O Burgemeester: bravo voor politie Schepen Herman Roels plannen genoeg, maar waar zijn de ruimtes en de centen Pertotal tweede keer goede keer ANDRE-EMIEL BOGAERT iosse GEERINCKX VERZEKERINGEN «De leste zen de beste» Nieuwe Gazet van Aalst - 24 september 1982 - 5 Sculptuur draagt Herman Roels' voorkeur weg. Zijn betoog, zijn ant woorden zijn rustig en overwogen. Maar wanneer hij het over de beel dende kunsten heeft, wordt hij een brok begeestiger. Cultuur en onder wijs, zijn domein, zijn nooit uit de actualiteit. Zo'n kiesstrijd is heel relevant we zien de politici eens in een ander licht. Sommigen tonen creativiteit en zelfs verstand, anderen zijn nog maar eens voor banale gadgets gezwicht. Overal verschijnen glimlachjes en gezichten, op plakborden en voor vensters 't allen kant, slogans en stoere beloftevolle berichten, vind je van hen in elk tijdschrift en in elke krant. Dat alles verraad echter meer dan ze zelf kunnen achterhalen zo is er een die bij «'t Muisken» niet is weg te slaan. Hij denkt wellicht«'k Begin al erg te kalen, misschien kan ik hier bij de maandag bezoekers ten rade gaan I» Een ander schiep zich een progressief imago, en verscheen bij 't politiedefilé in spijkerbroek. Ze dacht heel slim «Zo steel ik hier de show Jawel, maar 't plezier voor 't oog was toch wel zoek. Nog een «ze» laat u de crisis een neusje zetten, maar ook dat is niet zomaar verzonnen 't Succes komt, denkt ze, als je op haar neus gaat letten, want ze weet't is ook bij Nefertite zo beqonnen I perversje verzekeringen een zaak van vertrouwen PVBA Tel. 053/21 66 66 - 21 40 29 Hoek Nieuwstraat en Keizerlijk Plein 9300 Aalst 28 jaar geleden richtte de Aalsterse politie, onder impuls van kommissaris Ben jamin Bombeeck voor het eerst een Politiekorpsdag in. «Goed voor de public relations van de politie», moet men terecht gedacht hebben. Musicerende en feestvierende politieagenten zijn altijd leuker om zien dan als ze foutparkeer- ders op de bon zetten, en open deurdagen zijn ook altijd meegenomen 318 IR! Jaarlijks is er een politiekorpsdag. De agenten lopen dan mooi gedrildin rijen over de Grote Markt. Wij legden het vrouwelijk schoon op de gevoelige plaat vast. «Uw» burgemeester staat er precies glunderend bij... (OJ). Met wat voor illusies vertrekt een schepen van onderwijs en cultuur bij het begin van een legislatuur Cultuur is kleine broer. Grote projekten lopen vast op de berperktheid van bud get en ruimte. Ik denk aan het cultureel centrum. Ik heb waardering voor het project, maar het blijft aanslepen. Hoe kan een legislatuur een visie ontwikke len waarvan het onzeker is of ze die ooit kan realiseren. Dat geldt trouwens ook voor het volgende college. Het vraagte ken «hoe lang nog» blijft. Momenteel zit het cultureel centrum nog onder de bevoegdheid van de schepen van open bare werken. Na de afwerking wordt het overgedragen aan cultuur. Je begrijpt best dat het centrum volstouwen en grootse plannen uitwerken nu absurd ware. Iets anders. Oorspronkelijk be schikte ik over 50.000 fr. voor het aanko pen van kunstwerken. Dit cijfer werd achteraf opgetrokken tot 100.000 fr. Maar zelfs die peulschil is nu onbe staande. Ik denk in dit verband aan het beeld van Jan de Lichte. Laat ik eerst zeggen dat de controverse daarover voor mij geen rol speelt. Ik weet dat het beeld van Roel D'haese ons cultuurpatrimonium zou verrijken. Ik ben de zaak op het ministerie gaan be pleiten. Daar zou men voor 60 tus senbeide komen. Dit betekent voor de stad nog een vrij geringe investering aangezien ook de VZW haar aandeel heeft. Werkt Roel D'haese intussen verder aan het werk Ik geloof dat hij druk bezig is met de voorbereiding van een tentoonstelling in Parijs Dus... Ik bezocht zondag naar aanleiding van de jaarlijkse kunst- en ambachtsmarkt de ten toonstelling beeldende kunst op de binnen koer van het stadhuis. Het bekroonde beeld «De Roddelaars» sprak me erg aan. Geen zin om het te kopen Geen optie Maar al te graag. Ik heb het voorgesteld maar het werd telkens geweigerd. Het is een mooi beeld en het is van Frans De Vree, een Aalstenaar die inter nationale erkenning geniet. Mijn colle ga's zijn echter minder cultuurminnend dan ik en er is steeds dezelfde struikel steen geld. Terug naar ons uitgangspuntzijn alle illu sies begraven Toch niet, maar het gebrek aan ruimtes, vooral grote ruimtes, speelt ons parten. Er is alleen het Oud-Hospitaal. En daar kun je geen yerbruikscultuur brengen. Het moet verrijkend zijn. Intussen krijg je het verwijt dat je niets doet. Maar wat doe je zonder ruimtes, zonder centen Kijk eens naar de Belfortzaal. Ik heb er na de renovatie tentoonstellingen ge bracht die verrijkend waren voor de jeugd, o.m. over muziekinstrumenten, over het geweld. De scholen reageerden zo positief dat er openingsuren bij kwa men. uent U voorstander van het vrij initiatief Ik denk hier o.m. aan Netwerk dat bijzon der actief is. Ik sta er positief tegenover en ik begrijp de redenering van die mensen de stad heeft geen centen, we werken op eigen houtje maar wensen daarbij geen in menging. Ik waardeer privé-initiatief maar besef meteen dat het niet gemak kelijk is. De vereniging voortoneelmaat schappijen bv. heeft het niet lang uitge houden. Men zag er geen brood in en ging uiteen, Anders is het gesteld met de vereniging voor muziekmaatschappijen. Die blijft bestaan omdat er nood is aan coördinatie. Ze worden materieel gehol pen door het stadsbestuur maar zonder inmenging, spontaan. De kunst- en ambachtsmarkt is een vol treffer geweesteen massa mensen, een klad zon. Maar waarom niet meer mensen van de muziekacademie voor de animatie Het is ooit gevraagd maar toen konden ze niet meewerken. Daarom was er vo rig jaar een Westvlaams jeugdorkest met werk van Strauss, daarom deden we een beroep op het ballet Tronson dat goed is voor de animatie maar niet vol doende geschoold. En daar zit het doel van onze academie mensen scholen om zich achteraf te integreren in een balletgroep, een harmonie, een toneel vereniging. Terug naar ons uitgangspunt. Wat is cul tuur voor U Ruimer dan een kunstwerk, een acade mie, een bibliotheek. Wat de man van de straat graag doet is voor hem cultuur. Postzegels zijn vaak kleine schilderijen, munten vaak kleine beeldhouwwerken. Deze hobby's worden ondergebracht in de rubriek vrije tijdsbesteding. In feite horen ze onder cultuur. Maar we lijden onder een gebrek aan coördinatie. Er was bv. de idee van de Rubenscantate die daarop doodliep. Stelt de materie onderwijs minder proble men Niet minder maar ze komen minder naar buiten. De normen veranderen, in het geboortecijfer daalt, het aantal vakmen sen neemt toe, dat van de humanisten vermindert. Vaak zijn er laattijdige be slissingen van hogerhand die ons mach teloos maken. De maatregelen bv. om part-time betrekkingen mogelijk te ma ken kwamen op het nippertje. Ik heb trouwens een paar bedenkingen het is pedagogisch niet altijd wenselijk (kinde ren hechten zich aan één persoon) en wat meer is part-time werk betekent gedeeltelijk inkomen. En de randgemeenten Daar zijn ruimtes, maar niet groot ge noeg. Er rijst trouwens in dat verband een nieuw probleem, ook voor het festi val van Vlaanderen. Men zou zo zegt het reglement aangaande de brandbe veiliging het aantal toehoorders in de feestzaal van het stadhuis moeten be perken tot 150. De stadsschouwburg heeft een slechte akoestiek, de kerken kunnen maar worden gebruikt voor reli gieuze muziek. Wat dan Er blijkt in de vorige interviews nogal wat kritiek op de fusies. Onderwijs en cultuur worden daar minder mee geconfronteerd Cultuur is eigenheid. Laat fanfare, har monie, toneelgroep, folkloristische idee- en verder openbloeien in hun eigen kring, hun eigen lokaal, waar ze zichzelf kunnen zijn, zelf kunnen beslissen. Aalst wil echter alles domineren. Voor een Aalstenaar is zijn Grote Markt de navel van de wereld en daar moet dan ook alles geconcentreerd zijn. Ik denk hier bv. aan het cultureel centrum dat niet op een verantwoorde plaats is opgebouwd maar dicht tegen de markt. Heeft uw kritiek op de kritiek in verband met de animatie op de markt daar mee te maken Accoord met animatie maar de Horeca- sector moet meespelen. Als zij weiger achtig staan, 'moet de animatie worden gespreid, dus ook over andere pleinen en straten en ook in andere gemeenten zodat ook de Aalstenaar zich moet ver plaatsen. Het festival kan hier trouwens model staan. Elk jaar speelt een of an dere deelgemeente mee. Ik voel mezelf een gelukkig bezoeker van bibliotheek en discotheek. Ik las met be langstelling de rapporten van de werk groep 2000. Hoe voelt U zich daarbij Die kritiek komt van één bepaalde kant. Vetes, onmin en frustraties spelen hier hun rol (hetzelfde geldt mutatis mutandis voor het cultureel centrum). We weten wat de bibliotheek waard is en denken er niet aan hem af te bouwen. Het ware een stap achteruit. We weten trouwens niet hoe cultuur zal evolueren. Er was een explosie van het TV-medium. Maar wat in de toekomst Waarom bent U geen kandidaat meer voor de volgende legislatuur Dat zijn louter persoonlijke motieven. Ik ga niet uit de politiek, wel uit de actieve. Ik ga me zoals vroeger op Terjo den weer met cultuur bezig houden. Als U terugblikt, wat waren dan de geluk kige momenten Vooral het organiseren van tentoonstel lingen beeldende kunsten. De mensen zoeken altijd maar schilderijen te kopen, vergeten daarbij dat een beeld van een jonge, talentvolle beeldhouwer ook voor een arbeider of een bediende financieel nog haalbaar is. Het beeld moet in het interieur komen. Dat is een van mijn dromen de integratie van de beeldhouwkunst. Verder viel de solidariteit, onder de sa menwerking met de mensen hier bijzon der mee. Minder gelukkig was ik met de VZW's die opgericht werden om grootse projecten te realiseren maar waar weinig van terecht kwam. U werd op cultuur gedropt toen Jan Cau- dron naar het parlement trok. Was dat geen vreemde gewaarwording Neen. omdat mijn persoonlijke interesse al dertig jaar naar de materie cultuur gaat. Probleem is wel dat je niet kunst starten met je persoonlijke visie. Heb je kritiek op jezelf Iets gemist waar van je droomde Ik ben ongelukkig omdat je niet zelfstan dig beslist over je eigen budget, omdat cultuur het eerste is waar men in snoeit (in tegenstelling met de Oostbloklanden). Nog een gulden raad aan je opvolger Een schepen van cultuur moet delege ren. Hij mag de mensen niet isoleren om aan cultuur te doen, ze niet uit hun café halen. En tegenover de critici nog dit ik sta open voor eerlijke kritiek. Maar wat gepland wordt moet men eerst propage ren en stimuleren, pas achteraf kritisch bekijken. P.S. - de gemeenteraad van Aalst heeft zopas de subsidie voor het beeld van Jan de Lichte geschrapt. - gemeenschapsminister van kuituur Poma heeft op de Dagen van de Vlaam se Gids een jammerklacht laten horen over de inkrimping van zijn budget. W.D.B. De 28ste editie, vorige zondag, had mooi weer mee. Veel belangstelling dus, toen rond het middaguur de har monie en het korps met o.. vier vrou welijke agenten, moto's, combi's en personenwagens de Grote Markt aan deden. Terwijl de «gewone» agenten zich buiten op terrasjes konden laven, werd ten stadhuize een receptie aan geboden aan de politieofficieren, het bestuur van de vriendenkring van de politiemannen en andere bijzondere gasten, zoals de Prokureur des Konings, magistraten, de Komman- dant van de Rijkswacht... De burgemeester keek in zijn toe spraak terug naar zes jaar groot- Aalsterse politie. Niets dan positiefs werd daarin ontwaard. Met eenzelfde personeelsbestand werd sinds de fusie 24 op 24 u. ingestaan voor orde handhaving en beveiliging, waar voor heen hiervoor ook de rijkswacht een beroep gedaan werd. De veldwachters zijn mogen blijven. Studies werden verricht door de nieuwe afdeling verkeer. De eveneens nieuwe afdeling Bijzondere Wetgeving was aktief inzake milieu-aangelegen heden. Inzake lawaaihinder (vooral in de uitgaansbuurten) werd intens opgetreden. Er kwamen jeugdver- keersbrigadiertjes. In de Stadsberich- ten kwamen wenken voor zwakke weggebruikers, inzake inbraakpre ventie, en zo. Vrouwelijk agenten kwamen bij het korps voor sociale, familiale en jeugd- aangelegenheden Enige kritische bemerking of toespe ling aangaande recente opschudding rond politie-optreden bleef achter wege. Begrijpelijk, op een receptie, op een zonnige dag, net voor de verkie zingen... Maar je schudt toch meewa rig het hoofd, als je de frase hoort, dat de politie het oude repressief imago wil afwerpen. Met alleen maar een jaarlijkse korpsdag is die public rela tions maar weinig gebaat (PD) Het karnavalgroepen beginnen aan hun kas en aan hun plannen te denken. A. K. V. Pertotal richtte vorig weekeind dan ook een tweede grootse barbecue in. Dit jaar hadden ze beter weer. (OJ) 't Zijn niet diegenen die men 't meest ziet, die 't meest werken. Een stille werker betekent veel voor uw stad en stem op uw kandidaat: kandidaat n< 16 op lijst 10 HIJ WERKT DOOR IN UW BELANG LIJSTDUWER VU

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 5