Boon's ondergang der kasteelheertjes A Boon bezoekt de Praatgrage Gezusters L... (deel III) FIRMA DELDI 16 - Nieuwe Gazet van Aalst - 6 augustus 1982 Een afgebroken leven, een onvoltooid verhaal... Matthijs Piet Fabricatie voor zuiderse gerechten, kroketten en delicatessen Specialiteit van diverse lasagne Import verse ansjovis Artisanaal bereid Levering gratis Oude Gentbaan 40, 9300 Aalst tel. 053/77.45.66 (wordt vervolgd) Erich Van der Eist Vorige keer vertelden we over Jozef de Vis en wat L.P. Boon over hem hoorde tijdens zijn gesprekken met (ver meende) erfgenamen. We volgen de auteur verder tijdens zijn speurtocht. Uiteindelijk praatgrage ooggetuigen, ook voor L.P. Boon, waren de gezusters L... «Ik ken de VISJES tot op de graat». Had één van de gezusters nog heel beeldrijk duide lijk gemaakt, aan de stof vergarende schrijver, hoe betrouwbaar en autentiek haar getuigenis wel moest zijn. Het was voor Louis Boon een lange weg geweest naar dit wonderlijke, hun herinneringen ophalende en herschik kende, stel oud-bekenden, oud-vriendinnen van de kinde ren De Vis. Niet zonder moeite Uiteindelijk praatgrage oogge tuigen, ook voor L:P. Boon, waren de gezusters L... «Ik ken de VISJES tot op de graat», zo had één van de gezusters nog heel beeldrijk duidelijk gemaakt, aan de stof vergarende schrijver, hoe betrouwbaar en autentiek haar getuigenis wel moest zijn. Het was voor Louis Boon een lange weg geweest naar dit won derlijke, hun herinneringen ophalende en herschikkende, stel oud-bekenden, oud-vriendinnen van de kinderen De Vis. Op het adres wat eerst was bezorgd bleken zij inmiddels niet meer te wonen. Veel meer dan dat zij, naar men had gehoord, naar Ewaren verhuisd, kon men in de buurt van hun vroe gere woonplaats niet achterha len. Het was duidelijk dat deze dametjes weinig kontakt met hun onmiddellijke nabuurschap hadden gehad. Zij moeten er ongetwijfeld als een tikkeltje wereldvreemd zijn beschouwd. Het leek dat men er niet weinig over verwonderd was dat iemand THRUE CONFESSION Thrue Confession is een merkwaardige film over twee broers - de één is politieinspekteur - de ander is priester - die door hun ambitiedrang frontaal tegen elkaar aanlopen. De priester maakt karriére in de kerkelijke hiërarchie en is precies door zijn funktie van financieel verantwoodelijke ver afgedwaald van wat het priester zijn inhoudt. De politieinspekteur is hardnekkig op zoek naar de moordenaar van een jong meisje en bewerkstelligt in zijn fanatiek onderzoek de ondergang van zijn broer doordat hij op een net van hele en halve korruptie botst, waarbij ook de priester betrokken raakt en zijn karriére definitie gebroken ziet. Op die manier eindigt hij als een oude, eenvoudige priester in een vergeten parochie aan de Mexikaanse grens De geschiedenis leert dat de overlevingskracht van de kerk zeker evenveel gelegen is in de Kerk als instituut als in haar boodschap. Achter de eredienst, achter de zielezorg staat tenslotte een organisatie, een hiërarchie en die moet zich wel met aardse dingen bezighouden. Wat een priester in een parochie op kleine schaal doet neemt steeds groter afmetingen aan naarmate men hogerop gaat. in die wereld komt de priester in Thrue Confessions terecht Aanvankelijk doet hij wat men hem FEESTPALEIS Les Sous Doues En Kwotatie 0. Joe Super Karate. Kwotatie 0. Hot nights of Caligula. PALACE Odds and Events Kwotatie 0. Thrue Kwotatie XXX. Rouck an Roucky Vacances. Confessions 0 onbelangrijk, X matig. XX goed. XXX zeer goed, XXXX niet te missen. uit het verre Erembodegem was gekomen om deze niet goed bij hun hoofd zijnde, rimpelige, oude dametjes te komen opzoe ken. Om de verplaatsing niet meteen geheel als onverrichterzake te moeten beschouwen werd beslist om de terugtocht dan maar over de stad E.... te laten verlopen, en er op zoek te gaan naar de zusjes L... Met de bereidwillende hulp van het plaatselijk politieapparaat kon het nieuwe verblijf van de beide dames vrij vlug worden gevonden. Zij bleken er op een soort kas teeltje te wonen waar zij inge trokken waren als huishoude lijke hulpjes en gezelschapsda mes. vraagt en naarmate hij stijgt in de hiërarchie nemen ook zijn ambities toe. Verantwoordelijk zijn voor de financies is een belangrijke post en een mogelijke springplank naar hogerop En dan doen er zich gebeurtenissen voor die dat bestaan door elkaar halen, die hem doen beseffen waar hij mee bezig is, hoever hij verwijderd is van het eigenlijke motief van zijn priester-zijn, terwijl hij ook de noodzakelijkheid inziet van zijn werk. Dat is het dramma van de film. Deze film wordt daarenboven gedragen door twee grootmeesters uit de Amerikaanse film Kameleonakteur Robert De Niro is voor de gelegenheid in de priesterkleren gekropen en zijn prestatie is fenomenaal goed en volledig afgewerkt De politieinspekteur Robert Duvall die netjes insspeelt op wat Robert De Niro weet te presteren, technischRegieUlu Grosbard. Scenario John Gregory. Fotografie Owen Roizman. Vertolking Robert De Niro. Robert Duvall, Charles Durning, Jack Amsterdam e.a. U.S.A. 1981 Kleur 108 minuten PROGRAMMATE Het blééf echter tegen zitten die dag. Toen de schrijver zich aan- melde werd hem verteld dat zij er niet waren. Boon diende ook hier onverrichterzake zijn weg terug verder te zetten. Wel had hij er een telefoonnummer aan overgehouden. Zo kon hij de volgende dag reeds de dames in kwestie telefonisch bereiken. Hij slaagde erin om, zonder veel enthousiasme van hun kant, een afspraak te maken. In tegenstelling met wat werd verwacht uit de informatie die Boon had ingewonnen voordien, bleken de als zeer spraakzaam en mededeelzaam voorgestelde zus jes L..., in de verste verte niet ook maar enige bereidheid te vertonen om hun verhaal te doen. Het was duidelijk dat ze om een of andere reden wantrou wig bleven. Wijselijkheidshalve besloot Boon dan maar om er de tijd even over heen te laten gaan en een betere gelegenheid af te wachten. Derde keer goede keer Er zou een tweede bezoek vol gen. Maar ook bij deze gelegen heid verliep het geheel weinig bevredigend. Weliswaar ontmoedigd door de vorige ervaringen, maar niette min aanvoelend dat daar belan grijke informatie voor het grij pen lag, zou Louis Boon toch opnieuw op bezoek gaan bij het tweetal. Op 7 mei 1979 ging het dan een derde keer die richting uit. Kort na de middag zou hij er aankomen, samen met zijn schoondochter die hem zoals gebruikelijk had gevoerd. Alles scheen deze keer stukken beter op te schieten. Tegen vijf uur aan die namiddag zou Louis Boon, deze keer zichtbaar tevre den, het overvloedig herinnerin gen ophalende tweetal verlaten. Hij zou ze niet meer weerzien... Bij het terugrijden had hij, nog even in gedachten vertoevend bij het zopas gebrachte bezoek, de betekenis ervan voor hem met de volgende woorden duidelijk Terwijl mijn vrouw, Jeanneken, zich gereed aan het maken was om het huis uit te gaan en slechts met een half oor luisterde, had hij haar nog zo iets gezegd als «Nu weet ik hoe ik het moet doen». En toen zij hem in er haast nog had toegeroepen «Louis, ik ben dan weg», had hij haar nagewuifd met het half grommend verzoek«Sluit de deur maar af want ik wil rustig kunnen werken terwijl gij weg zijt naar de coiffeuse». Het was donderdag, de tiende Mei 1979.... Met de verzamelde nota's voor hem op de schrijftafel en de halve velletjes waarop hij zijn «Kasteelheertjes» aan net uit schrijven was onder zijn hand, gemaakt«Ik had neit meer gedacht er nog iets uit te krijgen en het is tenslotte toch gekomen. Nu ik dacht dat het niet meer de moeite waard was, komt het toch nog». Louis Boon moet heel wat te ver werken hebben gekregen na zijn laatste bezoek aan de gezusters L... Hij moet niet meteen heb ben zien zitten hoe hij het alle maal bruikbaar kon gaan orde nen, al datgene wat hij in losse flarden had horen vertellen. Het heeft hem ongetwijfeld zeer sterk bezig gehouden Het is nu gedaan met De Vis Sinds het bezoek aan beide dametjes was Louis Boon bijna ononderbroken bezig geweest met het verwerken van de woor denstroom aan opgehaalde herinneringen die het ineens praatgrage zusterpaar kwijt had gewild. Zijn geest draaide op volle toe ren en hij had heel wat te doen met het verwerken, herschikken en onderbrengen van de losweg gespuide en vergaarde gegevens. Hij was er een paar dagen stil bij gebleven. «Hij is wat aan het uit broeien», zegde men rondom hem en men zorgde er voor hem niet te veel voor de voeten te lopen. Donderdagmorgen dan, de mor gen van die donderdag waarop hij was uitgenodigd op de Zweedse ambassade, leek het sti laan duidelijk te worden voor hem hoe het nu verder met dat De Vis gedoe moest. Hij zou er meteen aan doorwerken. Terwijl Jeanneken naar de kapper ging, want ze kon toch niet zómaar die ambassadeheren onder ogen komen, had hij de gelegenheid om nog in der haast wat neer te schrijven en vast te leggen wat hem in het hoofd was opgeko men die ochtend over het verder verloop van het verhaal. was het verhaal, zijn verhaal, ineens afgebroken. Het kan half elf geweest zijn of iets later toen zijn vrouw terug thuis was gekomen. Zij wist dat hij aan het werk was en hield zich nog onledig met een en ander tot hij zelf opduiken zou. Het bleef echter stil in de werk kamer. L.P. Boon was niet meer... Tenslotte moesten die dingen op zijn schrijftafel er zo niet blijven bij liggen. Als stille en stomme herinneringen aan die laatste ogenblikken bleven zij alleen maar de levenloosheid van ges tolde woorden oproepen. En in een haastig impulsief handelen werd alles wat op de grote schrijftafel was blijven liggen samengeraapt en in een grote omslag, die even grauw was als de verslagenheid, opgeborgen en weggelegd, «'t is nu gedaan met De Vis», was het grimmige kom- mentaar van Jeanneke. Zoals zij die zin met een ingehouden mateloos verdrietige boosheid had weggeslikt kon men een ondertoon van verwijt aan het adres van heel het De Vis gedoe niet ontgaan. Sinds die dag is er niet veel meer gepraat over «De Vis» als Jean neke er bij was Wie het van dichtbij had ervaren voelde onderhuids aan dat dit niet kon. Er rustte zo iets als een soort taboe op het onderwerp. Zonder dat dit ooit was uitge sproken werd stilzwijgend begre pen dat men het heengaan van Louis niet kon losdenken van datgene waar hij tot op het einde mee was bezig geweest. Louis Boon's laatste verhaal was inderdaad afgebroken bij zijn zoektocht naar een uiteindelijk doordringen naar een levend ver leden van doodse grootheid, een verleden leven van vruchteloze zelfbevestiging, van voorbe stemde nutteloosheid.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 16