OPTIEK DELENS JAN CAUDRON Schepen Eddie Monsieur Ik kreeg de bevoegdheid over eerder vergeten randsektoren OPNIEUW IN DE GEMEENTE RAAD NIEUWSTRAAT 60 AALST Nieuwe Gazet van Aalst - 20 augustus 1982 - 5 SP-schepen Eddie Monsieur begon zijn ambtsperiode toen hij 32 jaar was, misschien de jongste (eerste) schepen uit de na oorlogse politieke geschiedenis van Aalst. «Ik kreeg de bevoegdheid over eerder vergeten randsektor als jeugd, vrije tijd, gezin en sport. Voor ontwikkelingssamenwerking was in het begin zelfs niemand te vinden. Toch zijn het terreinen waar je met zeer veel mensen in kontakt komt. Misschien verklaart dat waarom sommige projekten de laatste twee jaar vertraagd en geblokkeerd werden.» We lieten hem de balans opmaken van zes jaar beleid. Voor het sportbeleid in Aalst was er al een basis te vinden in het bestaande Sportkomitee, en daar heb ik nauw mee samengewerkt. Hun interscho- lenwedstrijden, en de verkiezing van de sportlaureaten bvb. bleven behou den, en de sportweek hebben we uit gebreid tot drie weken 'sportinitiaties (tennis langlaufen,...). De gemeente lijke VZW Aalsterse Sportcentra heeft ook goed werk geleverd. We maakten een begin met de sportbiblioteek en hebben wijksportraden opgericht. Het sukses van dat laatste hangt echter af van de mensen ter plaatsein de Faluintjes, Gijzegem, en Aalst rechte roever lukte het, elders minder. Maar die leden van die raden hebben dik wijls in hun eigen klubs al zo veel te doen. Slotsom blijft dat Aalst niet voor niets sportgemeente van het jaar 1981 werd. Qua infrastruktuurhet projekt van de sporthal te Erembodegem, dat al klaar lag, hebben we onmiddellijk uitge voerd. Een tweede sporthal, te Nieu- werkerken, kon niet in het budget wor den opgenomen. Het nieuwe zwem bad echter, onze grootste sportreali satie, kan tegen 31 maart 1983 geo Een man die weet wat hij wil Advertentie O-O pend worden. De vertraging is te wij ten aan het feit dat minister R. De Bac-, ker de betoelaging zeer lang blok keerde. Die is nu door Poma toege zegd, maar het geld moet nog komen. De atletiekpiste op de Osbroeksport- velden is door De Backer trouwens ook op de lange baan geschoven. Het nieuwe zwembad was bedoeld als een olympisch 50 meterzwembad, maar die afmetingen werden ondertussen internationaal gewijzigd jammer natuurlijk. Het eerste zwembad overi gens funktioneert nog goed, en is pro per, wat men er ook over zegt. Voor Herdersem komt het licht op groen, eindelijk, voor de subsidiëring van het sport-, speel- en kaatsterrein. Op klei nere schaal zorgden we voor sportter reinen te Gijzegem, en, in samenwer king met een privéklub, voor twee ten- nisterreinen te Erembodegem (Resse- beke). Voor de onteigening van de Zandberg (1 7 ha) is het Koninklijk Besluit gete kend, dat kan nu geleidelijk gebeuren afhankelijk van het budget natuur lijk. We komen stilaan bij het jeugdbeleid terecht... Ja, en daar hebben we voor een pri meur gezorgd met de vakantiespeel- pleinwerking, die tevoren nog enkel in Gijzegem, Erembodegem en vanuit VSJ Aalst bestond. Sinds 1977 is het een stijgend sukses geweest, en nu zijn 9 speelpleinen heel de zomer aktief. De monitorenopleiding viel trouwens ook goed in de smaak. Nu wordt met 70 a 80 mensen gezorgd voor een daggemiddelde van 350 kin deren. Het getal stagneert wat, o.a. omwille van de grote vrouwenwerk loosheid, maar het blijft een belan grijke dienst aan de gezinnen. Veel gemeenten nemen Aalst op dit vlak als model Animatie op wijkspeelpleinen het hele jaar door is straks misschien ook realiseerbaar via het derde arbeidscircuit. Infrastuktuur Ik denk aan het speel plein in Nieuwerkerken, Herdersem, nieuwe speeltuigen te Gijzegem, in het stadspark en het Astridpark... We planden- een speelplein bij de sporthal te Erembodegem, maar de centen... Op de fakultatieve uitgaven wordt- alsmaar meer bespaard. Het speelplein Biekorf ligt verkeerstech nisch blijkbaar niet goed, aan de Boudewijnlaan-Ring, en wordt nog weinig gebruikt, met verwaarlozing als gevolg. De jeugdraad heeft autonoom en goed kunnen werken, hoewel er met de jaren wat slijtage op gekomen is, zoals met vele adviesraden. Ik zal de konflik ten niet ontkennen, noch de ideologi sche blokvorming die zijn normaal maar er werd gepoogd demokra- tisch te werken. Decentraliseren van de jeugdraad valt te overwegen, maar kan enkel in het kader van een soort socio-kulturele raad per deelge meente. Verder was er nog de zeer goede Jeugdinfobeurs, die terecht nationale weerklank kreeg. Vergeten we tenslotte niet de uitbouw van het jeugdsekretariaat, de verkoop- en uit- leendienst,... Ook de VZW Aalsterse Jeugdorganisaties heeft een stuk basis gelegd voor een toekomstig jeugdbeleid. Twee vliegen in een klap: vrije tijd en gezin. Voor vrije tijd zijn we bijna van nul begonnen. We hebben de vrijetijds- raad opgericht, en voor de werkbaar heid opgesplitst in subgroepen. Die zijn nu nog allemaal zeer aktief, alsook het uitvoerend bestuur. Onze twee jaarlijkse Vrijetijdsbeurs niet kom- mercieel kreeg in 1980 liefst 30.000 bezoekers en werd afgerond zonder financieel verlies. De inzet van de vele klubs en hobbyisten is de feite lijke sleutel van het welslagen van die raad en haar aktiviteiten. Wat het gezinsbeleid betreft, de gezinsraad is inderdaad nauwelijks samen geweest. Zoals bij het vorige bestuur overigens. Ongelukkig samengesteld, en buiten de BGJB kwam er niemand op af. Wat konden zij voorstellen buiten betoelagingen Die moesten immers al ingekrompen worden: zoals de afgeschafte geboor tepremie. Hun bevoegdheid is ook beperkt... adviezen op het vlak van verkeersveiligheid bvb., daar is al een raad voor, enz... Een te grote versnippering van raden Kinderkrib- ben zijn er niet bijgekomen, alweer die financiële beperkingen, en er is nu ook blijkbaar minder nood aan dan zes Jan Caudron ging met vakantie, naar het zonnige «douce France» Wellicht zocht hij er inspiratie, voor een kiesstrijd op z'n Mittérands. Al spreekt men Frans daar, in dat land, toch bleef Jan er flamingant Verdommeriep hij er heel Diets, «da's Louis daar, op de fiets Want ja hoor, ook ons aller burgervader, fietste er in 7 Franse kader. «L'état c'est moihad hij er eens gehoord, en die leuze had hem direct bekoord. Jan echter ziet de toekomst treurig in.: «Dat fietsenmeent hij «is maar een begin, maar voor we't weten, let het wel, zitten we met 'n tweede burgemeester a la Marcel Toch kan je't optimistischer benaderen, want als alle politiekers al fietsend zouden vergaderen, merkten ze zelf de gevolgen van slechte wegen aan hun g.. en maakten ze misschien eindelijk van Aalst een fretsvriendelijke stad Perversje Schepen Eddy Monsieur. jaar geleden werd gedacht. Ik zie meer in de tegemoetkoming van gezin nen via de vakantiespeelpleinwerking, materiaal en lokalen ter beschikking stellen,... Ontwikkelingssamenwerking Pas sinds 1979 ben ik daarvoor bevoegd, en sindsdien stegen de cij fers voor de 111111 .-aktie elke keer, tot 315.000 fr vorig jaar. Er is in de begroting geen frank voor voorzien: er is geen schepen voor Ontwikkelingssamenwerking zoals het NCOS, de organisatoren van de 11.11.11 .-aktie, vragen. Voor de organisatie van die aktie werden veel inspanningen geleverd, schriftelijk en met persoonlijk kontakt, maar er heerst een zekere onverschilligheid. Toch moet daar meer aandacht voor groeien, zeker in krisistijd, want die voelen ze ginder beter dan hier. (KN) 1. In een overigens naamloos persbericht haalt de VUJO van Groot-Aaist bitsig uit tegen de VU-schepen Jan De Neve. Deze tevens lijsttrekker in oktober bestond het een Turkse werknemer als B.T.K.-er aan te werven. Aangezien het hemd nader is dan de rok, aldus Vujo, zou men beter eigen volk aanwerven. Trouwens, waar is de partijslogan «werk in eigen streek» dan nog goed voor, als Turken ver van huis tewerkgesteld worden Stem niet voor Jan De Neve, besluit de motie. 2. Waar Vujo niet aan denkt: aan de vele Aalstenaars, die omwille van den brode, interesses of wat ook, uitgeweken zijn. Vooral rond de eeuwwisseling, maar ook in recentere tijden, ook nu nog. (In onze editie van 30 juli liet een «Ame rikaanse Aalstenaar» iets van zich horen, vorige week verscheen een reportage over Aalstenaars in Zweden,...) Waarom zou zo n wereldwijde gastvrijheid uit den boze zijn Waar vujo evenmin aan denkt: gastarbeiders zijn slachtoffer van de (internatio nale) krisis, zoals vele Vlamingen trouwens ook. Ze zijn er in geen geval de oorzaak van. En nog als die vreemdelingen zelfs geen BTK-er mogen worden, wat dan Op de dop Waarom, tenslotte zou een «tweede generatie-gastarbeider» in zijn streek, nl. Aalst, niet aan de slag mogen Maar we maken ons geen illusies. In elektorale tijden wordt alles héél erg sim pel... (G) fraktieleider V.U. sociaal en federaal

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5