Schepen Hooghuys «Hier is elke schepen eigenlijk een staat inde staat.» ELFI Jacht open op Aalsters stadhuis DE GEELKUIF 't Spel begint... Gemeenteraadsverkiezingen Vogelhandel Bloemenhandel M Diverse kooien voor vogels Alle soorten zaden voor vogels - kippen enz... Bloemen - plantgoed - planten Ruime keuze van verse snijbloemen Kinderschoenen TECHNISCH instituut' ANNEESSENS 4 - Nieuwe Gazet van Aalst - 6 augustus 1982 Edgard Hooghuys is S.P.-er, oud-burgemeester van Nieuwerkerken, schepen van sociale zaken en ambtenaar van de burgerlijke stand. Met hem praatten we over de fusie, de pensioendienst, het O.C.M.W. en de begraafplaatsen. De fusie is een wandaad. «De fusie is duidelijk een flop. Voor de buitengemeenten was het nefast om met Aalst te fusioneren. Wat de finan ciële kant van de zaak betreft zijn de buitengemeenten putvullers geweest. De buitengemeenten hadden allemaal een sluitende begroting. Men heeft wel zwaar geschermd met het feit dat er zware leningen waren. Maar die leningen waren in de begrotingen opgenomen en de afkortingen waren voorzien. Wat de menselijke kontakten betreft had ik me nooit voorgesteld dat de ver wijdering tussen het bestuur en de burger zo groot zou worden. Dat is wel het ergste. Merkwaarig is hoe bepaalde ingrepen zo'n gevolgen kun nen hebben. De enige oplossing voor dit probleem, wat een utopie is, is de terugkeer naar de vroegere toestand. Defusioneren dus Vroeger was de burgemeester de centrale figuur in de gemeente. Hadden de mensen een probleem dan konsulteerden ze de burgemeester. Hier is elke schepen eigenlijk een staat in de staat Je werkt zó indivi dueel in zoverre dat je, als ik het scherp mag uitdrukken, naar een riva liteit groeit. De collegialiteit In het begin gaat dat goed, maar na drie vier jaar verwatert die collegialiteit en ieder doet zijn job. Dat vind ik spijtig. De enigen die bij de fusie baat hebben - is het personeel. Er zijn kaders ge- kreëerd, er waren bevorderingen waar men in kleine gemeenten niet moest op hopen. De ganse administratie van Nieuwerkerken, voor een bevolking van 6000 inwoners bestond uit een gemeentesekretaris, een ontvanger, een opsteller, een klerk en een tewerksgestelde klerk. Op het sche penkabinet heb je nu een sekretaris, een adjunkt-sekretaris, twee direk- teurs en ga zo maar door. Ten overstaan van de bevolking is de fusie negatief uitgevallen. Een bou- waanvraag bijvoorbeeld werd in een kleine gemeente onmiddellijk behan deld. Nu duurt dat drie tot vier weken.» Sociale zaken en burgerlijke stand. «Administratief gezien liggen burger lijke stand en sociale zaken zeer dicht bij elkaar Burgerlijke stand houdt onder andere inbevolking, militie, stempelkontrole en begraafplaatsen In elk van die departementen zijn er sociale zaken die administratief moe ten benaderd worden. Mijn pensioen- dienst bijvoorbeeld heb ik totaal uitge werkt in funktie van het sociale. Van op dat ogenblik dat de pensioenaan vraag wordt ingediend, wordt het dos sier hier behandeld. En krijgen de aanvragers van mij een brief dat het dossier doorgestuurd is naar de kas Zo weten ze dat het op de rol staat. In die brief staat ook dat indien de aan vrager achteraf nog inlichtingen moet verstrekken hij altijd bij ons te rade kan komen Voor de gemeenteraadsverkiezingen heh ik een primeur. Met de verkiezin gen gaan we stemmen per distrikt. In de deelgemeenten veranderd er niets, er blijft één stembureau. Maar klein Aalst wordt opgedeeld in distrikten. Iemand die langs de kant van Moorsel woont zal niet naar de andere kant van de stad moeten Het gezin zal in het zelfde bureau stemmen. Er zijn voor het ogenblik 12 distrikten in totaal, 8 in de deelgemeenten en 4 in Aalst». Is er geen overlapping tussen uw departement sociale zaken en het O.C.M.W. «We mogen geen parallelle initiatieven nemen Het O.C.M.W. bestaat een beetje op zichzelf Met dat voordeel voor hen en het nadeel voor de bevol king dat alle vergaderingen van het O.C.M.W achter gesloten deuren plaatsvinden Niemand kent het O.C.M.W. au fond (grondig, n.v.d.r.). Wel is er een schepen, schepen Blom- maert, die de schakel is tussen het O.C.M.W. en stadsbestuur omdat er nog een bepaalde voogdij is. Maar al het geld dat het O.C.M.W. moet heb ben, moet het krijgen van de stad. De Schepen Edgard Hooghuys. stad moet het hen geven en heeft enkel een adviserende funktie. Het O.C.M.W. moet normaal alles op de gemeenteraad brengen. Indien wij een negatief advies zouden geven dan kan de zaak nog altijd naar de provincie verwezen worden. En zegt die ambte naar t is in orde» dan komt het er toch door.» De begraafplaatsen Meneer Willems heeft destijds gezegd dat ik door het gebruik van de term begraafplaatsen de intentie had de benaming kerkhoven te ontkristelij- ken. Dat vind ik erg dat dat wordt beweerd. Ik heb het hoogste respekt voor elk gedacht. Op een kerkhof lig gen alle gedachten zowel gelovigen als ander-gelovigen. Als ik de term begraafplaatsen gebruik dan is dat omdat de wetgever het zo voorschrijft. Rond het kerkhof van Meldert zijn al veel peri kelen geweest. Inderdaad. Wij hadden de beste inten ties voor dat kerkhof. De eerste inten tie was een kerkhof aan te leggen in de Putstraat. Het is niet doorgegaan om verschillende redenen, zo was de eigenaar er niet voor te vinden. Uitein delijk hebben wij op de Langeweg een perceel kunnen verwerven, dat op 1 km200m van de kerk ligt. In deze 1. Het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn is er niet alleen meer voor behoeftigen. Om ook bij het gros van de bevolking van de etiketten "armenzorg" en "openbare onderstand" af te geraken, werd op fraai glanzend luxe-papier vorige maand een huis- aan-huis-brochure verspreid. Op 24 blz. plus kaft stelt het O.C.M.W. zichzelf en zijn werking voor. Ziekenhuis, Sociale Dienst, Financiële en algemene Dienstverlening, gezins- en bejaardenhulp, Rustoorden... het staat er allemaal in. Het is goed dat deze leemte in de Aalsterse stadsjaargidsen opgevangen wordt... 2. ware het niet deze brochure zó fraai is, dat velen wiens leven niet zo glanzend is, niet zo geneigd zullen zijn nu naar het O.C.M.W. te hollen. Ware het ook niet dat de opgenomen informatie weinig meer is dan enkele formele notities (wie is waarvoor bevoegd, wat "kan" men zoal doen...). Dat de alledaagse werkelijkheid zich nog niet zo gauw in een reklame brochure laat persen, blijkt b.v. uit wat op maandag 26 juli gebeurde. Op die kriterium-dag waren de O.C.M.W.-diensten (waaronder ziekenhuiskundige) zwaar onderbemand vanaf 15 u. Vele dokters zaten met de handen in het haar. Maar ja, koers gaat voor... En, wat meer is die van 't stadhuis mochten 't zelfde... (G) Dat af en toe het grof geschut bovengehaald wordt binnen het Aalsters sche penkollege zal wel geen geheim meer zijn. Te oordelen naar een openbaar onderzoek commodo et incommodo. dat op dit ogenblik georganiseerd wordt, zullen de schepenen zich in de toekomst echter met meer tot woorden moeten beperken, maar zullen ze ook gebruik kunnen maken van echte wapens. legistratuur gaan we nog met de aan leg van dat kerkhof beginnen. Het grote probleem is het kerkhof van Aalst. Ik schat nog een 7 a 8 maanden eer het kerkhof volligt. Voor de deelge meenten was het niet de bedoeling een grote begraafplaats aan te leg gen. Voor Aalst linkeroever zou er een grote begraafplaats komen in Nieu werkerken, voor Aalst rechteroever zou er een komen in Moorsel. (Hm - GRE) Steenweg op Aalst 386 WELLE Tel. 053-66.38.91 Alle soorten vogels - EXOTEN - KANARIES - PAPEGAAIEN - ARAS - KAKETOES - BEOS - AMAZONES en andere toebehoren Open alle dagen van 9 u. tot 20 u. - Woensdag gesloten Op zondag open tot 17 u. Vrijheidsstraat 44, 9300 Aalst Tel. 053/21.35.34 TECHNISCH [AWtEESSENSj Peel 82 en de KP zijn ook al zo'n kampioenen in milieunietvriendelijk plak ken. Als nu kortelings de drie traditionele partijen ook alle paaltjes, telefoon- kabines, en leegstaande huizen, de trottoirs, enz. beginnen volkleven, dan zijn we goed aan toe (OJ - RVdP) Inderdaad het sluikplakken begint. We durven er niets op verwedden wie nu het eerst is beginnen plakken. Vroeger was Willy Van Mossevelde de eerste maar nu zal het wel kampen met zijn voornaamgenoot Alloo. Ook het Vlaams Blok laat zich niet onbetuigd en sluikplakt lekker mee.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 4