OPTIEK DELENS SP EDDIE MONSIEUR Gemeenteraadsverkiezingen... Een eeuw geleden Lijstduwer SP 1 Uyttersprot«Burgemeester met allures van Staatssecretaris» NIEUWSTRAAT 60 AALST 31e kandidaat Lijst 1 D'Herde Jackie 8 - Nieuwe Gazet van Aalst - 24 september 1982 De gemeenteraadsverkiezingen hebben altijd aan de basis gelegen om goedge lovige kiezers in verschillende kampen te verdelen. Honderd jaar terug was de strijd echter bitsiger en de doelstellingen van heel andere aard. Trouwens, met de invoering van het nieuw kiesstelsel werden de troeven door elkaar gegooid en werd de strijd uitgeworsteld tussen de enige twee partijen, de liberalen en katholieken. oo Van mijn ouders leerde ik dat, als de arbeider het goed heeft, de midden stand ook leeft. De huidige regering meent de crisis op te lossen door aan de inkomsten van de kleine man te zitten en het resultaat is dat wij, middenstanders, minder verkopen. Daarom en om onze stad te dienen ben ik kandidaat op de SP-lijst. Tf iW| 1 JSBB Éhli 82/13/19 Vroeger, meer dan nu, werden talloze opstandige en hekelende teksten verspreid. Deze pamfletten klaagden feiten aan die anders nooit ter sprake kwamen. Deze strijdliteratuur werd niet alleen een verweermiddel maar vooral gebruikt als propaganda om de eigen doelstellingen te verdedigen. Op het einde van de vorige eeuw was het vooral de schoolstrijd en de oneven wichtigheid tussen Vlamingen en Walen die aan de kaak gesteld wer den op het eerste gezicht is er dus maar weinig veranderd. Ook andere zaken werden aangepakt maar dan toch in mindere mate. Bovendien waren de verkiezingen zelf zeer omslachtig. Enerzijds waren de kiezers verplicht naar een soms ver afgelegen plaats in hun district te gaan en anderzijds was de wijze van stemmen minder eenvoudig dan nu want de kiezer moest wachten tot zijn naam afgeroepen werd om in het wer kelijke kiesbureel toegelaten te wor den. Ongeldigheid van de kiesbrieven kwam maar zelden voor. waarschijn lijk door het volgend punt, voorzien in de wetgeving «Indien de kiezer zijnen stembrief kwam te bevlekken of bevui len, ofwel, indien hij op voorhand be vlekt of bevuilt is geweest, en indien hij hem door een slecht geteekend kruiske, een schrab, enz., kwam te vernietigen, dan kan hij hem tegen eenen tweeden, eenen derden of vier den stembrief bij den voorzitter ver wisselen.» Er waren niet uitsluitend de politieke pamfletten in de kiesstrijd want daar naast had men de ontelbare liederen, aangepast aan de noden en de toe standen van de plaats waar ze gezon gen werden. Ten allen tijde is de poli tiek gehekeld geworden en het lied was hierbij één der beste middelen. Het was trouwens het enige verweer middel voor het gewone volk, dat zich geen ingewikkelde en lange pamflet ten kon veroorloven of samenstellen en ze, in vele gevallen, zelfs niet kon den lezen. Het lied konden ze aanle ren van de volkszanger, 's zondags na de mis of ergens op een marktplein. De liederteksten bevatten steeds een zee van waarheid en moesten de sug gesties enigermate door onze politie kers gevolgd worden dan zou men enigszins een ander beeld hebben van ons huidige bestel. Dat men niet hoog oploopt met politieke beloften is het gevolg van leugenachtige uitspraken en omgekeerde resultaten. Dat men de politiekers als «huichelaars» be schouwde kan onze kiezers van hon derd jaar terug niet kwalijk genomen worden Het liedje van de huichelaars Hoort, kiezers lief, er stijgt een kreet Waarbij dat elk te klagen weet Van kleine winst en zware lasten; En dat het voor den kleinen man, Gelijk 't nu gaat, niet anders kan Dat is onz' meening, brave gasten. Stemt ons dan voor de Kamer aan, En alles zal veel beter gaan; Want wij, wij kunnen dat doen keeren, Wij die verstaan da grieven goed, Waarover dat gij klagen moet, En wat gij moogt voor recht begeeren. Wij schaffen dan de wetten af, Die 't oud bestuur tot heden gaf, Zoover als zij u tegenspreken. We maken die naar uwen zin, En daar en zal voor 't brood gewin Geen letterken noch puntje ontbreken. Bij ons waar t lastbetalen uit, Geen enkel man zou nog een duit Aan een ontvanger moeten dragen; Er zou geen hoegenaamde last En dit en dat zijn toegepast, Ten ware als 't volk het zelf zou vragen. Voor ruim dan tiende van de prijs, Zou 't volk naar Londen en Parijs, Gaan werken lijk naar onze steden; Het kreeg ook voor twee eens en half Een pint goe bier - en met die zalf Waar t kwelsteren al ver bestreden. Wij zouden allen eigenaar Voor honderd frank - 't hoogst - per hectaar Zijn beste gronden doen verpachten Zoo schoof men op de boerderij Ook al wat spaarbriefkens op zij, En 't ware gedaan met boerenklachten. Iets dat wij ook nog zouden doen, 't Waar elk per dag een frank pensioen, Op zetogjaargen leeftijd geven, Kortom, elk zou op zijn gemak, Met vreugd in 't hert, geld in den zak Gelijk een visch in 't water leven. Ge vraagt van waar het komen moet, Maar voor die zaak is zoo geen spoed, Om reeds van nu daarvan te spreken. Dus, kouten wij daar liever van, Daarbij, niet doen die niemand kan Dat is toch geen beloften breken Een eeuw geleden was vooral de schoolwet het grote twistpunt en werd door de katholieken, die van geen verandering wilden weten, als een «rouwwet» beschouwd. De geestelijk heid in 't algemeen verzette zich heftig en de bisschoppen in 't bijzonder, verklaarden dat «dit stelsel uit zijne natuur schadelijk is; dat de versprei ding begunstigt van 't ongeloof en der onverschilligheid; dat het een aanslag is tegen het Geloof, tegen de gods vrucht en tegen de godsdienstige rechten des volks.» De geestelijkheid, vooral dan de dorpspastoors, spoorden het volk aan om deze wet zoveel mogelijk te bestrij den en hun kinderen weg te houden uit de «openbare scholen», de ver plichte lagere gemeentescholen nota bene. Het was een ongekende strijd in de tachtiger jaren met als inzet, de keuze van de school voor het kind. Ook de liederen stonden in het teken van deze schoolstrijd en het waren niet alleen de volkszangers die voor de verspreiding ervan zorgden, want ook dag- en weekbladen (politiek geënga geerd) waren druk in de weer. De ziel van 't kind Refr. Zij zullen haar niet hebben De schone ziel van 't kind, Zoolang men hier in Vlaandren Een enkel Vlaming vindt Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind Ondanks de helsche listen Van 't geusche schrikbewind Zoolang Gods lieve zonne Op Vlaanderen nederblikt, Zoolang er in onzgordel Een kop 'ren penning blinkt. De hel os losgebroken, De school is 't worstelperk. Zij wil de ziel der kleinen Ontrukken aan Gods kerk Wij, catholijke mannen, Wij dulden nooit den roof Wij zijn nog 't kroost der helden Die stierven voor 't geloof. Laat 't geusgebroed maar komen Wij staan ten strijde gegord. Wij willen niet dat Vlaanderen Een nest van rovers wordt. Wij willen dat ons kindren Getrouw aan kerk en God, Geen nagels van ons doodskist Geen aas zijn van 't schavot. Wij willen 't leven derven Maar staan 't geloof niet,af, Wij roepen nog bij 't sterven En op den boord van 't graf. Ons kind'ren in geen scholen Waar 't kruis niet meer en blinkt. Ons kind'ren is geen moordkuil Waar Gods woord nooit en klinkt De tegenpartij verdedigde echter haar standpunt en sprak lovend over het onderwijs in de gemeenten, waar het kind nu eens echt «vrij» kon onderwe zen worden. De aanhangers van de «staatsscholen» lieten zich niet onbe tuigd om hun doelstellingen uit te leg gen en met klem te verdedigen en daarbij het onderwijs vanuit een ander gezichtspunt te bekijken. Voor hen was de zgn. schoolinkwisitie, ondanks het jaarlijks budget van openbaar onderwijs met twee miljoen steeg, maar veeleer oen verlossing, leder kiezing, voor de gemeente of voor het parlement, wordt gekenmerkt door een propaganda die er op gericht is het volk te overtuigen van de belan grijkheid van een of ander gewichtig voorval of verandering in ons bestel. Hierbij komt vooral tot uiting hoe alle partijen elkaar betichten van bedrieg lijke praktijken, .misleiding en schel merijen. [(juijen De Vuyst) De heer Uyttersprot was voor de fusie burgemeester van Moorsel. Onlangs werd hij als ambtenaar benoemd tot direkteur van de Vlaamse Waterzuiverings Maatschappij die in Aalst gevestigd is. Als gemeente raadslid was hij vooral aktief op gebied van het personeelsbeleid. Op de CVP-lijst staat hij nummer één en hij wordt als één van de voornaamste kandidaten voor het burgemeester genoemd. Met hem na men we het beleid van Louis D'haeseleer onder de loupe. De fusieproblematiek was de grootste uitdaging voor het vorig bestuur. Bent U te vreden met de resultaten De ideeën vooraf waren goed, de uitwerking heeft echter veel te wensen over gelaten. Laat me beginnen met de dienstcentra in de deelgemeenten. Een hele hoop diensten werden naar de centrale administratie in Aalst gezogen. Militie om er maar één te noemen. Hoeveel duizenden mensen moeten zich nu niet naar de stad begeven waar het vroeger om het hoekje kon. De diensten die er dan wel nog zijn gebeuren dikwijls door een ambtenaar die onvoldoende op de hoogte is. Op de dienstencentra moet je zowel een rijbewijs als-een slachtvergunning kun nen afleveren. Iemand die voordien enkel op de burgerlijke stand werkte weet van al die dingen niets af Men had die ambtenaren eerst moeten bijscholen. De financiën zijn tijdens de fusie een katastrofe geworden De stad is gestart met een rekeningoverschot van 18 miljoen en een schuld van 1 miljard 150 miljoen. Daar kwam dan nog de speciale consolidatielening bij. Nu staan we met een tekort van 520 miljoen op de begroting en een schuld van 2 miljard 200 mil joen. Ze hebben ze goed doorgedraaid. Het perèoneelsbeleid is een ramp geworden. Er is geen enkele objektiviteit meer bij de aanwervingen. Wat daar gebeurd is onbeschrijflijk. Er wordt niet gewerkt, er is geen leiding en geen organisatie. De burgemeester is binnengekomen met de allures van een staatssecretaris. Vier auto's plus een privéwagen, een per- soneelsstaf voor zijn kabinet, en dienst informatie en organisatie voor hem. Dat was het begin van alles, want iedereen heeft dat gezien op het college en heeft gegrepen wat ze konden krijgen. Als je zelf in fout bent kun je nadien natuur lijk niet meer optreden tegen anderen. Wat denkt U van de pogingen van de burgemeester om het ekonomisch leven in Aalst met impulsen aan te wakkeren Een ekonomisch beleid is natuurlijk niet gemakkelijk. De invloeden die daar spelen strekken veel verder dan Aalst alleen. Er zijn toch een paar punten die kunnen verbeterd worden. Aalst als winkelcentrum bijvoorbeeld. De ver keerschaos die er nu heerst houdt de mensen buiten. De CVP stelt voor om een nieuwe verkeersstudie te maken waarbij men van de grote ring vertrekt als ba sisstructuur om het verkeer in goede banen te leiden. Het initiatief om met de Aalsterse KMO's naar beurzen te trekken om er de eigen produkten aan te prijzen was zeer goed en moet zeker herhaald worden. De belastingen zouden kunnen herzien worden, zodat arbeidsintensieve bedrijven minder in kapitaalintensieve bedrijven meer betalen. De stad kan zelf ook een belangrijke rol spelen als werkverschaffer. Voor de vroegere BTK-projecten werd al dat bureaumateriaal gekocht. De grote kosten zijn dus voorbij. Nu kan men pas spreken van goedkope tewerkstelling en nu beginnen ze dat allemaal af te schaf fen. Wat denkt U over de werking van politie en brandweer Daar is net als overal aan 't stad een slecht personeelsbeleid gevoerd. Als poli tiekers zich inlaten met de verdeling van functies en bevoegdheden, met over plaatsingen. allemaal zaken van interne aard. dan is niemand meer verantwoor delijk voor de werking. De hoofdcommissaris moet zelf zijn diensten kunnen organiseren en pas dan kan men hem verantwoordelijk stellen voor de gang van zaken. Nu is dat niet meer mogelijk. Dat is zo bij de politie, bij de brandweer en bij Ide administratie Voor de brandweer is er dan nog het bijkomend probleem van de spanningen tussen het vrijwillig en het beroepskorps. Dat zou ook veel verbeteren indien men zou depolitizeren. De burgemeester heeft een dienst «Organisatie en Informatie» opgericht. Hoe vindt U dat Ook hier geldt weer dat het idee goed was. In een grote stad, na een fusie, was er veel nood aan informatie voor de bevolking. Wat we uiteindelijk te zien kregen waren echter brochures die voor de helft vol stonden met publiciteit voor de beleidsmensen. Men had zich moeten beperken tot informatie en zich niet laten verleiden om propaganda te maken Idem voor de hoorzittingen in het begin van de ambtsperiode. Die zijn mislukt omdat men er niet kwam om naar de mensen te luisteren maar om het beleid te verdedigen Dat is een verkeerde instelling. (VDM/MP)

De Gazet van Aalst | 1982 | | pagina 8