Raadslid Chris Lievens-Borms «Men moet minstens meer doen voor levenden dan voor doden.» DIRK PHILIPS Gemeenteraad Waren ze er wel Kwaliteitsramen en Buitendeuren aan Fabrieksprijzen alle reportagewerk Met A.C.V.-Immerzeel op fietstocht PAUL VERHAEGEN Nieuwe Gazet van Aalst - 6 augustus 1982 - 5 «De kredieten voor de diensten van de begraafplaatsen en algemene diensten werden voor het laatste jaar bijna verdrievoudigd tegenover 1978. De kredie ten voor de socio-kulturele werking, in '78 nog 6,5 miljoen, werd voor '82 teruggebracht op 4 miljoen. Dat is een vermindering van 40 tegenover de uitgaven van '78. Dat klopt niet.» De Nieuwe Gazet van Aalst praatte met CVP- raadslid Chris Lievens-Borms. Het beleid is tekort geschoten. «Een nieuwe behuizing voor de werk- lozendienst in de Hoveniersstraat had één van de prioritaire verwezenlijkin gen moeten zijn. Van in '71 vragen wij naar een degelijk gebouw zowel voor de mensen die er werken als voor de mensen die er komen aanschuiven. Dat is daar slechter dan in een slacht huis. Ik heb die zaak niet gerust gela ten. In juli '78 heb ik daarover geïnter pelleerd. En nu is er eindelijk een oplossing gekomen tussen de RVA en het stadsbestuur.» Chris Lievens-Borms haalt er de beleidsnota van '77 bij. «Op sociaal gebied zal een plolitiek worden gevoerd die hoofdzakelijk in het teken zal staan van het hulp-verstrekken aan minder-bedeelden. Er zal een herver deling gebeuren van de betoelaging zodat de ekonomisch minder sterken grotere voordelen zullen krijgen,» leest ze voor. Meneer Louis is toch wat kwaad, op wat er op het blauwe regeringsmenu staat; een sociaal element vindt hij niet in het beleid en zo raakt hij straks nog kiezers kwijt Neem nu 't afschaffen van de wet Van de Velde - wet die in de praktijk toch niet meer telde - waar men vroeger «druppelkens» schonk van «onder den toog» wordt het nuvergunning betalen of je staat droog Voor de cafébazen valt dit echt niet mee, die stemmen wellicht ook niet voor de PVV En nadat er in 't stadspersoneel al duchtig werd gesnoeid, wordt er nu van hogerhand ook al aan hun wedde geknoeid. Waar ze tot nog toe genoten van hogere weddeschalen zal men hun binnenkort heel wat minder gaan betalen Ook dat ziet Louis met lede ogen aan Maar hij kan toch op d eigen blauwe broers niet slaan Uit wraak gaat hij misschien in de coalitie, niet met de CVP, maar met d'echte oppositie, Misschien krijgt hij zo zelfs de stadskas wel uit de mist. en krijgt dan een standbeeld naast dat van Louis de anarchist «Alle voordelen op sociaal vlak zijn afgeschaft, zowel de geboortepremie, de voorhuwelijkspremie als de woningpremie,» reageert ze. «Het ging over 2 miljoen. Wat betekent 2 miljoen in de begroting van de stad Wij hebben gevraagd dat bedrag inte graal uit te keren aan bijvoorbeeld een gezinsvervangend tehuis. Het college heeft dat niet opgevolgd.» Verder staat in de programmaverkla ring van 1977«De bejaarden en de gehandikapten moeten de mogelijk heid hebben om zelfstandig te leven; zij moeten zich nuttig kunnen maken en al het mogelijke zal gedaan worden opdat ze zich minder eenzaam zouden voelen. Om dit doel te bereiken zal het bestuur ervoor zorgen dat ze verder in hun natuurlijke, vertrouwde omgeving kunnen leven. In iedere woonwijk moeten er aangepaste woningen inge richt worden hetgeen het reèel kon- takt met de rest van de bevolking moet bevorderen.» Chris Lievens-Borms antwoordt daar op «Op de gronden de Bioley is men met zo'n projekt begonnen. Ik hoop dat het er onder deze omstandigheden nooit komt. Huizen van 3 miljoen, dat is geen sociale woningbouw. Van de eerste 27 woningen van het projekt, is er zelfs geen enkele woning voorzien voor gehandikapten. Van een integra tiepolitiek van minder-validen was er de voorbije zes jaar zeker geen sprake. Praktisch geen enkel open baar gebouw is toegankelijk voor rol stoelgebruikers. Wat nochtans een wettelijke verplichting is. Daarom heb ik gevraagd 'een vertegenwoordiger van de minder-validen op te nemen in de adviesraad voor ruimtelijke orde ning. Wat op de laatste gemeenteraad werd toegewezen.» Raadslid Chris Lievens-Borms. Adviesraden, wijkraden, dorpsraden,... «Er is op het ogenblik een te grote versnippering van adviesraden. Daar door gaat hun macht verloren. Elke schepen steekt zijn paraplu op en ver wijst naar een andere bevoegdheid. De adviesraden zouden moeten gehergroepeerd worden en terugge bracht worden tot 3 adviersraden in totaal. Van die 3 zouden er de 2 wette lijk vastgestelde zijnde adviesraad voor ruimtelijke ordening en de kul- tuurraad. De derde adviesraad wordt een sociale welzijnsraad waarin onder andere gezinsbeleid, ontwikkelingssa menwerking en verkeer worden ondergebracht. Daarbij zouden er dan nog wijkraden in de deelgemeenten en de wijken komen.» Hoe stelt U die dorps- en wijkraden samen «Bevoegde mensen moeten er in zete len. Ik zou die raden liever niet zien als een afspiegeling van de gemeente raad. Maar ik vraag me af hoe het anders op te lossen is. Eén partij zal er zeker niet de voorhand in hebben. Het hangt er van af wie in de oppositie zit, die gaan nogal eens dikwijls ook in de minderheid van de wijkraden zitten. Ik denk dat vooral de mensen van de deelgemeenten geïnteresseerd zijn in wijk- en dorpsraden. Met de dorpsraad van Herdersem is echter de voorbije zes jaar weinig rekening gehouden.» We zijn te weinig betrokken geweest in het beleid van schepen Hooghuys. «De gemeenteraadscommissie van sociale zaken is op die zes jaar twee maal samengeweest. Bij de oprichting van de adviesraad voor vreemdelingen was het antwoord van schepen Hoog huys «Ik twijfel eraan of het noodza kelijk is nog een bijkomende advies raad op te richten. Dat probleem kan toch in de commissie van sociale zaken worden behandeld.» Als je dan ziet dat die commissie twee keer ver gaderd heeft, hoe had het probleem er dan in behandeld kunnen worden Algemeen merkt Chris Lievens-Borms op: «De gemeenteraad bepaalt het beleid, het college voert het uit. In de praktijk wordt de politieke verantwoor delijkheid verdeeld tussen de leden van het college. Dit betekent niet dat bepaalde bevoegdheden worden over gedragen of gedelegeerd. Dit bete kent ook niet dat de schepenen als diensthoofden worden belast met technische en administratieve uitvoe ringstaken. De schepenen worden wel bekleed met een funktioneel gezag over de sektoren die aan hun zorgen zijn toevertrouwd. Dat wil zeggen dat de schepenen erop moeten toezien dat de politieke doelstellingen worden gerealiseerd zowel bij de beleidsvoor bereiding, de beleidsbepaling, als bij de beleidsuitvoering.» Van de overige raadsleden, die de ganse legislatuur meemaakten ziet de volgorde er als volgt uit - Arsène Carlier (V U Floris De Winter (CVP), en Raymond Uyttersprot (C.V.P.) waren slechts 1 keer afwezig. Marcel Lorie (P.V.V.) was slechts 1 keer verontschuldigd. - Juliaan Vinck (C.V.P.) was 2 keer afwezig, Willem Willems (C.V.P.) was 2 keer verontschuldigd. - Willy De Turck (C.V.P.) was 3 keer verontschuldigd, Oscar Redant (P.V.V.) en Gracienne Van Nieuwenborgh (S P.) waren 2 keer verontschuldigd, 1 keer afwezig, Ludovicus Saerens (S P.) was 1 keer verontschuldigd en 2 keer afwezig. - André Doorns (P V V Paul Stockman (C V P en Lambert Van De Sijpe (C.V.P.) waren 3 keer verontschuldigd en 1 keer afwezig. - Richard De Gols (P.V.V.) en Ghis Willems (C.V.P.) waren 5 keer verontschuldigd. Freddi Pijck (S.P.) was 2 keer verontschuldigd en 3 keer afwezig. - Isidora Van Der Borght-Carlé (C V P en Jan Van Der Veken (S.P.) waren 6 keer verontschuldigd en 1 keer afwezig. - Robert De Pauw (C.V.P.) was 5 keer verontschuldigd en 3 keer afwezig. - Willy Van Mossevelde (V U.-VI Blok) was 4 keer verontschuldigd en 5 keer afwezig; Remi Van Vaerenbergh (C.V.P.) was 5 keer verontschuldigd en 4 keer afwezig. - Etienne Bogaert (C.V.P was 10 keer verontschuldigd en 1 keer afwezig. Henri Van der Veken (C V P.) was 1 keer verontschuldigd en 10 keer afwezig. - Eugeen Van Der Biest (C V P.) was 5 keer verontschuldigd en 9 keer afwezig; Na de zeer geslaagde fietswandeling georganiseerd door de A.C.V.-afdeiing Immerzeel Aalst "dwars door de Faluintjes" stippelde afdelingsvoorzitter Herman De Pelsmaecker nu een trip uit doorheen landschappelijk schoon langs Dender en Schelde. Amper 35 km langs landelijke wegen over Moorsel, Herdersem. Gijzegem. Oudegem, Appels tot Berlare. Verpoosd wordt rond de merkwaardige kerk te Mespelare en Zoals burgemeester D Haeseleer in '77 de voorlezing van de programma verklaring eindigde met «Geachte col lega's, wat de huidige meerderheid belooft, ligt in de lijn van het mogelijke. Daarom zal ze haar beloften nakomen.» Zo eindigt het interview met Chris Lievens-Borms' reaktie «als je dan ziet wat allemaal niet nageko men is... (GRE) Jean Van Laethem (P V V.) was 14 keer verontschuldigd. - Pierre Breckpot (P.V.V.) was 6 keer verontschuldigd op 45 zittingen. - Marcel De Bisschop (C.V.P.) was een keer verontschuldigd en 1 keer afwezig van de 25 zittingen. - Jan De Bruecker (S.P.) was 2 keer verontschuldigd en 1 keer afwezig op 43 zittingen. - Frans De Meersman (P V V.)2 keer verontschuldigd, 2 keer afwezig (48 zittingen). - Hubert De Sutter (S.P.)5 verontschuldigingen, 5 afwezigheden (66 zittingen). - Goossens (S.P.)7 keer aanwezig op 7. - André Meert (P.V.V.: 2 verontschuldigingen en 5 afwezigheden op 28 zittingen. - Valentina Moens (P.V.V.)3 veront schuldigingen op 53 zittingen. - Lucien Van Den Nest (P.V.V.)4 verontschuldigingen en 1 afwezigheid op 20 zittingen - Martin Van Der Speeten (S.P1 verontschuldiging op 7 zittingen. - Bert Van Hoorick (S.P.)4 verontschuldigingen op 30 zittingen. - Roger Vereecken (S.P.) :1 veronschuldiging en 3 afwezigheden op 66 zittingen. Raadsleden-schepenen zijn hier niet inbegrepen. Ook het voortijdig verlaten van de zitting (en blok bv. is niet in deze cijfers weerspiegeld. Met alle nuances kan opgelucht gesteld worden dat het parlementaire absenteïsme nog met naar onze gemeenteraad doorge druppeld is(P D.) van Appels-Veer naar de Berlaarse Waterhoek. Het vieruurtje, picknick mee te brengen doch drank ter plaatse te bekomen, wordt genoten in 't Aards Paradijs". Start op zondag 29 oogst aan 't Sociaal Centrum, Immerzeeldreef Aalst te 14 u. Startgelg 25 frverzekering, verzorging en bezemwagen inbegrepen. ledereen van harte welkom om deze inderdaad beloftevolle fietswandeling. (Hm) Tweedehandswagens Tel. 053/21.84.79 Alfons De Cockstraat 67 Herdersem Bouwers Verbouwers Allemaal uitgelezen HOUTSOORTEN aan BETAALBARE PRIJZEN I I GEIJVERD en GEPLAATST gratis opmeting en bestek FRANCIS SMET Immerzeeldreef 31 - Aalst - tel. 21.66.79 Kerkhoflaan 58 AALST Tel. 053/78.66.28 Dank zij de bereidwillige medewerking van stadssekretaris Chris Willems kunnen wij l' een aanwezigheidslijstje laten lezen. Zijn onze gemeenteraadsleden echt present geweest, of was voetbal, ziekte of wat anders de oorzaak van afwezigheid Een pluim alvast voor Lievens-Borms (C.V.P.) die van de 72 zittingen geen enkele miste (Het optelsommetje gaat tot en met 7 juli II.).

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5