inspraak ANJA Herdersem j;a Baardegem Moorsel Meiderts historisch «Hof te Mutsereel» eerlang onder de hamer «Claerhaegse Comedie» Herdersemse Centrumfeesten Baardegem Meiderts wipschutter Etienne De Brandt (bijna) Europees kampioen Herdersem Meldert Moorsel Aalst, zijn vlaaien, zijn minister, zijn hoge werkloosheid, zijn nieuwe Gazet van Aalst. REKLAAM - REKLAAM -REKLAAM De specialist in Dameskleding Herenhemden KM van m. 36 tot m. 43 299,- Dameskleedjes tot m. 54 399,- Samen met het «Hof te Putte» of «ter Woestijne», gelegen aan de vroegere steengroeven en aan de rand van het Kravaalbos, is het «HOF TE MUTSEREEL», naamgever van de huidige straat o.m. leidend naar de nieuwe wijk Goosenbroeck, een der voornaamste pijlers uit de geschiedenis van Meldert. Uiteraard volledig verbonden met de Abdij Affligem. Dit «Hof» waarvan de laatste bewoner, de tachtiger Benoit Van den Eede na opname in een ziekenhuis in het rusthuis te Her dersem belandde, wordt volgende maand publiek verkocht. Opmetin gen werden gedaan en notariële formaliteiten zijn aan de gang. Ver koop die mensen begaan met de eigen historie niet onberoerd kan laten. Reeds vermeld in de jaren 1200 De hoeve zoals ze nu staat werd waar schijnlijk herbouwd in 1715. Aldus meldt ons toch het jaartal in de steen boven de deur. Steen die vroeger boven de ronde deur van de rechtervleugel hing doch die door de laatste bewoner toen hij de rechtervleugel (van de straatkant gezien) wegbrak boven de huidige in gangsdeur werd ingemetseld. Meteen ook had Van den Eede het ovenkot achteraan in een riante woonplaats getransformeerd met uitzicht op vel den achter de hoeve waar ook de Mut- sereelbeek, nu gedeeltelijk overdekt, vloeit. Naast de hoeve staan er nog een schuur en stallingen alsmede een serre van recentere datum. De grond vooraan werd verkaveld doch is er een 4 m. brede losweg. De oorspronkelijke hoeve dateert echter van vele eeuwen terug. Ze kreeg reeds een vermelding in 1230 als zijnde «een motte door wallen omgeven», een oud leengoed van de hertogen van Brabant overgenomen door de abdij Affligem. Oudst gekende heren ervan waren Claes 't Serclaes uit 1385 en Jan van der Borch (1421). Latere eigenaars wa ren Jacob Zegers, Petrus Lenaert en de Brusselse Elisabeth Van Meghem die de heerlijkheid als bruidschat had mee gekregen. Vóór zijn intrede als monnik te Affligem had haar zoon zijn recht op een deel van het Hof te Mutsereel afge staan, In 1493 kwam Abt van Affligem Gozuinus in bezit van de hoeve. In 1684 staken de Fransen de hoeve echter in brand waarbij slechts een deel van het woonhuis kon worden gered uit de vlammen. Einde 19e eeuw behoorde het Hof toe aan de adellijke familie de Kerckhove d'Exaerde en later nam de familie Van Marcke er haar intrek. Laatste bewoner van «Machielens Hof» werd dan voorlo pig de ingetrouwde Benoit Van den Eede, eerder reeds vermeld. (Hm) Nieuwe Gazet van Aalst - 20 augustus 1982 - 11 ZATERDAG 21 OOGST 17 u. opening Handelsexpo in Parochiale zaal 18 u. prijsuitreiking tekenwedstrijd 21 u. pottenbal en verkiezing Faluinboerin en -boer. ZONDAG 22 OOGST 17 u. verbroederingsfeest op kiosk met muziekmaatschappijen 19 u. disco-show in tent MAANDAG 23 OOGST 15 u. koffietafel voor 3e leeftijd en gehandikapten 18 u. avondmarkt langsheen de Kerkstraat 21 u. trekking van de gratis-tombola in tent 21 u. disco-show in tent DINSDAG 24 OOGST 10 u. optocht van folkloristische en komische groepen 10 u. keuring van kleinvee 13 u. schouwing van de groepen op het Dorp 13 u. disco-show in tent 14 u. gemeentelijke en gewestelijke veeprijskampen 24 u. taptoe in de tent DONDERDAG 26 OOGST Prijs Mare Galle 34e grote prijs van de Wieier- en Supportersklub «Baarde gem Sportief... Afstand 115 km. Prijzen 20.000 fr. Wedstrijd door Internatio nale Liefhebbers. Amusement voor jong en oud in «Ons Huis», Hoogstraat met Studio Atlantis en DJ Celleken. ZATERDAG 21 OOGST Belotting in café St.-Antonius georganiseerd door de St.-Antoniusvrienden ZATERDAG 21 OOGST Parochiecentrum ontvangen U dit weekend Francine en Aifons Roggeman Tentoonstelling vandaag en morgen nog te Affligem werken van Edqar Heir- man Expo Govaertte Affligem opening te 16 u. van de expo Karei Govaert Rocnuskapel bakschieten naar kippen en pensen zondag 22 oogst Rochusfeesten te 9.30 u. kapelhoogmis opgeluisterd door Jotam waarna hon denzegening en klubmacht van de Kynologische Vereniging ievel-Kapel. Vanaf 1.30 u. eetgelegenheid; kipfilets of stoofvlees met friet of kroketten s Avonds gezellig samenzijn, dinsdag 24 oogst P.V.V.-Zomerreis naar de Lotusfabrieken te Lembeke (proeven) en het Provinci aal Domein te Wachtebeke. Prijs 180 fr. Opstappen Kammestraat (8.15 u.) Koestaart, Hoogstraat, Huizekens, Dorp. Doment, Nievel WOENSDAG 25 OOGST Koffietafel gepensioneerden voor leden van de K.B.G. in 't Parochiecentrum te 15 u. Gratis optreden van zangers en Crochetwedstriid ZATERDAG 21 OOGST Grout T.D. ten voordele van de blinden met Ed.Van den Heuvel van Radio Saturnus in zaal Katholieke Kring. Inkom 50 fr. Grétis 'tombola op de toeqanqs- kaarten. 3 Waar de halfoogstperiode sinds 1975 steeds werd opgevrolijkt door de «Claerhaegse Comedie» die telkens op een of andere hoeve met openlucht toneel en aanverwante festiviteiten uitpakte opteerde het be stuur dit seizoen voor een «binnenstuk». Kwestie van de talrijke mede werkers eens gelegenheid te laten volop van de vakantieperiode te ge nieten. Het wordt nu een alternerende kombinatie een jaar binnen en een jaar buiten. Naamloze brieven en brieven waar privépersonen worden in beledigd kunnen niet opgenomen worden De redaktie is met verantwoordelijk voor de inhoud van de lezersbrieven en behoudt zich het recht brieven in te korten Zo wordt voor zomer 1983 «Onder één Dek» van Fabricius gepland, waar schijnlijk op de Hoeve Van Cauwelaert in de schaduw van de aloude Rochus- kapel. Dit seizoen zelf wordt het in de zaal «Constant Van den Broeck», Dorp 36, «De Mirakelmakers» van Roger Pieters. Stuk dat een eigentijdse problematiek behandelthet verdwijnen van het volksleven, van kleine middènstandsza- ken en volkscafés, zodat het er mangelt aan ontmoetingsgelegenheden. Na het sluiten van «Ons Huis» bij Wwe Van Mol waarover U meer leest in dit blad wordt Meldert wellicht een unicum een dorp met in de schaduw van de landelijke kerktoren géén enkele her berg meer. Vroeger een vijftal, momen teel géén enkele. Het stuk is volledig naar Meldert toege haald en dan ook alleszins veelbelo vend. De rollen liggen in de handen van Ro ger Van Nuffel, Berlinde Roggeman, Roger Van Keer. Jeannine De Koninck. Willy De Valck, Monique Sterckx en Stefaan De Croes en de regie berust bij Jos Maesschalck. (Hm) Ei zo na werd de Meldertse bediende bij een droogkuisfirma Etienne De Brandt, vader o.m. van een tweeling, muzikant, belotter en getalenteerd wipschutter Europees kampioen. Als enige uit de honderden schutters van het Aalsterse werd hij samen met teamgenoot Guillelmus Putteman uit Baardegem die dan wel optrad in de landenploeg geselekteerd voor deel name aan het Europees Kampioen schap dat verleden zondag doorging te Zelzate onder de auspiciën van de sinds 1526 "keizerlijke" en pas van 1926 "koninklijke" wipschuttersmaat- schappij "De St.-Sebastiaansgilde" uit Zelzate. Na een hulde aan de gesneuvelden, een ontvangst op het stadhuis en een lunch zöu dan worden begonnen. De wind, men sprak er van 7 beaufort, speelde echter ook de Meldertse kandi daat die de nationale kleuren verdedig de parten en tot het afschieten van de hoofdvogel kwam het dan ook bij hem niet. Wél bij schutter Frederickx uit Heusden die dan ook meteen Europees Kampioen werd. Sinds zijn zesde jaar volgt Etienne De Brandt de wipschieting op. Met sukses trouwens. Ruim een kwarteeuw was hij een verdienstelijk lid van de lokale ploeg "Bock en Lambiek" en zoals zo wat iedereen volgde hij er de trend van de meer gekompliceerde apparaten, de gesofistikeerde boog die hem trouwens geen windeieren legde. Een paar jaar terug schakelde hij echter over van de liggende naar de staande wip waar de mentaliteit volgens hem al vast veel beter wat. Als lid van de Baardegemse ploeg "De Vonkisten" werd hij dan ook naar het Europees treffen uitgestuurd doch de klimatolo gische omstandigheden waren hem niet gunstig. Geselekteerd worden uit honderden kollega's is alvast een officiële erken ning van zijn intrinsieke waarde. We wensen hem dan ook bij volgende ge legenheid zeker de oppergaai. Hier mede treedt hij dan ook in de voetspo ren van "nonkel Gust" die nog onlangs door waarnemend burgemeester Eddie Monsieur met het stadsplaket werd ge huldigd voor zijn meer dan een halve eeuw prestaties in de boogschutters- aktiviteiten. (H.M.) Baardegem beste socio- kulturele lokalen maar... Het artikel in de Nieuwe Gazet van Aalst van 13 augustus onder de titel «Baardegem met beste socio-kulturele lokalen maar... zonder kultureel cen trum» bevat m.i. een paar onnauwkeu righeden, een nogal onduidelijk pas sage en ook nog een zonderlinge konklusie. Eerst de onnauwkeurigheden. Uw medewerker somt de zes verenigin gen op die in de zaal Ons Huis onder dak vonden. Het zijn er meer. Er is ook nog een bloeiende duivenvereninging met leden uit Meldert, Moorsel, Op wijk en Baardegem, een Vrouwenturn- club en de voetbalploeg V.J. Baarde gem die er haar lokalen heeft. Boven dien staat het kaatsplein, achter haar gebouwen, steeds ter beschikking van de spelende jeugd. Vervolgens de onduidelijke passage. Uw medewerker schrijft dat Maxens, Ons Huis en Gasthof Vonck geen extern relatiepatroon hebben. Hij had het ook op zijn Baardegems kunnen zeggenin deze drie lokalen kan ik, als commissaris van deze maatschap pij, bevestigen dat die gastvrijheid in de statuten werd vastgelegd. (Haar hele struktuur werd trouwens juri disch vastgelegd.) En dan de zonderlinge konklusie. Uw medewerker schrijft dat Baardegem het best van alle deelgemeenten voor zien is van lokalen. Wel, als dat zo is en het is zo waarom vindt hij het dan spijtig dat het geplande kultureel centrum van het type D niet gereali seerd werd Ik zou zeggenbravo, dat het niet gerealiseerd werd De overheid had in de afgelopen krisisja- ren toch wel andere katten te geselen zeker Laat haar maar eens optreden waar het echt nodig is. Andermaal werden de Herdersemse Centrumfeesten een meevaller. Liefst vier dagen waren bereidwillige handen er druk in de weer om de steeds op elkaar volgende aktiviteiten mogelijk te maken. Voor de belotting waarvoor 78 kaarters waren opgekomen werd het een geslaaqde aktiviteit waarbij Jos Lambrechts als laureaat ook op dit vlak hoge ogen gooide KSA en Chiro, kregen op hun fietsrally een zeventigtal deelnemers en Wilfried De Witte kaapte de eerste prijs weg een verlichte globe. In de feesttent achter het Parochiaal Centrum werd het een muzikaal festijn met eerst het optreden van de plaatselijke Kon. Harmonie "Concordia et Docilitas" die volgend jaar 2 eeuwen jong is wat ze luisterrijk wil vieren. Na het optreden van dit grote korps met drumband en majoretten kwam het Gijzegems "Klein Muzieksken" van Albert Veldeman op het podium. Een dinamische formatie die met haar dazijn leden zorgde voor ambiance in Oberbayern- en Tirolerstijl. Onder de vele aanwezigen bemerkte een spuiter ook de drie koningen Raymond, Robert en Antoon". Op maandag kwamen dan gepensioneerden aan hun trekken op de tonen van het akkordeonduo de Gebroeders Mattmjs. De traditionele gezinsmaaltijden gespreid over drie dagen hadden veel aantrok. Eens te meer toonde Herdersem zich als een levende gemeenschap met een eiqen karakter en inbreng. (H.M.) J. Marcoen - Van Holder Hoveniersstraat 30, 9300 Aalst Tel. 053/70.23.57

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 11