790 HEKELGEM Herdersem Baardegem Meldert Moorse! Meldertse socio-kulturele infrastruktuur onvoldoende EDDY FRANS JANSEGERS CENTRALE VERWARNliNG SANITAIR 053/21 08 88 TAXI DAG EN NACHT PONTWEG 57 9390 HERDERSEM-AALST tel. 053/77.51.34 Baardegem Herdersem Meldert Moorsel 21 74 21 Nieuwe Gazet van Aalst - 6 augustus 1982 - 11 Waar is de tijd dat Moorsel-Berg, in de euforie na wereldoorlog II, kermis vierde zoals niet één andere wijk De tijd dat Benoit Vermeiren, momenteel in het Herdersems rusthuis verblijvend, als "wijkburgemeester van den Bèrg", be kleed met de attributen van het meiersambt, gedurende drie volle dagen de plak zwaaide over "den Bèrg en omliggende gewesten"? De tijd dat een (historische) stoet over "den Bèrg" trok. De tijd ook dat saxofonist Benoit Peirlinck het wereldrekord veroverde en in de stoet de gemeente werd rondgevoerd. Schone liederen duren echter niet lang en na een reeks hoogtepunten raakte Bergkermis in verval. Van een evenement dat ver buiten de grenzen van de gemeente weerklank vond en waaraan menig passant op de Aalster- sesteenweg zich optrok bleef langza merhand buiten de naam "Berg kermis'' niet zo veel over. Tot een decennium terug gestart werd met een wielerkoers, wedstrijd die ver leden zaterdag aan de elfde editie toe was op de Moorselse "acht" en waar bij heel wat volk op deze zonnige zaterdagnamiddag uit de ruim 50 deel nemers Hammenaar Ronny Metde- penningen de palm zag grijpen. Vóór vier jaar kreeg de kermis echter weer een dimensie te meer toen in zaal Breughel gestart werd met een kermis-T. Dansant. Een echte gedaante verwisseling kwam er echter toen men er zich in het lokaal van "De Stanzachersde dinamische wieler- toeristenklub die verbroederd is met het Tirolerdorp Stanzach in het Lech- tal waarheen zowat elk jaar wordt getrokken. - ook reeds met de fiets - eens echt ging mee moeien. Voorzitter René Podevijn, sekretaris Omer Beeckman, penningmeester Norbert Vinck en een aantal aktieve bestuursleden samen met de niet te onderschatten lokaalhouder Paul Peirlinck staken de koppen samen en schonken de kermisfestiviteiten op de eigen wijk weer de glans van weleer. Na de koers verleden zaterdag werd verzamelen geblazen in "t Schuur- ken want men wilde ook de gastrono mische toer op ovenkoeken zoals in een echte Faluintjesgemeenschap past en daarna barbecue, aanhakend bij de huidige trend waarbij dan zowel het verleden als het eigentijdse ruim aan bod kwamen. Daarna werd het dan een daverende T.-Dansant met het muzikaal trio Benoit Peirlinck, Eddy Merckx (van Baardegem Mare Callebaut en drummer Alfons Peirlinck met af en toe een gastoptre den van de lokale trompet(s)ter Nina Van der Vorst. Een alleszins zeer ge slaagde avond. Om van de kleine uur tjes niet te spreken Zondagavond was dan de hele wijk in feeststemming die kulmineerde in een eveneens gelukte T.D. in zaal Breu ghel met D.J. Emig. En maandag was men het vieren nog lang niet beu. Begonnen werd met een zielmis voor de overledenen van de Berg en aanpalende straten waarna s namiddags een kaatslutte plaatsvond in de Baron de Meirstraat met ploegen van 'De StanzachersJeugdklub Alewin", "Rapid Moorsel" en "Moor- sel Dorp". Een attraktie die eveneens veel volk lokte. Een kermis met aktiviteiten voor jong en oud waarbij zowat iedereen aan zijn trekken komt. En als men dan even denkt aan wat Baardegem met zijn Faubourg-stoet vermag, is het dan ijdei te dromen van een herleven van de Moorselse "Berg-kermisstoet" in 1983 Is Meldert in de rij van de Aalsterse deelgemeenten met zijn 2763 inwoners (op 31.12.76) een middenmotor, ook met het aantal socio- kulturele lokalen per inwoner (8 voor 2700 of 1 per 345) benadert het zeer dicht het algemeen gemiddelde van Groot-Aalst (1 per 350). In absolute cijfers telt het volgens de studiedienst «Aalst 2000» (die een omvangrijke studie hield i.v.m. de socio-kulturele infrastruktuur in Groot-Aalst) echter op Erembodegem-Terjoden na met slechts 8 lo kalen het kleinste aantal van gans Groot-Aalst. Lokalen die bovendien dan nog tot slechts 6 kategorieën, behoren. Een unieke witte bruidswagen Ceremonie Bediening gratis Moorselbaan 328 AALST De bekende Meldertse toneelgroep «Claerhaegse Comedie» is trouwens met openluchttoneel begonnen gedeel telijk wegens het ontbreken van valabe le toneelinfrastruktuur. Anderzijds is van het geplande kultureel centrum type D dat voor een zoet prijsje te Baardegem voor de Faluintjesstreek kon worden gerealiseerd doch dat dat bij de Aal sterse bestuursmeerderheid blijkbaar geen genade vond, niets in huis geko men. Komt daar nu nog bij dat één van de twee zalen, lokalen voor muziek maatschappijen en heel wat andere verenigingen, nu sinds een maand geslo ten is. Café «Ons Huis» bij Wwe Van Mol, een ideale ontmoetingsplaats voor alle Meldertenaren sinds de politieke veten stilaan verdwenen, en waaraan een zaal was gekoppeld, is immers dicht. Waar Meldert vroeger in de nabij heid van kerk en dorpsplein heel wat herbergen had is er nu géén enkele meer. Waarover beschikt men te Meldert Als akkomodatie voor verenigingsleven met zaal rest nu nog alleen de zaal Van den Broeck, 153 m2 groot, met een vast podium van 54 m2, geschikt voor mu ziek- en toneelrealisaties. «Ons Huis» houdt nog wel de zaal van 180 m2 ter beschikking van de Kon. Fanfare. Het Parochiecentrum, enkel open op za terdagavond en zondag en wellicht op proef nu ook op vrijdagavond, heeft een Ekonomisch en fiskaal raadgever Verzekeringen Financiële verrichtingen grote gelagzaal, vergaderlokaaltjes, een «stal» die eigenlijk een soort bar is en twee paviljoenen voor de scouts. In het dienstcentrum is de biblioteekfili- aal ondergebracht en naast burelen voor gemeentebediende en veldwach ter is er het lokaal van het Humanistisch Verbond en het archief. Voor andere verenigingen resten er geen mogelijk heden. De gemeentelijke lagere school stelt haar 200 m2 grote turnzaal ter beschikking van turnklub en volleybalklub. Feesten van diverse verenigingen hebben er eveneens plaats en om de vier jaar gebruikt het N.C.M.V. alle lokalen voor haar jaarbeurs. De 105 m2 grote turnzaal van de vrije school wordt niet ter beschikking ge steld van derden. Wat en hoe Qua eigendom zijn «Ons Huis». «Café Van den Broeck», het Parochiecentrum, de Scoutslokalen en de vrije school privé-eigendom die in de exploitatielast minder dan 30 overheidssteun ont vangen B i bl ioteekf i I i aalgemeenteschool en dienstcentrum zijn overheidseigendom en ontvangen meer dan 90 over heidssteun Parochiecentrum en vrije school heb ben een levensbeschouwelijk-organisa- torische band. De cafés «Ons Huis» en «Van den Broeck» en het scoutslokaal hebben geen extern relatiepatroon. Biblioteekfiliaal. gemeenteschool en dienstcentrum zijn verbonden met de stedelijke overheid. Privé-beheerd zijn beide cafés, het scoutslokaal, de vrije school en paro chiecentrum. Wat ontbreekt Meldert beschikt niet over - een socio-kultureel centrum - akkomodatie voor verenigingsleven zonder zaal - typische zalen voor feestelijkheden en manifestaties - een verenigingslokaal - een sportzaal - rijksonderwijs Lokalen «akkomodatie» voor vereni gingsleven met zaal» worden voorna melijk qebruikt voor bruiloften of bals. (Hm) vrijdag 6 augustus Voetbalfeesten op het voetbalplein «Steenland, Kerkstraat» 15 u.gratis koffietafel voor gepensioneerden en gehandikapten uit de omlig gende gemeenten. 16 u.optreden van Fons Cras en het kabaret «Holder de Kolder» 19 u: optreden van Paul Severs met zijn danseressen zang, dans, spektakel Inkomprijs50 fr. vanaf 19 u. eetegelegenheidvarkens en kippen aan 't spit, brochettes zaterdag 7 augustus Voetbalfeesten van «Vlugge Jongeren», Steenlandterrein 14 umatch V.J. - S.K. Opwijk (miniemen) 15 u match V.J. - S.K. Opwijk (knapen) 16u.30: Veteranentornooi met spelers uit Baardegem, Moorsel, Lebbeke, Nij- verseel. Eetgelegenheid: varkens en kippen aan t spit brochettes T- Dansant met Radio Vrij Aalst en D.J. Tommy van Vlaanderen. Verder volks spelen, muziek en dans. zondag 8 augustus Voetbalfeesten: 10 u.match V.J. - V.C.E. Mazenzele (scholieren) 11 u.30 vanaf 11 u.30 volledige maaltijd te bekomen 15 u.match V.J. Baardegem II - Baasrode II 1 7 u.match V.J. Baardegem I - Baasrode I (match geldend voor Kampioenschap der Denderstreek), beker geschonken door «De Vonckisten». 21 u.optreden van stuntman en boeienkoning Joe Alcatraz, T.D. met D.J. Theo Doorlopend volksspelen, muziek, dans. zondag 8 augustus V.T.B.-V.A.B.wandeling langs het Keilandenpad te Sinaai. Start aan de kerk aldaar te 15 u. zaterdag 7 augustus Parochiecentrum: Ontvangen U dit weekend Astrid en Gustaaf Rossignol. Jubilea: vierden hun 50-jaar huwelijk Richard De Boeck, (Hoboken, 11.11.1904) en Antonia De Block (Moorsel 2.08.1903) August Beeckman (22.12.1912) vierde zijn 50-jarig sipschutterschap en werd door waarne mend burgemeester Eddie Monsieur plechtig gehuldigd. Expo: in het Affligems Kultureel Centrum. Opening van deze tentoonstelling van werken van Edgard Heirman te 16 u. Papierophaling door de scouts «Hopduveltjes» vanaf 9 u. zaterdag 7 augustus Pieter Koelewijn in reuzetent aan der Aalstersesteenweg bij «Lusterie Troch» ten voordele van de Vriendenkring «Onze Kinderen» die een 80-tal gerechts kinderen plaatst in het instituut te Erembodegem aan de Termurenlaan. Drive-ln-Show met zijn Rockers en Radio Vrij Aalst. Hobby-expo vandaag en morgen van 10 tot 20 u van werken van de Derde Leedftijd in het Parochiehuis, zondag 8 augustus Veaettenparade in de feesttent met te 19 u Willy Sommers en verder Paul Ander son, Henri Spencer, Benny Scott, Rapy Payne, Juli Kabas, Jesse Praesly, Cjris Clark, Jack Lyne, Rudi Sulvester, te 23 u. John Terra, Anita Lionie en de Elektronica's. Presentatie Eddy Verney en Wiet van Bèveren. maandag 9 augustus Derde leeftijd: elke dag tot en met vrijdag 13 oogst feest vanaf 13 u. zaterdag 14 augustus Drive-ln-Show van Radio Maeva met Bobby Prins en zijn Orkest zondag 15 augustus Will Tura in de feesttent aan de Aalstersesteenweg te 19 u met Drive-ln-Show van Radio Hofstade. maandag 16 augustus Nacht der Vrije Radio's vanaf 19 u. m.m.v. zowat alle vrije radio's van de streek

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 11