AGALEV wil O.C.M.W.-misbruiken wettelijk uitsluiten Partijen mogen mekaar kontroleren Ierse scouts kampeerden te Aalst MOET ER 01 ZAAT OP? Aan de politieke partijen Zoals je zult merken publiceren we reeds politieke advertenties i.v.m. de komende verkiezingen. Alle partijen, groot en klein, kunnen steeds ruimtes in de Nieuwe Gazet van Aalst afhuren. Vraag inlichtingen op volgende telefoonnrs. 053-77.62.94 053-70.42.13 De redaktie. De Postkoorten GEERINCKX VERZEKERINGEN Nieuwe Gazet van Aalst - 20 augustus 1982 - 3 Fraude in het Aalsterse OCMW-labo ziekenhuisdirekteur Het parket mag richten, en de helft van Aalst «praat» een persschrijven doorbreekt Agalev Dat partijen vooralsnog weigeren zich uit te spreken over de grond van de zaak, is begrijpelijk. Het onderzoek is immers nog aan de gang. Ook Agalev weigert om die reden stelling in te nemen over persoonlijke kanten in de O.C.M.W.-kwestie. Wel legt men de vinger op een aantal fundamentele beleidswonden, al dan niet recent aan het licht gekomen. Wat meer istwee wetsvoorstellen liggen op de parle mentaire tafel. Een centrale inningsdienst zou moeten uitsluiten dat gemeen schapsgeld in privé-zakken verdwijnt. Tevens wil Agalev aan de provincies meer bevoegdheid geven wat o.m. gevolgen inhoudt voor de verdeling van de schuldenlast. Terwijl wetsvoorsteller Ludo Dierickx in het parlement hoopt op een gelijk gezinde «helft plus één», dringt Agalev-Aalst aan de plaatselijk beleidswijzigingen. Depolitisering «Het OCMW», zegt de wet, «dient eenieder in de mogelijkheid te stellen een leven te leiden dat beantwoordt aan de menselijke waardigheid». «Mooi principe», zegt Agalev, «maar waarom hoeft deze dienstverlening om de zes jaar n.a.v. de gemeente raadsverkiezingen grondig te kunnen veranderen «In plaats van gebuisde politiekers op te nemen in de OCMW- raad, pleit Agalev voor een niet-partij- politieke of ideologische samenstel ling, wel een op basis van «deskundig heid, ervaring en engagement». De raad «zou een weerspiegeling moeten zijn van de verschillende wel- zijnsgroepen, die de gemeente kent. Andere mogelijkheideen rechts treekse verkiezing door de bevolking van de OCMW-raad. Als in die raad individuele steundos siers ter sprake komen, vindt Agalev, dan zou dit anomien moeten gebeu ren. Ook zou het aanspreken van poli tiekers geen invloed mogen hebben, noch in de snelheid van afhandeling van dossiers, noch in de wijze van hulpverlening zelf. Provincies In het wetsvoorstel van Ludo Dierickx wordt aan de provincies een koördine- rende rol toegemeten inzake zieken- huisbeleid. Samenwerking tussen openbare en privé-ziekenhuizen moet daardoor bewerkstelligd worden, wat meteen de miljarden-verspilling zou tegengaan door onnodige konkuren- tie. Het ziekenhuisdeficit zou gedra gen worden 40 door de stad zelf, en 60 door de provincie. Momen teel is er een nogal omslachtig systeem op basis van de gemeente waaruit de patiënten komen. Centrale inningsdienst Ingrijpend is tenslotte het voorstel tot oprichting van een centrale innings dienst per ziekenhuis. Patiënten zou den betalen aan de kassa van het zie kenhuis, en niet bij de dokter. Ook de honoraria zouden hier moeten veref fend worden. Meteen zou het ereloon van de dokter dan gekend zijn op het ministerie van Financièn... Schorsing van het labo-diensthoofd en de dan al bijna 2 maand een onderzoek ver erover..., de politieke wereld zweeg. Met dit stilzwijgen. In dezelfde optiek van depolitisering, wordt ook gepleit voor aanwerving van personeel, via objektieve examens, eventueel langs het Vast Wervings- sekretariaat op basis van deskundig heid en engagement. «In vele geval len», aldus Agalev, «heeft de aanwer ving en benoeming van personeel een wrange politieke (na)smaak.» Open en demokratisch beleid Zowel de bevolking als personeel en andere welzijnsdiensten moeten bij het.OCMW-beleid betrokken worden, meent Agalev. De raadsvergaderingen zouden daarom open moeten zijn, behalve als het over inidviduele dos siers gaat. De gemeenteraad moet haar kontroletaak ook effektief kunnen waarmaken. Verder wordt gepleit voor een minder instellingsgerichte aanpak (integen deel voor meer persoons- en buurtge richtheid), een kleinschalig i.p.v. wel- zijnsindustrieel beleid, preventieve aktie, zelfredzaamheid van de bevol king... Lessen trekken Tenslotte, zegt Agalev voor de goede verstaander, «moet elk onderzoek naar mogelijke misbruiken snel en objektief gebeuren, moeten de beslui ten korrekt bekend gemaakt worden, en moet de overheid er de nodige les sen uit trekken ten einde het OCMW de faam en de taak terug te geven waartoe het is opgericht, nl. eenieder in de mogelijkheid stellen een leven te leiden, dat beantwoordt aan de men selijke waardigheid.» Zou de door voorzitter Van der Spee- ten aangekondigde perskonferentie er nog komen vóór de verkiezingen (P.D.) Gisteren werden ze uitgewuifd tien scouts uit het Ierse stadje Cork. Verleden vrijdag kwamen ze te Aalst aan, op uitnodiging van WKS St.- Aloysius. Met hen beleefden ze een mini-kamp te Hofstade en werden daarna gastvrij gelogeerd bij de families van de Aalsterse scouts. De Ierse Scouts van C.B.S.I.-Cork, met hun Aalsterse kollega's, ouders en bevoegde leiding. "The Mayfields Venturers Group", zo klinkt de naam van de Ierse verken- nersgroep die vrijdag 13 augustus in Aalst arriveerde. Per fiets nog wel. De jongens, tussen 15 en 21 jaar, peda leerden van het Franse Le Havre naar Vlaanderen, nadat ze met de boot uit het Zuid-Ierse Cork waren afgereisd. "We waren in het verbond van de scouts al een tijdje op zoek naar een groep uit Ierland om mee te "twinnen". een buitenlandse groep als "tweeling broer" te vinden. Zij betalen hun reis, wij zorgen hier voor hun verblijf en overnachting", dat zegt Piet De Schep per, groepsleider van WKS St.-Aloysi- us. "Volgend jaar dan, waarschijnlijk in juli, gaan wij op trekkamp naar Ierland om er twee weken te kamperen en één week bij hun ouders te overnachten." De overkomst van de tien Ierse jongens werd al voorbereid in april, toen twee leiders hier poolshoogte kwamen ne men. Nadien werd nog druk gekorres- pondeerd om het programma uit te stip pelen. In 't Apostelken werd hen zater dag een receptie aangeboden, waarna ze mochten gaan eten in de O.L.V.-kli niek van Mijlbeek. Het mini-kamp op het terrein van de scouts van Hofstade, dat tot maandag duurde, bevatte ken- nismakingsspelen, barbecue, bosspel, speurtocht en een stemmige zangston- de rond het kampvuur. Een rugby- match België - Ierland werd door de be zoekers gewonnen met 20-16. Het slechte weer verhinderde dat de Aal sterse scouts revanche konden nemen in het voetbal. Het kontakt tussen de twee groepen verliep al gauw zeer hartelijk, er werd een aardig mondje Engels gebabbeld en de Aalstenaars kwamen onder de indruk van de stijlvol le Ierse verkenners. Tot donderdag lo geerden de overzeese gasten nog bij- de families van de Aalsterse verken ners. en die dromen nu al van de "ho me hospitality" die ze volgende zomer te Cork zullen mogen ondervinden.(KN) Ook het schepenkollege vindt dat politieke wlldplakkers (Van Mossevelde, Alloo, Denayer, VI. Blok, Peel, KP...) het nu reeds al te bont maken. Een «milieuvriendelijke verkiezingscampagne» ten bate, worden maatregelen aangekondigd. Verkiezingsmateriaal, zonder toelating aangeplakt, zal door de onderschei den stadsdiensten verwijderd worden. De partijen dienen tevens een lijst van privépersonen, die op hun eigendom een privé-aanplakbord willen zetten, mee te delen aan de burgemeester. Om «misverstanden» te voorkomen, moeten de partijen ook mekaar inlichten. Voortaan zijn de partijen dus ook opsporingsbrigades... (PD) Mevrouw Goedgezelschap, Oude Dendermondse steenweg, werd winnares van het schatten naar het juiste gewicht van het dompelvarkentje. Dit woog 10,200 kg. Traditiegetrouw werd de zeventiende Dompetkermis geopend met een beloning. 22 deelnemers namen hier aan deel. Winnaar werd. Roman De Crecker 4.469 punten, tweede Louis Van der Meersche 4.373 punten en derde Jozef De Wolf 4.369 pun- zen geschreiven, verzonnen, geleizen, weggeroedj of iveranst in eh schof geleid ver nimmer boeven te kommen. De vooile hemmekes (ni 't es ni oever ons gazet zee) loyvekes en onderbroeksken. soetjeinekes en bikiniekes zen gewassen, of toch pekanst, en verom weggeleid tot 't noste joor. De fottokes en de filmen werren d ieste daogen noogezing en ten rap vergeiten. Wajjer kennen verom ne kier voesj tot den noste kier En 't er wer verteldj, teigen allemaan die 't wildj hoeiren, hoe schoein en goed dat dad op 'n anders was. Wa da z' allemol gezing en meigemokt hemmen. En alles was «gralèk Gra- lèk schoein, goed of vried. En gralèk malheir jong. Gralèk dier mor toch gra lèk goed... En wedje wie dammen geer oeik gezing hemmenge wetj wel hein, dinges van ooit die stroot - hè es getraad meh de die... Jaa jong, die liep geer oeik. Mor hooi n neid ons ni gezing zee en ge kentj toch moeilèk de mensjen azoei mor gon oonspreiken hein. En domei peis ek hier in eine kier op iet da 'k oever ienegste daogen in n gazet geleizen hem. Oever ne Gentjeneer die der hem op toeleit da z in Gentj nog zuveil meigelèk Gentsj zolle klappen. En die doveir n sozjetoyt zol willen oprichten t er zen der nog ni genoeg. Hè heid al ienegte leiden en ze kom men reigelier ba-ien. Mor denne Strop.goo nog voejer. Hè steldj veiren dad allemaan die per otto nor 't booiteland zol~goon, dor zol 'n «B» op plekken meh nog eh klein letterkes boy n «G» vanoyges ver Gentj, 'n «A» ver Ant- weirpen of 'n «H» ver Hasselt... Tèn, zeit'n, zojje geer per eksempel veiren eh roeid licht stoon, dor in iene kier 'n «G» neivest aa zing, ne kier toeteren, dooim nor omhoeig en roepen «Hei Tsjeef...» Mor door 'n kaan ek toch ni goe nimmer mei meh den dienen zee. Want steldj a veiren dat 'n geer «Tsjeef» on 't roepen es op nen anderen meh 'n «G»... en dat den dienen ten iveranst va Gosselies es, of azoei iet. Of twie meh 'n «H» die teigen ien begin nen en va makanderen gin sjik 'n verstoon - den ienen van Hasselt en den anderen van Hamme. Want die sjarels ooit de Liembuurg zee, dor 'n ver- stojje as Olsjetneer nog gin flooit af, en nen Olsjteneer trek an pertank oever aal zenne plang newoor. Zie nor Sting-zoleger, meh zenne «tettegerètètei op de Granplas». En wa zolle me wajjer dor tèn moeten opzetten 'n «A» of 'n «O» En ten tei gen nen Ostendeneer beizeg zen zeikes Nie, mor voesj van de rest ben ek wel 't akkoerd meh denne mensj zè gedacht. En k vin wel da z on de kinjeren va klansj af moete lieren Vloms klappen, ba zuveir dat de Vlaomingen makan deren oeveraal kenne verstoon. Mor 'k vin toch da z' on die kinjeren nog zolle moeten toeloten da z'onderien heer oygen tooi klappen. En dad 'n es gien vereiremink, te kontrore, dad es 'n verroykink Worom have ze tèn oeveraal van die ambachtmèrten en worom richten ze ten dinges in gelèk as in Bok- royk Ver ons schoein oygen verleiden zegge ze. Mor ons oygen Olsjterse of Gentsje of Antweirpse of Brisselse tooi, da mokt toch oeik n diel ooit van ons oygen schoein verleiden. Vindje dad oeik ni En 'nes nen tierekatasj ni te minsjten eive schoein as «een stuiter» - n kèrrekoel of «een huisjesslak», wad hoeirde na lifst En zedde domei ni 't akkoerd, moy 'n kaan t ni schille zee, ropt a tèn foert of «loop naar de pomp». Petjen verzekeringen een zaak van vertrouwen PVBA Tel. 053/21 66 66 - 21 40 29 Hoek Nieuwstraat en Keizerlijk Plein 9300 Aalst

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3