Wat wil Aalst met Gerstjens aanvangen Destereers en Kloetjes baal GEEF KRACHT AAN UW STEM '(?J p.* ba Financial and Organizational Consultants \Fudbuccj/ De ruimste break in zijn kategorie. 101.750 f 25% btw 8 MODELLEN. BREAK OF BERLINE 4 OF 5 DEURS. 5 OF 7 PLAATSEN GARAGE SINT-MAARTEN 4 - Nieuwe Gazet van Aalst - 24 september 1982 Vervolg van blz 1 Oorspronkelijk ontstaan als elzenbroek werden de Gerstjens trouwens eerst ge transformeerd in een enorme boom gaard. In de loop van de 20e eeuw werd het gebied kunstmatig gedraineerd en werden kanadapopulieren aangepland. met uitzondering van een kleine strook langsheen de Dender, waar de fruitbo men bleven. Op deze plaats hadden de vroegere eigenaars ook een groot aantal sparren aangeplant welke als groen- scherm fungeerden tussen het bestaan de park van het kasteel Ronsevaal en de oude fabrieksgebouwen aan de overzij de van de Dender. Zoals het een goed funktionerend stads bestuur betaamde werd in het begin van de huidige legislatuur overgegaan tot het opstellen van een beheersplan. Dit plan werd bepaald door de bodemkun- dige en topografische faktoren, de histo rische evolutie van het landschapsbeeld en het huidig bodemgebruik en de zon dering in het gewestplan. In het gewestplan Aalst zijn de Gerstjens immers gezoneerd als groen- en natuur gebied. Volgens het K.B. van 28.12. 1972 betreffende de inrichting en de toepassing van de ontwerp-gewestplan- nen en gewestplannen zijn de groenge bieden bestemd voor het behoud, de be scherming en het herstel van het natuur lijk milieu terwijl de parkgebieden in hun staat moeten bewaard worden. Deze zijn bestemd om als zodanig inge richt te worden dat ze.' in de al dan niet verstedelijkte gebieden, hun sociale funktie kunnen vervullen. Doorheen de voorgestelde en uitge werkte maatregelen kwamen duidelijk enkele vooropgezette doelstellingen aan bod Zo wil de stad het «monotone» po- pulierenbos alnaargelang de kaprijpheid vervangen door een meer gemengd bos, met enkele moerassige zones langsheen de bestaande beken. Vervolgens wil Aalst de boomgaard be houden en herbeplanten. Daarom vindt De boomgaard in de Gerstjes. (OJ) men het o.a. noodzakelijk de kerstspar ren weg te nemen Tenslotte wil men de bestaande vijver in zijn huidige kwaliteit behouden en eventueel met 1/3 uitdiepen zodat hij als visvijver zou kunnen gebruikt worden. Praktijk Alle mooie plannen ten spijt schijnt er van een degelijk beheer van de Gerst jens weinig in huis gekomen te zijn. Brandnetels groeien er als nooit voor heen en overwoekeren op bepaalde plaatsen de bestaande wandelpaden. Vooral na een regenbui blijken deze pa den trouwens weinig of niet begaanbaar te zijn. Nochtans beweert het stadsbe stuur in het reeds vermeld dokument dat men sinds 1978 ieder jaar opnieuw werkte aan het onderhoud en de ver nieuwing van de wandelwegen. Over de vijver wordt liefst gezwegen. In deze droge periode, wanneer er geen druppel water meer in de vijver staat, kan iedereen duidelijk zien dat men van deze unieke gelegenheid geen gebruik maakte om hem te kuisen. Allerlei afval dat gemakkelijk op één dag kan verwij derd worden, ligt her en der op de bo dem verspreid. Ook de boomgaard laat een mistroos- tende indruk na. Of de omgewaaide fruitbomen in het seizoen 1978-1979 verwijderd werden, valt te betwijfelen, en dat er in de periode 1980-1981 geen nieuwe fruitbomen aangeplant werden zoals de administratie beweert, kan iedereen vaststellen, die zich de moeite getroost om tot deze boomgaard te wan delen. Wat wel duidelijk merkbaar is. zijn de ontelbare grote kerstsparren die omge hakt werden Deze kerstsparren worden sinds 1978 telkenjare gebruikt voor de eindejaarsversiering van de stad Aalst en voor het opsmukken van één of an dere tentoonstelling in de Keizershallen. Dat weinig Erembodegemnaars met de ze gang van zaken gelukkig zijn bleek overduidelijk tijdens onze enquete over dit artikel. Velen zien in het omhakken van de sparren een gemakkelijke en goedkope oplossing om aan kerstbo men te geraken. Het argument dat deze Als U niet kunt slapen, probeer dan eens warme melk met honig. Zijn het echter problemen van fis cale of boekhoudkundige aard die U wakker houden, bel dan naar F.O.C. 053/78.98.31 Parklaan 29 A, Bus 1, 9300 AALST sparren niet thuis horen in het landschap wordt eerder als een alibi ervaren. Alles zins wensen velen dat het groenscherm. dat deze sparren vormden tussen de Gerstjens en de oude fabrieksgebouwen aan de andere oever van de Dender, op nieuw zou gerealiseerd worden. Dat er met het beheer van de Gerstjens het één en het ander misloopt wordt ook bewezen door het feit dat een groot aan tal jonge kanadapopulieren nog steeds niet gesnoeid werden, alhoewel dit drin gend noodzakelijk is wil men het afster ven van de bomen vermijden. Zelfs indien de stad op langere termijn de bedoeling heeft om het populieren- bos langzaam te vervangen door een gemengd bos. zou men er toch moeten voor zorgen dat de bestaande bomen maksimaal kunnen groeien en tot kap rijpheid komeni Bij dit alles dient ïiog vermeld te worden dat velen van méning zijn dat een de gelijk beheer slechts mogelijk is mits te vertrekken van de juiste basisgegevens. De bestaande plannen, die door de diensten van leefmilieu werden uitgeke ken lijken op dit vlak echter enigszins te falen. Belangrijke treurwilgen aan de oe vers van de vijver, die mede zorgen voor het specifieke parklandschap, werden eenvoudig niet vermeld. Waarom niet zo vragen sommigen zich af. die be zorgd zijn dat men deze monumentale bomen eerstdaags ook zal omhakken. Evenmin werd op één plannen een dui delijk onderscheid gemaakt wat betreft de leeftijd van de bestaande kanadapo pulieren. Bij de vorige eigenaars, die tot de aanplanting overgingen was het de bedoeling om, langs de spreiding van de aanplanting, te komen tot een natuur lijke rotatie van het landschap. Slechts systematisch, naargelang de kaprijpheid van de populieren, zouden delen van het bos omgehakt worden en vervangen door nieuwe bomen. Zelfs de plannen tot het vervangen van de populieren door andere bomen wordt door menige bewoner met lege ogen aanzien. De populieren zijn immers ken schetsend voor het landschap in de Dendervallei, en zijn tevens ekonomisch belangrijk en produktief (waarmee de lege stadskas toch ook rekening zou kunnen houden). De verkochte kanada's zijn immers na enkele jaren het tienvou dige waard van hun kostprijs. Anderzijds blijkt uit studies van de stad zelf dat de bodem speciaal geschikt is voor het kweken van populieren. Bij dit alles mag niet vergeten worden dat de andere delen van de Gerstjens een totaal ander patroon vertonen, en gans andere bomen omvatten. Reeds in 1978 opperde schepen van openbare werken Jan De Neve de wens dat de stad ook het overige gedeelte van de Gerstjens zou verwerven. Of dit financi eel mogelijk is blijft een andere vraag. Uit dit alles mag niet besloten worden dat de stad Aalst nog niets verrichte in de Gerstjens de afgelopen legislatuur. Bestaande afpalingen tussen de ver schillende percelen werden weggeno men. De hagen langsheen de Dender en de Gerstenbaan. die een openbare weg is, werden gesnoeid. Een bouwval lig lokaal werd als schuilplaats ingericht. Het is trouwens dit lokaal dat ooit door CVP-raadslid Etienne Bogaert het kon- centratiekamp van schepen voor leefmi lieu De Maght genoemd werd. Af en toe wordt het grasland gemaaid en worden een aantal netels langs de wandelpaden weggenomen. Op een bepaald moment werd zelfs nieuw bos plantsoen aangebracht, maar typisch voor de stadsadministratie is dan weer dat wij uit welingelichte bron vernamen dat stadswerklieden in de omgeving van de vijver de jonggeplande bomen weer afmaaiden samen met het gras. Het meeste werk in de Gerstjens werd trouwens uitgevoerd door BTK'ers of te werkgestelde werklozen. Op zichzelf is dit (ook financieel) een ideale oplossing voorzover deze arbeiders ook deskun dig geleid en geadviseerd worden. Dit blijkt in het verleden niet steeds het ge val geweest te zijn. Toekomst Wat de toekomst van de Gerstjens zal zijn, is op dit ogenblik nog een groot vraagteken. Een aantal werken, die hier boven reeds beschreven werden, die- nen alleszins dringend uitgevoerd te worden. Deze werken moeten passen in een degelijk en realistisch beheersplan, dat niet door de administratie alleen uit gewerkt wordt, maar yvaar ook de wette lijk voorziene advieskommissie haar in breng in heeft. Ook de adviesraden van openbare werken en leefmilieu zouden inspraak moeten krijgen, evenals de be trokken gemeenteraadskommissies. Anderzijds kan er in de toekomst ook gedacht worden a.e. klassering van het betrokken natuurgebied. Klassering is nog steeds de beste bescherming tegen verloedering en verkaveling, en gezien het betrokken gebied toch reeds voor een belangrijk deel in handen is van de gemeenschap, kan er van die kant uit weinig tegenkanting zijn. Ook eigenaars van aanpalende gronden staan niet zo negatief tegenover klas sering. Wel wensen zij dat de stads- eigendom even goed zou onderhouden en beheerd worden, als zijzelf in het verleden gedaan hebben. Sommigen onder hen sparen trouwens geld noch moeite om ook hun park voor de toe komst te bewaren. Zo heeft de eigenaar van het kasteel Ronsevaal onlangs nog 100.000 fr. uitgegeven om drie pracht bomen van de definitieve ondergang te redden. Wat tenslotte het beheer van de Gerst jens betreft, kan de stad Aalst eveneens onderzoeken of er geen samenwerking mogelijk is met staatsdiensten zoals wa ters en bossen of het groenplan. (Luk Van Der Helst) De kamavalgroep de Destereers, richtte vorig weekend een grote happening in ter gelegenheid van hun 12-jarig bestaan. Het Kloetjes Baalzaterdagavond kende een matig succes, maar tijdens het optreden van de Aalsterse Big Bang was er op de Houtmarkt geen stoeltje meer vrij. O.J H0üO9N3Mn3lN NVA 3NN3IOVHO TRANSPORTMASCHINEN EXPORT-IMPORT BERLIN-D D R. PRAKTISCH 5 of 7 gemakkelijke plaatsen of 450 kg nutlast - Laadvlak van 1,30 x 1,95 m ZUINIG nooit olie verversen, smeren om de 50.000 km, gewone benzine, rijtaks: 6 pk DUURZAAM een echt onvervormbaar chassis, carrosserie van staalplaat 9/10e mm, korrosiewerende behandeling, eenvoudige mekaniek en vandaar langere levensduur EEN 441000" MET HET KOMFORT VAN EEN 1500 WARTBURG UW WARTBURG DEALER Hoek Geraardsbergsestraat en Kerkhoflaan AALST

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 4