aaisters Firma De Bolster huldigt principe van voldongen feiten Burgemeester belooft einde milieuhinder De Bolster MOET ER 61 ZAAT OP? Adviesraden zouden degelijk moeten funktioneren Verantwoording (i de moeite waard het meest originele winkeltje van de stad ...aan de Zoutstraatpoort «De leste zen de beste» iSS^ Nieuwe Gazet van Aalst - 24 september 1982 - 3 Provincie blaast koud en warm over zelfde dossier Verleden week publiceerden wij in dit weekblad een aantal recente gebeurte nissen rond de veekwekerij De Bolster gelegen aan de St.-Amandsstraat te Erembodegem. Dank zij een persmededeling van de Werkgroep Leefmilieu Aalst Is bet nu mogelijk een gedetailleerd beeld te geven van de jongste beslissingen die de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen in verband met dit dossier trof, en van de gebeurtenissen, die sindsdien plaatshadden. Beroepen ste,d werden tegen beslissingen van i het Aaisters stadsbestuur. Enerzijds In feite diende de provinciale overheid ha(Jden de bure(1 massaa| zich ti,dens de vakantie uit te spreken aanqetekend teqen de vergunning, over twee beroepen, die bij haar mge- De eerste foto geeft een overzicht van de veekwekerij. Vooraan ziet men een deel van de stallingen, met in de achtergrond de St.-Amandsstraat te Erembodegem. Tussen beide in is duidelijk de berg voorgeperste pulp zichtbaar, die verleden week op illegale wijze werd gestort. Maandaq 20 september werden opnieuw hele bergen veevoeder (deegrijpe maïs) op de terreinen van het bedrijf De Bolster aan de zijde van de bodegemse St.-Amandsstraat gestort. Het gevolg is dat steeds meer buurtbe woners last ondervinden van deze veekwekerij. Tenqevolqe van de nieuwe stortingen werd het bedrijf maandag en dinsdag jl. zowel door de rijkswacht als door de politie met een bezoek bedacht. Zelfs Burgemeester D'Haeseleer heeft zich ter plaatse begeven, en beloofde zo vlug mogelijk een einde te stellen aan de milieuhinder. (MP) Er is één woord dat opvallend acnterwege blijft in de politieke pamfletten die onze brievenbus beginnen te teisteren. Een mooi woord nochtans, en in de politiek een nieuw woord, dat zes jaar geleden zo kwistig naar de groot- en klein-Aalste- naar werd afgevuurd. Ik bedoel het woord Inspraak. Er zou niets meer beslist worden zonder eerst de kiezer te kennen, want hem werd Inspraak met de grote I beloofd, namelijk medezeggenschap Na de ver kiezingen volgden inderdaad tal van informatieavonden in elke deelgemeente, waarbij het kersverse stadsbestuur inspanningen noch kosten spaarde om aan alle ingezetenen dat waardevol gevoel van veiligheid te geven. In dit énige Aalsterse weekblad past geen stellingname vóór of tegen partijen. Onze lezers moeten zelfstandig oordelen voor wie zij kiezen zullen. Toch stel ik hier de vraag waarom denktijen nét vóór de verkiezingen geen publieke verga deringen inrichten. Dan zouden zij tijdens tegensprakelijke debatten ofwel ver antwoording voor hun daden kunnen afleggen, ofwel hun afkeur voor het voorbije beleid. Enkel dan zou de Aalstenaar beter weten wie hij dient af te straffen of te belonen, en dat is belangrijk. Maar de dames en heren durven het blijkbaar niet aan. De Aalstenaar zal nu al te onverschillig zijn zondag-wandeling aanvatten, en vooral uitkijken naar oude bekenden op straat, die hij dank zij verkiezingen nog eens tegen het lijf loopt. Wel wie we daar hebben De meest gesensibiliseerden zullen wel rekening houden met de hoge ouderdom van sommigen, en graag een kans geven aan jongeren, aan nieuw gezichten, aan het vrouwelijk geslacht. Maar dat is niet voldoende. De bewuste kiezer krijgt niet eens inspraak om diegenen in hun hemd te zetten die hun stem misbruikten voor schaamteloze overloperij. Zij weten niet hoe het zal zitten met de benoe- mingspolitiek. de zorg voor de stadskas en vooral het leefmilieu, de eventuele herhaling van onverantwoorde beslissingen zoals in de dossiers kultureel cen trum, nieuw hospitaal, en andere. Sommige stemmingen in de gemeenteraad belasten immers een hele generatie. Is er in Aalst ooit echt inspraak geweest De Panoramist afgeleverd op 1 7 december 1981tot uitbreiding van het veebedrijf van 75 tot 150 runderen. Anderzijds was de uitbater zelf bij de provincie in beroep gegaan tegen een weigeringsbesluit van het schepenkollege van Aalst van 4 maart 1982 voor het exploiteren van een opslagplaats voor 300.000 kg. plantaardige produkten zoals voorge perste pulp en deegrijpe mais, in twee sleufsilo's. Verbazingwekkend is wel dat de twee provinciale beslissingen totaal tegen strijdig zijn met elkaar. Enerzijds stelde de Bestendige Deputatie op 23 juli jl. dat de uitbreiding van 75 naar 150 runderen niet milieuhinderend is. Uit een bezoek ter plaatse leidde men af dat er slechts 110 runderen in het bedrijf vetgemest werden. De door het schepenkollege opgelegde voorwaar den o.a. inzake geluidshinder van traktoren zal de burenlast binnen de grenzen van het aanvaardbare hou den. Wat de stallingen zelf .betreft, die onwettig opgericht werden, wordt anderzijds opgemerkt dat hiervoor een regularisatieaanvraag mogelijk is. Wat de bestendige deputatie volgens WLA niet vermeldde was dat het bedrijf grotendeels onwettig opgericht werd in een door het gewestplan be schermd natuurgebied en in een woongebied. Anderzijds lijkt volgens een brief van minister van Leefmilieu Lenssens dat het advies van de gezondheidsinspektie over de aange vraagde uitbreiding ongynstig was. Ondanks alles beslisten de buurtbe woners in samenspraak met WLA geen beroep aan te tekenen bij de Raad van State. De stad Aalst had immers slechts een tijdelijke vergun ning voor één jaar afgeleverd, en voor de Raad van State uitspraak zou gedaan hebben, zou de vergunning reeds lang vervallen zijn. Op 20 augustus jl. werd dan een nieuwe beslissing getroffen door de Bestendige Deputatie. Ditmaal haal den de buren en de leefmilieuvereni gingen volledig hun slag thuis. Op basis van allerlei adviezen werd er immers niet toegelaten dat de exploi tanten 300.000 kg. plantaardige pro dukten zouden opslaan in hun eigen dom in twee sleufsilo's. Hierbij is de provincie van mening dat voor deze silo's een weigering afgeleverd werd, later herzien door de provincie, waar over de Koning uitspraak moet doen. De rijksgezondheidsinspekteur vond op zijn beurt de klachten van de omge ving gegrond. Tevens wordt gesteld dat geurhinder van de plantaardige produkten niet te vermijden is, even min als lawaaihinder veroorzaakt door het ophalen van het voedsel. «De uit bater beschikt over andere gronden waar de uitbating niemand zou bena delen» aldus letterlijk de provinciale overheid, terwijl er tenslotte aan herin nerd wordt dat de inplanting niet ver enigbaar is met het bestaande ge westplan, en de klachten over geur hinder en gevaar voor ongedierte gegrond werden bevonden. De be staande silo's bevinden zich trouwens op slechts 10 meter van een aanpa lende woning. Belangrijk is ook dat de Bestendige Deputatie stelt dat de ste- debouwwet en het Algemeen Regle ment op de Arbeidsbescherming twee verschillende oogmerken nastreven, en dus duidelijk van elkaar te onder scheiden zijn. Om al deze redenen wordt het beroep van de eigenaars De Bolster afgewe zen en wordt de beslissing van het Aaisters schepenkollege bevestigd. Uitvoering Ondanks deze weigering werd op maandag 13 september overgegaan tot het storten van een enorme hoe veelheid pulp. Deze pulp werd echter niet op de plaats van de vroeger voor ziene sleufsilo's gedeponeerd, maar wel ter hoogte van de St.-Amands straat zelf. Volgens WLA wordt aldus de buurt van de St.-Amandsstraat en de Stillebreek uitgedaagd door de eigenaars. Ondanks verschillende tussenkomsten van de overheid, de stadsadministratie en de Aalsterse politie werd de pulp gans de dag ver der gestort. «Hierbij werd herhaalde lijk de vraag gesteld naar de zin en de betekenis van bepaalde overheidsbe- slissingen», aldus WLA, die stelt dat de politiek van de voldongen feiten voor de zoveelste maal, na De Geyndt en Copal te Erembodegem de boven hand haalde. Anderzijds wil de Aalsterse leefmi- lieugroep de wettelijke milieustrijd niet Hoe komt da na dagge va serrewoerdeg ni anders nimmer 'n hoeirt of 'n ziet, of 't goot hem oever eirge dinges Malheiren meh ottobissen en transj. groeite vliegers die nor beneen donderen, helikopters die vallen. En attoyd mor om ter mier doein. En 'n es 't ni meh vliegers of ottobissen, tèn zen 't de mensjen zelf die oonslaogen doeng, meh bommenen, meh revolvers, meh handgranaten of meh masjiemgeweren. 't Es pesies of dat de mensjen, die pertang zolle moete veil slimmer zen as de biesten. beizeg zen meh ghielegans heer oygen soert den dieperik in t' helpen. Gelèk as meh die atoembommenen oeik. Alle landen zeggen da ze vér de vreide zen, mor allemol wille ze mier en mier en danzjereizer woapes. Knupt da na on ien. En wa goot er geer allemol om in 't Oeisten. meh de Joeden en d'Arabieren Door 'n keigele ze 'r ni nevest zee. Meh honderden maoke ze dor vraan en kinjeren af, om 't er miest. zojje joekanst gon moete zeggen. Als ze domei peizen van heren heimei te verdiene, tèn vraog ek meh toch af wa dat er geer in den heimei allemol rond- lupt. Nie, onzen heimei zolle men hier op d eerde kennen hemmen, as men ons allemol azoei nie 'n liepen opzooipen ver den ienen den andere kapot te mao- ken Ge zotj op den dier schrik kroygen as g'op stroot nen andere mensj ziet opkommen. Zol da na oeik ne moeirdeneer zen 'n Goot den dienen hier gin handgranaat ooit zenne zak holen Of eh mes Of ne matrak ver meh dor verrooiioeis 'n kiasj in mennen nek te geiven Jaja, op den dier zal 't zu veir kommen Want gelèk as 't naa goot zojje op den dier in iederien ne moeird- neer zing... En 'n doeng ze 't ni meh waopes, tèn doeng z' het meh ottos. Want dad es den dag va vandaog oeik iet woor dagge schrik zotj beginnen va te kroygen. Gelèk as 't er sommegste domei ne gèrla goon. Of dagge 't geloeift of ni. mor ik 'n goon na ni veil booiten, mor op droy daogen hem ek droy malheiren gezing. Twie ottos opien. nen otto meh nen brommer en ne schoelkadei per velao die oeik oever- reen wird. Jommer jonges, 't es pesies of da ze peizen da z' alles meigen doeng van de moment da ze eh stier in heer fiemen kroygen En dad allemaan hem mor doeidsimpel ne kier haavden on 't reglement, nog ni ien op honderd van aal die malheiren zollen der veirevallen. 'n Remeide Joot zee En 'n goeiDa ze ne kier veil nazer beginnen te zing op aal dedie die vierkanteg heer «jollen vegen on de reglementen. En da z' heer derekt doeng lammeren En genoeg Den ieste kier zoeiveil, den twiede kier 't dobbel, den derde kier, krek, roybewoys ver nen toyd kwoyt't Zol rap veil minder zen... en. wajjer zollen der al diepe pitten kennen gevildj werren 't 'n Es ni meh standvasteg den naft op te sloon da ze d'aksedenten zelle verminderen. Want wie da poeng genoeg heit, kaan da beto- len en 't zen miestaai de die die peizen dad on heer alles toegeloten es... Imand die vezichteg es, den dienen werd ooitgelachen ver nen broekschoyter of ver ne sjoffeur van 't halver-droy-donker. Moor... 'k zol weite wa kieze zee. Iveranst ting menieten loter toekommen... of nimmer toekommen Ver ten nog te zwoygen van aal de mizeire da z' 'n ander oondoeng. PETJEN Geraardsbergsestraat 74 VRIJ IN UIT opgeven. Hierbij rekent men wel op de welwillende medewerking van het stadsbestuur van Aalst, die in het verleden steeds grotendeels positief stond tegenover de reeds gevoerde akties, en van de hogere Vlaamse en Nationale Overheid, die binnenkort ook hun verantwoordelijkheid dienen op te nemen inzake het dossier De Bolster. (MP) J t-oto 2: vanuit de St.-Amandsstraat heeft men een duidelijk zicht op de bergen voorgeperste pulp die illegaal gestort werd. In de achtergrond bemerkt men de stallingen van de veekwekerij De Bolster, waarvan een deel eveneens illegaal wRrdj2££ericht in een natuurgebied. In deze verkiezingstijd wordt door alle partijen opnieuw veel aandacht geschonken aan de inspraak van de bevolking in het stedelijk beleid. Eén van deze mogelijkheden tot inspraak zijn de talrijke adviesraden die door het stadsbestuur werden opgericht of waarin de stad Aalst zitting heeft. In het verleden blijken sommige raden echter nauwelijks of niet gewerkt te heb ben Een typisch voorbeeld hiervan is het advieskomitee voor de Gerstjens, die in de afgelopen zes jaar amper tweemaal vergaderde, namelijk in 1978 en in december 1981 Nochtans betreft het hier een advies raad. die officieel opgericht werd bij de verkoopakte van de vroeger eigendom Camu aan de toenmalige gemeente Erembodegem. De leden van deze raad dienden de be- voegde schepen en stadsadministratie bij te staan bij het uitwerken van een de gelijk beleidsplan voor het ongeveer 12 ha groot natuurgebied De Gerstjens dat op dit ogenblik eigendom is van de stad. Wat er uiteindelijk van deze inspraak ge worden is, kunt U verder in dit weekblad lezen Ondertussen blijft het de vraag of het noodzakelijk is nieuwe adviesraden te kreëren (deelgemeenteraden, wijkra den, enz.) als men ziet dat een deel van de bestaande niet of nauwelijks dege lijk funktioneerden. (MP) 82/13/09 LIJSTDUWER VU

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 3