Uit en toch in Aalst, hoe kan dat nou 8 - Nieuwe Gazet van Aalst - 6 augustus 1982 Een kleine 150 km. van laien we zeggen «Groot-Aalst», en 5 km. van Eindhoven ligt Waalre. «Groenfontein in de Kempen» luidt de ondertitel van deze gemeente, waarvan tweederde van het grond gebied aangewezen is als natuur- en rekreatiegehied. Waalre is sinds 1923 een dubbelgemeente van Waalre en... Aalst. Op 1 januari '82 telde men 14.451 inwoners. «Een typische suburbane gemeente» zegt Waalre van zichzelf. Daarmee is nochtans niet alles gezegd...! Van Rendierveld tot Groenfon tein Toen in de jaren '60 de E3 aan gelegd werd in Noord-Brabant, werden in (groot-) Waalre spo ren ontdekt van «rendierkui tuur», rondtrekkende herders, zeg maar. Rendieren zie je nu niet meer in Waalre, tenzij je auto's als moderne ren-dieren kan beschouwen... Sinds de industriële revolutie vestigden zich nogal wat mensen in Aalst daar eerst en in Waalre, die elders werk hadden. Vooral Eindhoven (Philips is werkverschaffer. In zekere zin is deze Kempische gemeente, net zoals ons Aalst dus een pendel stee. Toch is er relatief veel werkverschaffing in de gemeente zelf, maar daarover verder meer. Met vennen, akkers en weiden, bossen en heide vind je in Waalre nog steeds de bekoring van een kleinschalig typisch Kempen landschap waar het natuur schoon om zo te zeggen in hand bereik blijft. Men mag het een Kempische groenfontein noemen van een inspirerende verkwik king. In het kerkdorp Aalst is dit wel minder het geval. De voor bije decennia nam de bevolking er sneller toe, de bebouwing uite raard ook. Het karakter wordt in grote mate bepaald door zijn lig ging t.o.v. Eindhoven. Willibrord Niet voor niets wordt het gemeentewapen vastgehouden met de rechterhand door Sint- Willibrord. In het jaar 704 kreeg deze geloofsverkondiger van de adellijke Frank Aengilbaldus een uitgestrekt gebied, omvattende o.m. de huidige gemeente. In Waalre werd een houten kerkje opgetrokken, in de 12de eeuw werd dit vervangen door een Romaans bedehuis. Deze kerk is met de nodige wijzigingen door de eeuwen heen nu nog te zien. Tot de Franse revolutie oefenden de abten van Echter- nach de allodiale heerlijkheids rechten uit. Na de tweede wereldoorlog werd kerk gedach tenismonument voor de Bra bantse gesneuvelden. Overwegend katholieken, maar voorts alle gezindten komen voor. Wonen, werken, sociaal-kultu- reel leven Verdwenen is de vermaarde siga- renindustrie. De textielnijverheid bleef echter floreren. Ook de bekende metaalwarenfabriek Aalst aan de Dender, tussen Gent en Brussel is geen eniggeboren kind. Er zijn broertjes en zusjes. Even op familiebezoek gaan kan nooit kwaad, zeker niet als die verwanten het zien overwaard zijn. De Nieuwe Gazet van Aalst keek voor U de identiteitskaart na van die andere Aalst-en. Meteen krijgt U de enige tip die U van een streekkrant kan verwachten trek er eens op uit, naar die plaatsen, waar U als Aalstenaar overwelkom bent. Een kaartje aan ons redaktie-adres, met een of ander reisverhaal, wordt uiteraard in dank aanvaard... «Uit Aalst, in Aalst» wordt de leuze Eerste in de rij is Aalst bij Eindhoven. Hoewel het in 1923 ophield te bestaan als zelfstandige gemeente, is het zgn. kerkdorp. Aalst als feitelijke entiteit zeker nog in leven Dank aan de Burgemeester en Wethouders van Waalre voor de ontvangen informatie. «Brabantia» staat in Aalst. Met nog verscheidene andere indus triële en dienstverlenende bedrij ven zijn er zowat 2500 arbeids plaatsen. «Milieuvriendelijk» zegt een brochuurtje fier over alle bedrijven Meestal zijn het kleine en middelgrote onderne mingen. In 1978 stichtten een twintigtal (grotere) ondernemers «Ondernemers Kontakt Waalre» om elkaar beter te leren kennen, gezamelijk naar buiten te treden bij bepaalde gelegenheden en als eenheid op te treden bij belan genbehartiging. Belangrijk voor de werkgelegen heid alsmede voor de woonuit- breiding die ermee gepaard ging, is Eindhoven. Vooral de Philips- industrie zorgt voor werk. Doorheen de dorpskom van Aalst snijdt een rijksweg. Er bevindt zich momenteel een nieuw winkelcentrum «Den Hof» met horecabedrijven, ban ken, postkantoor, apotheek en wekelijkse markt (op dinsdag). In beide dorpen wordt karnaval gevierd met «stijl en zwier». Kar- navalverenigingen luisteren naar namen zoals «De Keien», «De Baltrappers», «De Torenschut ters»... Karnaval betekent «gedurende vier avonden karna- valsbal en zaterdagmiddag kin deroptocht». De kermis in Aalst vindt plaats de eerste julizondag tot en met de daaropvolgende woensdag. St.-Niklaas komt in Waalre en Aalst afzonderlijk (met een week tussentijd) zijn intrede houden Er zijn nogal wat buurtvereni gingen, er zijn skouts en vogelve renigingen, een mannenkoor, vrouwenverenigingen, natuuror ganisaties, Amnesty Internatio nal, gilden... Een bloeiend sociaal-kultureel leven dus Het gemeentebestuur is een C.D.A.-V. V.D.-koalitie. Met respektievelijk 7 en 4 leden zetel den ze in de raad. Een P.A.K.- lijst (PVDA-PPR-CPN) heeft 2 verkozenen. Gemeentebelangen en D'66 elk 1Er is één burge meester en 2 wethouders. Goed-Brabants, goed-Kempisch Feestlievendheid van een «leef gemeenschap», de klanken van het carillon, een boeiend verle den, een «groenfontein»... Aalst in Waalre in Brabantzo ziet men er zichzelf. Misschien is het dagdagelijks leven niet helemaal zoals op papier gedrukt is, maar dat kan je alleen zélf gaan vasts tellen... (P.D.) REDAKTIE Hoofd afdeling Voorlichting. Gemeentehuis Waalre, tel. 04904-5800 DRUK: Drukkerij Strijbos. Prunellalaan 12 b Waalre. tel 4556 LAY-OUT Peeters, Hermelijnlaan 27 Waalre, tel 2447 KOPIJ Dient uiterlijk op vrijdag te 9 00 uur, voorafgaande aan de verschijningsdag, in het bezit te zijn van de redaktie 168 donderdag 24 juni 1982. BEZORGKLACHTEN: Bel 2447 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE AALST - WAALRESE GEMEENSCHAP - In het najaar 1982 verschijnt een nieuwe officiële gemeente- gids. De vorige dateert van 1978. Een jaarlijkse infobrochure zoals te onzent is er niet. Deze gids is wel in handig minifor maat en bevat eveneens publici teit. - Tussen 12 en 19 juni werd het eenjarig bestaan gevierd van de H. Christoffelkerk en de wijk De Pracht. Twee eucharistievierin gen, een feestavond met koren en dansgroepen uit de eigen wijk en een zeer druk bezochte recep tie waren de feestelementen. Ver melden we dat pastoor van der Heijden om zijn 40 jaar priester- zijn en als stichter van de St.- Christoffelparochie een eigen straat aangeboden kreeg. Merk op dat in tegenstelling tot bij oTts hier blijkbaar wel straten naar nog levende personen kun nen genoemd worden. - De openbare bibliotheek van Aalst is gesloten van 19 tot en met 25 juli, die van Waalre van 26 juli tot 1 augustus. Men kan echter intussen ook naar de andere bib gaan. Tijdens de vakantieperiode kan elke lezer 1 keer dubbel boeken meebrengen. en kan men de boeken houden tot uiterlijk 1 september. Ondanks de reeds bijna 50 jaar oude fusie heeft elk dorp nog zijn eigen bibliotheek. De vakan tieregeling doet ook erg sympa thiek aan. Bij ons blijft de uit leentermijn dezelfde. Ondergete kende betaalde zojuist nog 15 fr. boete... - Ook dit jaar wordt tijdens de zomermaanden in de regio Zuid- Oost Brabant de milieu-aktie «drie in één» gevoerd. Men beoogt een vermindering van de luchtverontreiniging veroorzaakt door de uitlaatgassen van auto's en brommers. Op zonnige dagen worden deze immers verwarmd, en via allerlei reakties wordt smog gevormd met vooral ozon als schadelijke stof. Prikkelingen aan ogen en luchtwegen, hoofd pijn, schade aan gewassen, rub ber en nylon... zijn enkele van de gevolgen. Aangedrongen wordt op zonnige dagen de auto thuis te laten en: de luchtverontreini ging mee te beperken, energie te besparen en meer lichaamsbewe ging te vinden. De milieudienst van Eindhoven maakt via de pers de aktiedagen bekend op basis van metingen en weersverwach tingen. Geen kwaad idee; er moeten natuurlijk wel zonnige dagen zijn... - Elke dinsdag is er markt in Aalst op plein Den Hof. - De harmonie en de voetbalvere niging halen elke tweede zater dag oud papier op. Zo te zien is er dus geen gemeen telijk georganiseerde papierrecy- clage. - Op 15 augustus is er een zes kamp tussen buurtverenigingen. Er is ook touwtrekken om de sterkste buurt. Hoewel kleinere buurten moeite hebben om er acht aan het touw te krijgen, werd toch besloten met acht te trekken. Bij zeskamp dienen ten minste twee van de achtdeelne- mers per ploeg uit meisjes te be staan. Wijk den Blok bij ons richt jaar lijks een Spel zonder Grenzen in, maar met karnavalverenigingen i.p.v. buurten. -Eenmaal verbaliseerde de rijks politie een kafee-eigenaar die na sluitingstijd nog bezoekers in zijn kafee aanwezig liet zijn. Tsja.... (P.D.) Gemeente Waalre. buurtschap «Loon» met boerderijen midden 18e en aanvang 19e eeuw

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 8