iiiiiimiiimiiiimimlimnminimiminimi De ene 'mens vloekt zich dood, de andere loopt zijn kop tegen de muren stuk (L.P.Boon) - Uw huishouden, dat is uw vaderland (L.P.Boon) Nieuwe Gazet van Aalst - 6 augustus 1982 - 9 HUHI"Ill Vakantie 1945 «Oostende zien en sterven» is een vakantieslogan, die je in 1945 met wat verstrooidheid en wat tegeslag nog letterlijk bele ven kan. De zeldzame toerist die zich voor 1 of een paar dagen met de trein naar de kust begeeft, kan er wel op een rustig strand rekenen, maar ook op miserie met rantsoenbonnen, afgesloten duinen, smalle paad jes tussen bunkers, en hele stra ten met «Achtung Minen Kortom, je kan rustig stellen, dat de hele stad thuis zit. Vakantie is immers voor de doorsnee Aalste- naar, dé gelegenheid om het koerken te witten, de gevel te verven, en nog een stalletje bij te bouwen. Als het weer op zondag mee zit, raakt men wel eens tot Meldert-vijver, of het Donk- meer, maar de volkstuintjes aan de blok van Borreman en op Mijlbeek beloven veel vroege aardappelen, en alle Aalstenaars doen dus maar in de vakantie alleen dat, wat ze al een heel jaar doen sparen. Juli Alhoewel juli op stedelijk vlak een rustige maand is, zijn er een paar landsbeslissingen, die ook hier hun invloed hebben. De voornaamste waar we moeilijk overheen kunnen, zetten we op een rijtje Uit Antwerpen is het terugtrek ken van de Amerikaanse troepen begonnen. De organisatie loopt perfekt, men spreekt van ruim 40.000 soldaten per dag. Het eerste vliegtuig uit Congo is op Belgische bodem geland. Bij het Bureau van de Kamer is volgend wetsvoorstel ingediend Al de Belgen, mannen en vrou wen die volle 21 jaar oud zijn, zullen opgeroepen worden om hun zienswijze over de volgende vraag bekend te maken zijt Gij van mening, dat Koning Leopold 111 de uitoefening van zijn grondwettelijke taak moet voort zetten of dat hij er van moet afzien Even aan herinneren, dat het verbod van samenscholing (niet meer dan 4 personen) over het hele grondgebied van kracht blijft. Uitzondering wordt wel gemaakt voor godsdienstige plechtigeheden en het Te Deum. Het met veel verve aangekon digde zwemfeest in de Dender tijdens de Aalsterse kermisfees ten is wegens onvoorziene om standigheden niet doorgegaan. Middelkamp wint het Crite rium. De gemeenteraad beslist de Dirk Maartensstraat gedurende de periode jan-feb. 1945 door de vorst en de dooi, maar vooral door het zware verkeer van de Geallieerde Legers «gedes- trueerd» is te laten herstellen. De aannemer, die het laagste bod doet krijgt het werk 35.000 fr. of 17,55 de vierkante meter. De pachtprijzen van de C.O.O. (onveranderd sedert 1928) wor den herzien. De gemeente gaat werk maken van de nieuwe straten tussen Ledebaan en Gentse Steenweg (de eerste beslissing dateert wel van in de twintiger jaren) Er komt (omwille van het over rompelend succes) een tweede parkwachter. Maar het belangrijkste, zij het alles behalve goed nieuws, komt uit de medische sector. België heeft te kampen met verschei dene kinderverlammingshaar den. Ten einde de voorraad serum te verhogen, wordt een dringend beroep gedaan op de hele bevolking. Bloedgevers krij gen zelfs een bijrantsoen. In de hele provincie Limburg is het verboden gebruik te maken van ongekookt water. De kranten melden het overlijden van een geneesheer «in de uitoefening van zijn ambt». De gemeente raad beslist dan ook op 31 juli het zwembad te sluiten, en (zoals u verder leest) nieuwe maatrege len te treffen in augustus. Augustus Ze zullen hem niet stemmen... De koningskwestie blijft de gemoederen opzwepen. Zoeken naar eenheid, rust en sereniteit zijn hoedanigheden, die je alvast niet in de kranten (en dus ook niet bij de burgers) moet zoeken. De pathetiek viert hoogtij. De grote politiekers doen trouwens hun best om aan de aan- of afwe zigheid van illustere personen te blijven herinneren. In augustus liggen ook de eerste bittere pillen op tafel. Vakantie- tijd is wel ideaal om zulke dingen te omkleden. Zon en vrije tijd maken veel goed, dat is ook een eeuwenoude politieke wijsheid. VNV burgemeester van Groot- Gent Elias wordt aangehouden en opgesloten. De cijfers over de kosten van de Belgische Oologsinspannin- gen raken bekend. Het gaat hier om de bijdrage, door de Verbon denen opgelegd: 11,5 miljard werden reeds aan voorschotten betaald. De kosten voor het Loger belopen 3 miljard (en nochtans zitten die gewoon over de Engelse Eenheden verspreid, zegt een krant er cynisch bij) De Russische Regering gaat de Belgische zieken in Russisch bezettingsgebied naar de demar catielijn brengen. De Natioale Conferentie van de Arbeid heeft de lonen verhoogd met 20 voor werk lieden en bedienden. De kolenproduktie (België grootste hoop en glorie) is toch niet dat. Integendeel zelfs, Minister Van Acker (Ministre de Zarbon et Zomage) wordt door de katholieke pers dagelijks in gloeiende taal rood en zwart ver weten. Blijkbaar is de produktie niet alles, want het leger wordt ingeschakeld om de aanvoer van mijnhout op te drijven, het ver voer te regelen, en de controle over de 45.000 Duitse tewerkge stelde krijgsgevangenen te rege len. En het is nog niet alles, want de regering heeft de goedkeuring gegeven aan het vertrek van 200 Italiaanse mijnwerkers naar Bel gië. Nog al tekenend voor waar de gewone man zijn kop zit is de dagelijks gepubliceerde lijst van schepen die Antwerpen aandoen. De schepen op zichzelf zijn niet belangrijk, wel de tonnage en de inhoud eten, tabak, aluminium, solfer, bevroren vlees. Een keer komt er een fikse rel omdat het uitlekt dat een schip met kleren al weken ongelost aan de kade ligt, en de Amerikaanse Regering gedreigd heeft het terug te nemen als er geen spoedige actie komt. Nog uit Amerika komt een «stalen long» om de kinderver lamming te bestrijden. Misschien komen er nog 3 toestellen bij. Het Lams Gods wordt per vliegtuig van München naar Gent overgebracht. Dat deelt het hoofdkwartier van het 3e Ameri kaanse leger mee. Kunstliefheb bers zullen nog even moeten wachten, want de doeken blijken achteraf niet in Gent maar op het Koninklijk Paleis te zijn. Nog een groot cadeau uit Ame rika de atoombom. Japan tekent (na een bombardement op Rosse-Mina zegt een Aalsterse krant) de overgave op 31 augus tus. En een eerste voorbeeld van ontluisteringeen krant meldt het lugubere geval van een gere patrieerde politieke gevangene, die foto's van zichzelf in have loze toestand verkocht om in leven te blijven. Het Ministerie voor Oorlogsvoering haast zich te melden, dat elke gerepa trieerde recht heeft op A. Een repatrieeringstoelage van 1000 fr. B. Drie maandelijkse vergoe dingen van 2.500 fr. elk. C. Kledingsstukken en schoei sel. D. Dubbel rantsoen gedurende drie maanden (eventueel te verlengen) E. Kosteloos verblijf met dub bel rantsoen in een rustoord voor zwakken ne herstellende gevangenen. F. Kosteloze geneeskundige en farmaceutische zorgen met verblijf in een kliniek of sanato rium G. 500 kg. kolen. Met muiters en geschreeuw... Wie een stapje in de wereld wil zetten (en niet ver lopen wil) hoeft niet te sukkelen Van 4 tot 13 aug. is er de grote Vlaamse Kermis ten voordele van de liefdadigheidswerken. Het Wit-geel Kruis, samen met de Pol. Gevangenen, het Geheim Leger (A.B.) en Solidariteit Rita bieden in het Stadspark een reeks van overgetelijke attrakties aan. Er zouden meer dan 20.000 kaar ten verkocht zijn Te bewonde ren, te zien en te horen zijn de volgende standenfritures, cre- meries, bodega, portraitiste bloemen, musea, café-chantant, café-dancing, alles kapot, prach tige bazaar, masscre met de bekendste Aalsterse zwarten, uit leg over de parachutering van wapens in de nacht van 5 op 6 mei 1944 te Liedekerke. Maar de meest vreemde stand in deze na- oorlgose jaren is zeker deze met «verrassingen». De vereniging «Erkentelijk heid» mag beschikken over een perceel grond gelegen op het Ste delijk Kerkhof, met een grootte van 2,5 are ten einde een «Eere- perk der gesneuvelden» aan te leggen. De geheime zitting van augus tus besluit om aan de hogere bevoegde overheid de voor dracht te doen om de stad Aalst, wat de bezoldiging van haar per soneel betreft, in te delen in de hogere klasse van 50.000 tot 80.000 inwoners, ten aanzien van de speciale economische toe stand. (wedden en lonen worden dus bij een goedkeuring ander maal aangepast) De betrekking van de heer M. De Bisschop, tijdelijk apotheker der C.O.O. wordt verlengd tot 31 oktober 1945. (nadien kan een eventuele andere keuze gedaan worden). Vergeet de uitreiking van de nieuwe rantsoenkaarten voor niet-eetbare producten (zeep, tabak, kolen, enz...) niet De bedeling gebeurt per alfabetische straatvolgorde. Onnodig de kin deren op te sturen, wie geen 15 jaar oud is krijgt niets. En dan is er de stortvloed van (katholieke) aktiviteiten. (vol gende keer de linkse jongens) processie van O.L.Vrouw op 15 aug. Het verbond der Katholieke Burgers en Middenstandsvrou wen geeft op dinsdag 21 aug. in de feestzaal van het Gesticht der Dames een voordracht over «het Jonge Meisje in 1945» door eene juf-inspectrice (niet toegankelijk voor personen onder 18 jaar) Super grootse viering van het 20-jarig bestaan van de K.A.J. met mis, congres en openlucht feest in het St.-Jozefscollege op 25 aug. Wie in de natuur wil bekomen van de plechtigheden kan dit, maar opgelet: op 18 aug. van 8 uur in de morgen is de jacht op kwakkel, patrijs en houtsnip open. Konijnen mogen alleen in het veld geschoten worden. Met deze die in het schuurtje of de achtertuin zitten doe je wat je wil. Wie het blijkbaar bijzonder goed stelt is de coloradokever. Het wemelt van verordeningen en reglementen over het doden en vernietigen van dit onge dierte. Zolang hij standen heeft... In onze rubriek «Sport en Cul tuur» twee hoofdbrokkenBij de resultaten van het eerste jaar Dictie aan de Muziekacademie vinden we op de 1" plaats: De Swaef W., 2' plaats voor M. Galle (47 p.). In de tweede klas toneel staat P. De Paepe op een ongewone 2' plaats. De com mentaar van de anonieme kuns trecensent die het gebeuren mee maakte willen we u zeker niet onthouden Niet de minste zorg aan de ens cenering. Het deed zeer slordig aan dat buiten een gewone tafel en enkele herbergstoelen, geen meubels op het toneel stonden, dat het telefoongerinkel door iemand achter de schermen met de mond werd nagebootst Een ontbijt zagen zonder tassen (sic) of ander gerief, zelfs zonder.... eten Als decors mochten we het stellen met de overblijfselen van de revue-schermen. Hallo Heren van het Bestuur, de toneelklas wordt toch nog geduld in de muziekacademie We vonden het ook spijtig dat op het examenprogramma zo weinig werk van eigen schrijvers voor kwam En dan De Eendracht 1 Zoals gemeld speelt Eendracht in Eerste Divisie. Hopelijk doen ze het daar beter dan op de oefen wedstrijd waar ze ondanks het feit dat vedette Voogt 3 gools lukte met 6-3 verloren. De openingswedstrijd gaat tegen Lierse op 26 aug. De eerst ingeschreven supporters mogen met de autocar mee. Opstelling Van der Veecken, De Brauw, Cornelis, Verstrijpen, De Buck, Petit, Moereels, Voogt, Van der Burcht, 't Kint, Strens, De prijzen voor het bij wonen van de match zijn niet goedkoop25 fr. (tribune) en 10 fr. volksplaatsen. Vanaf 12 aug. kan je ook het clubblad kopen «Voor wie nog jongens, den Eendrachter De toneelgroepen beginnen plannen te maken voor het vol gend seizoen. Een stadsvreemde idealist doet een algemene oproep om de vooroorlogse toe stand niet - te herhalen en de totale versplintering tegen te. gaan (en dat in een stad waar iedereen graag toneel speelt Mocht U tot slot de huidige krisis als bijzonder tragisch erva ren en mocht U heimwee hebben naar «de goede oude tijd», wan weze de rantsoeneringstabel van de maand augustus, of dat «waar U recht op hebt» een kleine troost. Naar keuze dagelijks rantsoen A. Broodjes400 gr. B. Gebak 375 gr. C. Meel295 fr. D. Deegwaren 200 gr. E. Beschuiten 125 fr. F. Dieet125 gr. Maandelijks rantsoen Gebrande koffie 350 gr. Boter750 gr. Chicorei200 gr. Suiker1 kg. Peulvruchten 300 gr. Chocolade: 150 gr. Vlees900 gr. Konfituur750 gr. Olie: 1 dl. Aardappelen9 kg. Een nagekomen bericht (of aan slechte dingen is eéVr goeie kant) omwille van de kinderverlam ming zijn de scholen gesloten tot en met 16 september. Freddy Caudron Men vraagtdeftige meid. Reeds gediend hebbende Kapellestraat Gratis een permanent, indien U ons 100 gr. haar brengt. Botermarkt.

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 9