Omkijken naar wat komen gaat 10 jaar Festival van Samenstelling van het huidige Dirk Martenscomité Uit de statuten van het het Dirk Martenscomité... Uit een recensie over het eerste concert, gegeven onder de vlag van het Festival van Vlaanderen, te Aalst 2 september 1973 IWÊ0 Nieuwe Gazet van Aalst - 20 augustus 1982 - 9 Er is wel wat gebeurd sedert de Capella Antiqua München op 2 september 1973 de Sint-Martinuskerk liet vollopen. Ruim 40 concerten zijn er sedertdien onder de prestigieuze vlag van Vlaande- rens grootste muziekfestival doorgegaan. Dit alles, en dat wat er rond komt draaien gaf ons meer dan één reden om met de inrichters, «Het Dirk Martenscomité» te gaan praten over muziek voor en achter de schermen. Op de praatstoel zitten Hedwig Meert en Ignace Ledegem, organisatoren en uitwerkers van het hele gebeuren, dat doorgaat onder de vleugels van cul tuurattaché Van der Ghylen en Sche pen Roels. Mevr. Van de Velde Denise liet zich verontschuldigen. Christiaan Willems, stadssecretaris, de stichter en bezieler van het Festi val, de man die het uit de kinderschoe nen hielp, bleek helaas (voor ons dan met vakantie. De antwoorden van de beide heren hebben we gebundeld. We zijn er ons ook van bewust, dat zoals in elke vereniging diverse meningen op één vraag kunnen naar voor komen. Bij het nalezen van oe stichterslijst van het Dirk Martenscomité (Staatsblad 18. 03.1976) krij gen we de indruk, dat de intentie «muzikale uit bouw» niet zo groot was. Veeleer doet het ons denken aan een gezelschap dat vooral op wetenschappelijk en tentoonstellingsviak grote prestaties wou leveren. In de statuten staat er dat het om een tweedelige opzet gingeen sector muziek en een sector artistiek-weten- schappelijke prestaties. De bedoeling was om het zo pluralistisch mogelijk te houden. We hadden eerst een Stede lijk Comité voor Culturele Actie m.m.v. de scholen, de Academies, enkele kunstenaars, persmensen, de toneel wereld, de hobbyclubs, enz... Uit de kern is het opzet gegroeid. Om manifestaties die onder zo n organisa tie louter stedelijk bleven (en waar de financiële uitbetalingen soms maan den uitbleven), te kunnen uitbreiden is het tot een VZW gekomen. De aanlei ding was het herdenken van Dirk Mar tens, waarbij de vereniging omge doopt werd tot Dirk Martenscomité. Sedertdien is de kern vooral met wetenschapsmensen aangevuld. De voorzitter wordt verkozen door de raad en de leden. Het is daarbij wel traaitie (niet statutair) dat dit door de Schepen van Cultuur waargenomen wordt. Het Festival bestaat 10 jaar. Merkt U een evo lutie Een grote evolutie in mensen en aard. We kunnen het zo stellen dat er in 1973, om het Festival te lanceren, vooral georiënteerd werd naar voeden en kennissen, waardoor wel het ver wijt kon gemaakt worden, dat er een gesofistikeerd publiek aan het groeien was. In de laatste jaren is dat noch tans duidelijk veranderd. Het publiek komt van overal, uit Gent, Brussel, Geraardsbergen... Bedoelt U dat de dremepelvrees verdwenen is? Zeker, er komen ook mensen van alle leeftijden. Zou het niet mogelijk zijn om in Aalst iets «gelijkaardigs» van Brugge te hebben, een stad met een eigen muzikaal gezicht De moeilijkheid bij ons is, dat Gent als koepel fungeert. Omwille van de kost prijs gebeurt er een selectie, er moet nu gekozen worden uit 1 blz. aanbod. Nochtans heeft Chris Willems er aitijd op aangedrongen zelf voorstellen te doen, parallel met wat in 1973 gebeurd is. Een andere moeilijkheid is dat eerst het programma bepaald wordt, en dat pas nadien het mece naat kan aangeproken worden. Er is geen financiële steun van de stad, die komt louter uit de privéhoek. De bij drage van de stad beperkt zich tot materiële hulp (verlichting, podium...) Komt er geen steun uit Gent Er is een tussenkomst als nationaal een concert meerdere keren wordt uit gevoerd. Dan hebben we een geredu ceerde prijs, we weten echter nooit hoeveei die zal bedragen. Gent neemt wel de eerste affichen, de Sabam- en transportkosten voor haar rekening. Met een eigen gelaat bedoelen we Aalst als Kamermuziekstad bijv. in de allerbreedste bete kenis van het woord: intieme muziek in alle vormen. Dat is ook onze bedoeling, omdat we bij gebrek aan een zaal wel die richting moeten uitgaan. Zo n muziekvorm is trouwens nog te betalen Brugge krijgt ook al financiële moeilijkheden, de jonge Engelse ensembles zijn onbe taalbaar geworden. Aan de andere kant krijg j'e dan wel bij «specialisatie» uit sommige pershoeken het verwijt dat één vorm ééntonig is. Iemand van het Comité hoort - 't is een voor beeld - een blazerstrio in de Provence. Kun nen die zomaar naar Aalst gehaald worden Ja de voorwaarde dat Gent uiteindelijk kan beslissen. De aangifte moet wel tijdig binnen zijn, want vóór de eigen lijke concertdata liggen maanden van stil voorbereidingswerk Dit jaar heb ben we 2 artiesten, die alleen naar Aalst komen; Jean-Philippe Collard en Hamari. U zou eens moeten weten, wat er allemaal aan onverwachte moeilijkheden kan opduikengezel schappen die te duur blijken te zijn, technische problemen geen infra structuur, de miserie met de kerken, het mecenaat dat pas aangesproken wil worden, nadat ze weten waar, wie, en wat er op het programma staat. De grote tegenslagen die in Gent gebeu ren en de krantekoppen halen zijn naar Aalst projecteerbaar. Zie je geen oplossing door dure gevestigde waarden links te laten liggen en «kleinere» beginnende sterren te nemen Dat is een politiek die we sedert 1980 aanhangen Het Duo Crommelynck met een uitzonderlijk hoog niveau was financieel best betaalbaar. (Hedwig Meert citeert hier een piepjong trio uit Salzburg, dat Böhn en Von Karajanon- derscheidingen behaald heeft en wiens geloofsbrieven door hem aan de koepel overhandigd werden) Begrijpt U ons bezwaar tegen de keerzijde van het mecenaat, tegen de ongeïnteresseerden op de eerste rijen, de «acte de présence» Het is onze ervaring, dat de acte de présence als het een groot mece naat betreft vooral tijdens de recep tie gebeurt .Nu is het ook zo, dat iede reen moet inleveren, ook zij die gratis kaarten krijgen. «Gratis» in die zin dan, dat ze die eerst rijkelijk betaald hebben. Voor een klein mecenaat van 1 000 fr. krijg je één kaart We nemen Brugge weer als voorbeeld. Daar kan je een kaart kopen en zo maar op de derde rij gaan zitten Met 'onze hui dige politiek in Oost-Vlaanderen is dat niet mogelijk. Het is onze bedoeling zoveel mogelijk kaarten te laten kopen. De prijzen zijn tenslotte niet overdreven, en bovendien zijn er de gebuikelijke reducties. Een eenheidsprijs van 300 fr. Reken daar de onkosten voor een eventuele babysit, een pro gramma, de benzine en een drankje bij, zo zit je rap aan 1 000 fr. per concert. Bovendien zijn er - De Ryck Luc, Aalst De Vos Ignace, Aalst - Wailly Paul, Aalst Vernaeve Wilfried, Aalst - Meert Hedwig, Aalst - Van Santen Herman, Appelterrre - Dauwe Jef, Lebbeke - Van de Sype Lamb. Meldert - Van den Eede G., Aalst - Mevr. Penneman-Houtman, Aalst - Van de Steen, Erembodegem - Caudron Jan, Aalst - Baert Karei, Wieze - Van der Ghylen Alb., Aalst - Robyns Luc, Nieuwerkerken - Mevr. Van de Velde D. Aalst - Roels Herman, Erembodegem in september nog orgelconcerten, en een boel stedelijke manifestaties. Nooit gedacht aan een abonnement om de onkosten wat te drukken De praktijk heeft ons geleérd dat zoiets moeilijk te organiseren is. We hebben het meegemaakt dat ondanks het gedrum achteraan in de zaal de lege stoelen der abonnementen (die uiteindelijk niet meer opdagen) bleven leegstaan. Voor elk concert worden bovendien plaatsen voorbehouden voor de BRT en de ambassades van de uitvoerende artiesten. De gemeen teraadsleden hebben gratis toegang. Probeer maar eens uit te vissen wie er allemaal wel en niet naar een concert gaat komen. Een paar keer hebben we met echte heibel te maken gehad, kor tom het is zeer moeilijk, en de prijzen liggen zo laag, dat verdere reductie bijna onmogelijk is. Is het niet mogelijk september in functie van het Festival te stellen, en een soort kunste naarsmis of een pré-manifestatie te organise ren We hebben daar al jaren over nage dacht. We staan wel sceptisch tegen over de artistieke hoogte van het te vragen koor. Een goed koor (de naam Cantate Domino valt hier) dat langs een manifestatie om het Festival zou kunnen openen is onze vurige wens. Kan je op dat vlak niets leren van een stad als Brugge De toestand ligt daar wel wat anders. Brugge heeft een steldelijke en een provinciale subsidie. Wij zijn afhanke lijk van de goodwill van het mecenaat. Een andere gehoorde kreet is dik wijls een paar concerten OK, maar niet te veel. Zo n manifestaties moe ten bovendien betaald worden met het geld van het Comité, dus onkosten voor aparte uitnodigingen, andere affi ches enz.maar het zou wel zeer aan genaam zijn om zoiets mee te maken.. Kan je de winkels uit de binnenstad niet in functie van het Festival laten versieren. Zoiets zou niet alleen goedkoop, maar direkt aan spreekbaar en misschien zelfs origineel de bevolking kunnen aanspreken Er mochten vroeger borden op de invalswegen van de stad geplaatst worden. Opeens moest alles op last van Bruggen en Wegen verdwijnen. Maar het idee zelf gingen we gebrui ken voor de uitvoering van de Rubens cantate (die intussen wegens duistere en mindere duistere redenen gediep- vriesd werd N.V.D.R.). Het uitstal- lm? raam van de Openbare Bibliotheek is wel met die optie opgesmukt. Een weerkerende vraag is het «lichtere genre» in het Festivalaanbod. Een groot mecenaat vroeg ons zelf of er geen popconcert te versieren viel. Ik geloof toch dat het een specifieke taak van het Festival is om klassieke muziek te brengen. We hebben trou wens slechte ervaringentoen we jaren geleden het «lichtere» genre opgingen met een folklore gezel schap, deed de pers dadelijk boos, en knapte het mecenaat onmiddellijk af. Nog een rode draad is het verwijt dat hef Festi val in zijn geheel mislukt is omdat de arbeiders niet komen. Prof. Dr. Briers heeft meerdere arti kels geschreven om toch maar te bewijzen dat het niet zo is. Is het Festival een elitaire zaak Pr. Briers is een briljant man die met de pers heeft leren leven. Wat is een arbeider Er zijn arbeiders die meer geld verdienen dan een bediende. Musea worden niet bezocht, moet je daarom de schilderijen weggooien We moeten veeleer de geest van de mensen veranderen. Het 'is onze ervaring dat de nationale pers bij zonder karig is over de gebeurtenissen in Aalst. Dat is zo. Gent blijft de hoofdzaak, en de historische steden komen nu een maal achter. Maar het is toch een vaststelling om bij de nationale verga dering te Gent even naar naar voor te schuiven. Blijft er voor de inrichters bij de uitvoering van het concert veel muzikaal genot over Vroeger niet, dan waren er twee men sen die alles op het ogenblik zelf moesten regelen. Sedert de fusie heb ben we meerdere medewerkers, zelfs een heleboel vrijwilligers, ledereen heeft nu zijn precieze en uitdrukkelijke taak, zo wordt het prettig en vlot wer ken... Hebt U wel eens grote verwachtingen, die dan op een fiasco uitdraaien We hebben geleerd om ons niet op een concert in te leven. Zeer jonge mensen kunnen ons wel eens enorm verbazen, en amateurs bekoren niet zelden door hun grote aanstekelige muziekvreugde. Zijn er artiesten in de loop van zoveel jaren die U als mens meegevallen zijn De grote charme en eenvoud van het Corsortium Classicum, de vriendelijk heid van het Duo Crommelynck, Robert Tear, het Clemencic Ensem ble, het Ensemble De Machaut, en wat vooral bijblijft is de staande ovatie die I Musici kreeg, voor het concert aan ving dat ondanks het feit dat het publiek ruim anderhalf uur naar hun aankomst had moeten wachten... (F.C.&W.D.B.) Art 2. De vereniging heeft de socio-culturele promotie van de stad en het Land van Aalst tot doel, onder meer door stimulerend op te treden op die gebieden waar initiatieven voor de promotie van het gewest gewenst kunnen zijn, of door opgaven op zich te nemen die de krachten van de bestaande verenigingen of particulieren te boven gaan... ..In de Sint-Martinuskerk, tegen de achtergrond van de statige oprijzende spitsbogen in het priesterkoor stond de Capella Antiqua München opgesteld, een kader bij uitstek om de muziek uit de glansperiode van de Nederlandse hegemonie te laten weerklinken... Want waarlijk, het is uitgegroeid tot een grandioos festijn, met alleen de afzonderlijke stemmen, ook de samenklank der stemmen en die der instru menten was buitengewoon... Op het programma van het Dirk Martensjaar staan nog verschillende muziekuitvoeringen vermeld. Waarschijnlijk hebben wij nu reeds het muzi kaal hoogtij gevierd. Een waardige inzet van het Dirk Martensjaar met zijn vele kunstvolle presta ties in het vooruitzicht. (Gazet van Aalst 9 september 1973)

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 9