Café Amapola is er weer Gevel Kattestraat ingestort Meldert dorp zonder café Gerda en Bianca naar Japan Lustrum-stadsinfobrochure «vergeet» Schepen De Neve Twee maand na de brand Kawasaki Gentsestraat 8 Aalst Tel. 053/21.83.50 8 - Nieuwe Gazet van Aalst - 20 augustus 1982 iemand van de geburen, ons leven gered door zijn ladder tegen onze venster te zetten. Zo zijn we nog bui ten kunnen geraken. Had het een paar minuten langer geduurd, we waren door de rook bedwelmd...» De herberg brandde volledig uit; de zwartgeblakerde muren stonden nog lange tijd te kijk. Was kortsluiting de oorzaak of iets anders, men weet het nog niet zeker. De schade bedroeg anderhalf a twee miljoen. Gelukkig genoeg waren ze verzekerd en sprong de brouwerij bij om Café Amapola te herstellen. En zo ver is het nu mooi ingericht, een fris geschilderde gevel en binnen tientallen planten en bloemstukken van vrienden en buren. René en Lore zijn in de buurt bijzonder geliefd, en niet zonder reden. «Als wij kunnen helpen we mekaar, want een mens alleen dat is niet goed. We hebben zo veel genegenheid gekregen van de geburen dat ik niet weet hoe ik hen moet bedanken. Zonder hen waren we de miserie niet te boven gekomen.» Stilaan komt er weer leven in het café. De klanten komen lachend binnen want de voetbalploeg van Amapola heeft zondagmorgen de Starboys ge klopt met 11-0 in het tornooi van de Rode Roos. En vandaag 20 augustus gaat de deur weer echt open. Twee kranige mensen achter de toog schen ken de glazen nog eens vol... het leven gaat verder. (KN) Nog geen twee maand geleden, op 25 juni 1982, brandde in de Geraardsberg- sestraat 27 het volkscafé Amapola uit. Een datum die gegrift staat in het geheugen van René De Backer en Lore De Troch, die er al lang woonden en werkten. Maar de herberg is uit zijn as herrezen en wordt nu vrijdag, 20 augus tus, officieel heropend. René De Backer is 66 jaar oud en baat het café uit sinds 1959... je raakt er aan gehecht. En dan zo n ramp. Zijn vrouw, Lore De Troch, is er 63 en beleeft die momenten opnieuw terwijl ze vertelt. «Het was 25 juni dit jaar en we waren rond een uur s nachts gaan slapen. We waren nog geen kwartier in bed of mijn man hoort iets verdachts en staat op om door het venster te gaan kijken. Toen zag hij vlammen en dacht eerst dat het bij de buren brandde. Maar het was in het café.we konden niet meer neer beneden. We zijn beginnen roe pen en dan heeft Frans De Troyer, René De Backer en Lore De Troch, gelukkig is alles voorbij vervolg van blz 1 Neulant en Van Mol Vóór de naam «Van Mol» met dit café was verbonden woonde er de familie Neulant. Rond 1830 huwde echter Pe trus Jozefus Napoleon Van Mol (1808- 1888) met de er wonende Dorothea Nuelant. Landbouwer Petrus Van Mol die van wanten wist zavelde de plek achter het woonhuis uit bij het leggen van de kassei. Iets waarin hij spoedig werd opgevolgd. Petrus werd als waard van de herberg opgevolgd door zijn broeder Gustaaf, een vrijgezel en daarna kwam Prosper Van Mol (1876-1927) die huwde met Maria Agnes De Vis, in de volksmond ge woon «Nisken», momenteel 92 jaar, reeds 55 jaar weduwe en een twaalftal jaar bedlegerig maar nog steeds be schikkend over een goed geheugen. Al leen de gang werd een onoverkomelijke moeilijkheid. Destijds was Prosper naast landbouwer tevens kolenhandelaar en woonde een tijd op de plaats van het huidig huis nr 34 aan de Dorpsstraat. Nadat café houden voor Niske onmogelijk werd, rond de zestigèr jaren, ging de taak over naar dochter Maria Van Mol, echt genote van Kamiel Jacobs en op 22 juli II ging Maria met pensioen. Het muzieklokaal De geschiedenis van deze aloude her- CHRIS DE TROYER DEPANNAGE BINNEN HET UUR BESTELLINGEN AAN HUIS DIENST WISSELSTUKKEN 100 NA-VERK00PDIENST ALLE HERSTELLINGEN MOTORREVISIE MET GARANTIE Te koop of te huur: zitmaaiers,grasmaaiers, bos- maaiers, maaibalken, gazonver- luchters, borduursnijders, accu- scharen, heggescharen, gazon- keermach., komposthaskelmach ploegen, freezen, motocultoren, sproeiers, stroomgroepen. water pompen, tuinslangoprollers, snoeischaren, strooiwagens, gazonrollers, tuinmeubels, kruiwa gens, boomzagen, houtklievers, kliefhamers, ketting op maat. slij pen van kettingen, kettingolie, 2- tacolie, bijlen, kleine materiaal. Eigen hersteldienst. Open van 9 tot 19 u. ook op zat. Tuincenter Et. Van Gucht, P. Corneliskaai 13 Aalst. Tel 053/77.32.94 (tss. St. Annabrug en Zwarte Hoekbrug). berg gaat nauw gepaard met deze van de er haar lokaal hebbende muziek maatschappij die destijds gekend stond als een der beste van de streek en na haar bevordering tot «koninklijk» in 1903 een toelage kreeg van 300 fr. om een festival te organiseren. Een in ons bezit zijnde programma van een kon- sert ter gelegenheid van het zilveren pastoorsjubileum van E.H. Benediktus De Clippele in 1905 toont de moeilijk heidsgraad aan van de gebrachte stuk ken «Tannhauser» van Wagner, «Grand Final d'Ariël» van Bach, «Mar- che aux Flambeaux» van Meyerbeer, een «Air varié» voor sax alto en een polka voor twee pistons. Van 1830 tot bij de fusie van gemeenten bleef deze 'maatschappij nauw betrokken bij de Meldertse dorpspolitiek. Ter gelegenheid van de uitvoering van de St.-Franciscus Xaveriuscantate op 20 juni 1926 werden voor de begelei ding van de koren een aantal muzikan ten uit de omliggende gemeenten gese- lekteerd. Voor Meldert waren dat kleine bugel Frans Crabbe, bugels Benoit De Strooper en Vital, alto Louis De Co- ninck, bariton Jean Nuelant, pistons Be noit Robijns, Remi Clauwaert en Jozef Van Ransbeeck, bazuinen Jean en Au gust Baert en Adolf Nuelant, tuba's Jo zef De Wit, Maurits Baert en Edmond Roggeman en grote trom Gustaaf Van Mol. In het driestemmig mannenkoor zongen mee uit Meldert Cyriel Muylaert, Karei De Saedeleer en Frans t' Kint. Schone liedjes duren echter niet lang en datzelfde jaar kwam er in de maat schappij een scheuring en ontstond de «Fanfare St.-Cecilia» die eerst bij Louis Ebraert en later in de zaal van de «Katholieke Democratische Kring» re peteerde. Van de dirigenten die het stokje over de Kon. Fanfare zwaaiden vonden we te rug Louis Goedvinck. Gustaaf Van Mol, Cyriel Muylaert. Karei Robijns, Jozef Wales uit Lebbeke, Dr. Jozef. Robijns, Jozef De Schrijver. Etienne Van Nuffel met a i. Alfons De Ridder en momenteel Nina Van der Vorst. De familie Robijns Zowel in het café als in de muziekmaat schappij en in de dorpspolitiek speelde de familie Robijns een belangrijke rol. Ze leverde reeds heel wat kosters te Meldert lange tijd vóór het bestaan van onze herberg. We citeren enkel deze die te Meldert koster waren en dus be langrijke leden of dirigenten van de fan fare. Er waren er trouwens heel wat van deze familie die in buurgemeenten ana loge rollen vervulden. - 1750 a 1773 Andries Jozef Robijns (1702-1791) gehuwd met 1e. Rosa De Witte, 2e Cathelijne Meert. 3e Petronel- le De Keghel. - 1773 a 1788 Petrus Benedictus Ro bijns (1730-1788) gehuwd met Joanna Maria Van der Schueren. - 1788 a 1825 Franciscus Robijns (1781-1825), gehuwd met Anna There- sia Plas. - 1826 a 1830 Wwe Fr. Robijns, Anna Theresia Plas. - 1831-1870: Serafinus Carolus Ro bijns, (1817-1870), gehuwd met Judoca Van Vaerenbergh. - 1871 a 1913 Carolus Ludovicus Ro bijns, (1845-1913), gehuwd met Cle mentina Goossens. - 1913 a 1928: Carolus Guillelmus Robijns (1873-1954), gehuwd met Maria Joanna Van Cauwelaert. Ook in de dorpspolitiek waren de leden van de familie Robijns aktief. - in 1932 was Karei Robijns verkozen samen met Gustaaf Vermoesen, Guil- laume De Ridder en Dr. Polydoor Cas teels - in 1938 Karei Robijns met Hilloné Van Brempt. - in 1952 Karei Robijns met Hilloné Van Brempt en Albert Van Mol. - in 1958 Jozef Robijns samen met Hil loné Van Brempt, Jozef Pieters en Al- bert Van Mol. Een leegte Het sluiten van «Ons Huis» veroorzaakt een vacuüm voor tal van verenigingen die er onderdak vonden. Als énige maatschappij blijft er aktief de Fanfare die verder in de zaal repeteert. Alle an dere verenigingen moeten uitkijken naar elders. Dit dan voor de Veebond, de Hopkwe- kersbond, de Toneelbond, de Wip- schuttersmaatschappij «Bock en Lam biek». de Wielerklub «De Bergbeklim mers». de kaatsersklub «Nut en Ver maak» en niet in het minst de belotters- klub met de alleszeggende naam «Thuis weg (Hm) Klacht vanwege Vlaams Blok tegenover Bestuur Grondbeleid Aalst-Moorsel Het is zeer betreurenswaardig als men heden het plan onder ogen neemt, en de baan genaamd Avouéstrat eens nakijkt Wat er zoal de laatste tijd is gebeurd Het grondplan opgemaakt onder het Koninklijk Besluit van 27 november 1975, verdeeld de ingang van de Avouéstraat met een breedte van 5.70m, vervolgens 5.00m. en 6.00m en 5 40m, waar men spreekt van een breedte van zelfs 12 m als toekomstperspectief Op een vraag van een landbouwer zijn bedri|f te verbeteren, kreeg men als antwoord 5m achteruit te gaan. om een aan het bedrijf aangepaste oprit te bouwen Dat is ook gebeurd Daar net heden de straat en straat alleen op sommige plaatsen maar 3 80m bedraagt, stelt het Vlaams Blok dat men zo spoedig mogelijk een aanvang neemt met het uitvoeren van het bovenvermelde K B. Het Vlaams Blok protesteert met klem tegen de reeds genomen houding van het Bestuur Grondbeleid en neemt akte Getekend Vlaams Blok Pieter Pots (advertentie) Een ongewoon schouwspel was het wel, toen maandag 16 augustus in de Kat testraat een stuk gevel van de derde verdieping naar beneden donderde. Hele brokken plaasterwerk kwamen op het voerpad terecht, waar zich gelukkig - gezien het vroege namiddaguur (13u.30) - geen wandelaars op bevonden. Door de verraste huurders van het huis in kwestie (hoek Kattestraat met Espla nadestraat, «huwelijkslijsten Regalo») werd onmiddellijk kontakt opgenomen met eigenares mw. Baeyens en de brandweer. Hoewel deze laatste uiteraard dringende herstellingswerken aanraadde het huis is niet al te nieuw meer is er momenteel gèen instortingsgevaar. Binnen is er trouwens niets aan de hand. «Het had erger kunnne zijn», zuchtte de uitbater van de zaak Regalo (die pas een maand geleden opende) opgelucht. (P D.) De geselekteerde atleten die de Belgische kleuren gaan verdedigen op de Wereldkampioenschappen te Japan, staan hier klaar om af te reizen naar het Olympisch dorp Memorial Youth Center te Tokyo. De kampioenschappen lopen 21 en 22 augustus. Gerda Cami en Bianca De Cock verdedigen onze lokale kleu ren. Alle Aalstenaars vonden deze week «Aalst 82» in de bus, sinds vijf jaar ver trouwde wegwijzer doorheen de stedelijke dienstverlening. Merkwaardig evenwel is dat in deze editie alle leden van het College van Burgemeester en Schepenen, behalve één, hun beleid toelichten. Van Schepen Jan De Neve vonden we noch tekst, noch foto. Enkel op de groepsfoto komt hij voor... Vertikte de schepen van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening zijn tekst binnen te leveren Of is de (nieuwe) uitgever wat al te slordig geweest Vreemd in elk geval. Gelukkig is De Neve als adverteerder aanwe zig... Opvallend is ook dat in deze uitgave de adressenlijst van verenigingen en organisaties achterwege is gebleven. Daarentegen zijn de industriezones wel op drie pagina's uitgesmeerd. Je vraagt je af waar het gros van de bevol king meest aart heeft, als er dan toch bladzijden moesten ingeleverd worden... Overigens is de brochure niet het toppunt van verzorgde uitgave. Zo ver meldt de «lijst van deelnemende adverteerders» maar drie onderwijsinstellin gen. Het St.Augustinusinstituut. het K.I.H.O., de Scholengemeenschap St. Jozefskollege - V.T.I., en de Rijksscholen van Groot-Aalst adverteerden nochtans eveneens Ook de meermaals onduidelijk foto'afdrukken doen aan kinderziekten den ken. Jammer allemaal, want deze (nuttige) infobrochures verdienen beter. (PD) reóalo

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 8